Jump to content

Νέος στο άθλημα


GeoSy

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

🤣Υπερβολή και αυτό κατ εμέ όπως και οι κάθετες. Μη σου πω τη μεσαία θα την έβαζα αν και εφόσον αφού γέμιζα έβλεπα καμπύλη. Και εγώ προτιμώ το κόλλημα απέξω παρ' όλ' αυτά ὅ γέγονε γέγονε πάμε παρακάτω. Είναι λίγα τα λίτρα άντε καλογέμιστο 💣.

Τώρα σιγά το πράμα που είπα το κενό που έχει το μπαστούνι εισαγωγής να μην παιδεύεσαι είναι το θέμα και να απολαύσεις το πρώτο σου ενυδρείο. Που μάλλον σε βλέπω να κολλάς κι άλλα.🤣

 Να σαι καλά!! Έτσι κ αλλιώς θα κολλήσω και άλλο για το άλλο σπίτι που μετακομίζουμε κάθε καλοκαίρι. Οπότε το vol.2 θα είναι με λιγότερες κόντρες. 😄 Απλά έχω στην αποθήκη κομμάτια 0,90 μήκος (για να κάνω παραπάνω λίτρα) αλλά είναι 5ρια. Μέχρι πόσα λίτρα να πάω με τα 5ρια? Με κόντρες ή χωρίς...χαχα

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

90 Χ 40 Χ 45 = 162 λίτρα

Κόντρες 0

τσάμι 8mm

ε1.jpg

Πολύ ωραίο στήσιμο!!! Και άδειο να το αφήσεις στολίδι είναι. Τι ξύλα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπατε αν αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του φίλτρου που είχατε προτείνει τώρα που δεν θα πάω σε χρυσόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεπεράσεις τα 30cm ύψος μπορείς 90 μήκος επειδή είπες για 90 5mm ότι έχεις. Αλλά θέλει ποιο χοντρό πάτο οπωσδήποτε και αναλόγως του φάρδους βλέπεις για κόντρες.Καλά είναι τα crash test γενικά αλλά μην πλημμυρίσουμε κιόλα το φτιάχνεις με 8mm με τη μια και δεν παιδεύεσαι. Για ψάρια Αφρικής που θες δεν έχω ιδιαίτερη γνώση δες αν σ'αρέσουν τα multi που κάνουν για τα λίτρα σου διάβασε εδώ. Τα χρυσόψαρα και τα χελωνάκια είναι πολύ ρυπογόνα γενικά γιαυτό σου πρότεινε μεγαλύτερο φίλτρο η φίλη.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος GeoSy έγραψε:

Δεν μου είπατε αν αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του φίλτρου που είχατε προτείνει τώρα που δεν θα πάω σε χρυσόψαρα...

Όχι δεν αλλάζουν. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι. Εξαφανίστηκα γιατί έπεσε τρέξιμο με την δουλειά. Το ενυδρείο πέρασε το τεστ στεγανότητας! Οπότε σιγά σιγά θα παραγγείλω το φίλτρο. Θέλω να μου πείτε όμως ποιο κιτ τεστ να πάρω για να ελέγχω το νερό.

Σημειωτέον έχω μετρητή ph και αγωγιμότητας (δεν ξέρω αν αυτό χρειάζεται).

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω αυτό:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/3965-eheim-eccopro-300-εξωτερικό-φίλτρο-4011708202340.html

 

Λέει εξοπλισμένο και έτοιμο για χρήση. Χρειάζεται να πάρω κάτι επιπλέον (έξτρα υλικά για βιολογία κτλ) ? 

Έγινε επεξεργασία - GeoSy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/4/2023 at 5:07 ΜΜ, το μέλος GeoSy έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι. Εξαφανίστηκα γιατί έπεσε τρέξιμο με την δουλειά. Το ενυδρείο πέρασε το τεστ στεγανότητας! Οπότε σιγά σιγά θα παραγγείλω το φίλτρο. Θέλω να μου πείτε όμως ποιο κιτ τεστ να πάρω για να ελέγχω το νερό.

Σημειωτέον έχω μετρητή ph και αγωγιμότητας (δεν ξέρω αν αυτό χρειάζεται).

 

Επίσης σκέφτομαι να πάρω αυτό:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/3965-eheim-eccopro-300-εξωτερικό-φίλτρο-4011708202340.html

 

Λέει εξοπλισμένο και έτοιμο για χρήση. Χρειάζεται να πάρω κάτι επιπλέον (έξτρα υλικά για βιολογία κτλ) ? 

Έγινε επεξεργασία 9 Απριλίου - GeoSy

Τι έγινε ρε παιδιά? Κανένας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος GeoSy έγραψε:

Τι έγινε ρε παιδιά? Κανένας?

Τωρα το ειδα....

Ειχα το eheim ecco pro 200 στα 120λ (80Χ35Χ45) - πολυ μικρη ροη για ενα φυτεμενο..... και θελει πολυ προσοχη με τα κλιπσακια, που κλεινεις το φιλτρο με το χερουλι. Τα εχω σπασει μια φορα .

Πες τελικα τις διαστασεις του ενυδρειου και τι θα βαλεις απο τα ζωντανα.

Θα σου απαντησουμε αμεσα, υπόσχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Για τα τεστ νερου.... Πρεπει να παρεις ενα τεστ αμμωνιας , παρε ή SERA ή API.

Ενα τεστ για νιτρωδη- μπορεις να παρεις ή SERA ή Salifert.

