Jump to content

Στήσιμο μικρού ενυδρίου


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Βλέποντας κάποια βίντεο για στήσιμο ενυδρείου με μονομάχο (Betta Fish Tanks ονομάζονται αν δεν κάνω λάθος) αναφέρουν έντονα ότι τα πραγματικά φυτά, πέτρες, κτλ, εκτός το ότι δείχνουν πιο όμορφα και φυσικά μέσα στο ενυδρείο, κάνουν και γενικότερο καλό στην υγεία του ψαριού.


Έτσι όπως τα παρατηρώ βέβαια να τα στήνουνε μου φαίνεται ότι προσέχουν πάρα πολύ πως θα στήσουν το χώμα σωστά, με κατάλληλα συστατικά, λίπασμα, κτλ, ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα φυτά, τι είδους φυτά χρειάζεται το κάθε ψάρι, έπειτα έλεγχος του νερού και μετρήσεις αμμωνίας, κτλ, και διάφορα άλλα, κάτι το οποίο μου φαίνεται αρκετά δύσκολο για εμένα που είμαι αρχάριος στο χόμπι.

 

Υπάρχει μήπως κανένα άρθρο σαν αυτό που μου στείλατε αλλά να απευθύνεται συγκεκριμένα σε στήσιμο ενυδρείου με μονομάχο σε αυτά τα λίτρα; Διότι το άρθρο αυτό, ναι μεν είναι αναλυτικότατο, αλλά αναφέρεται γενικά σε κάθε τύπο ενυδρείου και κάπου χάνομαι. Πχ. τι προϊόντα να αγοράσω ακριβώς και σε τι ποσότητες για το συγκεκριμένο μέγεθος ενυδρείου, τι είδους φυτά κτλ που να είναι κατάλληλα για μονομάχο, και γενικά να έχει όλη τη διαδικασία του στησίματος με απλά βήματα.

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Δεν είναι καθόλου δύσκολα. Απλά στην αρχή πέφτει ολη η πληροφορία μαζεμενη και σου φαίνεται. Διαβάσμα θέλει ! Τα φυτά μπορούν να γίνουν και πιο πολύπλοκα όπως λες με υποστρώματα, λιπάσματα, διοξειδίο κλπ αλλά μπορούν να γίνουν και πολύ απλά, ανάλογα με το είδος υπάρχουν φυτά που τους φτάνει το νερό και μια λάμπα για να ζήσουν 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, ακόμα και έτσι είναι πάνω από τα διπλά λίτρα 40χ28χ40 44.8λιτρα. Μα είμαστε του τσίμα τσίμα τι εννοείς;🤣 Και τα εργοστασιακά εξάλλου είναι ακριβώς με τη βάση, οτι θες όμως αφού το έχεις πάρει απόφαση.

 

Υσ: Την έχω και εγώ τη γυάλα αυτή και την αμέσως μεγαλύτερη της.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Giorgos Kiritsopoulos said:

Έτσι όπως τα παρατηρώ βέβαια να τα στήνουνε μου φαίνεται ότι προσέχουν πάρα πολύ πως θα στήσουν το χώμα σωστά, με κατάλληλα συστατικά, λίπασμα, κτλ, ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα φυτά, τι είδους φυτά χρειάζεται το κάθε ψάρι, έπειτα έλεγχος του νερού και μετρήσεις αμμωνίας, κτλ, και διάφορα άλλα, κάτι το οποίο μου φαίνεται αρκετά δύσκολο για εμένα που είμαι αρχάριος στο χόμπι.

 

Ειδικά χώματα και λιπάσματα δεν θα χρειαστείς. Μπορείς να ξεκινήσεις με moss, ανούμπιες που δεν φυτεύονται κ δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Όμως, το στρώσιμο με τα βήματα που διάβασες πρέπει να τα κάνεις, είτε έχεις ενυδρείο 20λ είτε 500λ.

Ο μόνος τρόπος για πιο γρήγορη εκκίνηση, είναι να βρεις μπόλι από στρωμένο ενυδρείο, δλδ έτοιμα βακτήρια.

Αν δεν κάνεις τη διαδικασία αυτή, θα έχεις πολλά προβλήματα μετά την πρώτη εβδομάδα κ ότι ζωντανό κ να βάλεις, στην καλύτερη περίπτωση θα αρρωστήσει.

Τεστ θα χρειαστείς, για να ξέρεις πότε είναι έτοιμο το νερό να υποδεχθεί το ψαράκι αλλά κ για να παρακολουθείς το οικοσύστημα σου μέχρι να σταθεροποιηθεί κ να αποκτήσεις εμπειρία.

Είναι πολλά για αρχή, όμως όχι βουνό

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρω μπόλι από στρωμένο ενυδρείο και το δημιουργήσω μόνος μου από το 0 τότε ρισκάρω περισσότερο να μην γίνει σωστά η διαδικασία και να αρρωστήσει το ψάρι;

 

Που θα μπορούσα να βρω μπόλι έτοιμο; Πουλάνε κάπου ή πρέπει να βρω κάποιον με στημένο ενυδρείο και να μου δώσει;

 

Όσον αφορά τα "εύκολα" φυτά που δεν θέλουν ιδιαίτερο υπόστρωμα παρά μόνο νερό και φως (που σίγουρα για αυτά είμαι), μπορώ πχ να βάλω απλή άμμο χρυσή 2εκ πάχος και να τα φυτέψω εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Μπόλι θα πρέπει να βρεις κάποιον στην περιοχή σου με στρωμένο ενυδρείο. Αν μπολιάσεις βάζεις άμεσα το ψάρι για να συντηρήσει την αποικία βακτηρίων που θα ρίξεις στο φίλτρο.

