Jump to content

Νέος Bettaς


Takis24

Recommended Posts

@natateo @Ice-Man

Μολις εκανα τις μετρησεις και οι τιμες ειναι διαφορετικες, νομιζω προς το καλυτερο. Οποτε εχω αμμωνια 0, ΝΟ2 0,5 και ΝΟ3 10-25. Επανελαβα τα τεστ και στο νερο της

βρυσης-φιλτρου και ειναι ολες μηδενικες. Μηπως να ξεκινησω τροφη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Takis24 έγραψε:

@natateo @Ice-Man

Μολις εκανα τις μετρησεις και οι τιμες ειναι διαφορετικες, νομιζω προς το καλυτερο. Οποτε εχω αμμωνια 0, ΝΟ2 0,5 και ΝΟ3 10-25. Επανελαβα τα τεστ και στο νερο της

βρυσης-φιλτρου και ειναι ολες μηδενικες. Μηπως να ξεκινησω τροφη?

Ριξε λιγη τροφη αν η αμμωνια ειναι μηδεν. Αν ολα καλα, δεν θα ανεβεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σούπερ πάει θα έλεγα, 11 μέρες δεν βάζεις stability? Όχι νομίζω δεν θέλει τροφή συνέχισε με stability, θεωρώ είσαι πολύ κοντά. Στις οδηγίες αναφέρει ότι ακόμα και μετά την εισαγωγή ψαριού συνεχίζεις για 7 μέρες.

Η όπως λέει η φίλη ρίξε λίγο τροφή να είσαι σίγουρος. Και οπωσδήποτε μετρήσεις.

 

Directions:

Then use 1 capful for each 80 L (20 US gallons) daily for 7 days. Fish and other aquatic species may be introduced at any time as long as dosage is maintained for 7 days.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Ριξε λιγη τροφη αν η αμμωνια ειναι μηδεν. Αν ολα καλα, δεν θα ανεβεί.

Τροφη δεν εχω παρει ακομα αλλα μιας και προοριζεται για μονομαχο, μπορω να ριχνω για μονομαχο? Αν ναι, μπορεις να μου προτεινεις καποια ποιοτικη?

 

2 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, σούπερ πάει θα έλεγα, 11 μέρες δεν βάζεις stability? Όχι νομίζω δεν θέλει τροφή συνέχισε με stability, θεωρώ είσαι πολύ κοντά. Στις οδηγίες αναφέρει ότι ακόμα και μετά την εισαγωγή ψαριού συνεχίζεις για 7 μέρες.

Η όπως λέει η φίλη ρίξε λίγο τροφή να είσαι σίγουρος. Και οπωσδήποτε μετρήσεις.

 

Directions:

Then use 1 capful for each 80 L (20 US gallons) daily for 7 days. Fish and other aquatic species may be introduced at any time as long as dosage is maintained for 7 days.

Μαλλον εννοεις το προιον της Seachem, στο μαγαζι που πηγα μου δωσανε αυτο. Της ιδιας εταιριας ειναι και το αντιχλωριο. Αν μπορεις να προτεινεις και κατι για την τροφη που εχω γραψει και απο πανω θα το ηθελα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Takis24 έγραψε:

Τροφη δεν εχω παρει ακομα αλλα μιας και προοριζεται για μονομαχο, μπορω να ριχνω για μονομαχο? Αν ναι, μπορεις να μου προτεινεις καποια ποιοτικη?

 

Μαλλον εννοεις το προιον της Seachem, στο μαγαζι που πηγα μου δωσανε αυτο. Της ιδιας εταιριας ειναι και το αντιχλωριο. Αν μπορεις να προτεινεις και κατι για την τροφη που εχω γραψει και απο πανω θα το ηθελα!

Καλησπέρα, τότε κατάλαβα λάθος. Αυτό το σκεύασμα που χρησιμοποιείς τι οδηγίες έχει; Το όχι τροφή αφορούσε το stability. Όπως και να έχει βάλε σε ένα τούλι λίγο να δεις πως πάνε αμμωνία και no2 και για μένα συνέχισε με τα βακτήρια κανονικά.

Αντιχλώριο οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τις seachem, εσύ δες τι σε βολεύει.

