Jump to content

Νέος Bettaς


Takis24

Recommended Posts

9 hours ago, natateo said:

Τα σαλιγκαρακια τα βλεπω για physa. Καλυτερα βγαλε και πεταξε. Αν θα ηταν άλλη "ρατσα" θα ελεγα ,οτι δεν πειραζει.

Θα βγουν σιγουρα και άλλα πολυ πιο μικρα (απο τα αυγα). Δεν κάνουν παντα κακο, αλλά πολλαπλασιαζονται με ταχυτητα φωτος....

Δυστιχως σημερα εψαξα να τα βρω και βρηκα μονο το 1. Θα κοιταξω και αυριο μπας και βρω και το αλλο.

 

Σε αλλα νεα σημερα εκανα αλαγη περιπου 40% και  μετρησεις. ΝΟ2 αναμεσα 0,5 με 1Νο3 αναμεσα 25 με 50 και αμμωνια αναμεσα 1 με 5 που ειναι η αμεσως επομενη τιμη στο χαρτι αλλα νομιζω ειμαι προς το 1. Το microsorum εχει αλγη σε ενα σημειο. Φως εχω 8 ωρες στο 100%. Οι πιο εμπειροι πως βλεπουν τα πραγματα, ειμαι οκ, κανω κατι λαθος? Φωτογραφιες εδω: https://photos.app.goo.gl/SQG1z2Ug7kJahzMJA

Έγινε επεξεργασία - Takis24
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις και σημερα και τα αποτελεσματα ειναι πολυ διαφορετικα απο την προηγουμενη φορα. Οποτε εχω ΝΟ2 5 γεματο ΝΟ3 100 γεματο και αμμωνια 0. Δεν εχω ιδεα τι παιζει, οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες και με παρεξενεψαν. Γνωριζει καποιος τι γινετε? Πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο. Τα φυτα πανε καλα? Εισαι κανενα μηνα τωρα με το ενυδρειο χωρις ζωντανα μεσα? Βαζεις ακομα βακτήρια? Ριχνεις καθολου τροφη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Takis24 έγραψε:

Μετρησεις και σημερα και τα αποτελεσματα ειναι πολυ διαφορετικα απο την προηγουμενη φορα. Οποτε εχω ΝΟ2 5 γεματο ΝΟ3 100 γεματο και αμμωνια 0. Δεν εχω ιδεα τι παιζει, οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες και με παρεξενεψαν. Γνωριζει καποιος τι γινετε? Πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

 

Καλά πάει, πρέπει να μηδενίσει και το No2. Τα No3 είναι 100🤓 χωρίς αλλαγή νερού λογικά; Τα φυτά πως πάνε από ανάπτυξη;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ice-Man said:

Καλά πάει, πρέπει να μηδενίσει και το No2. Τα No3 είναι 100🤓 χωρίς αλλαγή νερού λογικά; Τα φυτά πως πάνε από ανάπτυξη;

 

Μετρησεις και σημερα και ειναι ακριωβως ιδιες με τις χθεσινες. Με τα φυτα τωρα, το super red εχει μεγαλωσει αρκετα οπως και ο εχινοδορος. Το μικροσορουμ δεν εχει παρει και δεν το βλεπω και γενικα στα καλα του, εχει καφετησει σε σημεια. Τα υπολειπα τα εβαλα σε 2η φαση οποτε δεν εχω δει κατι σπουδαιο ακομα. Αλαγη εχω κανει μια γυρω στο 40%. Μιλησα με τα παιδια στο μαγαζι που πηρα τα πραγματα και μου ειπαν οτι ισως να εχει πεσει κατι σαν "χημικο" μεσα εξου και ειναι ανεβασμενες οι τιμες. Μου ζητησε νερο να τεσταρει και ο ιδιος. Επισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι πως υπαρχει χωμα πανω στις πετρες και τα φυτα τις τελευταιες μερες

 

7 hours ago, myronlas said:

Πολυ ωραιο. Τα φυτα πανε καλα? Εισαι κανενα μηνα τωρα με το ενυδρειο χωρις ζωντανα μεσα? Βαζεις ακομα βακτήρια? Ριχνεις καθολου τροφη?

