Jump to content

Νέος στο άθλημα


GeoSy

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπυ των ενυδρείων. Και επειδή στο ίντερνετ έχω διαβάσει αρκετά και αρκετές απόψεις διαφέρουν, είπα να απευθυνθώ σε εσάς για να ακούσω μια σωστή συμβουλή.

 

Λοιπόν, στην αποθήκη έχω τζάμια 5 χιλιοστών και θέλω να φτιάξω μόνος μου το ενυδρείο. Σε βίντεο που έχω δει το βλέπω εύκολο οπότε λέω να το δοκιμάσω. Σκέφτομαι να φτιάξω δύο για χρυσοψαρα, γύρω στα 70-75 λίτρα, με διαστάσεις 70x30x35, όχι φυτεμένα και θα εξηγήσω γιατί. Κάθε καλοκαίρι για 3 μήνες μετακομίζουμε σε άλλο σπίτι και δεν είναι εύκολο να τα λειτουργώ και τα δύο ταυτόχρονα. Οπότε ανάλογα την εποχή ένα από τα δύο θα το σταματάω και θα μεταφέρω τον εξοπλισμό (φίλτρο, λάμπες...), διακοσμητικά και τα ψάρια. 

 

Απ' ότι έχω διαβάσει το ενυδρείο θέλει στρώσιμο την πρώτη φορά γύρω στις 25-30 ημέρες και όταν στρωθεί οι αποικίες βακτηρίων είναι στα φίλτρα? Οπότε αν μεταφέρω το φίλτρο από το ένα ενυδρείο στο άλλο το στρώσιμο του θα είναι πολύ γρηγορότερο. Είναι εφικτό αυτό? Η χρειάζεται κάθε φορά από την αρχή στρώσιμο? Γενικότερα είναι εφικτή η όλη μετακόμιση? 

 

Και τώρα πάμε στις ερωτήσεις:

1. Ποιο μοντέλο εσωτερικού (λόγω χώρου) φίλτρου προτείνετε σύμφωνα με τα λίτρα?

2. Τι λάμπες και πόσα lumen χρειάζεται για το συγκεκριμένο ενυδρείο, πόσες ώρες φωτισμού είναι ιδανικές? Το φυσικό φως για κάποιες ώρες αντικαθιστά τις λάμπες?

3. Πόσα ψάρια είναι ιδανικά να βάλω σε αυτά τα λίτρα/διαστάσεις?

4. Μπορώ να βάλω διαφορετικά υποείδη χρυσόψαρου μαζί (πχ common με oranda)?

 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά οι απορίες είναι πολλές...μην πάνε ακλαφτα τα ψάρια.

 

Σας ευχαριστώ εκ τών προτέρων παιδιά!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Απ' ότι έχω διαβάσει το ενυδρείο θέλει στρώσιμο την πρώτη φορά γύρω στις 25-30 ημέρες και όταν στρωθεί οι αποικίες βακτηρίων είναι στα φίλτρα?

μεχρι και 1.5 μηνα θελει. οι αποικίες βακτηρίων δεν ειναι μόνο στο φιλτρο, αλλά και σε ολες τις επιφανιες του ενυδρειου, και οταν θα κανεις μετακομιση, θα χασεις τουλαχιστον 30% απο τα βακτηρια (ειδικα αν πας σε εσωτερικό φιλτρο, που ειναι ακατάλληλο για τα χρυσοψαρα - ειναι πολυ ρυπογόνα ψαρια)

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Τι λάμπες και πόσα lumen χρειάζεται για το συγκεκριμένο ενυδρείο, πόσες ώρες φωτισμού είναι ιδανικές?

δεν παιζει ρολο στα ψαρια, βαλε οτι θελεις , δηλ απο θερμο λευκο μεχρι ψυχρο λευκο, με 8-10 ωρες φωτισμου την ημερα.

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Το φυσικό φως για κάποιες ώρες αντικαθιστά τις λάμπες?

μόνο αν ειναι  πολυ πρωινες ωρες, γιατι αν θα χτυπα ο ηλιος το ενυδρειο, θα εχεις μεγαλο θεμα και με θερμοκρασια του νερου (ειδικα το καλοκαιρι) και θεμα με τις αλγες.

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Πόσα ψάρια είναι ιδανικά να βάλω σε αυτά τα λίτρα/διαστάσεις?

διαβαζεις εδω -

 

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Μπορώ να βάλω διαφορετικά υποείδη χρυσόψαρου μαζί (πχ common με oranda)?

common σε αυτα τα λιτρα , που θελεις, δεν μπαινουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Οπότε αν μεταφέρω το φίλτρο από το ένα ενυδρείο στο άλλο το στρώσιμο του θα είναι πολύ γρηγορότερο. Είναι εφικτό αυτό? Η χρειάζεται κάθε φορά από την αρχή στρώσιμο? Γενικότερα είναι εφικτή η όλη μετακόμιση? 

Γινεται σε περιπτωση, που θα εχεις εξωτερικο φιλτρο με αρκετο βιολογικο υλικο. Το θεμα ειναι πόσες ωρες θα χρειαστει  για να φτασεις στον προορισμο σου, γιατι τα βακτηρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι.