Όσο για την τροφή έχει για μονομάχο, επίσης εγώ παλιότερα τάιζα παράλληλα και αποξηραμένα bloodworms.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις και σημερα και ειμαι περιπου στις ιδιες τιμες με εχθες. Αμμωνια 0, ΝΟ2 0,5 και ΝΟ3 10. Αυριο θα παω για τροφη, εχετε κατι να προτεινετε για μονομαχο? Ψάχνω ενα ποστ που λεγατε για διατροφη μονομαχου και δεν μπορω να το βρω με τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τροφη δες της Ocean nutrition. Πολυ καλες.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ocean nutrition και hikari  για μένα, αλλά υπάρχουν πολλές επιλογές γενικά για αυτό δεν ανέφερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με καλες τιμες ρωτησα στο μαγαζι και μου προτειναν να βαλω τα πρωτα ψαρακια. Αναμεσα σε διαφορα που μου προτειναν αποφασησα και εβαλα 5 Espei για αρχη με προυποθεση να βαλω αλλα 2-3 σε δευτερη φαση. Η δευτερη φαση μαλλον θα ειναι αυριο, οπου εκτως απο τα Espei, λογω αλγης μου μου προτειναν να βαλω και σαλιγκαρια για να βοηθησουν. Εχετε να προτεινεται κατι διαφορετικο? Χρειαζομαι κατι αλλο? Η αλγη απο οσο μου ειπαν δεν ειναι κατι να με ανησυχησει αν και εμενα με εχει τρομαξει λιγο. Τα ψαρακια ειναι ακομα στρεσαρισμενα νομιζω αλλα καλυτερα απο πριν. Οποιαδηποτε παρατηρηση ευπροσδεκτη. Φωτογραφιες εδω:https://photos.app.goo.gl/SQG1z2Ug7kJahzMJA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα ψαράκια αυτά είναι πολύ όμορφα αλλά έχουν απαιτήσεις τόσο στα λίτρα όσο και στο μήκος του ενυδρείου. Δεν θα τα φιλοξενούσα σε λιγότερο από 70 λίτρα. Διάβασε αν θες εδώ το προφίλ τους.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Τάκη. Θεωρώ ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για τα espei. Θέλουν 60 λίτρα minimum και 60 x 30 διαστάσεις, επειδή είναι κοπαδοψαρα. Το ενυδρείο σου θα μπορούσε να γίνει μια ωραία μονομαχιέρα με γαριδούλες (αν θα τις δέχονταν ο μονομάχος) που θα σου έτρωγαν και την άλγη. Τώρα για σαλιγκαράκια θα μπορούσες να βάλεις κάνα 2 nerite. Θα κάνουν δουλίτσα αλλά μην περιμένεις θαύματα. Ίσως θα μπορούσες εναλλακτικά κάνα apple snail αλλά νομίζω ότι είναι πιο ρυπογόνα.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα τα ψαράκια αυτά είναι πολύ όμορφα αλλά έχουν απαιτήσεις τόσο στα λίτρα όσο και στο μήκος του ενυδρείου. Δεν θα τα φιλοξενούσα σε λιγότερο από 70 λίτρα.

Το μονο που διαβασα ειναι για τα λιτρα που ειναι στα 40 για μηκος δεν εγραφε κατι αλλα καταλαβαινω μαλλον γιατι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Takis24 έγραψε:

Το μονο που διαβασα ειναι για τα λιτρα που ειναι στα 40 για μηκος δεν εγραφε κατι αλλα καταλαβαινω μαλλον γιατι.

https://www.seriouslyfish.com/species/trigonostigma-espei/

Δες λίγο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ChrisEco said:

Καλησπέρα Τάκη. Θεωρώ ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό για τα espei. Θέλουν 60 λίτρα minimum και 60 x 30 διαστάσεις, επειδή είναι κοπαδοψαρα. Το ενυδρείο σου θα μπορούσε να γίνει μια ωραία μονομαχιέρα με γαριδούλες (αν θα τις δέχονταν ο μονομάχος) που θα σου έτρωγαν και την άλγη. Τώρα για σαλιγκαράκια θα μπορούσες να βάλεις κάνα 2 nerite. Θα κάνουν δουλίτσα αλλά μην περιμένεις θαύματα. Ίσως θα μπορούσες εναλλακτικά κάνα apple snail αλλά νομίζω ότι είναι πιο ρυπογόνα.

Μπορω να τα δωσω πισω.. αν οχι τι μπορω να τα κανω? Οπως ειπα και πιο πανω διαβασα για τα λιτρα αλλα οχι για μηκος και οτι στο φυσικο τους περιβαλλον ειναι μαζι με μονομαχους. Μπορω να κανω κατι αλλο περα απο τα σασλιγκαρια για την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και μονομάχο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ChrisEco said:

Έχεις και μονομάχο μέσα;

Οχι δεν εχω βαλει κατι αλλο, αυτα ειναι τα πρωτα. Εγω διαβασα αυτο: https://www.fishlaboratory.com/fish/lambchop-rasbora/

