Jump to content

Ψύξη ενυδρείου


ChrisEco

Recommended Posts

Δε χρειάζεται ανεμιστηρακι για έξοδο του αέρα. Τουλάχιστον όχι για ενα ή δύο ανεμιστηρακια για είσοδο. 

 

Προσωπικά, όπως σου είπα κ παραπάνω θα έβαζα 2 για διάφορους λόγους. Και με ένα πάντως σε φουλ στροφές θα κάνεις δουλειά. Δοκιμασμένο σε 60ρι πριν χρόνια. 

Απλά να διαλέξεις μια θέση αν είναι δυνατόν, να φυσάει πάνω σε σημείο με έντονη αναταραξη του νερού, ώστε να προκαλείται περισσότερη εξάτμιση κ κατ'επέκταση ευκολότερη πτώση της θερμοκρασίας.  

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δε χρειάζεται ανεμιστηρακι για έξοδο του αέρα. Τουλάχιστον όχι για ενα ή δύο ανεμιστηρακια για είσοδο. 

 

Προσωπικά, όπως σου είπα κ παραπάνω θα έβαζα 2 για διάφορους λόγους. Και με ένα πάντως σε φουλ στροφές θα κάνεις δουλειά. Δοκιμασμένο σε 60ρι πριν χρόνια. 

Απλά να διαλέξεις μια θέση αν είναι δυνατόν, να φυσάει πάνω σε σημείο με έντονη αναταραξη του νερού, ώστε να προκαλείται περισσότερη εξάτμιση κ κατ'επέκταση ευκολότερη πτώση της θερμοκρασίας.  

Ανατάραξη έχω γενικά σε όλη την επιφάνεια. Στο πίσω μέρος που είναι το spray bar και έχω την μεγαλύτερη, είναι το μπάλαστ με την λάμπα. Οπότε ο διαθέσιμος χώρος είναι συγκεκριμένος και αυτός είναι στο μπροστινό μέρος. Άρα συγκλίνω στα δύο, για να διαχέεται ο αέρας σε μεγαλύτερη επιφάνεια. 

Υ.Γ. Τις Μάμος να ξέρεις έτοιμες τις έχω. 6αδα 😂

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συμφωνώ με τον Αντώνη. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω άμα τα 9v που λες εξυπηρετούν σε κάτι με 5v το έχω δοκιμάσει και είναι τζάμι, γενικά θετικό ότι είναι ρυθμιζόμενη η τροφοδοσία(πόσα milliampere είναι;). Παλιότερα πουλούσαν διάφορα αντικραδασμικά που ήταν το case modding στα φόρτε του στην Ελλάδα, τώρα δεν ξέρω τι μπορείς να βρείς. Στο pc έχω κάτι λαστιχένιες σαν βίδες που μπαίνουν σφηνωτά χρόνια τώρα δεν έχουν φθαρεί, μπορεί και 12 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. Αφού τελικά βρήκα χρόνο κατάφερα επιτέλους να φτιάξω τα ανεμιστηράκια μου. Τα δουλεύω εδώ και μερικές μέρες και το σύστημα λειτουργεί τέλεια. @Antonis K όπως κατάλαβες τις μπύρες τις κράτησα για την πάρτη μου και ήδη έχουν καταναλωθεί αφού έπεσε πολύ ιδρώτας 😂😂😂. Η δουλίτσα έγινε λίγο, θα το πω όσο πιο ευγενικά γίνεται, τσαπατσούλικα αφού έκοψα το καπάκι λίγο στραβά αλλά με τα καλύμματα από πάνω δεν φαίνεται τίποτα. Επίσης Αντώνη είδα το πολύ ωραίο θέμα που έχεις φτιάξει με την αυτόματη αναπλήρωση. Πραγματικά μπράβο. Λέω λοιπόν τώρα που με έχει πιάσει η προκοπή και είμαι ζεστός, να φτιάξω μια αφού σε λίγες μέρες θα χρειαστεί. 2 ερωτησουλες μόνο πάνω σε αυτό: Η αντλία βλέπω έχει εξωτερική διάμετρο στην έξοδο 8,5mm. Τι λάστιχο βάζω εκεί; Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάπου στον Πειραιά και πέριξ περιοχές να μπορώ να φτιάξω βάσεις για τα φλοτεράκια και να μην πέσει "ξύρισμα".

IMG_20230626_092238.jpg

IMG_20230626_092305.jpg

  • Like 3
  • Agree 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ. Πολύ ωραίο βγήκε. Θα μπόρεσε να ήταν κ εργοστασιακό. 