Αν κάνεις μόνος σου το στρώσιμο, όχι, δεν υπάρχει ρίσκο, απλά θα πρέπει να περιμένεις αρκετές ημέρες μέχρι να στρωθεί. Και στη μία περίπτωση και στην άλλη, θα πρέπει να παρακολουθείς τις παράμετρους του νερού με υγρά τεστ αμμωνίας (NH3/NH4), νιτρωδών (NO2) και νιτρικών (ΝΗ3) για να καταλάβεις πότε θα είναι έτοιμο. Τα τεστ δεν είναι χρήσιμα μόνο στο στρώσιμο, αλλά και στη συνέχεια και θα σου κρατήσουν αρκετούς μήνες. Μην πάρεις στικ, δεν είναι αξιόπιστα, μόνο υγρά.

Φυτά μπορείς να βάλεις άμεσα, ψάρι όχι. Δεν φυτεύονται όλα τα φυτά. Π.χ. οι ανούμπιες δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες. Για τα φυτά θα χρειαστείς κι ένα απλό φωτιστικό για τη φωτοσύνθεση αλλά και για να αναδείξει το ενυδρείο σου. Κάποια φυτά όπως οι ανούμπιες δεν θέλουν πολύ φως, προτιμούν τη σκιά, δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο.

Από Οκτώβρη - Νοέμβρη θα χρειαστείς κι έναν μικρό θερμοστάτη για τον μονομάχο.

Για υπόστρωμα ένα ουδέτερο με κοκκομετρία 1-2mm είναι καλό. Μην χρησιμοποιήσεις έντονα χρώματα, οι φυσικές αποχρώσεις είναι καλύτερες και δεν στρεσάρουν τα ψάρια. Σκοπός σου είναι να δημιουργήσεις ένα μίνι οικοσύστημα που να μοιάζει φυσικό, να το απολαμβάνεις εσύ και το ψαράκι σου.

 

Υ.Γ. Εσύ είχες την εξυπνάδα να ρωτήσεις πριν βάλεις ψάρια. Εγώ όταν ξεκίνησα, ρώτησα αφού τα αγόρασα και σ' ένα μήνα τα είχα χάσει όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αν δεν βρω μπόλι από στρωμένο ενυδρείο και το δημιουργήσω μόνος μου από το 0 τότε ρισκάρω περισσότερο να μην γίνει σωστά η διαδικασία και να αρρωστήσει το ψάρι;

 

Που θα μπορούσα να βρω μπόλι έτοιμο; Πουλάνε κάπου ή πρέπει να βρω κάποιον με στημένο ενυδρείο και να μου δώσει;

 

Όσον αφορά τα "εύκολα" φυτά που δεν θέλουν ιδιαίτερο υπόστρωμα παρά μόνο νερό και φως (που σίγουρα για αυτά είμαι), μπορώ πχ να βάλω απλή άμμο χρυσή 2εκ πάχος και να τα φυτέψω εκεί;

 

Τι υλικό σκέφτεσαι να βάλεις μέσα στο φίλτρο; Το μπόλι είναι καλό να δόσεις καινούργιο αχρησιμοποίητο βιολογικο υλικό ίδιας ποιότητας και ποσότητας σε αυτόν που θα σου το δώσει, το οποίο είναι ώριμο βιολογικο υλικό από ενυδρείο που λειτουργεί για τουλάχιστον 1-1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα, ασθένειες κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αν δεν βρω μπόλι από στρωμένο ενυδρείο και το δημιουργήσω μόνος μου από το 0 τότε ρισκάρω περισσότερο να μην γίνει σωστά η διαδικασία και να αρρωστήσει το ψάρι;

 

Που θα μπορούσα να βρω μπόλι έτοιμο; Πουλάνε κάπου ή πρέπει να βρω κάποιον με στημένο ενυδρείο και να μου δώσει;

 

Όσον αφορά τα "εύκολα" φυτά που δεν θέλουν ιδιαίτερο υπόστρωμα παρά μόνο νερό και φως (που σίγουρα για αυτά είμαι), μπορώ πχ να βάλω απλή άμμο χρυσή 2εκ πάχος και να τα φυτέψω εκεί;

Αν έχεις την υπομονή είναι καλύτερα να το στρώσεις μόνος σου για να καταλάβεις την διαδικασία και τι ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε με το στρώσιμο. Τεστ νερού θα χρειαστείς. Είναι ακριβά (ένα 50ρικο θυμάμαι) αλλά θα σου κρατήσουν καμία 5ετια σίγουρα. Συνήθως λήγουν πριν τελειώσουν. Υπάρχουν και φυτά που μπορείς να τα φυτέψεις σε υπόστρωμα 2-3εκ όπως λες. Άμμος ή χαλίκι, είναι θέμα γούστου όπως και το χρώμα αλλά μην πάρεις τα πολύχρωμα. Λευκό μαύρο ή μπεζ και είσαι σούπερ 😎

Ξύλα και πέτρες αν θες μπορείς να μαζέψεις κι από την φύση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη παιδιά θα το πιάσω λίγο το θέμα από την αρχή για το τι ακριβώς θέλω από το ενυδρείο μου, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως πιο συγκεκριμένα διότι έχω πελαγώσει λιγάκι με όλες τις πληροφορίες.

