Jump to content

Ψύξη ενυδρείου


ChrisEco

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Μιας και το καλοκαίρι έχει αρχίσει και η θερμοκρασία ήδη ανεβαίνει, ήρθε η ώρα να σκεφτώ για σύστημα ψύξης για το ενυδρείο μου.
Τα δεδομένα είναι τα εξής: 60 λίτρα ενυδρείο, με διαστάσεις επιφάνειας 60x30 και καπάκι ενιαίο. Ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο συνήθως παίζει κατά τους καλοκαιρινούς μήνες κατά μέσο όρο σε θερμοκρασίες 24-28 βαθμούς και σε καύσωνα μπορεί να φθάσει και τους 32-33. Μέσος όρος δηλαδή 7-8 βαθμοί λιγότεροι maximum από την εξωτερική θερμοκρασία αναλόγως των συνθηκών. Η θερμοκρασία που θέλω να κρατήσω είναι στους 25-26 βαθμούς.

Υπάρχουν 2 σκέψεις για ψύξη πάντα με χρήση ανεμιστήρων.
Σκέψη 1η (Easy way-Plug n play): Ανεμιστήρες ενυδρείου με σύνδεση σε STC, αφαίρεση καπακιού και τοποθέτηση φωτιστικού. Ο προβληματισμός μου εδώ είναι βεβαίως ο πάντα υπαρκτός κίνδυνος αλμάτων αλλά και το υψηλό ποσοστό εξάτμισης.
Σκέψη 2η (DIY-πιο οικονομική): Κοπή του καπακιού με τοποθέτηση δύο ανεμιστήρων pc 12 ή 8 (τα 12αρια χωράνε οριακά) εξωτερικά από το καπάκι και σύνδεση με STC.Ο ένας ανεμιστήρας για εισαγωγή και ο άλλος για εξαγωγή. Εδώ ο προβληματισμός μου έχει να κάνει κυρίως με το αισθητικό αποτέλεσμα καθώς οι ανεμιστήρες δεν μπορούν να τοποθετηθούν εσωτερικά.
Ποια λοιπόν από τις 2 λύσεις πιστεύετε ότι είναι πιο αποτελεσματική-λειτουργική;
Έστω ότι πάω στην δεύτερη λύση. Να βάλω 12αρια ή θα με καλύψουν τα 8αρια ανεμιστηράκια;
Μπορούν να συνδεθούν σε σειρά με ένα τροφοδοτικό-μετασχηματιστή με τον STC ή θέλει 2 διαφορετικά;
Το σύστημα peltier το έχει δοκιμάσει κανένας; Αξίζει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είχε δοκιμάση Peltier ενας δε θυμάμε το Post τωρα ηταν καπου στης κατασκευές και εκτός και αν μιλάς για μικρό ενυδρειο 30-60L δεν ... θες 150 W για αυτά τα λίτρα ...

Επίσης τα μικρά ενυδρεία συνηθως είσαι οκ με ανεμηστηράκια .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για ποιο αθόρυβο θα σου πρότεινα 12αρη ανεμιστήρα ο 8ης κάνει αρκετή βαβούρα, επίσης μπορείς να παίξεις με την ταχύτητα του είτε χρησιμοποιώντας μειωτή είτε χρησιμοποιώντας 5volt λειτουργία αντί για 12volt. Το μειωτή κάποιοι ανεμιστήρες τον έχουν μέσα. Όλα αυτά αν μιλάμε για ανεμιστήρα pc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα πεταχτώ και θα πω πως αυτό που έχω (Boyu cooling fan FS-120) φωνάζει πολύ....Δεν θα το προτείνω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. @Ice-Man αυτό που γράφεις για τον μειωτή λογικά εννοείς το PWM στους ανεμιστήρες με 4 pin το οποίο νομίζω λειτουργεί μόνο σε σύνδεση στην μητρική κάρτα του pc. Οπότε ουσιαστικά για την χρήση που το θέλουμε είναι άχρηστο. Με επιφύλαξη βέβαια αυτό καθώς μπορεί να κάνω και λάθος. Έχω μείνει λίγο πίσω στα της τεχνολογίας για τους υπολογιστές. Τελικά όπως με βλέπω θα πάω στην 2η λύση, αλλά για έναν ανεμιστήρα 12αρι με μισάνοιχτο καπάκι γιατί οι 2 ανεμιστήρες με κλειστό καπάκι, λόγω της μικρής απόστασης που θα έχουν μεταξύ τους δεν ξέρω αν θα μου κάνουν δουλειά. Φοβάμαι ότι ο,τι θα φυσάει ο ένας μέσα, θα το βγάζει απευθείας ο άλλος έξω. 🤔

