Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά platy


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Mια χαρα!

Η θεραπεια εξαρταται απο το φαρμακο, που θα παρεις. Το esha 2000 δεν ειναι φαρμακο επιλογης σ αυτη την περιπτωση. (ουτε το hexamita).

Παρε costapur ή Tetra Medica ContraIck.

Costapur παρήγγειλα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Costapur παρήγγειλα 

Μέσα στο ενυδρείο έχω γαρίδες 🦐 κ διάβασα ότι δεν κάνει με το costapur. Να βγουν οι γαρίδες μάλλον είναι δύσκολο να κάνω στο άρρωστο costapur στην καραντίνα κ ίσως κάτι πιο lite στο κεντρικό; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Να βγουν οι γαρίδες μάλλον είναι δύσκολο

Πόσες γαριδες εχεις και ποιες ειναι? Αμανο? νεοκαριντινα?

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

να κάνω στο άρρωστο costapur στην καραντίνα κ ίσως κάτι πιο lite στο κεντρικό; 

οχι. Πρεπει να κανεις σ ολο το ενυδρειο. Ολα τα ψαρια σου ειναι αρρωστα.

Δεν εχει νοημα η καραντινα τωρα. Και πιο λαιτ φαρμακο δεν υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πόσες γαριδες εχεις και ποιες ειναι? Αμανο? νεοκαριντινα?

οχι. Πρεπει να κανεις σ ολο το ενυδρειο. Ολα τα ψαρια σου ειναι αρρωστα.

Δεν εχει νοημα η καραντινα τωρα. Και πιο λαιτ φαρμακο δεν υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις.

 

Να προσπαθήσω να βγάλω τις γαρίδες να τις βάλω στο μικρό τότε καλύτερα.. 😔 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πόσες γαριδες εχεις και ποιες ειναι? Αμανο? νεοκαριντινα?

οχι. Πρεπει να κανεις σ ολο το ενυδρειο. Ολα τα ψαρια σου ειναι αρρωστα.

Δεν εχει νοημα η καραντινα τωρα. Και πιο λαιτ φαρμακο δεν υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις.

 

Είναι cherry 3 γαρίδες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Είναι cherry 3 γαρίδες 

Ειναι θεμα 5 δευτερολεπτων να τις πιασεις και να τις βαλεις σε ενα ταπερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι θεμα 5 δευτερολεπτων να τις πιασεις και να τις βαλεις σε ενα ταπερ.

Οοοκκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

τι εγινε το ψαρακι?

Καλήσπερα! Είμαι ακόμα σε θεραπεία ζει ακόμα φαίνεται καλύτερα.. Μόλις την τελειώσω θα κανω update. Φαίνεται να δουλεύει όμως... 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!σήμερα είναι η 5η μέρα θεραπείας στο σκεύασμα γράφει 3 μέρες κ άν είναι σε προχωρημένο στάδιο 7 μέρες. Γενικά όλα φαίνονται φυσιολογικά το ψαράκι έχει επανέλθει κ νομίζω ότι έχει γίνει κ πιο έντονο το χρώμα του. Τα είχα στο σκοτάδι κ τάισα μόνο 1 φορά από την πρώτη μέρα. Τι λέτε να συνεχίσω κ την 7η μέρα η να κάνω αλλαγή νερού μεθαύριο; 🤔

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι να συνεχίσεις όπως σου λένε και οι οδηγίες!Μπράβο!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Καλησπέρα!σήμερα είναι η 5η μέρα θεραπείας στο σκεύασμα γράφει 3 μέρες κ άν είναι σε προχωρημένο στάδιο 7 μέρες. Γενικά όλα φαίνονται φυσιολογικά το ψαράκι έχει επανέλθει κ νομίζω ότι έχει γίνει κ πιο έντονο το χρώμα του. Τα είχα στο σκοτάδι κ τάισα μόνο 1 φορά από την πρώτη μέρα. Τι λέτε να συνεχίσω κ την 7η μέρα η να κάνω αλλαγή νερού μεθαύριο; 🤔

Μπορει να χρειαστει και δευτερο κυκλο θεραπειας. Μακαρι να πανε ολα καλα με την πρωτη.

Ταισε καθε μερα, απλα πιο λιγο. Αν θα κανεις αλλαγη νερου πχ 50% πριν να τελειωσεις την θεραπεια, πρεπει για αυτα τα λιτρα να υπολογισεις την σωστη δοση φαρμακου και να το ριξεις μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να χρειαστει και δευτερο κυκλο θεραπειας. Μακαρι να πανε ολα καλα με την πρωτη.

