Jump to content

Στήσιμο μικρού ενυδρίου


Recommended Posts

Ωραία. έκλεισε για χαλίκι. Δυστυχώς δεν έχει το ίδιο σε λιγότερα κιλά, είδα μόνο πιο σκουρόχρωμα που δεν μου άρεσαν και πολύ.

 

Για υγρά τεστ δεν μπορώ να καταλάβω ποια πρέπει να επιλέξω. Σαν κιτ βλέπω να υπάρχει μόνο αυτό στα 68,70€. Μήπως είναι κάπως μεγάλη η τιμή ή τόσο παίζουν; Υπάρχει κάποιο άλλο πιο οικονομικό η μήπως συμφέρει να τα αγοράσω μεμονωμένα; Επίσης τα τέστ θα χρειαστούν μόνο για το στρώσιμο του νερού, ή πρέπει να γίνονται ανά κάποια χρονικά διαστήματα;

 

Πρόσθεσα και το Seachem Prime αντιχλώριο 50ml στη λίστα.

 

Για τα τζάμια μάλλον για αρχή θα πάω με την τηλεκάρτα και βλέπουμε 😂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 5 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Θα χρειαστώ μήπως και αντλία νερού και σκούπα βυθού;

Προαιρετικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε λίγο τα προϊόντα που έχω επιλέξει μέχρι τώρα για το ενυδρείο και πείτε μου λίγο τη γνώμη σας. Έχω την εντύπωση ότι έχει ξεφύγει αρκετά το ποσό και δεν είναι καν ολοκληρωμένο, είναι να προστεθούν κι άλλα. Σας φαίνεται νορμαλ; Βλέπω να πουλάνε κάτι μεταχειρισμένα ενυδρεία έτοιμα στημένα 80λιτρα και πάνω με 70-100 ευρώ. Κάνω κάτι λάθος;

aqua.png

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έβγαζα ολα τα φυτα.Βλεπω εχει επιλεξει annubias που αυτα πρεπει να κολληθουν σε καποια πετρα/ξυλο και οχι να φυτευτουν (δεν βλεπω να εχεις αγορασει καποια πετρα/ξυλο),επίσης θα έβγαζα και την ανούμπια σε πέτρα λάβας.Την έχω πάρει και εγώ και προσωπικά δεν μου αρέσει (είναι μικρή και απλά δεν φαίνεται και τόσο).

Τελος αν παραγγειλεις απο κρητη, έχε στο νου σου οτι τα φυτα θα ταλαιπωρηθουν μεχρι να ερθουν αθηνα (και εγω απο misirlis aquarium εχω αγορασει τα δικά μου,και ηρθαν σε πολυ κατάσταση αθηνα), αλλα αυτες τις μέρες εχει ακραιες θερμοκρασίες και παρόλο το καλό πακεταρισμα που κανουν τα παιδια στο μαγαζι αν τα φυτα την ακούσουν, δεν θα φταίει το μαγαζι.

Κατα την αποψη μου μπορεις να ξεκινήσεις και χωρις φυτα/λιπασματα και σιγα σιγα να προσθεσεις οσα θελεις.

Ουτως η αλλως αν επιλεξεις να στρωσεις εσυ το φιλτρο σου θα σου παρει κανα μηνα...Απο αυτα που εβαλες θα αγοραζα μονο, χαλικι,seachem prime,υγρα τεστ,και φως.Ο θερμοστατης ειναι για πιο χειμωνα.Αν επιλεξεις να ξεκινησεις το ενυδρειο μεσα στο καλοκαιρι ισως χρειαστεις μαεσα και ενα ανεμηστηρακι για ψυξη (μπορεις να κανεις diy κατασκευη). 

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ είναι οι τιμές, για καινούρια. Σκέψου ότι τα πληρώνεις μια φορά και θα βγάλεις χρόνια ολόκληρα με αυτά.

 

Κοίταξε και σε αγγελίες, μπες σε ομάδες στα σοσιαλ που γίνονται πολλές πωλήσεις, ανταλλαγές, χαρίσματα κλπ. Κι αν έχεις κανένα φιλο/γνωστό που ασχολείται θα σε βοηθήσει επίσης 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτό το φωτιστικό είναι θεωρώ αρκετά δυνατό για τα λίτρα σου από τη στιγμή που θες να βάλεις μόνο ανούμπιες. Επίσης το Api master kit που είναι και το ακριβότερο μπορείς να το βρεις και ελαφρός μεταχειρισμένο πολύ φτηνότερα. Ομοίως και φυτά μπορείς να βρεις φτηνά η και δωρεάν από συν χομπιστα.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες δε νομίζω να χρειάζονται λίπασμα. Είναι αργής ανάπτυξης και θα βολευτούν με τα θρεπτικά από το τάισμα και το ψάρι. Ετσι κι αλλιώς το πορτοκαλί το Tropica ενδείκνυται για πολλά ψάρια - λίγα φυτά, δεν κάνει για το στήσιμό σου.