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω τώρα να στο δείξω, έχει και για 3pin στην ουσία είναι σαν επέκταση με μια αντίσταση που έχει στο καλώδιο του ρεύματος. Άμα δεν βρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις 5v, το κάνω χρόνια στα pc μου γιατί δεν μπορώ το θόρυβο και χρησιμοποιώ αρκετά για να πετύχω τη ροή που θέλω. Άσχετο γιατί δεν χωράνε από κάτω; Έχει και slim ανεμιστήρες το λέω γιατί θέλει και κάνα προστατευτικό κανονικά.

 

edit: βρήκα ένα έτσι για να δούμε πως είναι, το μαγαζί είναι τυχαίο δεν το έχω δοκιμάσει https://www.zipy.gr/p/ali/fan-resistor-cable-3-pin-4-pin-male-to-female-connector-reduce-pc-fan-speed-noise-extension-resistor-cable-wire/1005002527256818/

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει στα 2pin. Όταν εμφανίστηκαν τα 3pin, σταμάτησα να ασχολούμαι με hardware υπολογιστών. Πρέπει να κυκλοφορούσαν ακόμα τα xp, μην σου πω και τα windows 98 😂😂😂

Λοιπόν. Ανεμιστήρα βρήκα αυτόν: https://www.techstores.gr/el/case-fan-12cm-arctic-p12-tc-black.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson έχει τίμιο cfm απ'όσο βλέπω και πιστεύω θα κάνει δουλίτσα. Για ρύθμιση ροής ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη τάση όπως αυτό  https://www.skroutz.gr/s/25709750/Minwa-Ρυθμιζόμενο-Universal-Τροφοδοτικό-3-έως-12V-1A-12W-με-σετ-βυσμάτων-MW-3K10GS.html πρέπει να είναι ταμάμ. Ανεβοκατεβάζεις στροφές μια χαρά.

Ως προς την εξωτερική τοποθέτηση. Ξέρω ότι υπάρχουν και slim αλλά λογικά δεν θα κάνουν την ίδια δουλειά με τους κανονικούς. Απ'όσο βλέπω το βάθος του συγκεκριμένου ανεμιστήρα είναι 2,5 εκ. Χωράει μια χαρά στο εσωτερικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα καλώδια θα βρίσκονται και αυτά στο εσωτερικό. Αντε πες, κάνεις μια τρυπουλα και τα βγάζεις εξωτερικά. Το μοτεράκι όμως θα είναι εκτεθιμενο στην υγρασία. Τον χειμώνα ειδικά που θα είναι τελείως κλειστό το καπάκι, θα γεμίζει σίγουρα υγρασία, οπότε παίζει ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος και με ψιλοφρικαρει αυτό. Δεν ξέρω, ίσως τελικά να είμαι λίγο υπερβολικός. Βέβαια θα μου πεις και να καει όταν το ξαναβάλεις το επόμενο καλοκαίρι, το αλλάζεις. Σιγά το κόστος. Δεν είναι αυτό. Απλά φοβάμαι μην γίνω φλαμπε 🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Εγώ έχω μείνει στα 2pin. Όταν εμφανίστηκαν τα 3pin, σταμάτησα να ασχολούμαι με hardware υπολογιστών. Πρέπει να κυκλοφορούσαν ακόμα τα xp, μην σου πω και τα windows 98 😂😂😂

Λοιπόν. Ανεμιστήρα βρήκα αυτόν: https://www.techstores.gr/el/case-fan-12cm-arctic-p12-tc-black.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson έχει τίμιο cfm απ'όσο βλέπω και πιστεύω θα κάνει δουλίτσα. Για ρύθμιση ροής ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη τάση όπως αυτό  https://www.skroutz.gr/s/25709750/Minwa-Ρυθμιζόμενο-Universal-Τροφοδοτικό-3-έως-12V-1A-12W-με-σετ-βυσμάτων-MW-3K10GS.html πρέπει να είναι ταμάμ. Ανεβοκατεβάζεις στροφές μια χαρά.