Ταισε καθε μερα, απλα πιο λιγο. Αν θα κανεις αλλαγη νερου πχ 50% πριν να τελειωσεις την θεραπεια, πρεπει για αυτα τα λιτρα να υπολογισεις την σωστη δοση φαρμακου και να το ριξεις μεσα στο ενυδρειο.

Αλλαγη θα κανω την 9η μέρα. Εφόσον συμφωνα με την θεραπεία είναι ανά δύο μέρες η δράση. Αφού τελειώσει. Είναι 22 σταγόνες στα 40 λίτρα έχω 110 βάζω 66 κ είμαι μέσα. Τώρα πως θα καταλάβω αν είναι εντάξει η θεραπεία στο τέλος; γειά φαίνονται πολύ καλά όλα κ το άρρωστο έχει αλλάξει συμπεριφορά κ χρώμα όπως ανέφερα. Επίσης στην αλλαγή θα χρειαστεί να προσθέσω Σφουγγαρι άνθρακα για να τραβήξει ότι φάρμακο μένει η κ το κεραμικό που έχω βάλει κάνει δουλειά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Αλλαγη θα κανω την 9η μέρα. Εφόσον συμφωνα με την θεραπεία είναι ανά δύο μέρες η δράση. Αφού τελειώσει. Είναι 22 σταγόνες στα 40 λίτρα έχω 110 βάζω 66 κ είμαι μέσα. Τώρα πως θα καταλάβω αν είναι εντάξει η θεραπεία στο τέλος; γειά φαίνονται πολύ καλά όλα κ το άρρωστο έχει αλλάξει συμπεριφορά κ χρώμα όπως ανέφερα. Επίσης στην αλλαγή θα χρειαστεί να προσθέσω Σφουγγαρι άνθρακα για να τραβήξει ότι φάρμακο μένει η κ το κεραμικό που έχω βάλει κάνει δουλειά; 

Ένα μόλι μπαλουν μικρό μάλλον δεν άντεξε την θεραπεία κ δεν είναι καλά με το ζορι κολυμπάει είναι σαν να είναι χαμένο κ δεν τρώει.. 😔 Δεν ανεβαίνει βίντεο.. 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Είναι 22 σταγόνες στα 40 λίτρα έχω 110 βάζω 66 κ είμαι μέσα.

η ποσοτητα φαρμακου στις οδηγιες δινεται για καθαρα λιτρα ενυδρειου, οχι για τα μικτα.

πριν 18 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Τώρα πως θα καταλάβω αν είναι εντάξει η θεραπεία στο τέλος;

Δεν πρεπει να υπαρχουν συμπτωματα στα ψαρια. Παρε μεγεθυντικο φακο για να δεις αν θα υπαρχει ακομα βλεννα πανω στα ψαρια.

Ειναι δυσκολο για σενα να καταλαβεις το αν εγιναν καλα, γιατι ακομα δεν ξερεις πως πρεπει να συμπεριφερονται τα υγιη  ψαρια.

πριν 19 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Επίσης στην αλλαγή θα χρειαστεί να προσθέσω Σφουγγαρι άνθρακα για να τραβήξει ότι φάρμακο μένει η κ το κεραμικό που έχω βάλει κάνει δουλειά; 

Αν εχεις ανθρακα, βαλε μετα απο αλλαγη νερου για 1-2 24ωρα. Προσωπικα κανω 2-3 αλλαγες νερου 40% ανα 24 ωρο  και τελος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία, καλημέρα! Πώς είναι το ψαράκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Ευαγγελία, καλημέρα! Πώς είναι το ψαράκι;

Καλημέρα! Τώρα φαίνεται καλά.. Το παρακολουθώ. Έφαγε κολυμπάει.. Δεν ξέρω τι έπαθε.. Ίσως επειδή άνοιξα το φως κ ήταν μέρες στο σκοτάδι.. Για την ωρα φαίνεται φυσιολογικό.. Σε ευχαριστώ ❤️

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Καλημέρα! Τώρα φαίνεται καλά.. Το παρακολουθώ. Έφαγε κολυμπάει.. Δεν ξέρω τι έπαθε.. Ίσως επειδή άνοιξα το φως κ ήταν μέρες στο σκοτάδι.. Για την ωρα φαίνεται φυσιολογικό.. Σε ευχαριστώ ❤️

 

πριν 6 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Ευαγγελία, καλημέρα! Πώς είναι το ψαράκι;

Τελικά άκυρο! Γύρισα σπίτι κ δεν είναι καλά κάθεται πλάγια τα βράγχια της είναι κόκκινα κ πριν λίγο ήταν ξαπλωμένη στον πάτο.. 

