Jump to content

Νέος στο άθλημα


GeoSy

Recommended Posts

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω φυτεμένο. Το νερό στην περιοχή είναι σκληρουτσικο. Δεν θα έλεγα όχι σε κυχλιδες Αφρικής και απ' ότι βλέπω είναι για τα λίτρα μου. Και τα Zebra μου αρέσουν... Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις που είπα πόσα ψάρια μπαίνουν στα 70 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, τώρα είδα ότι το ενυδρείο σου είναι 70x30x35, οπότε Malawi την ξεχνάς. Νομίζω δεν μπαίνει κάτι από εκεί στα λίτρα σου. Αφού δεν θες φυτεμένο μπορείς να πας σε Tanganyika. Μπορείς να βάλεις multi, που είναι κοχυλοψαρα. Ωραία ψαράκια δες εδώ: https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/neolamprologus-multifasciatus/ . Δες set up ενυδρείου για multi στο youtube. Zebra ποια εννοείς; Καλό είναι να κάνεις μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου με υγρά τεστ πριν αποφασίσεις για Gh, Kh και Ph, τουλάχιστον όμως σίγουρα για Ph για να ξέρεις που βρίσκεσαι. 

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Σωστός για τον έλεγχο του νερού. Θα κάνω ένα τεστ να δω.

Τελικά όμως πιθανότατα να πάω σε ψάρια κρύου νερού (κάποιο oranda) για να μην μπλέξω και με θερμαντήρες. Θέλω για αρχή όσο το δυνατόν πιο απλό.

Εκτός αν μου πεις ότι κάποιο τροπικό την παλεύει και σε κρύο νερό.

 

Sorry για τις αλλαγές προτιμήσεων αλλά ακόμα ψάχνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το ψάχνεις και το μελετάς. Να γνωρίζεις πάνω από 1 oranda στα λίτρα σου δεν μπαίνει. Μόνο 1 και αυτό με το ζόρι γιατί γίνονται μεγάλα. Για τροπικό αν εννοείς με φυτά κλπ δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι χωρίς θερμοστάτη. Τα περισσότερα φυτά απ'όσο ξέρω θέλουν τουλάχιστον 18°C, οπότε τον χειμώνα θα θέλεις αναγκαστικά θερμοστάτη. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει κάτι υπόψη του. Αλλά γιατί λες ότι δεν θες να μπλέξεις με θερμοστάτες; Δεν είναι κάτι, τον ρυθμίζεις, τον βάζεις τον χειμώνα και τον βγάζεις το καλοκαίρι. Εκτός και αν σκέφτεσαι την ΔΕΗ (και ποιος δεν την σκέφτεται την σήμερον εποχή 😂) αλλά και πάλι η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή, αρκεί να είναι κατάλληλος για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τροπικά ψάρια. Πχ οι κυχλιδες Αφρικής δεν συγκαταλέγονται στα τροπικά? Θέλουν θερμοστάτη και αυτά σωστά?

Αυτό ρωτάω αν κάποιο είδος από αυτά την παλεύει χωρίς θερμοστάτη. 

Τώρα λόγω λίτρων (με ακυρωσες και με τα oranda 😉) βλέπω ότι δεν το γλιτώνω...οπότε μιας και έθεσες την ΔΕΗ έχεις εμπειρία για το πόσο καίνε? Απ' ότι καταλαβαίνω είναι σαν τα καλοριφέρ μας? Όταν πάει να πέσει η θερμοκρασία τότε παίρνουν για να την επαναφέρει στα επίπεδα που θέλουμε? Άρα δεν δουλεύουν νύχτα μέρα. Σημειωτέον ότι το σπίτι τον χειμώνα το έχω εκεί γύρω στους 17-20 βαθμούς.

