Jump to content

νεος


WORM26

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους.

εδω και 5 περιπου μηνες εχω παρει ενα ενυδρειο (95lt).εφυγα διακοπες για 22 μερες και το ταισμα το ανελαβε η ταιστρα.μεσα στο ενυδρειο υπηρχαν 2 γλυφτες ενα παπαγαλοψαρο(15cm) 2 oscar ενα γατοψαρο και ενα αλλο ψαρι(17cm) (δυστυχως δεν θυμαμαι την ονομασια του).λογω των πολλων ημερων που 8α ελειπα ειχα βαλει την ταιστρα να ταιζει 1 φορα την ημερα με σχετικα μικρη ποσοτητα.γυρνωντας ολα ηταν μια χαρα η ταιστρα ρυθμισμενη 2 φορες τη μερα με μεγαλυτερη ποσσοτητα.το επομενο βραδυ βρηκα το ενα oscar (10cm) ξεκοιλιασμενο(1ο ξενερωμα μιας και τα γουσταρα απιστευτα τα oscar). πριν τρεις μερες γυρνωντας απ τη δουλεια βρηκα το δευτερο oscar (16cm) με φαγωμενη ουρα πληγωμενο πτερυγιο με λιγα λογια στα μαυρα του τα χαλια (2ο ξενερωμα) .ολα αυτα απο το παπαγαλοψαρο (πολυ διαολος τελικα ).φευγω απο το σπιτι παρμενος και λεω παω να παρω το πιο μεγαλο oscar που 8α βρω .μπαινοντας στο μαγαζι δεν ειχε καθολου oscar και το ματι μου πεφτει σε καιτι μεγαλα ψαρια.τι ειναι αυτα ρωταω?και μου λεει πιρανχα(νεες περπετειες).να μην τα πολυλογω πηρα το μεγαλυτερο ( 20-25cm). ηδη εχει γινει ο αρχηγος στο ενυδρειο.

τι μπορω να κανω με την θερμοκρασια( παιζει γυρω στους 32 βαθμους τωρα με την ζεστη)?

τι να ταισω το πιρανχα που να μπορουν να τρωνε κ τα αλλα να μπαινει σε ταιστρα?

sorry για το μακροσκελες ποστ περιμενω απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλώς ήρθες

Πριν ασχοληθούμε με την ερώτησή σου νομίζω πως είναι καλό να δούμε λίγο το γενικότερο setup του ενυδρείου σου. Συγκεκριμένα, 95 λίτρα είναι πολύ, μα πολύ, μα εξαιρετικά πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις μέσα. Συγκεκριμένα, τα oscar φτάνουν τα 30 εκατοστά τελικό μέγεθος και απαιτούν πολύ περισσότερα λίτρα. Μαζί με άλλα 3-4 ψάρια, το αποτέλεσμα θα είναι ένα μακροπρόθεσμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Επίσης, η απόφασή σου να προσθέσεις και ένα πιράνχας στο ενυδρείο δε νομίζω ότι ήταν και πολύ καλή. Αφενός το μέγεθός του το κάνει απαγορευτικό για τα λίτρα σου, αφετέρου, η επιθετικότητά του θα κάνει πολύ δύσκολη, αν όχι αδύνατη την συνύπαρξή του με τα υπόλοιπα ψάρια. Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πολύ να κοιτάξεις παρόμοια ποστ, σχετικά με την επιλογή ψαριών, στην κατηγορία αρχάριοι και να ρυθμίσεις ανάλογα και το δικό σου setup. Επίσης υπάρχουν πολλά πόστ για τα πιράνχας στην κατηγορία θηρευτές, που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις καλύτερα τις ανάγκες αυτών των ψαριών. Ψάρια που είναι πολύ μεγάλα για το ενυδρείο σου ή ασύμβατα μεταξύ τους θα πρέπει να απομακρυνθούν διαφορετικά είναι βέβαιο ότι θα αντιμετωπίσεις μελλοντικά πολλά προβλήματα με ασθένειες και απώλειες ψαριών.