1677860899173180422457460215657.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύμπτωμα των κόκκινων βράγχιων δεν είναι ένδειξη δηλητηρίασης από αμμωνία; Ή κάνω λάθος;

Όμως θα είχαν και τα άλλα σου πρόβλημα τότε. Χμμ, ας σου πει κάποιος έμπειρος. Το φίλτρο σου ήταν στρωμένο;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Το σύμπτωμα των κόκκινων βράγχιων δεν είναι ένδειξη δηλητηρίασης από αμμωνία; Ή κάνω λάθος;

Όμως θα είχαν και τα άλλα σου πρόβλημα τότε. Χμμ, ας σου πει κάποιος έμπειρος. Το φίλτρο σου ήταν στρωμένο;

Ναι είναι όλα κομπλέ κ μετρήσεις... 😔

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2023 at 6:45 ΜΜ, το μέλος MarinLia έγραψε:

Το σύμπτωμα των κόκκινων βράγχιων δεν είναι ένδειξη δηλητηρίασης από αμμωνία; Ή κάνω λάθος;

Όμως θα είχαν και τα άλλα σου πρόβλημα τότε. Χμμ, ας σου πει κάποιος έμπειρος. Το φίλτρο σου ήταν 

On 3/3/2023 at 7:45 ΜΜ, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ναι είναι όλα κομπλέ κ μετρήσεις... 😔

 

Update για τo recover. Αφού έχασα ένα ψαράκι την ημέρα που τελείωσε η θεραπεία έκανα αλλαγή 50% κ πρόσθεσα φίλτρο άνθρακα. Οι μετρήσεις είναι κομπλέ. Εχθες τάισα αρακά κ σήμερα σπιρούλινα. Βλέπω ότι σε 2 τουλάχιστον (το ένα πλατύ που ξεκίνησε αρχικά να μην είναι καλά κ άρχισα την θεραπεία) τα περιτοματα τους να είναι λευκα προς διάφανα κ διάθεση μέτρια.. Αν κ τρώνε κανονικά,κολυμπάνε νοχελικα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Update για τo recover. Αφού έχασα ένα ψαράκι την ημέρα που τελείωσε η θεραπεία έκανα αλλαγή 50% κ πρόσθεσα φίλτρο άνθρακα. Οι μετρήσεις είναι κομπλέ. Εχθες τάισα αρακά κ σήμερα σπιρούλινα. Βλέπω ότι σε 2 τουλάχιστον (το ένα πλατύ που ξεκίνησε αρχικά να μην είναι καλά κ άρχισα την θεραπεία) τα περιτοματα τους να είναι λευκα προς διάφανα κ διάθεση μέτρια.. Αν κ τρώνε κανονικά,κολυμπάνε νοχελικα.. 

δεν φαινεται καθολου καλα αυτο το ανοιχτοχρωμο παει για ευθανασία.... (  φαινεται να εχει dropsy )

Ολα αυτα ειναι αποτελεσμα αυτης της καταστασης+ καινουρια ψαρια, που σιγουρα ειχαν καποιες ασθενιες

https://www.aquazone.gr/forums/topic/116550-ανεβασμένα-όλα/

Ακομα μια ερωτηση.... Γιατι ταιζεις με αρακα και σπιρουλινα?  Σπιρουλινα , δηλ σε χαπακια για πλεκο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

δεν φαινεται καθολου καλα αυτο το ανοιχτοχρωμο παει για ευθανασία.... (  φαινεται να εχει dropsy )

Ολα αυτα ειναι αποτελεσμα αυτης της καταστασης+ καινουρια ψαρια, που σιγουρα ειχαν καποιες ασθενιες

https://www.aquazone.gr/forums/topic/116550-ανεβασμένα-όλα/

Ακομα μια ερωτηση.... Γιατι ταιζεις με αρακα και σπιρουλινα?  Σπιρουλινα , δηλ σε χαπακια για πλεκο?

 

Το λευκό δεν άντεξε.. 😔 Όχι έχω πάρει νιφάδες κ τους δίνω εναλλάξ σπιρουλινα κ τις άλλες νιφάδες. 1 στις 10 τους βράζω λίγο αρακά Εχω διαβάσει ότι κάνει καλό κ είδα ότι το κάνουν κ πολλοί εδώ μέσα 😊

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Το λευκό δεν άντεξε.. 😔 Όχι έχω πάρει νιφάδες κ τους δίνω εναλλάξ σπιρουλινα κ τις άλλες νιφάδες. 1 στις 10 τους βράζω λίγο αρακά Εχω διαβάσει ότι κάνει καλό κ είδα ότι το κάνουν κ πολλοί εδώ μέσα 😊

η ποιοτηκη τροφη παιζει μεγαλο ρολο. Πες τι δινεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

η ποιοτηκη τροφη παιζει μεγαλο ρολο. Πες τι δινεις.

 

16781129358104931477472173215136.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...