 

Θα ήθελα να περιγράψω λίγο το ενυδρείο που είχα στο μυαλό μου να φτιάξω. Γενικά ήθελα να στήσω ένα ενυδρείο το οποίο να χρειάζεται το λιγότερο δυνατόν φροντίδα. Αν ήταν εφικτό να ταΐζω απλώς το ψάρι μια φορά τη μέρα και να του αλλάζω το νερό μια στο τόσο. Με ποιο τρόπο και τι κόστος θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει εφικτό (αν μπορεί);

 

Για παράδειγμα, όσον αφορά τα φυτά, έχω δει σε κάτι βίντεο που παρακολουθώ ενυδρεία με αληθινά φυτά μέσα να μεγαλώνουν τόσο και να γίνονται σαν δάσος. Αυτό απαιτεί ενασχόληση και με τα φυτά, κλάδεμα, καθαρισμός, κτλ. Αυτό δεν θα ήθελα για παράδειγμα να το έχω (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) στο ενυδρείο μου. Επίσης είναι αλήθεια ότι τα αληθινά φυτά θολώνουν το νερό μετά από κάποιο διάστημα που να απαιτεί, άδειασμα, καθαρισμό των τζαμιών κτλ;

Γι αυτό και η αρχική μου ιδέα ήταν τα ψεύτικα μέχρι που είδα κάπου να αναφέρουν ότι ο μονομάχος έχει αρκετά ευαίσθητο δέρμα που αν κάποιο πλαστικό έχει κάποιο αιχμηρό σημείο τότε ίσως κάνει ζημιά στο ψάρι.

Υπάρχουν μήπως φυτά που να μην χρειάζονται σχεδόν καθόλου φροντίδα; Αν ναι ποια είναι αυτά; Θα ήθελα αυτές τις πληροφορίες να τις ξέρω πριν ξεκινήσω να στήνω το ενυδρείο, αλλιώς να το ξανασκεφτώ για ψεύτικα.

 

Γενικά θα ήθελα λίγο βοήθεια στο να επιλέξω τα κατάλληλα διακοσμητικά για το ενυδρείο μου που να περιλαμβάνουν ελάχιστη ενασχόληση με το ενυδρείο μετά το στήσιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις φίλε, το σωστό αυτό είναι. Όσο καλύτερα το μελετήσεις στην αρχή, τόσο λιγότερο χρειάζεται να παρέμβεις στην πορεία. 

 

Αρχικά θα χρειαστείς ένα φιλτρακι (εσωτερικό ή κρεμαστό), ένα απλό φωτιστικό (ένα λεντ που είναι και οικονομικό σου αρκεί) και έναν θερμαντήρα από Σεπτέμβρη (ο γενικός κανόνας είναι 1 βατ αν λίτρο, οπότε με έναν 30-40βατ κάνεις την δουλειά σου). Αυτά και ουσιαστικά είσαι υπερκαλυμμενος από εξοπλισμό.

 

Για ένα ενυδρείο που χρειάζεται ελάχιστη συντήρηση το μυστικό είναι λίγα ψάρια και πολλά φυτά. Με έναν μονομάχο και 5-6 φυτακια μέσα νομίζω ότι θα χρειάζεσαι μόνο μια αλλαγή νερου 5-6 λίτρων το μήνα. Αλλά αυτό θα το δείξουν οι μετρήσεις όταν έρθει η ώρα.

 

Φυτά υπάρχουν για όλα τα γούστα. Μπορείς να βάλεις φυτά αργής ανάπτυξης που δεν χρειάζονται κλαδέματα κλπ. Τέτοια είναι πχ οι ανουμπιες, τα μικροσορουμ, οι κρυπτοκορινες, τα φυτά επιφάνειας κα. Το ποια θα βάλεις είναι θέμα δικού σου γούστου. Εδώ ένα λινκ με τέτοια φυτά που θέλεις (εύκολα, αργής ανάπτυξης, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως και λιπάσματα) https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=d50e0db4f7bda228ea7bf0ddd0543b42&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_30[Easy]=Easy&content_field_34[slow]=slow&content_field_34[medium rate]=medium rate&sortdirection=asc 

Και όχι δεν θολώνουν το νερό.

 

Τέλος η διακόσμηση είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Μέχρι και άδειο μπορείς να το αφήσεις. Μπορείς να του βάλεις πέτρες ή ξύλα ή και τα 2, ή απλώς λίγα φυτά. Σκέψου πως σου αρέσεις καλύτερα εσένα και το φτιάχνεις έτσι 