Eνα για νιτρικα - salifert, API

Δεν χρειαζεται τιποτα άλλο . Εχεις και το ph και το TDS meter.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/4/2023 at 11:16 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα το ειδα....

Ειχα το eheim ecco pro 200 στα 120λ (80Χ35Χ45) - πολυ μικρη ροη για ενα φυτεμενο..... και θελει πολυ προσοχη με τα κλιπσακια, που κλεινεις το φιλτρο με το χερουλι. Τα εχω σπασει μια φορα .

Πες τελικα τις διαστασεις του ενυδρειου και τι θα βαλεις απο τα ζωντανα.

Θα σου απαντησουμε αμεσα, υπόσχομαι!

Καλησπέρα.

Οι διαστάσεις που βγήκαν τελικά είναι 72*30*37.

Μετά τις μετρήσεις στο νερό προβληματίστηκα λίγο για το τι ψάρια να βάλω. 

Το νερό εδώ είναι από γεώτρηση και είναι 7.6ph και πολύ σκληρό(1000+μs/cm)...

 

Έχεις να προτείνεις κάποιο είδος να με βγάλεις από τον προβληματισμό???

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο που έκανα κλείνω προς Cherry barb...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση...τι υπόστρωμα βάζω για τα cherry barb? Άμμο ή ψιλό χαλικάκι? Χρώμα?

Φίλτρο είχα αγοράσει το Eheim ecco pro 300 που το συζητούσαμε παλαιότερα. Θα είναι οκ για αυτά τα ψάρια? ή θα είναι too much?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι ωραία ψάρια για τις απαιτήσεις τους δες εδώ.

Από κει και πέρα το φίλτρο είναι μεν καλό αλλά αυτό το είδος έχει ανάγκη από χαμηλή ροή, επομένως θα πρέπει να δεις αφού το φυτέψεις αν χρειάζεται να τη σπάσεις.

Όπως είπε και η φίλη προσοχή στη συντήρηση γιατί μπορεί να σπάσει κάνα αυτάκι.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ice-Man έγραψε:

αφού το φυτέψεις αν χρειάζεται να τη σπάσεις.

Πώς θα το καταλάβω?  Και εννοώντας να την σπάσω δλδ? Κλείνοντας λίγο τα βανακια πχ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος GeoSy έγραψε:

Πώς θα το καταλάβω?  Και εννοώντας να την σπάσω δλδ? Κλείνοντας λίγο τα βανακια πχ?

 Δεν τη συνιστώ αυτή τη μέθοδο γιατί ενδεχομένως θα επιβαρύνει  το αξονάκι και το ιμπέλερ , χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό... Δεν είναι το ίδιο ένα άδειο ενυδρείο με ένα υπέρ φυτεμένο. Είχα 90lt(μεικτά) με  2213  γεμάτο με φυτά, δεν είχε και καμιά τρελή ροή (αρκετά χαμηλή θα έλεγα) αναλόγως πάνε αυτά. Μπορείς η να επεκτείνεις το σπρέι μπαρ, άλλοι κάνουν περισσότερες τρύπες το γυρίζουν προς το τζάμι διάφορα η να χρησιμοποιήσεις ένα lilly pipe κατά την άποψή μου.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GeoSy έγραψε:

Πώς θα το καταλάβω?  Και εννοώντας να την σπάσω δλδ? Κλείνοντας λίγο τα βανακια πχ?

ενα spray bar με περισσότερες τρυπες κοβει κατα πολυ την ροη. Και πολυ σωστα ειπε ο φιλος πιο πανω, οτι σε πικνοφυτεμενα ενυδρεια η ροη μειωνεται αρκετα εξαιτιας φυτων.

Ειχα dophin astro 1212 (1300l/h) σε φυτεμενο 120λ και μια χαρα μου ηταν και χωρις spray bar.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξεκινάω χωρίς spray bar και βλέπουμε... γιατί το φίλτρο δεν είχε μέσα έτσι κ αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 5:10 ΜΜ, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Δεν τη συνιστώ αυτή τη μέθοδο γιατί ενδεχομένως θα επιβαρύνει  το αξονάκι και το ιμπέλερ , χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό... Δεν είναι το ίδιο ένα άδειο ενυδρείο με ένα υπέρ φυτεμένο. Είχα 90lt(μεικτά) με  2213  γεμάτο με φυτά, δεν είχε και καμιά τρελή ροή (αρκετά χαμηλή θα έλεγα) αναλόγως πάνε αυτά. Μπορείς η να επεκτείνεις το σπρέι μπαρ, άλλοι κάνουν περισσότερες τρύπες το γυρίζουν προς το τζάμι διάφορα η να χρησιμοποιήσεις ένα lilly pipe κατά την άποψή μου.

Να σαι καλά!! Χρήσιμες πληροφορίες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο περιμένω τον τζαμα να μου κάνει στο υπάρχον ενυδρείο το άνοιγμα στην μια κόντρα για να περνάνε τα μπαστούνια του φίλτρου... επειδή μου άρεσε η όλη φάση, σκέφτομαι ήδη το κόλλημα του επόμενου ενυδρείου!!

 

Και για πείτε μου...με 5ρια τζάμια που έχω στην αποθήκη μέχρι πόσα λίτρα πάω με ασφάλεια (με κόντρες λογικα)?

Σημειωτέον ότι έχω τζάμια 0,90 μήκος οπότε max πάω μέχρι εκεί στο μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...