Link to comment
Share on other sites

natateo σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!

 

Ας ξεκινήσω από το τέλος...ο προορισμός είναι μόνο 10 λεπτά απόσταση οπότε σε αυτό δεν έχουμε θέμα. Απ' ότι βλέπω το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, ποιο θα πρότεινες??

 

Όσον αφορά το φυσικό φως, εκεί που θα είναι το ενυδρείο είναι πολύ φωτεινό σημείο χωρίς να πέφτει καμιά ώρα της ημέρας πάνω το ηλιακό φως. Άρα είναι αναγκαία η λάμπα?

 

Για το στρώσιμο, αυτά που λένε για  σκευάσματα βακτηρίων που το επιταχύνουν ισχύουν? Δουλεύει? Η θέλει με τον παραδοσιακό τρόπο με αμμωνία ή τροφή?

 

Τέλος, με την περίπτωση μου (της μεταφοράς) τι προτείνεις να κάνω?

 

Και πάλι ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι αναγκαία αν βάλεις και φυτά ακόμα περισσότερο. Ο ήλιος δεν θέλουμε να πέφτει στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος GeoSy έγραψε:

Απ' ότι βλέπω το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, ποιο θα πρότεινες??

Πες για το budget :), εκει κολλαμε ολοι. Γιατι οι τιμες παιζουν απο 70€ (κινεζοι) μεχρι και 350...

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquario.gr/product/eheim-250-2213-classic-external-filter-vanes/

 

Δεν μου προτείνεις αυτό το πιο μικρό για παράδειγμα λόγω λίτρων/ώρα?

Ρωτάω για να μάθω όχι ότι σε αμφισβητώ!

 

Επίσης αυτά είναι έτοιμα για λειτουργία σωστά? Δεν χρειάζεται έξτρα κάτι?

Έγινε επεξεργασία - GeoSy
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

https://www.aquario.gr/product/eheim-250-2213-classic-external-filter-vanes/

 

Δεν μου προτείνεις αυτό το πιο μικρό για παράδειγμα λόγω λίτρων/ώρα?

Ρωτάω για να μάθω όχι ότι σε αμφισβητώ!

 

Επίσης αυτά είναι έτοιμα για λειτουργία σωστά? Δεν χρειάζεται έξτρα κάτι?

πολυ μικρο και αδυναμο για τα χρυσοψαρα.

για φιλτρα διαβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρυσοψαρα φτιαξε καλυτερα ενα ενυδρειο 100λ τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

https://www.aquario.gr/product/eheim-250-2213-classic-external-filter-vanes/

 

Δεν μου προτείνεις αυτό το πιο μικρό για παράδειγμα λόγω λίτρων/ώρα?

Ρωτάω για να μάθω όχι ότι σε αμφισβητώ!

 

Επίσης αυτά είναι έτοιμα για λειτουργία σωστά? Δεν χρειάζεται έξτρα κάτι?

μπορεις να παρεις και κινεζο πχ αυτο- https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2208-700l-t-eos-200l

Εχω ενα λιγο μεγαλυτερο χωρις προβληματα πανω απο 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πού για τον οδηγό επιλογής φίλτρων!! Πολύ κατατοπιστικός!!

 

Όσο για τον κινέζο...είναι και με τα υλικά μέσα (σφουγγάρια, βιολογία κτλ)? Δεν γράφει κάτι...γιατί αν όχι, παίρνω ένα επώνυμο, ακριβότερο που τα περιλαμβάνει. Ίδια τιμή θα βγει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Σ ευχαριστώ πού για τον οδηγό επιλογής φίλτρων!! Πολύ κατατοπιστικός!!

 

Όσο για τον κινέζο...είναι και με τα υλικά μέσα (σφουγγάρια, βιολογία κτλ)? Δεν γράφει κάτι...γιατί αν όχι, παίρνω ένα επώνυμο, ακριβότερο που τα περιλαμβάνει. Ίδια τιμή θα βγει.

 

 

Αν θυμαμαι καλα, μόνο σφουγγαρια ειχε.... Κοιταξε σαν βιολογικο υλικο χρισιμοποιουμε και ελαφρόπετρα και ψηφίδα λαβας. Μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Για την ώρα περιμένω να μου κόψουν τα τζάμια. Όταν φτιάξω το ενυδρείο,  καταλήξω και παραλάβω το φίλτρο θα επανέλθω για πληροφορίες. 

 

Εκτός αν δημιουργηθεί κάποια απορία οπότε θα σε πριξω νωρίτερα. Χαχα😉

 

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ειπες στον τζαμά , οτι ειναι για ενυδρειο. Πρεπει να ειναι κομματι με 100% ορθές γωνίες, αλλιως δεν θα μπορεσεις να κολλησεις. Και πες του να μην περασει τις ακρες με γυαλόχαρτο. Πρεπει να ειναι οπως ειναι λειες και κοφτερες. Μόνο στο πανω μερος , εκει, που δεν θα κολλησεις, μπορεις να τα περασεις με γυαλόχαρτο, να μην κοπεις στο μελλον.