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @Vou. Γνώμη μου εμένα είναι να μην βάλεις ψεύτικα φυτά. Τα αληθινά παίζουν ρόλο στην λειτουργία και σταθερότητα του συστήματος αφού απορροφούν νιτρικά και είναι και πιο ωραία οπτικά (υποκειμενικό). Τα ψεύτικα φυτά ιδίως αν είναι κακής ποιότητας μπορεί να τραυματίσουν το ψάρι. Άδειο μην το αφήσεις το ενυδρείο γιατί τα ψαράκια για να μην στρεσσαρονται γενικά θέλουν κρυψώνες και τις κρυψώνες αυτές τις παρέχουν τα φυτά. Βάλε και καμιά ριζουλα μικρή και θα φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο. Από εξοπλισμό τώρα εκτός αυτών που αναφέρθηκαν θα χρειαστείς και ένα θερμόμετρο (καλύτερα δυο, ένα για το ενυδρείο και ένα για το νερό της αλλαγής) για να τσεκαρεις θερμοκρασία. Θερμοστάτη με έναν των 25 watt είσαι καλυμμένος. Θα χρειαστείς επίσης σίγουρα τεστ για NH3 (αμμωνία), ΝΟ2 (νιτρώδη), ΝΟ3 (νιτρικά) και Ph. Απέφυγε τα τεστ σε στικ και πάρε υγρά, λόγω αξιοπιστίας. Κανονικά χρειάζονται και τεστ σκληρότητας νερού Kh και Gh. Οι μονομάχοι ανέχονται μεγάλο εύρος σκληρότητας, από μαλακό μέχρι σκληρό νερό και συνήθως δεν έχουν θέμα με το νερό που έχουμε στην χώρα μας. Πιστεύω ότι το νερό της Καρδίτσας είναι εντός ορίων, εκτός αν υδροδοτείστε απο γεώτρηση και είναι αρκετά σκληρό. Φίλτρο έχεις οπότε είσαι κομπλέ. Για τον φωτισμό τώρα καλό είναι να έχεις έναν χρονοδιακόπτη που θα ανοίγει και θα κλείνει σε συγκεκριμένες ώρες. Από την στιγμή που θα βάλεις εύκολα φυτά, εφόσον επιλέξεις αληθινά, δεν χρειάζονται ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού. Λογικά ο εργοστασιακός θα είναι αρκετός. Αν έχει κάπου γραμμένα τα lumen ή τα watt, 20 lumen ή 0,5 watt ανά λίτρο είναι αρκετά. Τέλος, αλλά βασικό, θα χρειαστείς ένα αντιχλώριο για το νερό. Τώρα υπάρχουν και άλλα πραγματάκια από εξοπλισμό (π.χ. απόχες, σωλήνες για αλλαγή νερού, τσιμπίδες, ψαλίδια, ξύστρες κ.α.) που μας διευκολύνουν στη συντήρηση αλλά αυτά είναι προαιρετικά και αν θέλεις στην πορεία τα αγοράζεις, όπως επίσης και κάνα λιπασματακι για τα φυτά για να τα βοηθήσεις στην ανάπτυξη και να διατηρηθούν υγιή. Το ενυδρείο δεν τρέχει μόνο του, θέλει και αυτό τον χρόνο του για την φροντίδα του και μάλιστα αρκετά λιγότερο από άλλα χόμπι ή ενασχόληση με άλλα ζώα. Για τα λίτρα σου πιστεύω μισή ωρίτσα την εβδομάδα (και πολύ γράφω), μπορείς να διαθέσεις για την συντήρηση του, αλλαγή νερού, κλάδεμα και καθάρισμα.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! σαν αρχάριος και εγώ, μπορώ να καταλάβω απόλυτα τις ανησυχίες σου. Αλλά θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα έτσι όπως τα έχω εγώ στο κεφάλι μου, και ίσως να σε βοηθήσουν.

1)ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, θα σε γλιτώσει απο πολλές κακοτοπιές και πολλούς ημιμαθείς πωλητές σε eshops που απλά θέλουν να σου πουλήσουν πράγματα ή ψάρια. Προφανώς δεν είναι όλες οι Πηγές στο ιντερνετ αξιόπιστες αλλά με τον καιρό θα καταλάβεις σε ποια σαιτ μπορείς να βασίζεσαι.

2)ΚΟΣΤΟΣ: Δυστυχώς, παρόλο που το χόμπυ του ενυδρείου δεν περιλαμβάνει εξαρτήματα ιδιαίτερα ακριβά αν ξεκινήσεις να αγοράζεις (όπως έκανα εγώ) χωρίς να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για το τι χρειάζεσαι, ίσως το κόστος αυξηθεί πέρα απο αυτό που υπολόγιζες να δαπανίσεις, οπότε για να το αποφύγεις αυτό θα πρέπει να διαβάσεις και να ξέρεις πολύ καλά τι θέλεις. Ωστόσο θα χρειαστεί να πληρώσεις αναγκαστικά κάποια χρήματα (για το ενυδρείο, φωτισμό, φιλτρα, φυτά, ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ-ναι πάρε κάποιο επώνυμο SERA ή API, με κόστος περίπου 60-70 ευρώ αλλά θα σε βγάζει ίσως και για τρείς μήνες).

3)ΧΡΟΝΟΣ: κατά την άποψη μου, δεν στέκει το να μην δαπανάς κάποιο χρόνο καθημερινά για το ενυδρείο. Προσωπικά δαπανάω περίπου 15 λεπτά για τάισμα, προσθήκη νερού κτλ καθημερινά. Όμως επειδή μιλάμε για ένα οικοσύστημα, το οποίο είναι τεχνητό, σημαντικό ρόλο παίζει η παρατήρηση, αλλά νομίζω ότι εφόσον μπήκες στη διαδικασία να στήσεις έναν ενυδρείο μόνο και μόνο να το κοιτάς θα σου δίνει χαρά οπότε πιστεύω ότι θα βρείς τα 5-10μ λεπτά καθημερινά να ασχολείσαι.Κατά την άποψη μου δεν στέκει η λογική στήνω έναν ενυδρείο και το αφήνω στην τύχη του (χωρίς να το παρατηρώ καθημερινά κτλ)

4)ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ: Ισως αντιμετωπίσεις κάποια θέματα είτε με ψάρια είτε με το ίδιο το ενυδρείο,η λύση και εδώ ειναι το ΔΙΑΒΑΣΜΑ και φυσικά τα διαφορα φορουμ που υπάρχουν.Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ και το facebook που εκεί υπάρχουν αποκλειστικές ομάδες για διάφορα είδη ψαριών με ανθρώπους που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία απο εμένα,και έτσι μου έσωσαν πολύ χρόνο απο το ψάξιμο.

