Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

 

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειπα ποτέ οτι δεν ταιριάζουν. Αυτο δεν σημαινει, οτι η αμμωνια παραμενει αμμωνια μετα την χρηση prime.

Το σκεπτικό είναι ότι αν το prime κάνει την αμμωνία άχρηστη για τα βακτήρια θα σαμποτάρει το προϊόν τους.

 

Από την άλλη διάβασα στα link σου ότι τα αντιχλορια γενικά αλλάζουν την αμμωνία αλλά πουθενά δε λέει αν εξακολουθεί να είναι τροφή για τα βακτήρια.

 

Επίσημα ποιο μπερδεμένος από ποτέ 

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν κοιταμε τα τεστ μετα απο ωρες. Οταν λεει μετα απο 5 λεπτα, κοιτας μετα απο 5 λεπτα.

Στα 5 τα κοιτώ/λαμβάνω υπόψην το αποτέλεσμα.

το μετά έγραψα το σκεπτικό που τα κοιτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι εξακολουθεί να είναι τροφή για τα βακτήρια απλά την κάνει μη τοξική για τα ψάρια. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται η εταιρεία  

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πέσει στην παγίδα των χημικών και όχι στο πώς να κάνεις σωστές κινήσεις στο ενυδρείο σου. 

 

Τα χημικά δεν είναι πανάκεια, προσπάθησε να είσαι πιο προσεκτικός ώστε να αποφεύγεις τη χρήση τους. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από το FAQ της εταιρείας. Το σκεύασμα δεσμεύει την αμμωνία καθιστώντας την μη τοξική για τα ζωντανά μας αλλά διαθέσιμη για τα βακτήρια. Η διαρκεια που δεσμεύει αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά είναι 48 ωρες.

46C03FEA-A515-42FC-B447-B7BAE5D9F7C7.png

  • Agree 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, KostasGr said:

Έχεις πέσει στην παγίδα των χημικών και όχι στο πώς να κάνεις σωστές κινήσεις στο ενυδρείο σου. 

 

Τα χημικά δεν είναι πανάκεια, προσπάθησε να είσαι πιο προσεκτικός ώστε να αποφεύγεις τη χρήση τους. 

+1. Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος.

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και καλή χρονιά και από εμένα. Παναγιώτη (όπως σου ανέβασε το screenshot ο Jester) από εκεί είχα διαβασει και εγώ τις πληροφορίες και σου είπα να βάζεις κάθε δύο μέρες prime για να μπορέσει η βιολογία να αναπτυχθεί χωρίς ζημιά στα ψαράκια... Το πιο σημαντικό όμως, όπως ως είπαν και παραπάνω, αυτή είναι λύση έκτακτης ανάγκης. Δε το κάνουμε συνέχεια....

Ταΐζεις με φειδώ αυτές τις μέρες και σιγά σιγά θα ταΐσεις σωστά.

Άσε το ενυδρείο στην ησυχία του για κάνα δίμηνο. Μην βάλεις αλλά ψάρια, φυτά κλπ. Κάνε τις αλλαγές σου κανονικά και δώσε χρόνο στο ενυδρείο να ωριμάσει. Να είσαι σίγουρος ότι και θα διαβάσεις και λάθη θα κάνεις και σιγά σιγά όσο θα αισθανεσαι πιο άνετα με το χόμπι, θα δείς οτι η ενασχόληση με το ενυδρείο θα είναι πιο εύκολη και τα ψαράκια σου θα είναι ένα απολαυστικό θέαμα ....

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό το θέμα για τον Κύκλος του αζώτου 1 .  Τα είχε ανεβάσει ο Rik και είναι πολύ κατατοπιστικά. 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Από το FAQ της εταιρείας. Το σκεύασμα δεσμεύει την αμμωνία καθιστώντας την μη τοξική για τα ζωντανά μας αλλά διαθέσιμη για τα βακτήρια. Η διαρκεια που δεσμεύει αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά είναι 48 ωρες.

46C03FEA-A515-42FC-B447-B7BAE5D9F7C7.png

Δεν ειχα βρει αυτη την πληροφορια , thanks!

Αλλά τα πραγματα γινονται χειροτερα τοτε.... Δηλ... αν θα σκεφτουμε, οτι δεν κανουμε αλλαγες νερου και βαζουμε μόνο prime, τοτε σε 48 ωρες η παλία αμμωνια παλι γινεται τοξικη + εχουμε και καινουρια δοση αμμωνιας, που δημιουργήθηκε μεσα σ αυτες τις 48 ωρες, που θελει και παλι ακομα μια δοση prime.... και παει λεγοντας.....

και αν δεν βοηθαει η βιολογια σε 6 μερες πρεπει με το λιτρο να βαζουμε?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειχα βρει αυτη την πληροφορια , thanks!