Οι πέτρες λάβας προσφέρουν χώρο για ωφέλημα βακτήρια. Το σετ με την ανούμπια το είχα πάρει κι εγώ. Χάνεται σε μεγαλύτερο ενυδρέιο, όμως σε μικρό νομίζω θα δείχνει καλά.Βέβαια, 5 σετάκια μου φαίνονται πολλά. Ισως αν τα μείωνες και πρόσθετες μία ρίζα ή μια μεγαλύτερη πέτρα, δεν ξέρω, είναι τελείως υποκειμενικό και εξαρτάται από το γούστο σου. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι θα αλλάξω λίγο το setup γιατί όντως βγαίνει πάρα πολύ πιο ακριβό από τον προϋπολογισμό απ όπου και να "κόψω". Θα βάλω μία πέτρα και 1-2 μόνο ψεύτικα φυτά ώστε να μην χρειαστεί αγορά φωτιστικού led, λίπασμα, κτλ. Αργότερα αν θελήσω ίσως αντικαταστήσω τα φυτά με πραγματικά.

 

Όσο για τα τεστ του νερού θα πάω με τα χαρτάκια αυτά. Μπορεί να μην είναι τόσο αξιόπιστα αλλά γράφουν και στις αξιολογήσεις ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό κάτι θα δείξει. Είναι και 50 ευρώ λιγότερο από το κιτ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά νομίζω ότι θα αλλάξω λίγο το setup γιατί όντως βγαίνει πάρα πολύ πιο ακριβό από τον προϋπολογισμό απ όπου και να "κόψω". Θα βάλω μία πέτρα και 1-2 μόνο ψεύτικα φυτά ώστε να μην χρειαστεί αγορά φωτιστικού led, λίπασμα, κτλ. Αργότερα αν θελήσω ίσως αντικαταστήσω τα φυτά με πραγματικά.

 

Όσο για τα τεστ του νερού θα πάω με τα χαρτάκια αυτά. Μπορεί να μην είναι τόσο αξιόπιστα αλλά γράφουν και στις αξιολογήσεις ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό κάτι θα δείξει. Είναι και 50 ευρώ λιγότερο από το κιτ.

 

Τα χαρτάκια αυτά φίλε μου είναι εντελώς αναξιόπιστα. Μην τα πάρεις καθόλου. Μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω για να πάρεις ξεχωριστά τα τεστ αμμωνίας και νιτρωδών που είναι οι βασικοί κίνδυνοι για τα ψάρια και θέλουν την μεγαλύτερη προσοχή. Κατι τέτοιο : https://www.skroutz.gr/s/25518837/Sera-NO2-Nitrite-Test-Ενυδρείου-15ml.html

https://www.skroutz.gr/s/25654116/Sera-NH4-NH3-Ammonium-Test-3-x-15ml-60tests.html?product_id=151384134&sponsored=shelf

 

Κάνε μια έρευνα για τα τεστ NO3/NO4 και NO2

 

Για φυτά και λάμπα ψάξε στις αγγελίες, ίσως βρεις κάτι που να αξίζει. Αν όχι μπορείς να το διατηρήσεις και χωρίς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Giorgos Kiritsopoulos said:

Παιδιά νομίζω ότι θα αλλάξω λίγο το setup γιατί όντως βγαίνει πάρα πολύ πιο ακριβό από τον προϋπολογισμό απ όπου και να "κόψω". Θα βάλω μία πέτρα και 1-2 μόνο ψεύτικα φυτά ώστε να μην χρειαστεί αγορά φωτιστικού led, λίπασμα, κτλ. Αργότερα αν θελήσω ίσως αντικαταστήσω τα φυτά με πραγματικά.

 

Όσο για τα τεστ του νερού θα πάω με τα χαρτάκια αυτά. Μπορεί να μην είναι τόσο αξιόπιστα αλλά γράφουν και στις αξιολογήσεις ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το νερό κάτι θα δείξει. Είναι και 50 ευρώ λιγότερο από το κιτ.