 

Με βλέπεις και επιμένω τόσο πολύ στο διάβασμα γιατί ό,τι και να σου πούμε εμείς, αν δεν κατανοήσεις εσύ τι πρέπει να κάνεις είναι πολύ αυξημένες οι πιθανότητες να μην το κάνεις σωστά ή να προκαλέσεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Κατά την άποψη μου ,η μεγαλύτερη επένδυση που πρέπει να κάνεις στην αρχή είναι ο χρόνος που θα διαθέσεις στο διάβασμα και στο ψάξιμο, τα υπόλοιπα εφόσον ειδικά δεν έχεις πάρει ψάρια μπορουν να περιμένουν, άσε που θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον όταν γνωρίζεις και πέντε πράγματα παραπάνω!

 

Τέλος, να σου πώ να φυτέψεις οπωσδήποτε φυτά και ότι απο αυτά που έχω καταλάβει, όσο μικρότερο είναι ένα ενυδρείο τόσο πιο ασταθές γίνεται σε περίπτωση προβλημάτων. Κατά την άποψη μου ελάχιστη χωρητικότητα ενυδρείου για μερικά tetra/danios/μονομάχο θα ήταν τα 30-40 λίτρα.Τα περίπου 35-40 λιτρα τα βρίσκεις σε καινούργιο ενυδρείο γύρω στα 50-60 ευρώ και σε μεταχειρισμένο ακόμα πιο κάτω. Τα ψάρια είναι ζωντανοί οργανισμοί και η συμπεριφορά τους αλλάζει ανάλογα με το χώρο που έχουν. Θα δεις πολύ πιο φυσικές συμπεριφορές σε μεγαλύτερα ενυδρεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Ενθαρρυντικά όλα αυτά!

 

Τώρα το μόνο που έχω αγορασμένο είναι το ενυδρείο 35x22x28 (χωρίς φωτισμό) και το φίλτρο. Σαν επόμενο βήμα να αγοράσω άμμο και φυτά και να αρχίσω να στήνω το μέσα; Η είναι κάτι άλλο που προηγείται;

 

Σαν άμμο σκεφτόμουν κάτι τέτοιο (αν απαγορεύονται τα λινκ από προϊόντα παρακαλώ ενημερώστε με):

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/6591-aqua-della-υπόστρωμα-άμμος-μπέζ-ψιλή-1kg.html?skr_prm=WyJkMzMyZmVjMS1mOWYxLTQ3NTgtYTY2ZS0zOTA0MDgwMjI2NTIiLDE2ODk4NDI3NTEwMjYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Για τα φυτά δεν είμαι ακόμη σίγουρος για την επιλογή και την ποσότητα που πρέπει να βάλω. Σκεφτόμουν να βάλω λίγα ψηλότερα φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου, κάποια πιο κοντά στο κέντρο μαζί με κάποια μεγάλη πέτρα ή ξύλο, και τίποτα μπροστά για να φαίνεται η άμμος. (Αν έχετε κάποιες προτάσεις ευχαρίστως!).

Ένα αποτέλεσμα σαν αυτό για παράδειγμα θα ήταν ικανοποιητικό (ίσως με κανένα φυτό από πίσω περισσότερο)

 