Αλλά τα πραγματα γινονται χειροτερα τοτε.... Δηλ... αν θα σκεφτουμε, οτι δεν κανουμε αλλαγες νερου και βαζουμε μόνο prime, τοτε σε 48 ωρες η παλία αμμωνια παλι γινεται τοξικη + εχουμε και καινουρια δοση αμμωνιας, που δημιουργήθηκε μεσα σ αυτες τις 48 ωρες, που θελει και παλι ακομα μια δοση prime.... και παει λεγοντας.....

και αν δεν βοηθαει η βιολογια σε 6 μερες πρεπει με το λιτρο να βαζουμε?

 

Πιστεύω ότι έχει τι λογική ότι δίνεις χρόνο στα βακτήρια να αναπτυχθούν, σε στρωμένο που προστέθηκε φορτίο ή ένα spike από κάποιο λάθος.

το prime μαζεύει 1ppm στην στάνταρ δοσολογία πρέπει να κάνεις χοντράδα για να μη φτάνει.

 

https://seachem.zendesk.com/hc/en-us/articles/115000125454-Info-Seachem-Prime-dosing-instructions

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, natateo said:

Δεν ειχα βρει αυτη την πληροφορια , thanks!

Αλλά τα πραγματα γινονται χειροτερα τοτε.... Δηλ... αν θα σκεφτουμε, οτι δεν κανουμε αλλαγες νερου και βαζουμε μόνο prime, τοτε σε 48 ωρες η παλία αμμωνια παλι γινεται τοξικη + εχουμε και καινουρια δοση αμμωνιας, που δημιουργήθηκε μεσα σ αυτες τις 48 ωρες, που θελει και παλι ακομα μια δοση prime.... και παει λεγοντας.....

και αν δεν βοηθαει η βιολογια σε 6 μερες πρεπει με το λιτρο να βαζουμε?

 

Νταξει εννοειται πως δεν εχει αυτη την λογικη η χρήση του prime για την αμμωνια. Η λογική τους είναι ριχνεις prime για να γλιτώσεις ζημιά στα ζωντανά ωστε να εχεις χρόνο να κανεις αλλαγη ή/και να ριξεις βακτηρια. Αν δεις για τα νιτρικα και τα νιτρώδη λενε πως δεν εχουν κανει ερευνα στο θεμα, βασιζονται σε αναφορες χρηστών.

 

18 minutes ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Πιστεύω ότι έχει τι λογική ότι δίνεις χρόνο στα βακτήρια να αναπτυχθούν, σε στρωμένο που προστέθηκε φορτίο ή ένα spike από κάποιο λάθος.

το prime μαζεύει 1ppm στην στάνταρ δοσολογία πρέπει να κάνεις χοντράδα για να μη φτάνει.

https://seachem.zendesk.com/hc/en-us/articles/115000125454-Info-Seachem-Prime-dosing-instructions

Κοιτα αν βγαλεις 1 ppm αμμωνιας όταν το βρεις βγαζεις πολυ ευκολα πολυ περισσοτερη αμμωνια, ειδικά αν δεν βρίσκεις απο που προέρχεται η αμμωνια. Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες (προγραφοντες;) το prime λυνει προσωρινά το προβλημα και δεν ειναι λυση η συνεχόμενη του χρήση. 

 

Μην με κανετε quote σε αυτό αλλά δεν ειχε πει καποιος σε συζητηση στο zoom πως το prime επηρεάζει το οξυγόνο;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπες, νομιζω πως ολα αυτα για το prime πρεπει να μεταφερουμε σε ενα άλλο θεμα , που θα ονομάσουμε καπως ... prime και η χρηση του στο ενυδρειο. Να μην χαθουν οι πληροφοριες.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και το βασικο ειναι οτι, αν ολα αυτα, που λεει η εταιρια ισχυουν, τοτε μας δινει χρόνο να αντιμετωπίσουμε ενα πολυ σοβαρο προβλημα....

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και το βασικο ειναι οτι, αν ολα αυτα, που λεει η εταιρια ισχυουν, τοτε μας δινει χρόνο να αντιμετωπίσουμε ενα πολυ σοβαρο προβλημα....

Ακριβώς αυτό είναι. Ένα εργαλείο έκτακτης ανάγκης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mary74Να ξέρεις σε παράκουσα έβαλα μια echinodorus ozelot και ενα κλάδεμα απο κερατοφυλο (μου το έκανε δωρο το pet shop) με σκοπό να σε ακούσω και εξηγούμε.

Τα έβαλα με τα γλαστράκια και ας ειναι λαθος για ΝΑ ΜΗΝ ανακατεψω άλλο το βυθό και να κερδίσω χρόνο με τα φυτά ωστε να το αφήσω ύσηχο και να μην κάνω αλαγη νερού στο 60ωρο , θα μετρίσω αυριο No3 και θα διξει .