 

Για την αναπλήρωση, λαστιχάκι 8/10mm αν θυμάμαι καλά. Και βάση μπορείς να φτιάξεις ζεσταινοντας ένα κομμάτι πλαστικό. Αλλιώς σε κάποιον που κόβει πλεξι. 

 

 

Εγώ πάντως προσφερθηκα (Για να σου πιω τις μπύρες)😄 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αποτελεσμα! :bigemo_harabe_net-122:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κομπλέ φαίνεται και μάλιστα οι σίτες ταιριάζουν γάντι με το ύφος του καπακιού. Όντως θα μπορούσε να είναι και εργοστασιακό, από αντικραδασμικά βρήκες τίποτα; Τις βίδες μπορείς να βάψεις τα κεφάλια (απέξω μεριά) με ένα μαύρο-μολυβί η φωτογραφία μπορεί να με γελάει χρωματάκι, με βερνίκι νυχιών η ακρυλικό. Εδώ να πω ότι έχω βάψει με ακρυλικό ζωγραφικής και μετά είχα βάλει gel για νύχια και uv. Το είχα κάνει για μια δουλειά και δεν έχει φθαρεί κάνα 7 χρόνια ενώ το πιάνουν κατά καιρούς Με την ανάλογη συναίνεση βέβαια μην το βγάλουμε και ξινό 🙊.

Μιας και τις ήπιες θέλουμε εντυπώσεις για τη μάμος 🍻🤣.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Όντως βγήκε αρκετά καλό, αν και δεν το περίμενα. @Ice-Manγια αντικραδασμικές δεν είδα. Ούτως ή άλλως τα ανεμιστηράκια πατάνε καλά, οπότε δεν υπάρχουν τριγμοί. Και από θόρυβο μια χαρά, περίμενα περισσότερο αλλά στο σαλόνι που έχω το ενυδρείο, ίσα που ακούγονται. Οι βίδες είναι το λιγότερο, εδώ έχω βάλει για στήριγμα στο καπάκι 2 μανταλάκια 😂😂😂 Καλή η ιδέα να τις βάψω. Έλεγα κάποια στιγμή αν αξιωθώ να πάρω τίποτα ταπούλες να βάλω, αλλα και έτσι όπως είναι τώρα δεν με χαλάει καθόλου.

Υ.Γ. Οι Μάμος είναι σούπερ, ειδικά αν έχεις δοκιμάσει Άθλος🥴, αλλά σαν την Kaiser είπαμε.... δεν υπάρχει 😁

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα . Επειδή είχα μια βόλτα στο Pet shop για τη τροφή της γάτας μου , πέρασα και από το τμήμα των ενυδρείων να δω εάν χρειάζομαι τίποτα . Κοίταξα τις τιμές των ανεμιστήρων αλλά με τη μια το ξανά έβαλα στο ράφι 😂. Κοίταξα εδώ το DIY του @ChrisEcoκαι ομολογώ ότι βγήκε καταπληκτικό !! Τώρα σκέφτομαι πως μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο στο δικό μου αλλά με πλήρωση του νερού θα απαιτεί περισσότερη δεξιοτεχνία . Θα στείλω φωτογραφίες το πως είναι το παρών στοκ καπάκι που ηρθε με το ενυδρείο 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάνο. Λίγο χρόνο θέλει, υπομονή και διάθεση. Εγώ αν δεν είχα τα ανεμιστηράκια και την diy αναπλήρωση του @Antonis K, 17 μέρες που έλειψα διακεκομμένα, με τέτοιες θερμοκρασίες, δεν ξέρω αν θα έβρισκα τα ψαράκια. Ο,τι θες εδώ είμαστε, στη διάθεσή σου.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα Πάνο. Λίγο χρόνο θέλει, υπομονή και διάθεση. Εγώ αν δεν είχα τα ανεμιστηράκια και την diy αναπλήρωση του @Antonis K, 17 μέρες που έλειψα διακεκομμένα, με τέτοιες θερμοκρασίες, δεν ξέρω αν θα έβρισκα τα ψαράκια. Ο,τι θες εδώ είμαστε, στη διάθεσή σου.

Τα ανεμιστηράκια τα έχεις συνδεδεμένα με θερμοστάτη που σταματάνε μόλις φτάσουν συγκεκριμένη θερμοκρασία ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Τα ανεμιστηράκια τα έχεις συνδεδεμένα με θερμοστάτη που σταματάνε μόλις φτάσουν συγκεκριμένη θερμοκρασία ; 

Ναι είναι συνδεδεμένα με ελεγκτή θερμοκρασίας STC1000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...