Χαιρομαι που σου αρεσει! Το ενυδρειο δουλευει απο 7/5 χωρις ζωντανα. Βακτηρια καθε μερα την ποσοτητα που αναγραφεται, τροφη δεν εχω ριξει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για μένα κανε αλλαγή 50%. Με τι στρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, για μένα κανε αλλαγή 50%. Με τι στρώνεις;

Όπως έγραψα και από πάνω βακτήρια καθημερινά μόνο. Αλλαγή θα κάνω σήμερα αν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Τάκη. Τα βακτήρια για να αναπτυχθούν και να κάνουν αποικία θέλουν τροφή. Αν δεν τους παρέχεται μια πηγή τροφής, τσάμπα τα ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τις μετρήσεις σου, με τι τεστ τις κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μετρήσεις είχαν αμμωνία εδώ και μια βδομάδα γι αυτό και δεν έριξα τροφη. Τα τεστ είναι της Σερά 

2 minutes ago, ChrisEco said:

Επίσης τις μετρήσεις σου, με τι τεστ τις κάνεις;

 

3 minutes ago, ChrisEco said:

Καλημέρα Τάκη. Τα βακτήρια για να αναπτυχθούν και να κάνουν αποικία θέλουν τροφή. Αν δεν τους παρέχεται μια πηγή τροφής, τσάμπα τα ρίχνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα,και επειδή και εγώ χρησιμοποιώ βακτήρια,εδώ και μία εβδομάδα,βλέπω την ύπαρξη μικρής ποσότητας αμμωνίας (0,5ppm) ,μηδενικα ΝΟ2 και καμία δεκαριά ppm ΝΟ3...η τροφή υπάρχει κανονικά σε δυχτάκι,μπάς και ανέβει η αμμωνία αλλά δεν...

Η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να πιστευω οτι κανω κατι λαθος, οπότε θα ηθελα να μάθω τι μπορώ να κάνω για να ξεκινήσει να στρωνει το ενυδρειο...

Προφανως το νερο της βρύσης δεν εχει αμμωνια (το μέτρησα) και το ποσοστό αμμωνιας που ανιχνεύω τωρά μένει σταθερό περίπου απο 2-3 μέρα...

Ενυδρείο 70L

Soil tropica

heavy planted

εξωτερικό φιλτρο 600L/h με siporax & υαλοβάμβακα

27degC

φως περίπου 12 ώρες τη μέρα (νομίζω το φως είναι γύρω στα 8w).

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει απο τότε που έστησα το ενυδρειο...περίπου εδώ και 8 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ αν δεν το έχετε διαβάσει

 

@Takis24γνώμη μου να ρίξεις τροφή έτσι ώστε να εντοπίσεις 2 ppm περίπου αμμωνία και κράτησέ την σταθερή, με αλλαγή τροφής ανά 2 μέρες. Βάλε επιφυλακτικά για αρχή 1/3 κουταλάκι του γλυκού, ίσως και λίγο λιγότερο γιατί είναι μικρό το ενυδρείο σου και θα δεις με τις μέρες πόση τροφή θα πρέπει να βάζεις. Αν θα πρέπει να αυξήσεις ή να μειώσεις. Τσεκάρεις και τα νιτρώδη. Στόχος είναι να δεις με εντοπίσημη αμμωνία, αύξηση στα νιτρώδη, μετά πτώση και στην συνέχεια αύξηση στα νιτρικά. Έτσι θα δείξει ότι αρχίζει να στρώνει. Αν δεν βάζεις τροφή, τα βακτήρια θα σου καταναλώσουν όλο το απόθεμα, θα σταματήσουν να αναπτύσσονται και θα απενεργοποιηθουν.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

@Aquascapeεπειδη μπουστάρεις ουσιαστικά με τα βακτήρια που βάζεις, αύξησε την ποσότητα της τροφής σου, μέχρι να δεις 2-3 ppm αμμωνίας και κράτησε το σταθερό.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Και μετρήσεις πάντα και μόνο με υγρά τεστ (Sera, API, Salifert). Είναι τα μόνα αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Και μετρήσεις πάντα και μόνο με υγρά τεστ (Sera, API, Salifert). Είναι τα μόνα αξιόπιστα.

Ναι μετράω με υγρα τεστ της SERA...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Takis24 έγραψε:

Όπως έγραψα και από πάνω βακτήρια καθημερινά μόνο. Αλλαγή θα κάνω σήμερα αν χρειάζεται.

 Καλησπερα, επομένως ότι οδηγίες δίνει το σκεύασμα. Εμένα μου φαίνονται πολλά τα no3 100 το οποίο θεωρώ θα ανεβεί κι'αλλο.