Όταν όμως στην περιγραφή λέει ότι το ύψος είναι από 15 εως 40cm τι εννοεί; Είναι κάπως μεγάλη η απόκλιση. 15 ίσως είναι κοντό για το πίσω μέρος του δικού μου ενυδρείου αλλά 40cm βγαίνει πολύ πιο ψηλό από αυτό. Πως να υπολογίζω το ύψος του φυτού; Επίσης αυτά που λένε ότι 'δένονται' πάνω σε πέτρες ή ξύλο σημαίνει ότι πρέπει να πάρω και μία πέτρα για το καθένα τους, να τυλίξω τις ρίζες πάνω σε αυτή και να τις κρύψω μέσα στην άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βάλε καλύτερα σκούρο ψιλό χαλίκακι όπως αυτό: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/1682-aqua-della-aquarium-gravel-black-1-3mm-1kg-4047059110546.html διχνει πιο ωραία οπτικά σε συνδιασμό με τα χρώματα των φυτών και είναι καλύτερο ιδίως για μικρά ενυδρεία γιατί τα ανοιχτόχρωμα υποστρώματα αντανακλούν το φως κάτι που δεν αρέσει στα ψάρια. Πάρε 3 κιλά και προς το πίσω μέρος σήκωσε το λίγο σταδιακά για να δώσεις "βάθος". Τώρα είδα ότι άλλαξες και πήρες rimless (ανοικτό) ενυδρείο, οπότε θα χρειαστείς και ένα φωτιστικό. Γνώμη μου κάποια στιγμή, αφού το ενυδρείο δεν θα έχει καπάκι, να πας σε φίλτρο πλάτης-καταράκτη (HOB) έτσι ώστε να κερδίσεις λίτρα από αυτά που θα σου πιάνει το εσωτερικό. Εννοείται ότι μπορείς να το τρέξεις και με αυτό που έχεις τώρα. Το ύψος που αναφέρεις λογικά εννοείς το εύρος ανάπτυξης των φυτών. Τα κλαδευεις όσο θέλεις. Όσα δένονται, ψαλιδιζεις λίγο τις ρίζες, τις απλώνεις πάνω σε ξύλο ή πέτρα και τις δένεις με μπετονιά ή τα κολλάς με κυανιακρυλικη κόλλα. Σε αυτά τα φυτά οι ρίζες πρέπει να βρίσκονται εκτεθειμένες στο νερό και δεν μπαίνουν στο υπόστρωμα γιατί σαπίζουν. Επίσης κάτι άλλο βασικό, επειδή τα ενυδρεία με τις ζεστές που κάνει αυτόν τον καιρό υποφέρουν και φτάνουν στα όριά τους, τι θερμοκρασίες παίζουν στο μέρος που θέλεις να το βάλεις; Να ξέρεις ότι το νερό αν ανεβάσει θερμοκρασία άνω των 30-31 βαθμών για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε υπάρχει θέμα και για το ψάρι αλλά και για τα φυτά. Οπότε αν έχεις υψηλές θερμοκρασίες θα πρέπει με κάποιο τρόπο να κατεβάζεις την θερμοκρασία. Πως σκέφτεσαι να στρώσεις το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη που θυμήθηκα, για να το έχεις σαν πληροφορία. Εφόσον κρατάμε ψάρια σε ανοικτό ενυδρείο, δεν το γεμίζουμε μέχρι πάνω αλλά κρατάμε την στάθμη περίπου 3 πόντους χαμηλότερα, όπως δείχνει και στην φωτογραφία που έβαλες στο προηγούμενο post, καθόσον ειδικά οι μονομάχοι είναι καλοί άλτες και υπάρχει περίπτωση να πηδήξουν εκτός αυτού.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σκούρο υπόστρωμα ήταν αυτό ακριβώς που απέφευγα για αισθητικούς λόγους χαχα. Έλεγα να βάλω και στο πίσω τζάμι μαύρο φόντο οπότε πιστεύω να μην δείχνει τόσο ωραίο αν έχει και μαύρο υπόστρωμα. Τώρα όμως (να αυτά είναι που φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος) η χρυσή άμμος μου λες ότι τρομάζει τα ψάρια επειδή αντανακλά το φως. Είναι τόσο σημαντικός παράγοντας ώστε να να πάω αναγκαστικά σε σκούρο υπόστρωμα, ή είναι κάπως πιο μικρή λεπτομέρεια που θα μπορούσα και να το παραλείψω και να βάλω τη χρυσή;

 

Όσον αφορά το στρώσιμο, σκεφτόμουν να ψάξω να βρω κάποιον (εντός Αττικής) με έτοιμο στημένο ενυδρείο και να μου δώσει μπόλι. Εν το μεταξύ δεν έχω ιδέα πως γίνεται ακριβώς αυτή η διαδικασία δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί, (φαντάζομαι παίρνεις από το έτοιμο ενυδρείο νερό/χώμα που περιέχει τα ωφέλημα βακτήρια και το βάζεις στο δικό σου ενυδρείο;). Ακόμα προσπαθώ να καταλήξω στην κατάλληλη διακόσμηση του ενυδρείου (και φαντάζομαι μετά έρχεται και το στρώσιμο). Εναλλακτικά θα πάω με σκευάσματα.

 

Άρα για αυτά τα φυτά που δένονται πρέπει να πάρω μικρότερες πέτρες για το καθένα τους; Επίσης αν δεν μπαίνουν μέσα στο υπόστρωμα θα είναι οπτικά ωραίο να φαίνονται οι ρίζες τους μέσα στο ενυδρείο;

 

Αυτός ο θερμαντήρας σας φαίνεται καλός;

 

Για το φωτισμό καταλαβαίνω ότι πρέπει να πάω σε led εκεί γύρω στα 12W. Κάτι σαν αυτό θα έκανε τη δουλειά του; Δεν έχει φωτογραφία βέβαια δεν ξέρω πως είναι. Λέει ότι είναι γύρω στα 43 cm ενώ έμενα το ενυδρείο είναι μέχρι 35. Φαντάζομαι αυτά έχουν αυξομειωτή για να προσαρμόζονται σε διάφορα μήκη σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις μου :

led 30cm-45cm Το λινκ της λαμπας που έβαλες περιλαμβάνει μόνο σκέτη τη λάμπα η οποία πιθανόν μπαίνει μόνο σε ενυδρεία με καπάκι της jewel.

θερμαντήρας

substrate tropica 5L (ενεργό υπόστρωμα)

 

οι τιμές παίζουν πολύ αναλόγως πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις, υπάρχουν πάντα πιο φθηνά και πιο ακριβά. Προφανώς και ο,τι πληρώσεις παίρνεις.

εγω θα έπαιρνα τα παραπάνω,γιατί πλέον τα έχω δοκιμάσει (εκτός απο τον θερμαντήρα,αλλά ειναι επώνυμος) και τα θεωρω μια μέση λύση απο άποψη κόστους.

