Jump to content

Στήσιμο μικρού ενυδρίου


Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα!

Αγόρασα πρόσφατα το ενυδρείο της φωτογραφίας. Οι διαστάσεις του είναι 33x14x26cm. Θα ήθελα να βάλω μέσα κάτι πολύχρωμα ψαράκια που στο petshop μου τα ανέφεραν ως "χήρες". Σκεφτόμουν να βάλω 4-5 τέτοια μέσα και ίσως κανα 2 κάτι άλλα πιο μικρά και μακρόστενα ψαράκια (δεν γνωρίζω το όνομά τους). Θα ήθελα να το φτιάξω κάπως απλό με ψεύτικα φυτά, καμια πέτρα που να φαίνεται κάπως αληθοφανή, κτλ.

 

Ως τελείως άσχετος από στήσιμο ενυδρείων, έπεσα πάνω σε διάφορα (αρχικά) ερωτήματα που προέκυψαν μετά την αγορά του ενυδρείου και επειδή δεν θα ήθελα να κάνω κάποια λάθος ενέργεια θα ήθελα όποιος ξέρει και θέλει να με βοηθήσει λίγο με αυτό. Ευχαριστώ!

 

1. Πρώτο ερώτημα που μου προέκυψε είναι άμμος ή χαλίκι; Κατά τη γνώμη μου η άμμος (μπες/κίτρινη) φαίνεται κάπως πιο όμορφα και συνδυάζεται πιο καλά με τα πράσινα των φυτών, τις πέτρες κτλ. Είναι όμως καλή επιλογή; Μπορεί να καθαριστεί; Τι πρέπει να γνωρίζω για αυτό; Τι πλεονεκτήματα θα είχα με το χαλίκι;

 

2. Η διακόσμηση μέσα στο ενυδρείο πόσο "πυκνή" μπορεί να είναι; Σε μια έρευνα αγοράς στο skroutz και σε κάποια petshop που έκανα έπεσα πάνω σε διάφορα διακοσμητικά, κάποια από τα οποία μου φάνηκαν κάπως μεγάλα για το δικό μου ενυδρείο, κάποια άλλα μικρά. (Να με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ αν μπορώ να στείλω φωτο/link απο προϊόντα, πχ. του skroutz εδώ. Ευχαριστώ!)

Γενικά θα ήθελα το ενυδρείο μου να είναι κάπως "γεμάτο" μέσα αλλά (ως άσχετος) δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για τα ψάρια ή όχι. Για παράδειγμα είδα μία διακοσμητική πέτρα που μου άρεσε η οποία είναι 19x7,5x20cm. Το ενυδρείο μου είναι 33x14x26cm οπότε θα γέμιζε το χώρο μέσα αρκετά, ακόμα και στο ύψος. Μπορώ όμως να βάλω διακοσμητικό τέτοιου μεγέθους ή πρέπει να είναι πιο μικρά ώστε να μην περιορίζει το χώρο των ψαριών, κτλ;

 

3. Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξω στα διακοσμητικά; Π.χ. γλυκού νερού, θαλασσινού νερού, κτλ, ή είναι όλα το ίδιο; Επίσης οι φυσικές πέτρες με τις ψεύτικες έχουν κάποια επίπτωση διαφορετική στο ενυδρείο/ψάρια;

 

4. Μαζί με την αγορά του ενυδρείου αγόρασα και το φίλτρο της φωτογραφίας. Εκτός από φίλτρο θα χρειαστώ και κάτι άλλο; Κάπου έπεσε το μάτι μου σε θερμόμετρα, φωτισμούς, κτλ. Είναι κάτι άλλο απαραίτητο για τη λειτουργία ενός ενυδρείου ή είναι απλώς έξτρα εξοπλισμός που μπορεί και να παραληφθεί;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

356805538_1746493392457198_994649834958524120_n.jpg

356806743_932911021104742_5042944708682548725_n.jpg

356880655_1375703106310501_6114570912073069888_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Θα ήθελα να βάλω μέσα κάτι πολύχρωμα ψαράκια που στο petshop μου τα ανέφεραν ως "χήρες". Σκεφτόμουν να βάλω 4-5 τέτοια μέσα και ίσως κανα 2 κάτι άλλα πιο μικρά και μακρόστενα ψαράκια (δεν γνωρίζω το όνομά τους)

Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις είναι αυτά. Με πρόχειρους υπολογισμούς το ενυδρείο σου βγαίνει γύρω στα 12 λίτρα. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις γιατί είναι κοπαδόψαρα και τα λίτρα είναι απειροελάχιστα. Στα λίτρα σου δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο ψάρι που μπορεί να μπει πέρα από γαρίδες. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Πρώτο ερώτημα που μου προέκυψε είναι άμμος ή χαλίκι; Κατά τη γνώμη μου η άμμος (μπες/κίτρινη) φαίνεται κάπως πιο όμορφα και συνδυάζεται πιο καλά με τα πράσινα των φυτών, τις πέτρες κτλ. Είναι όμως καλή επιλογή; Μπορεί να καθαριστεί; Τι πρέπει να γνωρίζω για αυτό; Τι πλεονεκτήματα θα είχα με το χαλίκι;

H άμμος είναι μια επιλογή απλά εγώ προσωπικά δεν την προτιμώ αν πρόκειται να φυτέψω βαριά. Από τη στιγμή που θα βάλεις όμως ψεύτικα φυτά τότε δεν τίθεται θέμα και βάζεις ότι σου αρέσει απλά αν πας σε χαλίκι τότε προτίμησε μαύρο ή φυσικό χρώμα όχι πράσινο, μπλέ κτλ. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Η διακόσμηση μέσα στο ενυδρείο πόσο "πυκνή" μπορεί να είναι; Σε μια έρευνα αγοράς στο skroutz και σε κάποια petshop που έκανα έπεσα πάνω σε διάφορα διακοσμητικά, κάποια από τα οποία μου φάνηκαν κάπως μεγάλα για το δικό μου ενυδρείο, κάποια άλλα μικρά. (Να με ενημερώσει κάποιος παρακαλώ αν μπορώ να στείλω φωτο/link απο προϊόντα, πχ. του skroutz εδώ. Ευχαριστώ!)

Γενικά θα ήθελα το ενυδρείο μου να είναι κάπως "γεμάτο" μέσα αλλά (ως άσχετος) δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για τα ψάρια ή όχι. Για παράδειγμα είδα μία διακοσμητική πέτρα που μου άρεσε η οποία είναι 19x7,5x20cm. Το ενυδρείο μου είναι 33x14x26cm οπότε θα γέμιζε το χώρο μέσα αρκετά, ακόμα και στο ύψος. Μπορώ όμως να βάλω διακοσμητικό τέτοιου μεγέθους ή πρέπει να είναι πιο μικρά ώστε να μην περιορίζει το χώρο των ψαριών, κτλ;

Δεν υπάρχει κανόνας στη διακόσμηση αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρχουν περιοχές όπου τα ψάρια θα μπορούν να κολυμπούν άνετα. Εδώ σωστά σκέφτεσαι και αναρωτιέσαι για τον χώρο διότι όπως υπολόγισα πιο πάνω το ενυδρείο στα 12 λίτρα, το υπολόγισα χωρίς τίποτα μέσα. Αν προσθέσεις δηλαδή άμμο και διακοσμητικά τότε τα ωφέλιμα λίτρα είναι λιγότερα. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξω στα διακοσμητικά; Π.χ. γλυκού νερού, θαλασσινού νερού, κτλ, ή είναι όλα το ίδιο; Επίσης οι φυσικές πέτρες με τις ψεύτικες έχουν κάποια επίπτωση διαφορετική στο ενυδρείο/ψάρια;

Νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά μιας και όλα είναι φτιαγμένα από πλαστικό. Οσο για τις διαφορές το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάποιες φυσικές πέτρες μπορεί να είναι ασβεστολιθηκές που σημαίνει ότι ανεβάζουν τις σκληρότητες αλλά μην σε μπερδεύω παραπάνω. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μαζί με την αγορά του ενυδρείου αγόρασα και το φίλτρο της φωτογραφίας. Εκτός από φίλτρο θα χρειαστώ και κάτι άλλο; Κάπου έπεσε το μάτι μου σε θερμόμετρα, φωτισμούς, κτλ. Είναι κάτι άλλο απαραίτητο για τη λειτουργία ενός ενυδρείου ή είναι απλώς έξτρα εξοπλισμός που μπορεί και να παραληφθεί;