Αν μπορείς να πεις μια εκτίμηση για την περίπτωση μου πόσο θα δουλεύει και τι θα καίει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα εγώ σωστά και σε μπέρδεψα λίγο. Όταν λέμε τροπικά ψάρια, εννοούμε είδη που το φυσικό τους περιβάλλον βρίσκεται στον τροπικό κύκλο και διαβιουν σε τροπικό κλίμα. Ο τροπικός κύκλος επειδή βρίσκεται εκατέρωθεν του ισημερινού, είναι ζεστή περιοχή, χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις στις θερμοκρασίες τον χρόνο, όπως γίνεται στην χώρα μας. Άρα όπου ακούς τροπικά ψάρια θέλουμε θερμοστάτη στο ενυδρείο μας τον χειμώνα για να κρατάμε σταθερή την θερμοκρασία τουλάχιστον άνω των 22 βαθμών, αναλόγως το είδος και δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στις θερμοκρασίες (1-2 βαθμοί για μικρό χρονικό διάστημα είναι ανεκτοί). Από την άλλη τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού έχουν μεγαλύτερες ανοχές στις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας γιατί είναι ψάρια που ζούνε σε εύκρατο κλίμα. Σου έγραψα για φυτά γιατί το φυσικό περιβάλλον των τροπικών ψαριών περιλαμβάνει φυτά, ξύλα, ρίζες, φύλλα. Τα τροπικά ψάρια νιώθουν ασφάλεια σε περιβάλλον με φυτά. Πχ έναν μονομαχο δεν μπορείς να τον βάλεις σε ένα ενυδρείο χωρίς φυτά. Οκ θα ζήσει και σε ένα τέτοιο ενυδρείο, όπως και σε μια γυάλα των 5 λιτρων, αλλά εμάς σαν χομπίστες μας ενδιαφέρει η σωστή διαβίωση των οργανισμών και όχι απλά η επιβίωση τους. Εξαίρεση τροπικών ψαριών που τα φυτά δεν είναι κύριο χαρακτηριστικό του περιβάλλοντος τους είναι τα ψάρια των λιμνών της Αφρικής. Εκεί επικρατεί η πέτρα και/ή τα κοχύλια ανάλογα το είδος. Τώρα για θερμοστάτη στα λίτρα σου, ένας των 100w είναι μια χαρά. Ο θερμοστάτης δουλεύει οπότε χρειάζεται για να ζεστάνει το νερό και σβήνει. Αν δούλευε συνέχεια θα ονομάζονταν θερμαντήρας και όχι θερμοστάτης. Το ποσο δουλεύει ένας θερμοστάτης, σε διάρκεια και το πόσες φορές θα ανοίξει, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Θερμοκρασία περιβάλλοντος, θερμοκρασία που τον έχεις ρυθμίσει, τα λίτρα που καλείται να ζεστάνει, η απόδοσή του, το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο στον χώρο. Στην δική σου περίπτωση, αν έχεις σταθερή θερμοκρασία περιβάλλοντος περίπου 18 βαθμούς, δεν θα δουλεύει πολύ. Μην σε φοβίζει. Όσο πιο σταθερή η θερμοκρασία, τόσο λιγότερο δουλεύει. Για να είμαι ειλικρινής προσωπικά δεν έχω μετρήσει πόσο δουλεύει ο θερμοστάτης μου, αλλά η ημερήσια κατανάλωση των θερμοστατών δεν έχουν διαφορά σε σύγκριση με τον υπόλοιπο ενυδρειακό εξοπλισμό (φώτα, φίλτρο) αναλόγως βεβαίως και την εκάστοτε συσκευή. 😉 

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος!!!

Το θέμα μου με το φυτεμένο είναι ότι, όπως έγραψα στην αρχική δημοσίευση, το καλοκαίρι μετακομίζουμε σε άλλο σπίτι (θα έχω δύο ενυδρεία) και δεν θα μπορώ να συντηρώ τα φυτά λόγω του ότι θα κλείνω το ενυδρείο...

Σκέφτομαι δηλαδή να μεταφέρω μόνο τα ψάρια και το φίλτρο που θα έχει έτοιμη βιολογία. Η απόσταση μεταξύ των δύο σπιτιών είναι κοντινή...

 

Άρα πάω να ψάξω για ψαράκια λιμνών Αφρικής. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο θερμοστάτη ή απλά να δω για 100W και όχι Κινέζο...?

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτοιμο το ενυδρείο από πλευράς κατασκευής. Τώρα περιμένω να στεγνώσουν οι σιλικόνες καλά και να αρχίσω να γεμίζω να δω τι δουλειά έκανα!!

 

Ένα λάθος έγινε όμως...ότι με τις πάνω κόντρες δεν άφησα ένα κενό σημείο η κάποια τρύπα για να περνάνε οι σωλήνες του φίλτρου ή ότι άλλο χρειαστεί. Και ρωτάω τώρα...αν κόψω ένα κομμάτι με τροχό θα χάσω την "δύναμη" της κόντρας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Λοιπόν έτοιμο το ενυδρείο από πλευράς κατασκευής. Τώρα περιμένω να στεγνώσουν οι σιλικόνες καλά και να αρχίσω να γεμίζω να δω τι δουλειά έκανα!!

 

Ένα λάθος έγινε όμως...ότι με τις πάνω κόντρες δεν άφησα ένα κενό σημείο η κάποια τρύπα για να περνάνε οι σωλήνες του φίλτρου ή ότι άλλο χρειαστεί. Και ρωτάω τώρα...αν κόψω ένα κομμάτι με τροχό θα χάσω την "δύναμη" της κόντρας?