Ως προς την εξωτερική τοποθέτηση. Ξέρω ότι υπάρχουν και slim αλλά λογικά δεν θα κάνουν την ίδια δουλειά με τους κανονικούς. Απ'όσο βλέπω το βάθος του συγκεκριμένου ανεμιστήρα είναι 2,5 εκ. Χωράει μια χαρά στο εσωτερικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα καλώδια θα βρίσκονται και αυτά στο εσωτερικό. Αντε πες, κάνεις μια τρυπουλα και τα βγάζεις εξωτερικά. Το μοτεράκι όμως θα είναι εκτεθιμενο στην υγρασία. Τον χειμώνα ειδικά που θα είναι τελείως κλειστό το καπάκι, θα γεμίζει σίγουρα υγρασία, οπότε παίζει ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος και με ψιλοφρικαρει αυτό. Δεν ξέρω, ίσως τελικά να είμαι λίγο υπερβολικός. Βέβαια θα μου πεις και να καει όταν το ξαναβάλεις το επόμενο καλοκαίρι, το αλλάζεις. Σιγά το κόστος. Δεν είναι αυτό. Απλά φοβάμαι μην γίνω φλαμπε 🤣

Πολύ καλό ανεμιστηράκι για το ενυδρείο όπως και και ο μετασχηματιστης εναλλασομενου ρεύματος πού και εγώ θα σού πρότεινα να πάρεις....

Το αν είναι με 2 - 3 - 4 pin δεν σε ενδιαφέρει...θα ενώσεις μονο τα δύο καλώδια του ρεύματος, κόκκινο-μαύρο και κόβεις τα άλλα...

Επίσης τα slim δεν κάνουν καλή δουλειά, όσο μεγαλύτερο πάχος έχουν, τόσο καλύτερη δουλειά κάνουν...

Όσο για τα καλώδια εκεί που θα κολλήσεις τούς αγωγούς βάλε θερμοσυστελομενο μακαρόνι, και αν βρεις θερμοσυστελομενο με κόλλα...

Μετά απο ανεμιστηράκι πού φοβάσαι για υγρασία υπάρχει και αδιάβροχο αλλά ανεβαίνει το μπάτζετ!!!!

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-fn110-otto-sf12-120mm-case-fan-p-PER.590794

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jimakos έγραψε:

Πολύ καλό ανεμιστηράκι για το ενυδρείο όπως και και ο μετασχηματιστης εναλλασομενου ρεύματος πού και εγώ θα σού πρότεινα να πάρεις....

Το αν είναι με 2 - 3 - 4 pin δεν σε ενδιαφέρει...θα ενώσεις μονο τα δύο καλώδια του ρεύματος, κόκκινο-μαύρο και κόβεις τα άλλα...

Επίσης τα slim δεν κάνουν καλή δουλειά, όσο μεγαλύτερο πάχος έχουν, τόσο καλύτερη δουλειά κάνουν...

Όσο για τα καλώδια εκεί που θα κολλήσεις τούς αγωγούς βάλε θερμοσυστελομενο μακαρόνι, και αν βρεις θερμοσυστελομενο με κόλλα...

Μετά απο ανεμιστηράκι πού φοβάσαι για υγρασία υπάρχει και αδιάβροχο αλλά ανεβαίνει το μπάτζετ!!!!

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-fn110-otto-sf12-120mm-case-fan-p-PER.590794

 

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Σωστός. Το 'χα ξεχάσει το μακαρόνι. Θα βάλω στις ενώσεις και θα περάσω και σε όλο το μήκος του καλωδίου (είπαμε είμαι λίγο υπερβολικός 😂) . Πολύ ωραίο αυτό το ανεμιστηράκι και δυνατό. Λέω να βάλω προστατευτικό φιλτράκι για τον ανεμιστήρα στην εξωτερική πλευρά για τις σκόνες. Οπότε το πολύ πολύ για τον χειμώνα που δεν θα χρειάζεται τον βγάζω και δεν θα φαίνεται μια σκέτη τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Γρίλιες θέλεις για να προστατεύσουν τα ψάρια αν πηδήξουν προς το fan. Η σίτα ίσως πιάσει υγρασία ...