Το φίλτρο για τα λίτρα σου φαίνεται οκ αν και η ροή του είναι αρκετούτσικη. Σώνει κάπως τη κατάσταση το γεγονός ότι έχει ρυθμιστή ροής. Πιστεύω να χωράει μέσα και δεν πιάσει αρκετό χώρο. Όπως και να χει βεντούζωσε το σε σημείο που η έξοδος του νερού να είναι κοντά στην επιφάνεια. Για τα υπόλοιπα τώρα τα χρειάζεσαι όλα με εξαίρεση προσωρινα ίσως τον θερμοστάτη που τώρα με τις ζέστες δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει (αλλά είναι απαραίτητος κατα τ'άλλα). Ο φωτισμός στα πλαστικά φυτά δεν προσφέρει κάτι πέρα από διακόσμηση και αν βάλεις το ενυδρείο σε σημείο που υπάρχει φως της ημέρας (όχι απευθείας ηλιακό φως) τότε και αυτός δεν σου χρειάζεται. Τα ψάρια πάντως θέλουν εναλλαγές ημέρας/νύχτας αλλά όπως είπα στην αρχή για μένα δεν μπορείς να φιλοξενήσεις κάτι...

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου το μόνο που μπορείς να βάλεις σε ενυδρείο 12 λίτρων είναι γαρίδες 

Ή κανένα σαλιγκάρι (αν δεν κάνω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγα τα λίτρα για οποιοδήποτε ψάρι, ακόμα και για μονομάχο. Υπολόγισε ότι το φίλτρο και ότι διακοσμητικό βάλεις μέσα, θα κόψει κι άλλα.

Οι γαρίδες (και γενικώς όλα τα ζωντανά), δεν θα περάσουν καλά με πλαστικά διακοσμητικά. Πέρα από αυτό όμως, πριν μπουν μέσα, χρειάζονται καλά στρωμένο βυθό, δλδ θ' αργήσει πολύ το ενυδρείο σου να είναι έτοιμο να τις φιλοξενήσει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανησυχητικό αυτό που μου λέτε. Δεν θα επιβιώσουν τα ψάρια δλδ αν βάλω; Τι διαφορά έχει με τα πολύ μικρότερα δοχεία με ψάρια η τις κοινές στρόγγυλες γυάλες με τα χρυσόψαρα;

Εννοώ κάτι σαν αυτά εδώ για παράδειγμα.

Στο petshop δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, ενώ τους είπα ακριβώς τι θέλω να φτιάξω και τι ψάρια θέλω να έχω μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά ανησυχητικό αυτό που μου λέτε. Δεν θα επιβιώσουν τα ψάρια δλδ αν βάλω; Τι διαφορά έχει με τα πολύ μικρότερα δοχεία με ψάρια η τις κοινές στρόγγυλες γυάλες με τα χρυσόψαρα;

Εννοώ κάτι σαν αυτά εδώ για παράδειγμα.

Στο petshop δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, ενώ τους είπα ακριβώς τι θέλω να φτιάξω και τι ψάρια θέλω να έχω μέσα.

 

 

Να επιβιώσουν για λίγο μπορεί να συμβεί, να ζήσουν για μήνες/χρόνια σίγουρα όχι. Στις γυαλες και σ αυτά τα πλαστικά δεν ζει τιποτα. Στο πετ σοπ προφανώς δεν ήξεραν ή δεν τους ένοιαζε να σε κατατοπισουν.

 

Σε συμβουλεύω να το πας πίσω και να πάρεις το μεγαλύτερο που μπορείς από άποψη χώρου και χρημάτων. Από 20λ και πάνω έχεις κάποιες επιλογές, περιορισμένες βέβαια. Αν μπορείς να πας σε ένα άνω των 80 λίτρων θα μπορείς να βάλεις και τα τετρα που θέλεις και γενικότερα σε τέτοιο μέγεθος θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να τα κρατήσεις υγιή και χαρούμενα και να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Τις πλαστικες διακοσμήσεις θα σου έλεγα να της αποφύγεις, αληθινά ξύλα πέτρες και φυτά (εύκολα είναι) θα τα εκτιμήσουν και τα ψαράκια σου, θα είναι και πιο ομορφα

