Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά platy


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Το γλυκούλη το πλατυ εδώ λίγες ώρες είναι έτσι.. Δεν είχε δώσει κάποιο δείγμα οτι κατι συμβενει μέχρι εχθές.. Οι μετρήσεις είναι πολύ καλες κάνω ε το κιτ της api.. Τρώει κανονικά κολυμπάει απλα ειναι λιγο μαζεμένος.. 😔🤔🤔🤔16745018575568436074291135103423.thumb.jpg.163ab27eb6c11b3d7ebd4f4054d8c0e2.jpg

16771736860687214328042933602823.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου δουλεύει; Γιατί δεν βλέπω ανατάραξη της επιφανείας και αυτό οδηγεί σε έλλειψη οξυγόνου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Το φίλτρο σου δουλεύει; Γιατί δεν βλέπω ανατάραξη της επιφανείας και αυτό οδηγεί σε έλλειψη οξυγόνου

 Έκλεισα τις φυσαλίδες να βγάλω βίντεο γτ το φίλτρο δεν κάνει ιδιαίτερη ανατάραξη. Το κλείνω την νυχτα... Λες αυτό να είναι πρόβλημα; 

16771742478055660395129420221584.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή είδα ότι όλα τα ψαράκια ανέβαιναν στην επιφάνεια για αυτό μου έκανε εντύπωση. Τώρα για το συγκεκριμένο ψαράκι μου δείχνει περισσότερο για παράσιτο αλλά ας περιμένεις λίγο την γνώμη της @natateo που είναι ειδική στις ασθένειες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα επειδή είδα ότι όλα τα ψαράκια ανέβαιναν στην επιφάνεια για αυτό μου έκανε εντύπωση. Τώρα για το συγκεκριμένο ψαράκι μου δείχνει περισσότερο για παράσιτο αλλά ας περιμένεις λίγο την γνώμη της @natateo που είναι ειδική στις ασθένειες.

Αμα είμαι κοντά πάντα εκεί κάθονται! Είμαι αυτή που φέρνει φαγητό 😋😋😋 σαφώς! @natateo help! !! 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καθως βλέπω ότι κάνεις και τα 2 τέστ …

Το PH είναι PH δεν εχει High range και μη αλλά η API έχει 2 Τεστ ένα High Range που μετράει από 7,4 εώς 8,8 και το κλασικό που μετράει από 6 έως 7,6 .

Αν το νερό σου είναι στάνταρ πάνω από 7,6 καθώς βγάζεις 8 ΔΕΝ χρειάζεσαι να μετράς και με το σκέτο άλλα μόνο με το High Range .

Αν για κάποιο λόγο δήξει τέρμα κάτω το High range όπως τώρα δείχνει το κλασικό εκεί θα το κανεις γιατί μπορει να έχεις κατω από το 7.4 !!! …

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το έχεις εσυ μπροστά σου και το παρατηρείς ρίξε μια ματιά και εδώ https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και επειδή το έχεις εσυ μπροστά σου και το παρατηρείς ρίξε μια ματιά και εδώ https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Ευχαριστώ @marinos@marinos μοιάζει με αυτό αλλά έχω αυτά τα φάρμακα..

16771756089214650665045367360562.jpg

Screenshot_2023-02-23-20-04-22-709_cn.wps.moffice_eng.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν θυμάμαι καλά έχεις ενυδρείο καραντίνας (αν όχι παίρνεις ένα μεγάλο τάπερ) . Βάζεις νερό απο το κυρίως ενυδρείο και λίγο φρέσκο . Τοποθετείς την αεραντλία εκεί (αν έχεις αερόφιλτρο ακόμα καλύτερα) και μετακομίζεις το αρρωστο ψαράκι εκεί . Ακολουθείς θεραπεία με το esha 2000 συμφωνά με τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν αν θυμάμαι καλά έχεις ενυδρείο καραντίνας (αν όχι παίρνεις ένα μεγάλο τάπερ) . Βάζεις νερό απο το κυρίως ενυδρείο και λίγο φρέσκο . Τοποθετείς την αεραντλία εκεί (αν έχεις αερόφιλτρο ακόμα καλύτερα) και μετακομίζεις το αρρωστο ψαράκι εκεί . Ακολουθείς θεραπεία με το esha 2000 συμφωνά με τις οδηγίες.

Μόλις παραγγείλα μια νέα μικρή αεραντλία. Το αεροφιλτρο δεν ξέρω τι είναι.. 😔 Να βάλω κ φυσαλίδες κ φίλτρο κανονικά; γτ δημιουργει μεγάλη ανατάραξη επειδή είναι μικρό.. Θερμοκρασία 27;

Καλά θυμάσαι έχω ενυδρείο βάζω 70-30 είναι καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το αεροφιλτρο

6-filtro-aerofiltro-enydreioy-profitstore.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει το σωληνάκι της αεραντλίας από πάνω μέσα και δουλεύει σαν φίλτρο και κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια.

https://youtu.be/gDb9ChSrZEE

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μπαίνει το σωληνάκι της αεραντλία ς  από πάνω μέσα και δουλεύει σαν φίλτρο και κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια.