Link to comment
Share on other sites

Προς τα μέσα θα φυσάει ο ανεμιστήρας με μισάνοιχτο καπάκι, οπότε θα έχει απόσταση από την επιφάνεια. Όσο αυτοκτονικές τάσεις και να έχουν, όσο και να προσπαθήσουν, μέχρι εκει δεν φθάνουν 😂

Η σίτα θα είναι στην είσοδο. Θεωρώ το μόνο θέμα που μπορεί να υπαρξει είναι ότι μπορεί να μπουκώνει με σκόνη και να μην τραβάει εύκολα αέρα ο ανεμιστήρας. Οπότε στην εβδομαδιαία συντήρηση θα μπει και ο καθαρισμός της σιτας.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε τα ψάρια , εμένα οι ξιφοφόροι ρίχνουν κάτι σάλτα σαν δελφίνια σε ταινία.

Τους έβαλα σε μια λεκάνη μισό νερό σακούλας μισό ενυδρείου για προσαρμογή 5 λεπτά μετά ήταν στο πάτωμα 2 από τους 5 … και για αυτό σταμάτησα την προσπάθεια προσαρμογής καθώς είπα αν είναι να πεθάνετε στο πάτωμα ας στρεσαριστείτε .

Έχω αγχωθεί με το θέμα γιατί το περισσότερο που μπορώ να κάνω είναι μισάνοιχτο ,

 

Αν χαλάσω χρήματα με βλέπω για κάτι σαν αυτό HOBBY AQUA COOLER V6 και κάτι σαν Π στο καπάκι να το κρατάει ελάχιστα  ανοιχτό  αν δε βρώ κατι στο Graveyard απο κανενα Server που να μη θελει τρελή κατασκευη  ... Καθως χρόνος και ορεξη δεν υπάρχει.

 

Μάλιστα για αρχή θα βάλω αεραντλία για εχτρα οξυγονο λογο ζεστης / αναταραξη και απλά μισανιχτο καπάκι και της ημέρες που θα κανει τρελή ζεστη θα μειωσω το φωτισμό αν δω οτι θα κρατίσει για ημέρες σκευτώ τι θα κάνω .

 

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Προς τα μέσα θα φυσάει ο ανεμιστήρας με μισάνοιχτο καπάκι, οπότε θα έχει απόσταση από την επιφάνεια. Όσο αυτοκτονικές τάσεις και να έχουν, όσο και να προσπαθήσουν, μέχρι εκει δεν φθάνουν 😂

Η σίτα θα είναι στην είσοδο. Θεωρώ το μόνο θέμα που μπορεί να υπαρξει είναι ότι μπορεί να μπουκώνει με σκόνη και να μην τραβάει εύκολα αέρα ο ανεμιστήρας. Οπότε στην εβδομαδιαία συντήρηση θα μπει και ο καθαρισμός της σιτας.

Καλησπέρα, προσωπικά θα έβαζα σήτα απέξω έχει κάτι ειδικές πολύ όμορφες και προστατευτικό από μέσα. Αυτό είναι νίκελ άμα καταφέρει και οξειδωθεί κάποια στιγμή βάζεις άλλο, μη τραυματιστεί και κανένα ψάρι. Χωρίς σήτα κατά την άποψή μου θα βάζει πολύ σκόνη μέσα όσο για αν τα slim αποδίδουν καλά η όχι αυτό εξαρτάται και από το σχεδιασμό. Προσωπικά θα προτιμούσα να φαίνεται κυριλέ και να βάλω 1-2 παραπάνω. Άσε που γενικά να ξέρεις πάνω από 1800 στροφές θα κάνει πάρα πολύ θόρυβο. Έχεις τόσο μεγάλο ποτηράκι για να το τρυπήσεις η θα το πας τρυπάνι λίμα;

 

πριν 18 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Εγώ έχω μείνει στα 2pin. Όταν εμφανίστηκαν τα 3pin, σταμάτησα να ασχολούμαι με hardware υπολογιστών. Πρέπει να κυκλοφορούσαν ακόμα τα xp, μην σου πω και τα windows 98 😂😂😂

Λοιπόν. Ανεμιστήρα βρήκα αυτόν: https://www.techstores.gr/el/case-fan-12cm-arctic-p12-tc-black.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson έχει τίμιο cfm απ'όσο βλέπω και πιστεύω θα κάνει δουλίτσα. Για ρύθμιση ροής ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη τάση όπως αυτό  https://www.skroutz.gr/s/25709750/Minwa-Ρυθμιζόμενο-Universal-Τροφοδοτικό-3-έως-12V-1A-12W-με-σετ-βυσμάτων-MW-3K10GS.html πρέπει να είναι ταμάμ. Ανεβοκατεβάζεις στροφές μια χαρά.