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Και τα ψαρακια θα εχουνε χωρο να κινηθουν να ειναι ποιο χαρουμενα και υγιή και να μην ξεχνάμε και εσένα θα απολαμβάνεις τα ψαράκια σου(στην επιλογή του  80 λίτρου ενυδρειου) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βολέψω τόσο μεγάλο ενυδρείο στον χώρο μου δυστυχώς. Μέχρι 20 λίτρα μπορώ να έχω. Επικοινώνησα με το petshop και πάω να το αντικαταστήσω με ενα άλλο 20λιτρο με διαστάσεις 35x22x28.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά ανησυχητικό αυτό που μου λέτε. Δεν θα επιβιώσουν τα ψάρια δλδ αν βάλω; Τι διαφορά έχει με τα πολύ μικρότερα δοχεία με ψάρια η τις κοινές στρόγγυλες γυάλες με τα χρυσόψαρα;

Εννοώ κάτι σαν αυτά εδώ για παράδειγμα.

Στο petshop δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, ενώ τους είπα ακριβώς τι θέλω να φτιάξω και τι ψάρια θέλω να έχω μέσα.

 

Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες στο forum. Σχετικά με το ενυδρείο, σου έγραψαν τα παιδιά νωρίτερα. Είναι πολύ μικρό και δεν κάνει για αυτό που θέλεις να στήσεις. Το pet shop είναι επιχείρηση και σαν επιχείρηση που είναι, θέλει να πουλήσει. Δυστυχώς σε πολλά pet shop, υπάρχουν άνθρωποι που είτε δεν γνωρίζουν τον χώρο του ενυδρείου και δίνουν λάθος κατευθύνσεις, είτε κάποιοι εκ του πονηρού,  όταν καταλαβαίνουν ότι ο πελάτης είναι αρχαριος και δεν γνωρίζει κάποια πράγματα, προσπαθούν να του πασάρουν ο,τιδηποτε μπορούν, με μοναδικό σκοπό το κέρδος. Ποσοι έχουν βρεθεί με pleco σε μικρά ενυδρεία γιατί τους είπαν ότι αυτοί οι χαριτωμένοι "γλυφτες" όπως τους αποκαλούν, πρέπει να τους πάρουν γιατί θα καθαρίζουν το ενυδρείο και ότι δεν μεγαλώνουν, ενώ στην πραγματικότητα γίνονται τεράστιοι. Πόσοι μονομάχοι και χρυσόψαρα έχουν ταλαιπωρηθεί - βασανιστεί μέσα σε γυαλες γιατί λένε δεν γίνονται μεγάλα και μια χαρά θα είναι, με αποτέλεσμα ψάρια που υπό κανονικές συνθήκες ζούνε χρόνια (ενδεικτικά αναφέρω ότι τα διαφορα είδη χρυσόψαρων ζούνε από 15 - 25 χρόνια) να απεβιωνουν βασανιστικά μέσα σε λίγες εβδομάδες ή ακόμη και μέρες. Πόσα ψάρια καμμένα από αμμωνία έχουν ταλαιπωρηθεί μέσα σε ενυδρεία ή γυαλες γιατί είπαν, πάρε το ψαράκι βάλτο μεσα, άλλαξε του απλά νεράκι και θα είναι μια χαρά. Ούτε θερμοστάτη θέλει, ούτε φίλτρο. Ως χομπίστες, ο στόχος μας θα πρέπει να είναι η ορθή διαβίωση των ψαριών και όχι η απλή επιβίωση. Στα γράφω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι τα πράγματα κάποιες φορές δεν είναι έτσι όπως μας τα λένε κάποιοι, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρειται και ο αρχάριος που θέλει να ασχοληθεί με τον μαγικό χώρο του ενυδρείου αλλά και οι ζωντανοί οργανισμοί. Θέλει διάβασμα και ψάξιμο το ενυδρείο. Ρίξε μια ματιά εδώ. Θα δεις σε πρώτη βάση κάποια βασικά πραγματάκια και ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες που έχεις:

Βεβαίως εννοείται ότι οποιαδήποτε απορία έχεις ρωτάς ελεύθερα στο forum.  Διάβασε, ενημερώσου και είμαι σίγουρος ότι θα αγαπήσεις το χόμπι και θα στήσεις ένα καλό ενυδρείο.