 

Αν δεν έχεις αντλια κυκλοφορίας απο μια σύντομη αναζήτηση βρήκα αυτη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρκετή διαφορά στις τιμές η αλήθεια είναι με τα άλλα. Το υπόστρωμα δεν είναι κάπως ακριβό για 21 ευρώ; Η άμμος έχει λιγότερο από 2 ευρώ. Μιας και τα φυτά που σκέφτομαι να βάλω δεν τους αφορά το υπόστρωμα/λίπασμα όπως προαναφέραμε, μήπως να βάλω κάτι πιο φθηνό;

 

Δεν μπορώ να πάω δυστυχώς σε πολύ ακριβό setup, έχω βγει ήδη εκτός προϋπολογισμού από το συνολικό ποσό που υπολόγιζα να μου κοστίσει το ενυδρείο. Ως τελείως άσχετος με το θέμα πίστευα οτι θα πλήρωνα για το ενυδρείο, ένα φίλτρο (το έχω πάρει ήδη), απλή άμμο, τα φυτά και το ψάρι. χαχα Δεν ήξερα για τα τεστ νερου, για το θερμαντήρα, για λάμπα (ήξερα άλλα νόμιζα δεν ήταν απαραίτητη). Βέβαια οτιδήποτε είναι απαραίτητο θα αγοραστεί δεν τίθεται τέτοιο θέμα, απλά αν υπάρχουν και πιο φθηνά προϊόντα που κάνουν εξίσου την ίδια δουλειά θα προτιμούσα εκείνα είναι η αλήθεια! :)

 

Η λάμπα που έστειλα αν είναι σκέτη τότε όντως δεν κάνει θα πάρω μια σαν αυτή που έστειλες.

 

Ο θερμαντήρας σε σύγκριση με τον άλλον τι παραπάνω πλεονεκτήματα προσφέρει;

Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα που προτείνω, είναι ενεργό που σημαίνει ότι απελευθερώνει σε βάθος χρόνου θρεπτικά συστατικά, και έτσι τα φυτά θα έχουν τα απαραίτητά συστατικά για να μεγαλώσουν αρκετό καιρό χωρις να χρειαστεί να ρίξεις λιπασμα.Αν χρησιμοποιήσεις χαλίκι θα χρειαστεί να ρίχνεις υγρό λίπασμα στο ενυδρείο που έχει έξτρα κόστος ή να βάζεις κοντά στις ρίζες τους ειδικές ταμπλέτες με θρεπτικά συστατικά.Τα φυτά χρειάζονται τροφή,φώς και διοξείδιο για να μεγαλώσουν,αν κάτι απο αυτά λείπει απλά θα σαπίσουν (Ακόμα και σε γλάστρα να βάλεις ένα φυτό,όταν μετά απο καιρό έχουν εξαντληθεί τα θρεπτικά συστατικά του χώματος ,θα ξεραθεί).Σχετικα με το υπόστρωμα, ακόμα και η συσκευασία με 3l χώμα θα ήταν αρκετή για σένα (υπάρχει και σε ένα λίτρο συσκευασία),επίσης υπάρχουν πιο φθηνές μάρκες απο την tropica.

όσο για το φώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λάμπα απο φωτιστικό γραφείου,αρκει να έχει αρκετή ένταση.

όσο για το θερμαντήρα, απλά θέλεις να έιναι αξιόπιστος ώστε να κόβει ο θερμοστάτης όταν πρέπει, για να μην βράσουν τα ψάρια.

Θα σου πρότεινα να κόψεις απ όπου μπορείς ώστε να πάρεις τουλάχιστον υγρα τεστ και αντιχλώριο, και ένα φθηνό χωματάκι,και αν μπορείς και βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου. τα υπόλοιπα τα βρίσκεις σιγα σιγα.

Ενδεικτικά να σου πω ότι με περίπου 60 ευρώ αγόρασα ένα ενυδρείο 35l με φως και αντλία (ηταν πακετο)

Link to comment
Share on other sites

Για το υπόστρωμα θα με ενδιέφερε να μην ασχολούμαι με λιπάσματα κτλ οπότε καλό μου ακούγεται αυτό. Την λάμπα επίσης θα την πάρω (είναι και στο ίδιο κατάστημα με το υπόστρωμα)

 

Όσο για τον θερμαντήρα μήπως υπάρχει κάποιος αντίστοιχος στο ίδιο κατάστημα να τα πάρω όλα μαζί; Αυτός εδώ πως σου φαίνεται;

 

Για θερμόμετρο θα χρειαστώ κάτι ιδιαίτερο ή κάτι σαν αυτό αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Ενεργό υπόστρωμα όμως με φυτά που δεν φυτεύονται ή φυτά αργής ανάπτυξης, μπορεί να είναι βόμβα για άλγες. Δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει στο στήσιμο που έχει στο μυαλό του

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ενεργό υπόστρωμα όμως με φυτά που δεν φυτεύονται ή φυτά αργής ανάπτυξης, μπορεί να είναι βόμβα για άλγες. Δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει στο στήσιμο που έχει στο μυαλό του

Εχεις δικιο σε αυτό.Μιλάω μόνο με βάση την προσωπική μου πείρα, εγώ έχω πολλά φυτά γρήγορής ανάπτυξης και σχετικά ευκολα και χωρίς CO2 και 3-4 μήνες τώρα δεν είχα ποτέ σοβαρό προβλημα άλγεων.Δεν έχω εμπειρία απο λιπάσματα ,οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Για το υπόστρωμα θα με ενδιέφερε να μην ασχολούμαι με λιπάσματα κτλ οπότε καλό μου ακούγεται αυτό. Την λάμπα επίσης θα την πάρω (είναι και στο ίδιο κατάστημα με το υπόστρωμα)

