Jump to content

Seachem Prime και η χρηση του στο ενυδρειο


Recommended Posts

Ανοίγω αυτο το θέμα για να μοιράσουμε τις απόψεις μας και εμπειρίες πάνω σ αυτο το προϊών.

Θα μεταφέρω εδω κάποια post απο διάφορα θέματα , τα οποια  εχουν σχεση με το θεμα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O @Jester γραφει εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/116258-μεταχειρισμένο-rio-180/page/8/Από το FAQ της εταιρείας. Το σκεύασμα δεσμεύει την αμμωνία καθιστώντας την μη τοξική για τα ζωντανά μας αλλά διαθέσιμη για τα βακτήρια. Η διαρκεια που δεσμεύει αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά είναι 48 ωρες.

 

46C03FEA-A515-42FC-B447-B7BAE5D9F7C7.png

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο θεμα - https://www.aquazone.gr/forums/topic/116550-ανεβασμένα-όλα/page/2/

 @giorgosgeo γραφει -

Στα FAQ's της seachem είχα διαβάσει ότι οι μετρήσεις των τεστ (πχ της API) τουλάχιστον τις πρώτες ώρες μετά το prime δεν είναι ακριβείς. Ο μηχανισμός δέσμευσης της αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών του prime επηρεάζει τα αποτελέσματά τους. Για ακριβή μέτρηση η seachem συνιστά το δικό της τεστ αμμωνίας

@Χρήστος  γραφει -

Η εταιρία ή μας δουλεύει ή δεν ξέρει τι της γίνεται, εγώ προϊόντα που δεν ξέρω πως λειτουργούν - επιδρούν είμαι επιφυλακτικός, ένα απο αυτά είναι και το Prime

 

Link to comment
Share on other sites

Ο @Χρήστος εν μερει εχει δικιο. Γιατι, οταν διαβαζεις στα FAQ αυτο -

 

How does Prime® make a difference in reducing nitrates?

A: The detoxification of nitrite and nitrate by Prime® (when used at elevated levels) is not well understood from a mechanistic standpoint. The most likely explanation is that the nitrite and nitrate is removed in a manner similar to the way ammonia is removed; i.e. it is bound and held in a inert state until such time that bacteria in the biological filter are able to take a hold of it, break it apart and use it. Two other possible scenarios are reduction to nitrogen (N2) gas or conversion into a benign organic nitrogen compound.

I wish we had some more "concrete" explanation, but the end result is the same, it does actually detoxify nitrite and nitrate. This was unexpected chemically and thus initially we were not even aware of this, however we received numerous reports from customers stating that when they overdosed with Prime® they were able to reduce or eliminate the high death rates they experienced when their nitrite and nitrate levels were high. We have received enough reports to date to ensure that this is no fluke and is in fact a verifiable function of the product.

Ερχονται πολλες ερωτησεις.....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δηλ η εταιρια εβγαλε συμπερασμα , οτι το προιον κανει τα νιτρωδη και νιτρικα μη τοξικα (it does actually detoxify nitrite and nitrate) μόνο και μόνο επειδη το ανεφεραν πολλοι χομπιστες (We have received enough reports to date to ensure that this is no fluke and is in fact a verifiable function of the product)...... Μηπως δεν καταλαβα κατι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

για τον παραπάνω λόγο έγραψα εγώ ΄΄ή δεν ξέρει τι της γίνεται, εγώ προϊόντα που δεν ξέρω πως λειτουργούν΄΄

Θα επανέρθω αύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Χημικά δεν μπορούν να το εξηγήσουν, ήταν απροσδόκητο, υποθέτουν ότι λειτουργεί παρόμοια με το μηχανισμό που δεσμεύει την αμμωνία, όμως έχει επιβεβαιωθεί η δράση κατά νιτρικών και νιτρωδών από αρκετές/πολλές αναφορές για μειωμένους θανάτους ψαριών".

Οντως, μόνο εμπιστοσύνη δεν εμπνέει αυτό το συμπέρασμα.

 

Πρώτα απ' όλα, υποθέτω ότι όταν έλαβαν τις αναφορές που δεν περίμεναν, δλδ τη δέσμευση των νιτρωδών, θα προσπάθησαν να βρουν το μηχανισμό δέσμευσης στο εργαστήριο. Προφανώς δεν το κατάφεραν. Στο μπουκάλι όμως το έχουν βάλει: "Detoxifies Ammonia, Nitrite & Nitrate"

Οι δικές μου απορίες πάνω σε αυτές τις αναφορές:

- Υπάρχουν συγκεκριμένοι αριθμοί γι' αυτό το συμπέρασμα; Αν π.χ. το προϊόν χρησιμοποιήθηκε γι' αυτό το λόγο από 100 χρήστες και είχε αποτέλεσμα και στους 100, τότε ναι, κάνει αυτή τη δουλειά. Αν είχε αποτέλεσμα στους 70, τότε ναι, μπορεί να βοηθήσει. Αν όμως είχε αποτέλεσμα στους 40 ή στους 30, τότε σαφώς θα υπάρχουν αναφορές ότι τα αδρανοποιεί, όμως αυτό πλέον είναι πιθανότητα, όχι δεδομένο.