Βγαλε φωτο, να δουμε που και πως εβαλες τις κοντρες

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ειχες κολλησει μια κοντρα στην μεση. ετσι θα χωρουσαν ανετα και τα μπαστουνια εισοδου- εξόδου.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού έχω δύο να τις ξεκολλήσω από αριστερά-δεξιά και να τις βάλω στην μέση? Ή έστω η μία αρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσωπικά σε αυτά τα λίτρα θα έβαζα μια ποιο φαρδιά λίγο στο κέντρο. Θεωρώ τις πλαϊνές υπερβολή και δε βολεύει κιόλα. Μια εύκολη περίπτωση για να μην περιμένεις είναι να τις μετακινήσεις. Δεν ξέρω όμως αν εγω θα τις ξεκολλούσα.

Screenshot_20230321_144258_Firefox.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Άρα αφού έχω δύο να τις ξεκολλήσω από αριστερά-δεξιά και να τις βάλω στην μέση? Ή έστω η μία αρκεί?

η μια αρκει.

αν θες βαλε 2, οπως βλεπεις στο προηγουμενο ποστ του φιλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Ice-Man με προβληματίζει το ξεκόλλημα...θα χαλάσω τις γωνίες και φοβάμαι μην χάνει από εκεί. Μάλλον θα "πέσει" τροχός σε ένα κομμάτι της μικρής κόντρας. Μίλησα με τον τζαμα και μπορεί να το κάνει. Απλά δεν μου είπατε αν πιστεύετε ότι θα χάσει την στιβαρότητα. Αν όχι πόσα εκατοστά να κόψω λέτε? Για να περνάει πχ το φίλτρο και ένας θερμαντήρας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σχετικά με την ερώτηση περί αντοχής· τι πάχος είναι ο σωλήνας του φίλτρου σου τι φάρδος έχει η κόντρα; Όταν λες να το τροχίσει πόσο; Παίζει να μπαίνει και έτσι ας' πούμε. Εννοώ δηλαδή ότι πρέπει να έχεις το φίλτρο για να ξέρεις πόσο και αν εμποδίζει.  Κατά τη γνώμη μου στην κάθετη-μικρή ότι κάνεις. Παρόλα αυτά αν είναι το πρώτο που κολλάς είναι πολύ ωραίο και  έτσι όπως είναι για μένα λείπει μόνο η μεσαία κόντρα. Είπα ότι προβληματίζομαι με το ξεκόλλημα αλλά δεν διευκρινίσαμε τον λόγο 🤣🤣

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ναι το πρώτο που κολλάω είναι και είναι όντως εύκολο όπως το λέγατε εδώ στο forum. Για το φίλτρο που λες, δεν έχω αγοράσει ακόμα γιατί ακόμα, όπως θα δεις παραπάνω στην συνομιλία, το ψάχνω για το τι ψάρια θα βάλω. Αρχικά πήγαινα για χρυσόψαρα αλλά λόγω μεγέθους του ενυδρείου χάλασαν τα σχέδια. Μου είχαν προτείνει παραπάνω κάποια φίλτρα αλλά με βάση τις απαιτήσεις των χρυσόψαρων. Τώρα αν πάω πχ σε Αφρικανικές κυχλίδες αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του φίλτρου? Πχ άλλα λίτρα/ώρα?

Γι αυτό λοιπόν δεν έχω πάει ακόμα σε αγορά. Οπότε όταν με το καλό το πάρω θα δω αν μπαίνει και που μποδίζει και μετά πάω για κόψιμο...

 

Η κόντρα έχει φάρδος 5cm. Για το τρόχισμα μου είπε ότι μπορεί να το κόψει όσο χρειαστεί για να κάτσει ο σωλήνας του φίλτρου.

Προτείνεις δηλαδή να βάλω και στη μέση κόντρα? Για το ξεκόλλημα προβληματίζεσαι και για κάτι άλλο πέρα από αυτό που έγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως έγραψα και ποιο πάνω για μένα πάντα μόνο τη μεσαία χρειαζόταν σαφώς και την οριζόντια. Αφού τις έβαλες όμως άστες έτσι. Αν μιλάμε για μπαστούνι εισόδου 12/16 που έχει το eheim 2213/2215 (επειδή αναφέρθηκαν και τα 2 ποιο πάνω) αυτό έχει άνοιγμα 4,5cm. Εσύ έχεις 5cm + 5mm το τζάμι οπότε μικρο το κακό. Ελπίζω να έβαλες 2 πάτους γιατί κανονικά εκεί χρειαζόσουν 7mm;. Είχα φτιάξει παλιότερα διπλά λίτρα και η οριζόντια μου αν ήταν η μισή από αυτή και δεν είχα πρόβλημα κανένα.