 

Ξέχασα να αναφέρω μαζί με τα Silvertips είχα βαλει και μια Ludwigia.

 

Μέτρησα πριν απο λιγο, ουσιαστικά έβαλα τα φυτά και μετρησα, αμμωνία τέλος και μάλλον λόγο της Ludwigia (ειναι μεγαλη) τα No3 ειναι χαμηλότερα απο προχτές :D οπότε περιμένω με αγωνία αυριο να ταισω κανονικά :) .

 

@natateoΔε θα γράψω άλλο αφού πλέον ολα οκ πλεον  με αμμωνία ωστε να μπορέσεις να μεταφέρεις οτι θέλεις έυκολα να μη ψαχνεις σελίδες.

 

@JesterΣε καμία περίπτωση δε το εχω ως λύση ,αλλά ως αντιμετώπιση αν καταλάβω οτι έκανα κατι λάθος πχ τώρα ήξερα , ανακάτεψα βυθό έβαλα ψάρια και εριξα πολύ τροφή ήξερα οτι θα έχω Spike και το εριξα μέχρι το φιλτρο κτλ προσαρμοστούν και κάνουν την δουλειά τους .

 

@KostasGrΠάντα ημουν Fan της χημειάς και οχι της ολιστικής προσέγγισης :D εδώ βέβαια έχεις δίκιο αντι να προσέχω να ΜΗ κανω το λαθος το κανω και μετα χημεια :( τουλάχιστον το καταλαβαινω οταν το κάνω πλεον και οχι οταν την πληρωσει καποιο ψαρι .Σίγα σιγά θα τα καταφέρω.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια !!! Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα !!! 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Δε θα γράψω άλλο αφού πλέον ολα οκ πλεον  με αμμωνία ωστε να μπορέσεις να μεταφέρεις οτι θέλεις έυκολα να μη ψαχνεις σελίδες.

Γραψε οσο θελεις! :) Ξερω που ειναι! :thumbup:

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Τα έβαλα με τα γλαστράκια και ας ειναι λαθος για ΝΑ ΜΗΝ ανακατεψω άλλο το βυθό και να κερδίσω χρόνο με τα φυτά ωστε να το αφήσω ύσηχο και να μην κάνω αλαγη νερού στο 60ωρο , θα μετρίσω αυριο No3 και θα διξει .

Προσεχε, αν αυτα τα φυτα ηταν φυτεμενα σε mineral wool, το υλικο αυτο ειναι ποτισμενο με λιπασματα. Αυτο το υλικο παντα αφαιρουμε πριν να βαλουμε το φυτο στο ενυδρειο. Μηπως απ αυτο αναβασες την αμμωνια.....?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση φίλε που ανέβασες έστω και λίγη αμμωνία όμως. Εννοώ ότι 9 νέα ψαράκια σε 180 λίτρα δεν μου ακούγεται υπερβολική προσθήκη για να πιέσει τη βιολογία, πόσο μάλλον όταν έχεις μέσα γκάπι, που τα μετράς στις 8 και είναι 10 και στις 12 έχουν γίνει 20 :D

Ακόμα και με το ανακάτεμα του βυθού και το παραπάνω τάισμα, είναι λάθη που τα 'χω κάνει κι εγώ και με το παραπάνω. O λογαριασμός μου ερχόταν σε μπόλικα νιτρικά, όχι όμως σε μετρήσιμη αμμωνία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσεχε, αν αυτα τα φυτα ηταν φυτεμενα σε mineral wool, το υλικο αυτο ειναι ποτισμενο με λιπασματα. Αυτο το υλικο παντα αφαιρουμε πριν να βαλουμε το φυτο στο ενυδρειο. Μηπως απ αυτο αναβασες την αμμωνια.....?

Hmm το ένα από τα 2 το είχα βάλει μαζί με τα Silvertip. 

Όπως και να έχει τώρα έχει ξανά βρει την ισορροπία του το σύστημα αλλά έκανα νέα @@ια .

Έβαλα το δικό του φως και έκλεισα το καπάκι. Είμαι στους 26 και δεν πέφτει και διπλοτσεκαρα δεν δουλεύει η θερμάστρα.

Για την ώρα έχω ανοιχτό το πίσω μέρος δλδ το πίσω καπάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση φίλε που ανέβασες έστω και λίγη αμμωνία όμως. Εννοώ ότι 9 νέα ψαράκια σε 180 λίτρα δεν μου ακούγεται υπερβολική προσθήκη για να πιέσει τη βιολογία, πόσο μάλλον όταν έχεις μέσα γκάπι, που τα μετράς στις 8 και είναι 10 και στις 12 έχουν γίνει 20 :D

Ακόμα και με το ανακάτεμα του βυθού και το παραπάνω τάισμα, είναι λάθη που τα 'χω κάνει κι εγώ και με το παραπάνω. O λογαριασμός μου ερχόταν σε μπόλικα νιτρικά, όχι όμως σε μετρήσιμη αμμωνία.