Παρεμπιπτόντως αυτά τα πλαστικά κουτάκια με καπάκι που τα ονομάζουν αυθαίρετα ως "ενυδρεία" είναι ουσιαστικά δοχεία μεταφοράς μικρών ζώων και σε καμία περίπτωση δεν κάνουν για μόνιμη φιλοξενία ψαριών.

  • Agree 4
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εκανα μια ερευνα μπορεις να παρεις και καποια απο τα παρακατω ψαρια για το ενυδρειο των 20 λιτρων 

Guppies 

Νέον 

Καρδινάλιοι 

Ζεβρα 

Άμα θες μπορείς να αναζητήσεις και να ρίξεις μια ματιά 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν μπορω να βολέψω τόσο μεγάλο ενυδρείο στον χώρο μου δυστυχώς. Μέχρι 20 λίτρα μπορώ να έχω. Επικοινώνησα με το petshop και πάω να το αντικαταστήσω με ενα άλλο 20λιτρο με διαστάσεις 35x22x28.

Ένα βίντεο που μπορεί να δώσει κάποιες ιδέες ( 5 gallons =18 litres )

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Μιας και εκανα μια ερευνα μπορεις να παρεις και καποια απο τα παρακατω ψαρια για το ενυδρειο των 20 λιτρων 

Guppies 

Νέον 

Καρδινάλιοι 

Ζεβρα 

Άμα θες μπορείς να αναζητήσεις και να ρίξεις μια ματιά 

 

Δεν μπορούν να μπουν αυτά τα ψάρια σε αυτά τα λίτρα. Neon, zebra και καρδινάλιοι είναι κοπαδοψαρα και θέλουν περισσότερο χώρο (μήκος) για κολύμπι. Τα guppy διατηρούνται σε χαρέμι (1α + 3 με 4θ) και θες 60 λίτρα ως safe χώρο αφού ως ζωοτόκα γεννάνε πολυ. Με επιφύλαξη ίσως να μπορουν να μπουν σε αυτά τα λίτρα 2 άτομα του ίδιου φύλου, αλλά δεν ξέρω αν θα παίζει κυνηγητό, άρα στρες με ο,τι συνεπάγεται αυτό από προβλήματα (ασθένειες κλπ). Σε ένα τέτοιο ενυδρείο εντελώς οριακά μπορεί να μπει ένας μονομάχος με κανα σαλιγκάρι ή μπορεί να γίνει ένα ωραίο γαριδάδικο.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Μιας και εκανα μια ερευνα μπορεις να παρεις και καποια απο τα παρακατω ψαρια για το ενυδρειο των 20 λιτρων 

Guppies 

Νέον 

Καρδινάλιοι 

Ζεβρα 

Άμα θες μπορείς να αναζητήσεις και να ρίξεις μια ματιά 

 

 

Δεν παίρνουμε υπόψιν μόνο το τελικό μέγεθος του ψαριού αλλά και τις ανάγκες του σε χώρο για κολύμπι. Τα τετρα και τα ζεβρακια που θα κολυμπήσουν σε ένα ενυδρείο 30χ20?

 

Σ αυτά τα λίτρα και διαστάσεις μόνο μονομάχος. Από τα 35λ+ θα άρχιζα να σκέφτομαι οριακά κάποια μικρά ντανιο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα λάθος πληροφορίες πήρα από το ίντερνετ. Με συγχωρείτε που βιάστηκα να μιλήσω 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλαξα τελικά το ενυδρείο μου με ένα άλλο 20λιτρο. Όσον αφορά τα ψάρια, θα ήταν μεγάλο "έγκλημα" να βάλω κάνα 2 guppy και 2-3 χείρες μέσα;

Σόρρυ καταλαβαίνω από αυτά που μου λέτε ότι δεν είναι πολύ κατάλληλο για τόσα ψαράκια απλά το είχα στο μυαλό μου εξ αρχής για μικρό ενυδρείο με 5-6 ψαράκια μέσα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο δοχείο προς το παρόν. Και με αυτό υπέρβαση έκανα για το χώρο που έχω διαθέσιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε το άρθρο που σου έδωσε ο ChrisEco, γιατί πριν βάλεις οτιδήποτε πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου. Χρειάζεται λίγη υπομονή στο ξεκίνημα, όμως θα γλιτώσεις από πολλή απογοήτευση (που νιώσαμε στο ξεκίνημα πολλοί από μας).