Αυτή είναι μια περίπτωση:

Screenshot_20230322_171123_Firefox.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Για το ξεκόλλημα προβληματίζεσαι και για κάτι άλλο πέρα από αυτό που έγραψα?

Δε ειναι το ξεκολλημα, απλα δημηουργειται καμπύλη προς τα εξω λογω της πιεσης του νερου.

Προσωπικα με το παχος τζαμιου , που εχεις, θα εβαζα. Ειμαι και λιγο υπερβολικη σ αυτα :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ με πείσατε! Θα βάλω και μια στην μέση. Χαχαχ

Ice-Man ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Οπότε λιγάκι "φάγωμα" θέλει το τζάμι. Ο πάτος έχει κόντρες γύρω γύρω 5cm επίσης. Και αν μπορείς να διακρίνεις τα κάθετα τζάμια είναι κολλημένα έξω από το πάτο, όχι πάνω του. Οπότε κολλημενα 5mm ο πάτος και άλλα τόσα η κόντρα πιστεύω και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

 

natateo εσύ μου είχες προτείνει κάποια φίλτρα αλλά με προϋπόθεση ότι θα έβαζα χρυσόψαρα. Ισχύουν οι προτάσεις και για κυχλιδες Αφρικής για παράδειγμα? Η θα έχει πολύ ροή το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - GeoSy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολλές κόντρες ρε παιδιά με τη θα το γεμίσετε το ενυδρείο με υδράργυρο;;;;

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 15 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Οκ με πείσατε! Θα βάλω και μια στην μέση. Χαχαχ

Ice-Man ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Οπότε λιγάκι "φάγωμα" θέλει το τζάμι. Ο πάτος έχει κόντρες γύρω γύρω 5cm επίσης. Και αν μπορείς να διακρίνεις τα κάθετα τζάμια είναι κολλημένα έξω από το πάτο, όχι πάνω του. Οπότε κολλημενα 5mm ο πάτος και άλλα τόσα η κόντρα πιστεύω και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

 

natateo εσύ μου είχες προτείνει κάποια φίλτρα αλλά με προϋπόθεση ότι θα έβαζα χρυσόψαρα. Ισχύουν οι προτάσεις και για κυχλιδες Αφρικής για παράδειγμα? Η θα έχει πολύ ροή το ενυδρείο?

🤣Υπερβολή και αυτό κατ εμέ όπως και οι κάθετες. Μη σου πω τη μεσαία θα την έβαζα αν και εφόσον αφού γέμιζα έβλεπα καμπύλη. Και εγώ προτιμώ το κόλλημα απέξω παρ' όλ' αυτά ὅ γέγονε γέγονε πάμε παρακάτω. Είναι λίγα τα λίτρα άντε καλογέμιστο 💣.

Τώρα σιγά το πράμα που είπα το κενό που έχει το μπαστούνι εισαγωγής να μην παιδεύεσαι είναι το θέμα και να απολαύσεις το πρώτο σου ενυδρείο. Που μάλλον σε βλέπω να κολλάς κι άλλα.🤣

 

Να 140 λίτρα με μόνο τη μεσαία κόντρα και αυτό επειδή "χρειάστηκε" ας πούμε, με 6αρια τζάμια και 8αρι πάτο. Απλότητα > Πολυπλοκότητα.

20150905_180834

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ice-Man έγραψε:

 

🤣Υπερβολή και αυτό κατ εμέ όπως και οι κάθετες. Μη σου πω τη μεσαία θα την έβαζα αν και εφόσον αφού γέμιζα έβλεπα καμπύλη. Και εγώ προτιμώ το κόλλημα απέξω παρ' όλ' αυτά ὅ γέγονε γέγονε πάμε παρακάτω. Είναι λίγα τα λίτρα άντε καλογέμιστο 💣.

Τώρα σιγά το πράμα που είπα το κενό που έχει το μπαστούνι εισαγωγής να μην παιδεύεσαι είναι το θέμα και να απολαύσεις το πρώτο σου ενυδρείο. Που μάλλον σε βλέπω να κολλάς κι άλλα.🤣

 

Να 140 λίτρα με μόνο τη μεσαία κόντρα και αυτό επειδή "χρειάστηκε" ας πούμε, με 6αρια τζάμια και 8αρι πάτο. Απλότητα > Πολυπλοκότητα.

20150905_180834

 

 

 

πολλές είναι 😜

 

90 Χ 40 Χ 45 = 162 λίτρα

Κόντρες 0

τσάμι 8mm

ε1.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο scape είναι αυτό ρε συ, θυμάμαι από παλιά έκανες ωραία πράγματα. @Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...