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεδομένου των συνθηκών μου φαίνονται πάρα πολλά τα 100 νιτρικά. Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του τεστ; Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ice-Man said:

 Καλησπερα, επομένως ότι οδηγίες δίνει το σκεύασμα. Εμένα μου φαίνονται πολλά τα no3 100 το οποίο θεωρώ θα ανεβεί κι'αλλο.

 

 

5 hours ago, ChrisEco said:

Εμένα πάντως δεδομένου των συνθηκών μου φαίνονται πάρα πολλά τα 100 νιτρικά. Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του τεστ; Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου.

Πηγα νερο στο μαγαζι και με μετρησε με τεστ της ΑΡΙ, ειναι λιγο διαφορετικα τα αποτελεσματα αλλα και παλι ειναι ανεβασμενα. Στο τελος εδειξε πως ειναι ενα χρωμα πριν το τελευταιο στο χαρτακι του τεστ αλλα δεν θυμαμαι τις τιμες που εχει πανω. Το βασικοτερο ειναι πως μαλλον καταλαβαμε απο που ανεβηκαν οι τιμες και την λαλακία την έχω κάνει εγώ. Για να κολησω τις 2 ριζες μεταξυ τους εβαλα κολλα στιγμης γιατι καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει θεμα. Την ειχα προχειρη και τσουπ, το έκανα το μαγικό μου! Η προταση του ηταν αλαγη 50% και μετρησεις, οποτε εκανα την αλαγή, εβαλα αντιχλώριο και βακτήρια και θα μετρήσω αυριο πάλι. Έχετε ακουσει κατι παρόμιο για κολλα και αυξημένα ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

Αν η κόλλα  γράφει κυανοακρυλικη ένωση από όσο ξέρω είναι ασφαλής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λίγο απίθανο αυτό γιατί η κόλλα αυτή άμα έρθει σε επαφή με το νερό κοκαλώνει απευθείας; Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, αλλά οι περισσότεροι χρησιμοποιούν κυανοακρυλικη κοινώς στιγμής. Για μια σταγόνα μιλάμε δηλαδή;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, λίγο απίθανο αυτό γιατί η κόλλα αυτή άμα έρθει σε επαφή με το νερό κοκαλώνει απευθείας; Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, αλλά οι περισσότεροι χρησιμοποιούν κυανοακρυλικη κοινώς στιγμής. Για μια σταγόνα μιλάμε δηλαδή;

Μια σταγόνα όχι, ειναι 4-5 σημεία στη ρίζα και το μικρός όρους στην πέτρα. Αν δεν ειναι αυτό τότε πρέπει να ψάξω πάλι από τι προέρχεται το πρόβλημα και δεν έχω ιδέα.  

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2023 at 11:30 ΜΜ, το μέλος Takis24 έγραψε:

Μετρησεις και σημερα και τα αποτελεσματα ειναι πολυ διαφορετικα απο την προηγουμενη φορα. Οποτε εχω ΝΟ2 5 γεματο ΝΟ3 100 γεματο και αμμωνια 0. Δεν εχω ιδεα τι παιζει, οι τιμες ειναι πολυ διαφορετικες και με παρεξενεψαν. Γνωριζει καποιος τι γινετε? Πρεπει να κανω κατι διαφορετικο?

Αλλαγη νερου 50%

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, natateo said:

Αλλαγη νερου 50%

Έκανα εχθές και σήμερα θα μετρήσω να δω αν έχει αλλάξει κατι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Takis24 έγραψε:

Για να κολησω τις 2 ριζες μεταξυ τους εβαλα κολλα στιγμης γιατι καπου διαβασα οτι δεν υπαρχει θεμα. Την ειχα προχειρη και τσουπ, το έκανα το μαγικό μου! Η προταση του ηταν αλαγη 50% και μετρησεις, οποτε εκανα την αλαγή, εβαλα αντιχλώριο και βακτήρια και θα μετρήσω αυριο πάλι. Έχετε ακουσει κατι παρόμιο για κολλα και αυξημένα ΝΟ2?

Δεν φταιει η κολλα. Αν δεν εβαλες δυο κιλα, βεβαια :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Takis24 έγραψε:

Έκανα εχθές και σήμερα θα μετρήσω να δω αν έχει αλλάξει κατι

Οταν βαζουμε soil, κανουμε αλλαγη νερου την πρωτη εβδομαδα μερα παρα μερα, δευτερη εβδομαδα ανα 2 ημερες και 3-η ανα 3 ημερες. Και μετρησε τα νιτρικα στο νερο βρυσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...