Το χόμπι είναι υπέροχο κι αυτά που θα μάθεις τώρα θα σου χρησιμεύσουν όταν θα μπορέσεις να πας σε κάτι μεγαλύτερο.

Ότι χρειαστείς ρώτησε

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά άλλαξα τελικά το ενυδρείο μου με ένα άλλο 20λιτρο. Όσον αφορά τα ψάρια, θα ήταν μεγάλο "έγκλημα" να βάλω κάνα 2 guppy και 2-3 χείρες μέσα;

Σόρρυ καταλαβαίνω από αυτά που μου λέτε ότι δεν είναι πολύ κατάλληλο για τόσα ψαράκια απλά το είχα στο μυαλό μου εξ αρχής για μικρό ενυδρείο με 5-6 ψαράκια μέσα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο δοχείο προς το παρόν. Και με αυτό υπέρβαση έκανα για το χώρο που έχω διαθέσιμο.

 

 

Φίλε μου εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα, θεωρώ ότι είτε δεν διάβασες αυτά που γράψαμε παραπάνω ή τα διάβασες και δεν έδωσες βάση. Αν παρόλαυτα τα διάβασες και δεν κατάλαβες κάτι, μπορείς να ρωτήσεις ελεύθερα. Τώρα το τι θα βάλεις στο ενυδρείο σου είναι καθαρά επιλογή δική σου. Κανένας δεν θα σε επιπλήξει. Δικό σου είναι και ο,τι θελεις κανεις. Εμείς την άποψη μας λέμε. Αν θέλεις να βάλεις και silver shark, arowana και σκαλαρια, βάλε και silver shark, arowana και σκαλαρια. Το θέμα είναι τι θες εσύ πραγματικά. Θέλεις ένα ενυδρείο όμορφο που δεν θα έχει προβλήματα και θα μακροημερεύσει ή ένα ενυδρείο που θα προσπαθείς να το συμμαζέψεις και δεν θα μαζεύεται με τίποτα με αποτέλεσμα στο τέλος να απελπιστεις και να το αφήσεις; Ούτως ή άλλως σε αυτά τα λίτρα οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και επιπλεον, λαθάκια δεν συγχωρούνται. Αν ήμουν στη θέση σου, θα έφτιαχνα μια ωραία απλή μονομαχιέρα χωρίς εξειδικευμένα πράγματα (ειδικά υποστρώματα κλπ) με μερικά εύκολα φυτακια και μια ριζουλα, θα έστρωνα καλά το ενυδρειάκι μου και θα χαιρομουν τον μονομάχο μου. 😉

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, τα διάβασα όλα αυτά που γράψατε απλά η αλήθεια είναι ότι το είχα φανταστεί το ενυδρείο με περισσότερα από ένα ψαράκια, και γι αυτό δεν ήθελα να το αποδεχτώ. Αλλά όπως φαίνεται το μόνο που μπορώ να κάνω είναι όντως ένα όμορφο περιβάλλον για ένα μονομάχο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν μπορω να βολέψω τόσο μεγάλο ενυδρείο στον χώρο μου δυστυχώς. Μέχρι 20 λίτρα μπορώ να έχω. Επικοινώνησα με το petshop και πάω να το αντικαταστήσω με ενα άλλο 20λιτρο με διαστάσεις 35x22x28.

Καλησπέρα, προς τιμήν τους ότι δέχτηκαν να στο αλλάξουν. Δεν έχω να σου πω κάτι ότι σου είπε ο panagiotis και o chriseco.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, τα διάβασα όλα αυτά που γράψατε απλά η αλήθεια είναι ότι το είχα φανταστεί το ενυδρείο με περισσότερα από ένα ψαράκια, και γι αυτό δεν ήθελα να το αποδεχτώ. Αλλά όπως φαίνεται το μόνο που μπορώ να κάνω είναι όντως ένα όμορφο περιβάλλον για ένα μονομάχο!