Επίσης, αν και δεν αναφέρεις το είδος του πιράνχα, πρέπει να ξέρεις ότι πολλά είδη ζούν σε κοπαδάκια. Δηλαδή 5-6 ψάρια και όχι 1 μόνο του στο ενυδρείο. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να επιστρέψεις το ψάρι στο πετ σοπ αν δε μπορείς να το βάλεις σε κάποιο αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο μαζί με άλλα ομοειδή του.

Όσο αφορά τη θερμοκρασία, 32 βαθμοί είναι περισσότερο απ'όσο αντέχουν τα περισσότερα τροπικά είδη. Ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα βρείς αρκετά πόστ για μεθόδους ψύξης με ανεμιστηράκια.

Το πιράνχα δε μπορείς να το ταίσεις τίποτα που να μπαίνει σε ταίστρα. Απ' όσο ξέρω δεν τρώνε ξηρά τροφή (φυλλαράκια κλπ) παρά μόνο κατεψυγμένη (πέρκα, γαρίδα κλπ).

Αυτά απο εμένα, ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ οπως σ λεει κ ο TORM τα λιτρα σ ειναι υπερβολικα παρα πολυ λιγα, πιστευω πως το βλεπεις κ εσυ ο ιδιος πως δν χωρανε 2 ψαρια σε ενα 90λιτρο ενυδρειο..μαθε τη πιρανα εχεις?κ κατσε διαβασε αρκετα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τισ πληροφοριες αν και μου κανατε την καρδια περιβολι :thumbup: .το πιρανχα ειναι red belly και ειναι οντως μικρο για το ενυδειο μου αλλα ευελπιστω μεσα στο χρονο να παρω μεγαλυτερο.οποτε ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ 'ΕΙΔΩΜΕΝ',ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΡΟΦΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ 'ΨΑΡΑΚΙ'....ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ!!!

BYEE..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα σημερα και αγορασα νεο ενυδρειο 170λτ .ελπιζω τωρα να ειμαι οκ.επι τη ευκαιρια θα παρω ενα red belly ακομα να μην ειναι μονο του

Link to comment
Share on other sites

170 λιτρα φιλε ειναι παλι πολυ λιγα για το πιρανχα.εγω σου συνιστω να δωσεις το πιρανχα πισω,τα πιρανχας θελουν 80 λιτρα το καθε ενα αλλα θελουν να ειναι και σε κοπαδι των τεσσαρων και πανω,σκεψου το ,και αμα θες να κρατησεις το πιρανχα ακομα παρε ενα ενυδρειο 350 λιτρων και βαλε μεσα 4

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω εχεις ενα παπαγαλοψαρο 20cm κ ενα red belly piranha 20cm κ αυτο σε 170 λιτρα..πολυ λιγα λιτρα ρε φιλε..κ πιστευω πως αυτο ειναι πακου κ οχι reb belly γιατι δν θα ηταν ζωντανο το παπαγαλακι σ κ δν θα στο πουλουσε κιολας ο μαγαζατορας..αποψη μ ειναι να τα δωσεις κ τα δυο τα ψαρια δν ξερω ποιος θα τα παρει τωρα, κ αν γουσταρεις να ασχοληθεις με πιρανχα να παρεις ενα κοπαδακι 3ον 4ον απο μικρη ηλικια κ οταν μεγαλοσουν να φτιαξεις κ το μεγαλυτερο ενυδρειακι σ..επισης τωρα για να παρεις αλλα 2 η 3 reb belly θα πρεπει να ειναι ανταξια με το αλλο αντε λιγο πιο μικρα δηλαδη ξεχνατο, να βαλεις 3 τερατακια μεσ στο 170λιτρο..κατι ακομα μπορεις να βαλεις κ ενα πιρανα μονο του απ την οικογενεια serrasalmus π δν χρειαζεται να ειναι κοπαδι..φιλε διαβασε τα παλια ποστ