 

Τα χαρτάκια φίλε μου δεν δείχνουν τίποτα. Πιο αξιόπιστο είναι να μυρίζεις το νερό και να παρατηρείς τη στήλη νερού από το να προσπαθήσεις να διαβάσεις ένδειξη. Πάρα πολλοί από μας, με αυτά ξεκινήσαμε. Το σημαντικότερο, δεν έχουν καν μέτρηση για τη βασικότερη παράμετρο που σε ενδιαφέρει, την αμμωνία. Τα νιτρώδη που υποτίθεται ότι μετράνε, όταν θα πάρεις ένδειξη θα είναι πολύ αργά, γιατί είναι δηλητήρια που πρέπει να έχεις στο μηδέν, όχι περίπου στο 1, στο 2 ή στο 3.

 

Εγώ έχω ενυδρείο 55λ που είναι κι αυτό μικρό. Εμείς με τα μικρά ενυδρεία είμαστε ευάλωτοι σε απότομες μεταβολές. Ενα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ανεβάσει πιο αργά θερμοκρασία, θα αντιμετωπίσει πιο καλά τις μεταβολές στις παραμέτρους του νερού κλπ. Τα δικά μας όμως, όχι. Αν ένα μεγάλο ενυδρείο χρειάζεται τα τεστ, σε μας είναι 2 και 3 φορές πιο απαραίτητα, γιατί έχουμε πολύ λιγότερο χρόνο να αντιμετωπίσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα. Κι όταν το ψάρι σου αντιμετωπίσει πρόβλημα και μας ζητήσεις συμβουλή, δεν θα μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε αν δεν μας γράψεις τις τιμές του νερού σου.

 

Το φωτιστικό δεν είναι μόνο για τα φυτά, είναι και για τα μάτια σου. Ενυδρείο χωρίς φως είναι μια μουντή γυάλα. Βάλε μια μάσκα στη θάλασσα και δες με ήλιο και με βαριά συννεφιά για να καταλάβεις τι λέω.

 

Τα βασικά τεστ τα χρειάζεσαι. Λίπασμα δεν χρειάζεσαι. Φωτιστικό χρειάζεσαι, τόσες πέτρες με φυτά δεν χρειάζεσαι. Θερμόμετρο χρειάζεσαι, θερμοστάτη για 2 μήνες δεν χρειάζεσαι. 

 

Οπως σου έγραψαν τα παιδιά, υπάρχουν πάρα πολλές αγγελίες για μεταχειρισμένα φωτιστικά, θερμοστάτες, για δωρεάν φυτά κλπ. Δεν έχεις ξεκινήσει ακόμη, είναι κατακαλόκαιρο που έτσι κι αλλιώς η ζέστη ταλαιπωρεί τα ψάρια, έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις και να ψάξεις. Δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα μαζί, στρώσιμο θα ξεκινήσεις, έχεις πολύ χρόνο μπροστά να μαζέψεις τα βασικά.

 

Αν νομίζεις ότι δεν έχεις διάθεση για κάτι τέτοιο, δική μου συμβουλή είναι να αφήσεις το ενυδρείο στην άκρη και να μην ξοδέψεις τίποτα παραπάνω, γιατί θα δώσεις κι άλλα χρήματα τα οποία θα πέσουν στο πηγάδι και μετά, ή θα ξαναδώσεις για να διορθώσεις τα προηγούμενα, ή θα το παρατήσεις.

 

Δικό σου το ενυδρείο, δικές σου κι οι αποφάσεις :)

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Πέτρες λάβα που θες πουλάνε και σε διάφορα φυτώρια η και δομικά υλικά από 0,50-1.2Ε το κιλό δεν βρίσκω το λόγο να τα πάρεις από πετ σοπ το ίδιο ισχύει και με το υπόστρωμα μπορείς να πάρεις χαλαζιακό χαλίκι η άμμο με 5-6 ευρώ τα 10 κιλά. Επίσης τα φυτά υπάρχει κόσμος που δίνει κλαδέματα δωρεάν είτε με 10 ευρώ σετάκι σε ποσότητα να γεμίσεις 2-3 τέτοια ενυδρεία. Ακόμα και μονομάχους χαρίζουνε και άμμο και σετ ολόκληρα ενυδρείου με εξοπλισμό ψάρια κομπλέ. Καταλαβαίνω ότι σε στενοχωρεί η σαπίλα των πετ σοπ, υπάρχουν όμως και καλά μαγαζιά και πιστεύω αν διαβάσεις και αγοράζεις μόνο τα απαραίτητα θα τα καταφέρεις μια χαρά. Εγώ προσωπικά όταν ξεκίνησα προ 15ετιας μου είχανε χαρίσει ένα σετ φυτά που γέμισα 91 λίτρα και περίσσεψαν άλλα τόσα και τα χάρισα για να μην πεταχτούνε.