 

 

 

Εγώ θα σου ξαναπροτεινα να σκεφτείς την επιλογή του μεγαλύτερου για να φτιάξεις το ενυδρείο που θες. Αν πας σε μονομάχο ενώ δεν το πολύ γουστάρεις και συμβιβαστείς μ αυτό θα μπεις στα έξοδα και στο τέλος το αποτέλεσμα δεν θα σε γεμίζει. Δεν σε παίρνει με τίποτα κάτι με μηκος έστω 50-60εκ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα το ήθελα αλλά κοίτα λίγο στη φώτο να δεις πως είμαι με τον διαθέσιμο χώρο. Δεν χωράει τίποτα μεγαλύτερο απο αυτό που έχω ήδη εκεί. Ακόμα και οριακά να το παω με το έπιπλο πάλι δεν θα κερδίσω και πολλά περισσότερα λίτρα. Πάντως δεν με πειράζει καθόλου άρχισα να συνηθίζω στην ιδέα του μονομάχου.

 

 

356841688_952810222449951_7845432804170738692_n.jpg

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το βλέπω το έπιπλο, χωράει κύβο 50-55 λίτρα αν θέλεις κάτι μεγαλύτερο για αργότερα.

Πάντως μην σε απασχολεί τώρα. Αν βάλεις μέσα μερικά εύκολα φυτά και το μονομάχο, θα γίνει υπέροχο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας κάποια βίντεο για στήσιμο ενυδρείου με μονομάχο (Betta Fish Tanks ονομάζονται αν δεν κάνω λάθος) αναφέρουν έντονα ότι τα πραγματικά φυτά, πέτρες, κτλ, εκτός το ότι δείχνουν πιο όμορφα και φυσικά μέσα στο ενυδρείο, κάνουν και γενικότερο καλό στην υγεία του ψαριού.


Έτσι όπως τα παρατηρώ βέβαια να τα στήνουνε μου φαίνεται ότι προσέχουν πάρα πολύ πως θα στήσουν το χώμα σωστά, με κατάλληλα συστατικά, λίπασμα, κτλ, ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα φυτά, τι είδους φυτά χρειάζεται το κάθε ψάρι, έπειτα έλεγχος του νερού και μετρήσεις αμμωνίας, κτλ, και διάφορα άλλα, κάτι το οποίο μου φαίνεται αρκετά δύσκολο για εμένα που είμαι αρχάριος στο χόμπι.

 

Υπάρχει μήπως κανένα άρθρο σαν αυτό που μου στείλατε αλλά να απευθύνεται συγκεκριμένα σε στήσιμο ενυδρείου με μονομάχο σε αυτά τα λίτρα; Διότι το άρθρο αυτό, ναι μεν είναι αναλυτικότατο, αλλά αναφέρεται γενικά σε κάθε τύπο ενυδρείου και κάπου χάνομαι. Πχ. τι προϊόντα να αγοράσω ακριβώς και σε τι ποσότητες για το συγκεκριμένο μέγεθος ενυδρείου, τι είδους φυτά κτλ που να είναι κατάλληλα για μονομάχο, και γενικά να έχει όλη τη διαδικασία του στησίματος με απλά βήματα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χωράει αρκετά μεγαλύτερο  ενυδρείο εσύ ξέρεις όμως τι σε συμφέρει. Η βάση μοιάζει 40χ40 αν όντως το ενυδρείο σου είναι 35cm, επομένως σε μια περίπτωση κύβου 40χ40χ40 είναι 64lt. Επίσης αν θες αργότερα μπορείς να βάλεις και ένα ξύλο από πάνω λίγο μεγαλύτερο από τη βάση. Με 16μμ μελαμίνη είναι;

 

 

Υσ: θα έβαζα ένα λεπτό φελιζόλ μεταξύ γυάλας και επίπλου αφού είναι σκέτο τζάμι για προστασία.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

28x40 είναι ακριβώς όλο το έπιπλο, αλλά όπως ανέφερα και πιο πριν δεν θέλω να φέρω το ενυδρείο τσίμα τσίμα με τις άκρες του. Για την ώρα θα φτιάξω αυτό που έχω ήδη με ένα μονομάχο μέσα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...