Ως προς την εξωτερική τοποθέτηση. Ξέρω ότι υπάρχουν και slim αλλά λογικά δεν θα κάνουν την ίδια δουλειά με τους κανονικούς. Απ'όσο βλέπω το βάθος του συγκεκριμένου ανεμιστήρα είναι 2,5 εκ. Χωράει μια χαρά στο εσωτερικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα καλώδια θα βρίσκονται και αυτά στο εσωτερικό. Αντε πες, κάνεις μια τρυπουλα και τα βγάζεις εξωτερικά. Το μοτεράκι όμως θα είναι εκτεθιμενο στην υγρασία. Τον χειμώνα ειδικά που θα είναι τελείως κλειστό το καπάκι, θα γεμίζει σίγουρα υγρασία, οπότε παίζει ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος και με ψιλοφρικαρει αυτό. Δεν ξέρω, ίσως τελικά να είμαι λίγο υπερβολικός. Βέβαια θα μου πεις και να καει όταν το ξαναβάλεις το επόμενο καλοκαίρι, το αλλάζεις. Σιγά το κόστος. Δεν είναι αυτό. Απλά φοβάμαι μην γίνω φλαμπε 🤣

Όπως πολύ σωστά σου είπε και ο φίλος το θερμοσυστελλόμενο είναι άριστη επιλογή για της ενώσεις. 5-12v είναι να ξέρεις και ο μετασχηματιστής απέξω, δεν μπορώ να σου πω αν χαλάει η όχι αλλά αυτούς που φυσάνε μέσα δεν τους φοβάμαι. Πάντως λύνει καθαρίζεται για χρήση κάπου αλλού μετά.

 

Από εκεί και πέρα εσύ ξέρεις τι σε βολεύει. Δεν επιμένω σε κάτι που μπορεί να σου χαλάσει την ηρεμία και να σου δημιουργήσει άγχος και γενικά σε αυτά τα θέματα οι γνώμες διίστανται.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

@Ice-Man Καλησπέρα. Ποτηροτρύπανο δεν έχω γιατί μου λείπει το ..... τρυπάνι 😁. Με ένα περιστροφικό τύπου dremel θα το παλέψω, τρυπουλες κυκλικά, κόψιμο με το τροχάκι και μετά λιμαρισμα. Αν και η στάθμη θορύβου που δίνει είναι μικρή, φαντάζομαι ότι με 1800 στροφές, τον θόρυβο του θα τον έχει. Για αυτό θα δω μάλλον και για αντικραδασμική βάση επιπλέον. Τουλάχιστον να μην έχει τίποτα τριξίματα. Αν δω ότι κάνει τόσο θόρυβο το χαμηλώνω στα 9v και βλέποντας και κάνοντας. Σήμερα παρήγγειλα τον controller οπότε η "επέμβαση" θα γίνει από βδομάδα. Παρεμπιπτόντως οι no name controllers τύπου STC, παίζουν από China 8-10 ευρώ περίπου αναλόγως τα έξοδα αποστολής. Επειδή με πίεζε ο χρόνος, ψάχτηκα στα ελληνικά sites. Οι ίδιοι οι κινεζικοί no name εδώ, παίζουν ο πιο φθηνός στα 17 και φθάνουν μέχρι 25 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Από το site της Elitech παρήγγειλα τον STC1000HX που είναι αναβαθμισμένος 1000 περίπου στα 20€, με πλαστικό αισθητήρα και όχι μεταλλικό που έχουν οι κινεζικοί. Χωρίς έξοδα αποστολής και παράδοση εντός Ε.Ε. σε 1-3 εργάσιμες μέρες. Τελικά στην Ελλάδα χρυσοπληρώνουμε τον κούκο για αηδόνι.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εξαρτάτε τα ψάρια , εμένα οι ξιφοφόροι ρίχνουν κάτι σάλτα σαν δελφίνια σε ταινία.

Τους έβαλα σε μια λεκάνη μισό νερό σακούλας μισό ενυδρείου για προσαρμογή 5 λεπτά μετά ήταν στο πάτωμα 2 από τους 5 … και για αυτό σταμάτησα την προσπάθεια προσαρμογής καθώς είπα αν είναι να πεθάνετε στο πάτωμα ας στρεσαριστείτε .