- Σε τι ψάρια παρατηρήθηκε μείωση της θνησιμότητας από νιτρώδη/νιτρικά μετά τη χρήση του προϊόντος και σε τι διάστημα; Αλλα ψάρια αντέχουν περισσότερο, άλλα καθόλου. Θέλω να πω ότι ένα ψάρι που έχει αντοχή σε νιτρώδη, ίσως άντεξε όχι λόγω του προϊόντος, αλλά γιατί μετά από 1 - 2 ημέρες μπορεί να μειώθηκαν βιολογικά τα νιτρώδη στο νερό.

 

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι και αλλιώς η χρήση του κάθε Detoxifier ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνιμη λύση .

Είναι μπάλωμα την στιγμή που κάνεις κάτι που γνωρίζεις ότι θα έχεις ένα προσωρινό Spike μέχρι η βιολογία (Μόνιμη λύση) να ανακάμψει .

Παραδείγματα , καθαρισμός φίλτρου , καθαρισμός βυθού , εκτεταμένες αλλαγές  ντεκόρ, προσθήκη ψαριών ,  τυχαίος θάνατος ψαριού που δεν το αντιληφθήκαμε αμέσως κτλ κτλ .

 

Εγώ θα πώ ότι αν δεν το εξηγεί η χημεία ισως να είναι το εξής ο λόγος που μα δίνει ΧΡΟΝΟ …

Prime® also promotes the production and regeneration of the natural slime coat.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

"Χημικά δεν μπορούν να το εξηγήσουν, ήταν απροσδόκητο, υποθέτουν ότι λειτουργεί παρόμοια με το μηχανισμό που δεσμεύει την αμμωνία, όμως έχει επιβεβαιωθεί η δράση κατά νιτρικών και νιτρωδών από αρκετές/πολλές αναφορές για μειωμένους θανάτους ψαριών".

Οντως, μόνο εμπιστοσύνη δεν εμπνέει αυτό το συμπέρασμα.

 

Πρώτα απ' όλα, υποθέτω ότι όταν έλαβαν τις αναφορές που δεν περίμεναν, δλδ τη δέσμευση των νιτρωδών, θα προσπάθησαν να βρουν το μηχανισμό δέσμευσης στο εργαστήριο. Προφανώς δεν το κατάφεραν. Στο μπουκάλι όμως το έχουν βάλει: "Detoxifies Ammonia, Nitrite & Nitrate"

Οι δικές μου απορίες πάνω σε αυτές τις αναφορές:

- Υπάρχουν συγκεκριμένοι αριθμοί γι' αυτό το συμπέρασμα; Αν π.χ. το προϊόν χρησιμοποιήθηκε γι' αυτό το λόγο από 100 χρήστες και είχε αποτέλεσμα και στους 100, τότε ναι, κάνει αυτή τη δουλειά. Αν είχε αποτέλεσμα στους 70, τότε ναι, μπορεί να βοηθήσει. Αν όμως είχε αποτέλεσμα στους 40 ή στους 30, τότε σαφώς θα υπάρχουν αναφορές ότι τα αδρανοποιεί, όμως αυτό πλέον είναι πιθανότητα, όχι δεδομένο.

- Σε τι ψάρια παρατηρήθηκε μείωση της θνησιμότητας από νιτρώδη/νιτρικά μετά τη χρήση του προϊόντος και σε τι διάστημα; Αλλα ψάρια αντέχουν περισσότερο, άλλα καθόλου. Θέλω να πω ότι ένα ψάρι που έχει αντοχή σε νιτρώδη, ίσως άντεξε όχι λόγω του προϊόντος, αλλά γιατί μετά από 1 - 2 ημέρες μπορεί να μειώθηκαν βιολογικά τα νιτρώδη στο νερό.

 

 

Πολυ καλες ερωτησεις. 

1-Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καποια χημηκη ουσια, που κανει αντιδραση με τ νιτρικα δεσμεύοντας τα και μειώνοντας την τοξικότητά τους. Τουλάχιστον δεν βρηκα τετοιες αναφορες ουτε εγω , ουτε οι φιλοι απο εξωτερικό.

2- Αν υπάρχουν συγκεκριμένοι αριθμοί γι' αυτό το συμπέρασμα..... οχι...:P πουθενα δεν αναφερεται. Γενικα η καθε ερευνα πρεπει να βασιζεται σε πολλα  επαναλαμβανόμενα  πειράματα με συγκεκριμένο αρυθμο ψαριων, συγκεκριμένη ποσοτητα πχ νιτρικων στο νερο και αναφορές για  LD 50, LD100 (Lethal dose). μονο τοτε μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα....