Πολύ ενδιαφέρον! Ιδανικό για ενυδρείο καραντίνας νομίζω. Αν το ήξερα νωρίτερα δεν θα είχα πάρει φίλτρο κ αεραντλία για το μικρό 😔

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Μόλις παραγγείλα μια νέα μικρή αεραντλία. Το αεροφιλτρο δεν ξέρω τι είναι.. 😔 Να βάλω κ φυσαλίδες κ φίλτρο κανονικά; γτ δημιουργει μεγάλη ανατάραξη επειδή είναι μικρό.. Θερμοκρασία 27;

Καλά θυμάσαι έχω ενυδρείο βάζω 70-30 είναι καλά; 

70-30 είναι οκ.  αεραντλία αφου έχεις δεν χρειάζεται να παραγγείλεις . αερόφιλτρο είναι αυτό https://www.abyssos.gr/filtra-nerou-enydreion/airfilter/nsf-40l/ και συνδέεται για να λειτουργήσει με μια αεραντλία . Θερμοκρασια στου; 27

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

70-30 είναι οκ.  αεραντλία αφου έχεις δεν χρειάζεται να παραγγείλεις . αερόφιλτρο είναι αυτό https://www.abyssos.gr/filtra-nerou-enydreion/airfilter/nsf-40l/ και συνδέεται για να λειτουργήσει με μια αεραντλία . Θερμοκρασια στου; 27

 

Την πήρα ήδη.. 😔Αυτό είναι το φίλτρο 

16771775761553169023716403086361.jpg

1677177597543703646103758784438.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ. Γεμίζεις και ξεκινάς συμφωνά με τις οδηγίες χρήσης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι οκ. Γεμίζεις και ξεκινάς συμφωνά με τις οδηγίες χρήσης .

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα επειδή είδα ότι όλα τα ψαράκια ανέβαιναν στην επιφάνεια για αυτό μου έκανε εντύπωση. Τώρα για το συγκεκριμένο ψαράκι μου δείχνει περισσότερο για παράσιτο αλλά ας περιμένεις λίγο την γνώμη της @natateo που είναι ειδική στις ασθένειες.

Kai εγω δεν βλεπω να δουλευει το φιλτρο.... αναταραξη μηδεν. και εφω βλεπω, οτι ολα τα ψαρια ειναι στημν επιφανεια πανω-κατω....

Προσωπικα θα μετρουσα την αμμωνια ακομα μια φορα στανταρ + πρεπει να φτιαξεις την φιλτρανση για να υπαρχει καλη αναταραξη της επφανειας.

Και μετα βλεπουμε για νοσηματα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, που ειδα καλα καλα το βιντεο, φαινεται, οτι το ψαρι εχει μαζεμενα τα πτερυγια του. Θελει θεραπεια.

Διαβαζεις θεραπεια για Ichthyobodo necator, Chilodonella

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Kai εγω δεν βλεπω να δουλευει το φιλτρο.... αναταραξη μηδεν. και εφω βλεπω, οτι ολα τα ψαρια ειναι στημν επιφανεια πανω-κατω....

Προσωπικα θα μετρουσα την αμμωνια ακομα μια φορα στανταρ + πρεπει να φτιαξεις την φιλτρανση για να υπαρχει καλη αναταραξη της επφανειας.

Και μετα βλεπουμε για νοσηματα.....

 

Ammonia 0 χθεσινή μετρήση! Ανατάραξη είναι αυτή το φίλτρο είναι φουλ αλλά κοιτάζει προς τα κάτω. Μήπως να το γυρίσω προς τα πάνω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βασικα ολο το ενυδρειο θελει θεραπεια.

Δλδ; 🤔

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ανατάραξη είναι αυτή το φίλτρο είναι φουλ αλλά κοιτάζει προς τα κάτω. Μήπως να το γυρίσω προς τα πάνω; 

Προσ το πανω να κοιταζει.

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ammonia 0 χθεσινή μετρήση!

Καλου κακου, κανε και μια τωρα.

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Δλδ; 🤔

Δηλ ριχνεις costapur πχ μεσα στο ενυδρειο, δεν βγαζεις ψαρια για καραντινα κτλ.

Βασικα καραντινα βοηθαει μόνο πριν την εισαγωγη ψαριων στο main tank

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσ το πανω να κοιταζει.

Καλου κακου, κανε και μια τωρα.

Δηλ ριχνεις costapur πχ μεσα στο ενυδρειο, δεν βγαζεις ψαρια για καραντινα κτλ.

Βασικα καραντινα βοηθαει μόνο πριν την εισαγωγη ψαριων στο main tank

Έκανα κ σήμερα! 0. Θα το παραγγείλω σήμερα αν είναι. Ποια είναι η διαδικασία κ ποιες οι επιπτώσεις; 

16771834668029052422058753101620.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Έκανα κ σήμερα! 0.

Mια χαρα!

Η θεραπεια εξαρταται απο το φαρμακο, που θα παρεις. Το esha 2000 δεν ειναι φαρμακο επιλογης σ αυτη την περιπτωση. (ουτε το hexamita).

Παρε costapur ή Tetra Medica ContraIck.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...