Τρέχει μόνο 3 μήνες το ενυδρείο δεν είναι τέρας βιολογίας, λογαριασμό σε νιτρικά πλήρωσα περίπου 15 είχα πριν την αλλαγή άλλαξα 75 λίτρα και κατέληξα στα 40 την επόμενη.

Το δε φίλτρο παρότι έχει μέσα του όλο το βιολογικό του παλιού αγοράστηκε την black Friday 

 

Επίσης 4 ενήλικα guppies έχω και καμιά 15ρια  μικρά και 2 pleco δεν είναι φορτωμένο σχεδόν διπλασιασα τα ψάρια 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

περίπου 15 είχα πριν την αλλαγή άλλαξα 75 λίτρα και κατέληξα στα 40 την επόμενη.

Σε πολλες περιοχες τα νιτρικα στην βρυση ειναι ανεβασμενα. μεχρι και 50ppm μπορει να εχουμε στην βρυση.

Εμεις , Πτολεμαιδα, που ειχαμε σχεδον μηδενκα , τωρα εχουμε μεχρι και 10ppm..... η κουμπαρα μου στο χωριο εχει 80....

Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πλάσματα εμφανίστηκαν στο ενυδρείο.

Στο κερατοφύλο  ένα είδος σκόνης αλλά με βούληση.  Πάει πάνω κάτω σαν τρελή.  

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις φυτέψει τα φυτά σου? Αν όχι τότε βγάλε τα φυτά από τα γλαστρακια και φύτεψε τα κανονικά. (Χωρίς πολλά ανακατέματα). Πιθανόν να είναι το εμποτισμένο βαμβάκι από τα φυτά που διαλύεται και απλώνετε στην στήλη του νερού....

Βγάλε μία φωτογραφία και ανέβασε τη. Μήπως και καταλάβουμε τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι εχω πάθει και γράφω Post στο Word και δε τα ανεβάζω %$$ οπότε βαζω 2 in 1 σε περίληψη .

Αυτά τα πλάσματα όπως ήρθαν εξαφανίστηκαν υπάρχει σοβαρή περίπτωση να ήταν αέρας που προσπαθούσε να ανεβεί και τον κοπάναγε το spray bar κτλ κτλ …

 

Ωστόσο εχω νέα γένα από τα Guppy που δεν την φάγανε τα Silvertip Tetras αν και ένα μικρό αν δεν είχα διαβάσει θα ελεγα ότι είναι tetra :D

Επίσης είδα ένα σαλιγκάρι και φόραγα μπλούζα και λέω μετά έ οσο το είδατε τόσο το ξανά είδα !!! Καταραμένα νέα φυτά #$%$ Δε τα έχω φυτέψει φοβάμαι τον Pleco αν και βασικά είναι το παρακάτω.

 

Στα σοβαρά τώρα 2 ημέρες ψάχνω να δω τι στο καλό συμβαίνει με την θερμοκρασία ήμουν σίγουρος ότι η λάμπες μου ζεσταίναν το νερό έφτασα στο σημείο να να βγάλω θερμαντήρα από το ρεύμα για 8 ωρες τον κατέβασα στους 24  η θερμοκρασία να κανει τα τρελά της !!!

Μη τα πολύλογό έβγαλα άκρη ΧΑΛΑΣΕ το ψηφιακό θερμόμετρο %^%^$

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Μη τα πολύλογό έβγαλα άκρη ΧΑΛΑΣΕ το ψηφιακό θερμόμετρο %^%^$

Βαλε ενα με 2€ , εχω κανα 2-3, που έκλεισαν 3-4 χρόνια :P και δουλεύουν άψογα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε ενα με 2€ , εχω κανα 2-3, που έκλεισαν 3-4 χρόνια :P και δουλεύουν άψογα :thumbup:

Αρχικά όταν έβαλα χέρια η θερμοκρασία ήταν κρύα, έτσι κοίταξα αυτό με τα 2.6€ που για να δω με κουράζει και άρχισα τα γαλλικά.

https://pethellas.gr/shop/ψάρι/αξεσουάρ-ψάρι/γενικός-εξοπλισμός-για-ψάρια/θερμόμετρο-για-ενυδρεία/

 

Ωστόσο παραγγειλα ένα inkbird 308 wifi. Ξεκίνησα για το dyi controller από ένα ποστ αλλά έβγαινε σχεδόν 20€ με τα μεταφορικά tracked ενώ το άλλο είναι Ευρωπαϊκή αποθήκη με dhl 40

Για το dyi θα ήθελα πολυμπρηζο + κουτί θα έβγαινε ακριβότερο.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...