Αν θα βασιστούμε στις "ερευνες" απο τους χρηστες του FB.... , τοτε μπορουμε να πουμε, οτι η Γη ειναι επίπεδη....:lmao:

Και κατι ακομα....

Seachem απανταει στα FAQ -

It also has the added advantage that it can detect the more dangerous free ammonia and distinguish it from total ammonia (total ammonia is both free ammonia and non-toxic ionized forms of ammonia).

Για να καταλαβετε τι σημαινει ionized forms of ammonia....

Το κατιόν αμμωνίου παράγεται από την αμμωνία με την εξής διαδικασία

Η+ + :NH3 → ΝΗ4+

Απο πότε ΝΗ4+ εγινε ακινδυνο για τον ανθρωπο και τα ψαρια? Λιγότερο τοξικα - ναι, αλλά οχι και ακίνδυνα!

https://el.wikipedia.org/wiki/Αμμώνιο

Τα ιόντα αμμωνίου είναι τοξικά απόβλητα του μεταβολισμού των ζώων. Στα ψάρια και τα ασπόνδυλα ζώα του νερού αποβάλλεται κατευθείαν στο νερό. Στα θηλαστικά, τους καρχαρίες και τα αμφίβια μετατρέπεται σε ουρία μέσα του κύκλου της ουρίας, ο οποίος λαμβάνει χώρα στο ήπαρ και αποβάλλεται μέσω του ουροποιητικού συστήματος, επειδή η ουρία είναι λιγότερη τοξική και μπορεί να αποθηκευτεί πιο αποτελεσματικά. Στα πτηνά, τα ερπετά και τα χερσαία σαλιγγάρια το αμμώνιο που παράγεται από το μεταβολισμό μετατρέπεται σε ουρικό οξύ, το οποίο είναι δυσδιάλυτο και γι’ αυτό το λόγο μπορεί να εξαχθεί με μικρή απώλεια νερού[3].

Η αμμωνία είναι τοξική για τους ανθρώπους σε μεγάλες ποσότητες και μπορεί να προκαλέσει ζημιές στους βλεννογόνους των πνευμόνων[4].

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα είπατε όλα πρώτη φορά βλέπω μια τόσο γνωστή και μεγάλη εταιρία να μην ξέρει λεπτομέρειες για το προϊόν της και δεν είναι ότι πρόσφατα ανακαλύφτηκε η δράση του, τη στο καλό χημικούς έχουν εκεί;;;

Όσο αυτό για την απελευθέρωση εντός 48 δεν είναι κανόνας, ανάλογα με το ενυδρείο μπορεί να γίνει και πολύ νωρίτερα, ψάχνοντας στο παρελθόν για το prime σε γερμανόφωνα φόρουμ δεν ήταν λίγοι αυτοί που έχασαν ψάρια γιατί βασίστηκαν στης 48 ώρες. Επίσης δεν ξέρω δεν βρήκα πρωσοπικά πληροφορία  αν η απελευθέρωση γίνεται σταδιακά ή στο τσακ μπαμ

Στην ουσία θα πρέπει κάποιος να  χρησιμοποιήσει το prime σε ένα φορτωμένο ενυδρείο με όλα τα καλούδια απο ΝΗ και ΝΟ και να κάμνει μετρήσεις στην αρχή ανα 6 ώρες και μετά ανα 3 ώρες και να παρακολουθεί πότε αρχίζει η απελευθέρωση και αν αρχίζει σταδιακά ή απότομα. Αλλά και πάλι με ένα και μόνο πείραμα δεν μπορεί να βγει σαφές αποτέλεσμα. 

Συμπέρασμα προϊόν που δεν ξέρουμε πως δουλεύει και υπο πιες συνθήκες δεν το βασιζόμαστε 100%. Σε μια ξαφνική και απότομη αρνητή κατάσταση στο ενυδρείο μας λέω ναι να το χρησιμοποιήσουμε για να προλάβουμε τα χειρότερα και με άμεσο σκοπό να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα και καλού κακού ας έχουμε και κάποια έτοιμα βακτήρια.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα .Είχα πετύχει αυτόν τον κυριούλη (μετα το 1:44) για το πως χρησιμοποιεί το Prime

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και όπως ανάφερε πέρασε τα 5ppm αμμωνία, αλλά ο τύπος προσπάθησε να αποδείξει ότι δουλεύει και δεν πήγε καν συντηρητικά αλλά με ένα stingray ...

Δεν πήγε καλά.

γενικά τόν βλέπω και θεωρώ ότι έμαθα πολλά από αυτον ως νέος και εγώ .

Όταν όμως μιλάει για την saecm  κρατάω μικρό καλάθι . Δείτε τα video  του για matrix και θα καταλάβετε.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...