Έχω αγχωθεί με το θέμα γιατί το περισσότερο που μπορώ να κάνω είναι μισάνοιχτο ,

 

Αν χαλάσω χρήματα με βλέπω για κάτι σαν αυτό HOBBY AQUA COOLER V6 και κάτι σαν Π στο καπάκι να το κρατάει ελάχιστα  ανοιχτό  αν δε βρώ κατι στο Graveyard απο κανενα Server που να μη θελει τρελή κατασκευη  ... Καθως χρόνος και ορεξη δεν υπάρχει.

 

Μάλιστα για αρχή θα βάλω αεραντλία για εχτρα οξυγονο λογο ζεστης / αναταραξη και απλά μισανιχτο καπάκι και της ημέρες που θα κανει τρελή ζεστη θα μειωσω το φωτισμό αν δω οτι θα κρατίσει για ημέρες σκευτώ τι θα κάνω .

 

 

Τα ψάρια πηδάνε κυρίως για δύο λόγους. Όταν νιώθουν ότι κάτι τα κυνηγάει ή όταν θέλουν να φάνε και βλέπουν κάτι να βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια. Αν τα πράγματα είναι ήσυχα στο ενυδρείο σου και κατεβάσεις λίγο την στάθμη λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια πάντα υπάρχει και η πιθανότητα για ανεξήγητα άλματα. Άκουσε τα ψάρια σου αν πλαφαρίζουν κυρίως τις βραδινές ώρες. Αν συμβαίνει αυτό, τότε τις κάνουν τις κασκαρίκες τους. Αν θες να έχεις 100% το κεφάλι σου ήσυχο, βάλε τούλι στο άνοιγμα. Εμένα πάντως τα δικά μου είναι Παναγίτσες μην τα ματιάσω (μέχρι να βρω κανένα στο πάτωμα). 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

@Ice-Man Καλησπέρα. Ποτηροτρύπανο δεν έχω γιατί μου λείπει το ..... τρυπάνι 😁. Με ένα περιστροφικό τύπου dremel θα το παλέψω, τρυπουλες κυκλικά, κόψιμο με το τροχάκι και μετά λιμαρισμα. Αν και η στάθμη θορύβου που δίνει είναι μικρή, φαντάζομαι ότι με 1800 στροφές, τον θόρυβο του θα τον έχει. Για αυτό θα δω μάλλον και για αντικραδασμική βάση επιπλέον. Τουλάχιστον να μην έχει τίποτα τριξίματα. Αν δω ότι κάνει τόσο θόρυβο το χαμηλώνω στα 9v και βλέποντας και κάνοντας. Σήμερα παρήγγειλα τον controller οπότε η "επέμβαση" θα γίνει από βδομάδα. Παρεμπιπτόντως οι no name controllers τύπου STC, παίζουν από China 8-10 ευρώ περίπου αναλόγως τα έξοδα αποστολής. Επειδή με πίεζε ο χρόνος, ψάχτηκα στα ελληνικά sites. Οι ίδιοι οι κινεζικοί no name εδώ, παίζουν ο πιο φθηνός στα 17 και φθάνουν μέχρι 25 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Από το site της Elitech παρήγγειλα τον STC1000HX που είναι αναβαθμισμένος 1000 περίπου στα 20€, με πλαστικό αισθητήρα και όχι μεταλλικό που έχουν οι κινεζικοί. Χωρίς έξοδα αποστολής και παράδοση εντός Ε.Ε. σε 1-3 εργάσιμες μέρες. Τελικά στην Ελλάδα χρυσοπληρώνουμε τον κούκο για αηδόνι.

 Τι να πεις θεωρούμε οτι κάνουμε και κάτι με αυτά....🙊. Ε το ποτήρι είναι φτηνό σχετικά με το τρυπάνι τι γίνεται😆 αλλά κάνει μια κοπή το άτιμο😁.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

 Τι να πεις θεωρούμε οτι κάνουμε και κάτι με αυτά....🙊. Ε το ποτήρι είναι φτηνό σχετικά με το τρυπάνι τι γίνεται😆 αλλά κάνει μια κοπή το άτιμο😁.