 

Για τα τεστ που θες μπορείς να αγοράσεις τα 3 βασικά nh3-nh4,no2,no3, τα οποία θα σε πάνε αρκετά χρόνια. Πολλές φορές όμως έχω δει να πουλάνε το μάστερ τεστ κιτ της api με 25-30 ευρώ μεταχειρισμένο ελαφρά και έχει ποιο πολλά τεστ μέσα. Όλα αυτά γιατί δεν είναι και τόσο εύκολο για κάποιον αρχάριο να μην μετράει τις παραμέτρους του νερού.

 

Πολύ φιλικά.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2023 at 10:23 ΠΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αν πάρω αυτά τα 2 αρκούνε; Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο από μετρήσεις;

Αυτά τα 2 είναι τα βασικότερα γιατί απειλούν άμεσα την υγεία των ψαριων και πρέπει να ξέρεις πως είναι 0 πριν βάλεις ψάρι και να υπάρχουν για να τα τσεκαρεις αν κάποια στιγμή κάτι δεν πηγαίνει καλά. Πιο πισω καλό θα ήταν να πάρεις και ένα που μετράει τα νιτρικά (αυτά τα αφαιρούμε με αλλαγές νερού όταν μαζευτούν αρκετά). Χωρίς αυτά πας στα τυφλά, ακόμα και πολύπειροι χομπίστες δεν μπορούν να διαχειριστούν καταστάσεις αν πρώτα δεν ξέρουν τι παίζει με το νερό.

 

Τεστ ph,kg,gh,φωσφορικών και άλλα μην πάρεις, δεν σου χρειάζονται.

 

Σε καταλαβαίνω, το χόμπυ κοστίζει και δεν είναι εύκολο. Αλλά είναι πράγματα που τα πληρώνεις μια φορα κάθε 4-5 χρόνια. Απλά στην αρχή σου πέφτουν μαζεμένα. Με το ψάξιμο θα γλιτώσεις αρκετά πάντως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφτείς σε διάφορα γκρουπάκια του fb αλλά και εδώ στις αγγελίες θα βρείς πολλούς που είτε χαρίζουν φυτά είτε μπορείς να τα αγοράσεις έναντι μικρού κόστους.

Μη σε ανησυχούν σε πρώτη φάση ούτε τα φυτά ούτε ο εξοπλισμός.

Ένα φωτάκι να υπάρχει (ακόμα και λάμπα απο πορτατιφ κάνει γι αρχή) 

Ένα υπόστρωμα (το χαλίκι που έχεις είναι μια χαρά)

Νερό με αντιχλώριο και τα δύο υγρά τεστ που σου είπαν

Φίλτρο-αντλία (ή ακόμα και sponge filter σαν πιο εύκολη και οικονομική λύση) με βιολογικό υλικό 

ένα κουτάκι τροφής πλούσιας σε πρωτεινή για το στρώσιμο και είσαι έτοιμος!

 

Τα παραπάνω είναι τα ελάχιστα που θα χρειαστείς για να κάνεις ένα ξεκίνημα και μετά διαβάζοντας κτλ θα καταλήξεις και σε φυτά και ψαρια!

Εμένα μου πήρε 25 μέρες μέχρι να βάλω τα ψαράκια στο ενυδρείο και ξόδεψα 500+ ευρώ καθώς η ανυπομονησία μου με οδήγησε σε λάθος αποφάσεις (αγορασα πρωτα ένα μικρό ενυδρείο,το εστησα-και μετά αποφάσισα ότι ήθελα ένα μεγαλύτερο και το έστησα και αυτό απο την αρχη!).Οπότε η υπομονή είναι απαραίτητη αν δεν θέλεις να μετανιώσεις για τα χρήματα που θα δωσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aquascape said:

Εμένα μου πήρε 25 μέρες μέχρι να βάλω τα ψαράκια στο ενυδρείο και ξόδεψα 500+ ευρώ καθώς η ανυπομονησία μου με οδήγησε σε λάθος αποφάσεις (αγορασα πρωτα ένα μικρό ενυδρείο,το εστησα-και μετά αποφάσισα ότι ήθελα ένα μεγαλύτερο και το έστησα και αυτό απο την αρχη!).Οπότε η υπομονή είναι απαραίτητη αν δεν θέλεις να μετανιώσεις για τα χρήματα που θα δωσεις!

 

 

Ομοιοπαθής, οι λάθος επιλογές στην αρχή (και δεν εννοώ μόνο στο ξεκίνημα :D ), μου κόστισαν 650 ευρώ (ενυδρείο, ψάρια, υπόστρωμα, πλαστικά διακοσμητικά, test, ζουμιά, φίλτρα, διοξείδια, κλπ κλπ κλπ). Το γράφω εδώ ελεύθερα γιατί δεν μπαίνει η γυναίκα μου :D 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...