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Μόνο λίτρα αναφέρει. Το seriously fish θεωρώ ότι είναι η πλέον αξιόπιστη data base για ψάρια. Ούτως ή άλλως τα rasbora σαν κοπαδοψαρα που είναι, λειτουργούν καλύτερα σε κοπάδι 8-10 ατόμων minimum. Οπότε και το 6 που γράφει, δεν ισχύει τόσο. Κοίταξε κατά την γνώμη μου μπορείς να κάνεις 2 πράγματα. Ή δίνεις τα ψαράκια και προσανατολίζεσαι σε μονομαχιέρα με γαριδούλες πχ 4-5 amano ή neocaridina, ή κρατάς τα ψαράκια που έχεις (δεν είναι τόσο δραματικό να τα έχεις σε αυτά τα λίτρα. Δραματικό θα ήταν αν είχες 3 χρυσόψαρα), βάζεις αλλά 2 maximum και αν δεν θες σαλιγκάρια, 2-3 amano. Αν και στην δεύτερη περίπτωση θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με την ιχθυοφόρτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εμπιστευτείς το ελληνικό προφίλ του ψαριού για το οποίο κάποιοι έχουν δουλέψει και είναι αρκετά ακριβές. Προσωπικά το μικρότερο που τα είχα ήταν 91λτ με 80 cm μήκος, να ξέρεις πηδάνε εύκολα έξω αν δεν υπάρχει καπάκι, δεν ξέρω οι άλλοι τι εμπειρία έχουν αλλά σε εμένα έχει συμβεί σε διάφορα ενυδρεία. Με ποικίλα μήκη πλάτη βάθη διακόσμηση κλπ.

 

Με συγχωρείς Χρήστο δεν συμφωνώ αν μιλάγαμε για τουλάχιστον 54-55 λίτρα και 60 μήκος οριακά.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που γράφει ο @Ice-Man. Καλό ειναι να χαμηλώσεις λίγο την στάθμη σου για να μην έχεις.... αποδράσεις 😁

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε τρομερή κατάσταση, δεν τα προλαβαίνεις.🤣

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Μπορείς να εμπιστευτείς το ελληνικό προφίλ του ψαριού για το οποίο κάποιοι έχουν δουλέψει και είναι αρκετά ακριβές. Προσωπικά το μικρότερο που τα είχα ήταν 91λτ με 80 cm μήκος, να ξέρεις πηδάνε εύκολα έξω αν δεν υπάρχει καπάκι, δεν ξέρω οι άλλοι τι εμπειρία έχουν αλλά σε εμένα έχει συμβεί σε διάφορα ενυδρεία. Με ποικίλα μήκη πλάτη βάθη διακόσμηση κλπ.

 

Με συγχωρείς Χρήστο δεν συμφωνώ αν μιλάγαμε για τουλάχιστον 54-55 λίτρα και 60 μήκος.

Συμφωνώ ότι δεν μπαίνουν σε ένα τέτοιο ενυδρείο και είναι λάθος, προς Θεού. Αλλά θεωρώ ότι δεν είναι τόσο δραματικό, ιδίως αν δεν μπορεί να τα δώσει. Για αυτό γράφω ότι διατηρώ και επιφύλαξη για την ιχθυοφόρτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Μιλάμε τρομερή κατάσταση, δεν τα προλαβαίνεις.

Δεν τα είχα για τόσο διαολια. Είναι γνωστό ότι τα ψάρια έχουν τάση να πηδάνε, ιδίως τα μεσαίας και άνω ζώνης αλλά τόσο διαολια; 😂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο κύβος σου  :)

Εαν παντως αποφασισεις να κρατήσεις τα rasbora δε μπορείς να βάλεις μονομάχο μαζί τους σε αυτές τις διαστάσεις σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος AmaliaZ έγραψε:

Πολύ όμορφος ο κύβος σου  :)

Εαν παντως αποφασισεις να κρατήσεις τα rasbora δε μπορείς να βάλεις μονομάχο μαζί τους σε αυτές τις διαστάσεις σίγουρα.

Μπαινω και εγω στη συζητηση καθως η αρχικη μου σκεψη ειναι να βαλω εναν μονομαχο μαζι με αρλεκινους σε ενα ενυδρειο 70 λιτρων...Αλλα επειδη το εχω  φορτωσει με φυτα μου φαινεται πτι μαλλον δεν θα βαλλω τον μονομαχο,ενω αρχιζω και προβληματιζομαι ακομα και αν 8 αρλεκινοι θα μπορουν να κινηθουν ανετα με τοσα φυτα...Ποια η αποψη σας ;Μπορω να αφαιρεσω το φυτο που επιπλεει αλλα δεν θα το ηθελα μια και μου αρεσει πολυ η αισθηση ζουγκλας που επικρατει...

IMG_1761.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Μπαινω και εγω στη συζητηση καθως η αρχικη μου σκεψη ειναι να βαλω εναν μονομαχο μαζι με αρλεκινους σε ενα ενυδρειο 70 λιτρων...Αλλα επειδη το εχω  φορτωσει με φυτα μου φαινεται πτι μαλλον δεν θα βαλλω τον μονομαχο,ενω αρχιζω και προβληματιζομαι ακομα και αν 8 αρλεκινοι θα μπορουν να κινηθουν ανετα με τοσα φυτα...Ποια η αποψη σας ;Μπορω να αφαιρεσω το φυτο που επιπλεει αλλα δεν θα το ηθελα μια και μου αρεσει πολυ η αισθηση ζουγκλας που επικρατει...

IMG_1761.jpeg

Τι εννοείς; 'Οτι τα φυτά δυσκολεύουν την ζωή των ψαριών;

Δεν το πιστεύω, μάλλον το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...