Ισχύει. Κάνεις δουλειά μπαμ μπαμ, καθαρά, χειρουργικά και χωρίς ταλαιπωρία. Αν έχεις εργαλεία κάνεις παπάδες... Αν δεν έχεις λες, όπως εγώ, ότι περνάς την ώρα σου δημιουργικά για να δικαιολογησεις την ώρα που ταλαιπώρησε. Βέβαια συνήθως το τελικό "δημιούργημα" δεν είναι και τόσο..... δημιουργικό 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το πελτιε το είχα φτιάξει εγω, αλλά για τα λίτρα σου το ξεχνάς. Μέχρι 30-40 μια χαρά είναι. Παραπάνω δε...

Ανεμιστηρακια και καθάρισες.

Βάλε κ μια φωτο πως είναι μέσα έξω το καπάκι μπας κ μας έρθει καμία άλλη ιδέα.

Αν χρειαστείς εργαλεία (Και χέρια), δραπανο, ποτηροτρυπανο κτλ μου λες. 

Μαμος πίνω να ξέρεις 😉 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K ευχαριστώ πάρα πολύ Αντώνη. Τις τελευταίες μέρες είμαι λίγο απών γιατί καλοκαιριάτικα τσίμπησα κορώνα. Παρασκευή, το πολύ Δευτέρα πιστεύω θα μου έρθει ο controller, οπότε τις επόμενες μέρες αν είμαστε καλά, θα πάρω τα υπόλοιπα πράγματα. Αν χρειαστώ κάτι θα σου πω, το εκτιμώ πάρα πολύ αν και για τις μπύρες θα διαφωνήσω με το γούστο σου. 😁 Για μένα μόνο μια μπύρα υπάρχει. Η αυτοκρατορική (Kaiser) 🥴

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και 2 φωτό από το καπάκι. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά.

IMG_20230612_143953.jpg

IMG_20230612_144050.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι σκέφτομαι να βάλω τον ανεμιστήρα. Πιο πίσω είναι το φωτιστικό.

IMG_20230613_190243.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 1 θα βάλεις τελικά; Έχω διάφορα ποτηροτρύπανα αν χρειαστεί αλλά μέχρι 9cm δυστυχώς.

εγώ πάλι είμαι fan του παντού υπάρχει ένας μύθος🍻. 🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Για μένα μόνο μια μπύρα υπάρχει. Η αυτοκρατορική (Kaiser)

Εντάξει μικρός είσαι. Θα μάθεις. 😄

 

Επί του θέματος, θα πρότεινα 2 ανεμιστηρακια πάντως. Και να ρυθμιστούν σε χαμηλότερες στροφές. Όταν είσαι έτοιμος μιλάμε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα σας. Η αρχική σκέψη ήταν δύο ανεμιστηράκια. Το ένα έλεγα για είσοδο και το άλλο για έξοδο για να έχω κλειστό το καπάκι. Επειδή όμως θεωρώ ότι θα είναι κοντά μεταξύ τους, ο,τι θα τραβάει το ένα, θα το βγάζει το άλλο έξω και δεν θα κάνει κυκλοφορία ο αέρας. Για αυτό σκέφτηκα να βάλω ένα με μισάνοιχτο καπάκι. Σκεφτόμουν ότι δύο αν φυσάνε μέσα με το καπάκι μισάνοιχτο θα ήταν υπερβολή αλλά από την άλλη με τα δυο, αν χαμηλώσω τα volt (πχ από 12 σε 9v) θα έχω σίγουρα καλύτερη απόδοση απ'οση με ένα μόνο και όχι μεγάλη διάφορα στον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2023 at 12:23 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Πολύ καλημέρα σας. Η αρχική σκέψη ήταν δύο ανεμιστηράκια. Το ένα έλεγα για είσοδο και το άλλο για έξοδο για να έχω κλειστό το καπάκι. Επειδή όμως θεωρώ ότι θα είναι κοντά μεταξύ τους, ο,τι θα τραβάει το ένα, θα το βγάζει το άλλο έξω και δεν θα κάνει κυκλοφορία ο αέρας. Για αυτό σκέφτηκα να βάλω ένα με μισάνοιχτο καπάκι. Σκεφτόμουν ότι δύο αν φυσάνε μέσα με το καπάκι μισάνοιχτο θα ήταν υπερβολή αλλά από την άλλη με τα δυο, αν χαμηλώσω τα volt (πχ από 12 σε 9v) θα έχω σίγουρα καλύτερη απόδοση απ'οση με ένα μόνο και όχι μεγάλη διάφορα στον θόρυβο.

@Antonis K@Ice-Man τι λέτε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...