 

Όσο για τον θερμαντήρα μήπως υπάρχει κάποιος αντίστοιχος στο ίδιο κατάστημα να τα πάρω όλα μαζί; Αυτός εδώ πως σου φαίνεται;

 

Για θερμόμετρο θα χρειαστώ κάτι ιδιαίτερο ή κάτι σαν αυτό αρκεί;

1) Δεν χρειάζεσαι ενεργό υπόστρωμα γι' αυτό που θες να κάνεις. Σου έγραψα ότι καλό είναι το υπόστρωμα να είναι σκούρο. Αν τώρα δεν θες μαύρο, δες κάτι πιο σκούρο από την άμμο που σκέφτεσαι. Γνώμη μου σε ψιλό χαλίκι. Αν παρόλαυτα θες να βάλεις την άμμο αυτή, βάλε αυτή την άμμο. Δικό σου είναι το ενυδρείο, εσύ αποφασίζεις 😉

2) Θερμοστάτη στην παρούσα φάση δεν χρειάζεσαι, είναι για τον χειμώνα. Οπότε άστον για αργότερα, στα μέσα προς τέλη φθινωνοπόρου αναλόγως πως θα πάει η θερμοκρασία. Καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα και να πάρεις έναν επώνυμο σαν τον Eihem, παρά έναν no name φθηνό.

3) Μια χαρά είναι το θερμόμετρο αυτό. Τα αναλογικά εκτός του ότι είναι πιο οικονομικά, θεωρούνται και πιο αξιόπιστα.

Μην σε φοβίζει η ιδέα του λιπάσματος. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Όταν λέμε λίπασμα εννοούμε κάτι σαν αυτό εδώ: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5104-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Λιπάσματα-Φυτών-Ενυδρείου/5415-tropica-specialised-nutrition-125ml-5703249616005.html . Ένα υγρό λίπασμα γενικής χρήσης εφόσον θέλουν βοήθεια τα φυτά. Υπάρχουν και τα λιπάσματα σε ταμπλέτες για τον βυθό που ενισχύουν με θρεπτικά στοιχεία στοιχεία το υπόστρωμα. Βάλε τα φυτακια σου εσύ και βλέπεις αν θα χρειαστείς λίπασμα.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για υπόστρωμα θα ήταν καλό;

 

Θερμοστάτη και αυτόν που έστειλα εγώ και αυτόν που μου πρότεινε ο Aquascape Eihem είναι, απλά επειδή αυτός που βρήκα είναι από το κατάστημα, που μάλλον θα πάρω τα περισσότερα πράγματα (ίσως και όλα), ρωτάω αν είναι εξίσου καλός; Λέω να τον πάρω από τώρα αφού έτσι και αλλιώς θα τον χρειαστώ κάποια στιγμή.

 

Για υγρά τεστ και αντιχλώριο έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο;

Επίσης μου είπανε ότι θα χρειαστώ και μαγνήτη για καθαρισμό των τζαμιών.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αυτό για υπόστρωμα θα ήταν καλό;

 

Θερμοστάτη και αυτόν που έστειλα εγώ και αυτόν που μου πρότεινε ο Aquascape Eihem είναι, απλά επειδή αυτός που βρήκα είναι από το κατάστημα, που μάλλον θα πάρω τα περισσότερα πράγματα (ίσως και όλα), ρωτάω αν είναι εξίσου καλός; Λέω να τον πάρω από τώρα αφού έτσι και αλλιώς θα τον χρειαστώ κάποια στιγμή.

 

Για υγρά τεστ και αντιχλώριο έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο;

Επίσης μου είπανε ότι θα χρειαστώ και μαγνήτη για καθαρισμό των τζαμιών.

 

 

 

 

Μια χαρά είναι το χαλίκακι αυτό. Είναι βέβαια σε συσκευασία 10kg. Δες αν έχει μικρότερη συσκευασία. Για τις διαστάσεις σου θες περίπου 3kg. Αν θυμάμαι καλά τόσο το είχα υπολογίσει σε προηγούμενο post μου.

Όποιον από τους 2 θερμοστάτες προτιμήσεις, καλός θα είναι. Δεν γνωρίζω τις λειτουργικές διαφορές τους. Αυτόν που πρότεινε ο @Aquascape ίσως σε βολεψει καλύτερα γιατί βλέπω πως είναι έναν πόντο κοντύτερος.

Από υγρά τεστ API, SERA, SALIFERT. Πάρε οποία μάρκα θες. Είναι το ίδιο καλά.

Αντιχλώριο καλό είναι το Seachem Prime. Το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Πάρε το μικρότερο μπουκαλάκι που υπάρχει (νομίζω είναι 50ml). Θα σου κρατήσει πάρα πολύ καιρό.

Για τον καθαρισμό των τζαμιών, αν δεν θες να μπεις σε περαιτέρω έξοδα, κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και με μια παλιά πλαστική κάρτα π.χ. τηλεκάρτα. Μετά αν θέλεις παίρνεις μαγνήτη ή ξύστρα για μεγαλύτερη διευκόλυνση.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...