Αν θα παρεις 8 ρη τζαμι, μπορεις να του πεις να κανει ρονταρισμα και λειανση. Απλα βγαινει λιγο ακριβα πια...

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ναι του το είπα για τι δουλειά είναι. Επίσης του είπα να μην τις στρογγυλέψει και μου είπε ότι θα μου τρίψει μόνο τα γρέζια.

 

5αρι του έδωσα γιατί τέτοιο έχω αρκετό στην αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Ναι του το είπα για τι δουλειά είναι. Επίσης του είπα να μην τις στρογγυλέψει και μου είπε ότι θα μου τρίψει μόνο τα γρέζια.

 

5αρι του έδωσα γιατί τέτοιο έχω αρκετό στην αποθήκη.

Με 5-ρη αν θα φτιαξεις 70εκ μηκος , πρεπει να βαλεις κοντρες πανω-κατω.Και καλυτερα διπλο πατο...

Προσωπικα σε τετοιο μηκος θα εβαζα 6-η.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για ενυδρειο χωρις κοντρες, μόνο 8-ρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπολογίσει για κάτω κόντρες. Να του πω να μου κόψει και για πάνω ε? Καλά που το είπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Έχω υπολογίσει για κάτω κόντρες. Να του πω να μου κόψει και για πάνω ε? Καλά που το είπες.

σιγουροτατα.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

σιγουροτατα.

 Καλημέρα, ενδεχομένως θα παραμορφώνει κιόλα. Επισκευάζοντας ένα jewel πολύγονο παλιότερα είδα καμπύλη στο μπροστινό τζάμι όταν το γέμισα και με προσθήκη κόντρας επάνω διορθώθηκε. Επίσης ο πάτος ήταν ποιο χοντρός από τα υπόλοιπα τζάμια. 80χ40χ45

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Το είπα στον τζαμα και το είχε υπολογίσει ήδη για τις πάνω κοντρες. Τσακάλι ο τζαμας!! Χαχα

 

Λοιπόν, όσο περιμένω τα τζάμια...σκέφτηκα κάτι άλλο... Αφού όπως μου λες οι διαστάσεις για τα χρυσόψαρα είναι τουλάχιστον οριακές αν όχι ακατάλληλες, μήπως να πάω σε άλλο είδος ψαριών? Τι είδος προτείνεις για αυτές τις διαστάσεις/λίτρα και την κατάσταση μου (αρχάριος)? Αν πάμε σε άλλο είδος αλλάζουν και τα χαρακτηριστικά του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετές, καλές επιλογές στα λίτρα σου. Αναλόγως τι θέλεις εσύ. Φυτεμένο με κοπαδοψαρα ή με χαρέμια Ασίας ή Αμερικής; Κοινωνικό; Νανοκιχλιδες; Αφρικανικές λίμνες πχ Tanganyika; Δες λίγο στησίματα από ενυδρεία να δεις τι σου αρέσει. Πχ τα αφρικανικα δεν έχουν φυτά αλλά πέτρες και άμμο και αν φιλοξενούν κοχυλοψαρα της Tanganyika, κοχύλια. Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ από είδη ψαριών.Λαβε υπόψιν σου τις παραμέτρους νερού που επιθυμεί το κάθε είδος, αναλόγως με το νερό της περιοχής σου. Δηλαδή πχ κάποιο είδος μπορεί να χρειάζεται όξινο και μαλακό νερό και αν το νερό της περιοχής σου είναι σκληρό και αλκαλικό, μπορεί να χρειάζεσαι συσκευή αντίστροφης όσμωσης για να το μαλακωνεις. Άρα επιπλέον κόστος. Επίσης δες τις ελάχιστες απαιτήσεις των ψαριών σε διαστάσεις ενυδρείου (μήκος, πλάτος, ύψος). Άλλα θέλουν λιγότερο χώρο και άλλα περισσότερο. Αφιέρωσε λίγο χρόνο και κάνε έναν ολικό σχεδιασμό από την αρχή όπως το σκέφτεσαι (στήσιμο, ψάρια κλπ) και ρώτα για γνώμες. Αυτό θα περιορίσει την πιθανότητα για λάθος και θα δημιουργήσεις εύκολα και απλά το ενυδρείο που σου αρέσει. Ως προς το φίλτρο σε σχέση με τα ψάρια που έχουμε στο ενυδρείο, το μόνο που μπορεί να αλλάζει, είναι η ροή. Κάποια ψάρια θέλουν μεγαλύτερη ροή και άλλα μικρότερη.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Επίσης ο πάτος ήταν ποιο χοντρός από τα υπόλοιπα τζάμια. 80χ40χ45

Καλυτερα να εχουμε πιο χοντρο πατο.

Μπορουμε να κολλησουμε διπλο πατο και να κοιμόμαστε ήσυχα.

Εγω πχ παντα, λιγο παρατραβαω με την αφαλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...