Έγινε επεξεργασία - j0rdan
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες κατσε γιατι θα με τρελανετε.70λτ δεν χρειαζεται το καθε ψαρι?δεν φτανουν τα 170λτ για δυο red belly?o παπαγαλος ειναι 13-15cm.το ποιο πιθανο ειναι να γινει μεζες για τα πιρανχα αλλα τι να κανουμε.(καλα να παθει αυτο ηδη μου εχει φαει 2 οσκαρακια που τα γουσταρα απιστευτα).βεβαια τα ταιζω 3 φορες τη μερα με αρκετη ποσσοτητα προσπαθωντας ετσι να εχω τον κανιβαλο ηρεμο.το αστειο ειναι οτι ο παπαγαλος την πεφτει συνεχεια στο πιρανχα.το σαββατοθα εχω το νεο ενυδρειο σπιτι και μαλλον και το δευτερο πιρανχα.ελπιζω να ξεθαρεψει λιγακι το υπαρχον πιρανχα γιατι τωρα κρυβεται συνεχεια μολις με βλεπει

Link to comment
Share on other sites

....το ποιο πιθανο ειναι να γινει μεζες για τα πιρανχα αλλα τι να κανουμε.(καλα να παθει ....

Ανάβεις φωτιές φίλε.

ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ η αντιμετώπιση που έχεις.

Το σενάριο που εγώ βλέπω είναι: (αν πράγματι είναι πιράνχας και όχι πακου)

1) Τα 2 πιράνχας πρώτα θα καθαρίσουν τα όσκαρ.

2) Το ποιο δυνατό από τα 2 θα καθαρίσει το άλλο..

Με το υπερβολικό τάισμα αργά η γρήγορα θα έχεις προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ανάβεις φωτιές φίλε.

ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ η αντιμετώπιση που έχεις.

Το σενάριο που εγώ βλέπω είναι: (αν πράγματι είναι πιράνχας και όχι πακου)

1) Τα 2 πιράνχας πρώτα θα καθαρίσουν τα όσκαρ.

2) Το ποιο δυνατό από τα 2 θα καθαρίσει το άλλο..

Με το υπερβολικό τάισμα αργά η γρήγορα θα έχεις προβλήματα...

Τα οσκαρ τα εχει καθαρισει ηδη ο παπαγαλος.παντως βλεπω τρομερη αισιοδοξια μεσα στο φορουμ.τοσα βιντεο που εχω δει με δυο οσκαρ αραγε πως επιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως βλέπω εγώ το χόμπυ μας.

Στοχος μου δεν ειναι απλά να επιζουν τα ψάρια μου.

Η προσπάθεια μου είναι να τους δώσω τέτοιες συνθήκες ώστε να δείξουν όσο το δυνατόν πιο φυσική συμπεριφορά. Και ίσως να δω και κάποια αναπαραγωγή.

Αποτέλεσμα βέβαια είναι βέβαια να έχω ξοδέψει ίσως υπερβολικά χρήματα (σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου μου).

Να σου πω ένα παράδειγμα από τα δικά μου:

Μέχρι το προηγούμενο Σάββατο είχα σε ένα 20λιτρο έναν μονομάχο και 6 γαρίδες. Εδώ και καιρό έβλεπα μόνο τις 5 και θεωρούσα ότι η άλλη μας είχε αφήσει.

Επειδή αγόρασα και μερικές ακόμα γαρίδες, μετέφερα τον μονομάχο σε άλλο ενυδρείο. Ε, μετά από λίγες ώρες 6 ωραιότατες γαριδες βγήκαν να φάνε όλες μαζί. Αυτό δεν είχε γίνει ποτε εδώ και 5-6 μήνες που τρεχει το ενυδρείο. Προσωπικά το θεωρώ σημαντικό.

Τώρα αν θεωρείται απαισιοδοξία, να θεωρείς δεδομένο ότι θηρευτές μαζί με θηράματα δεν μπαίνουν μαζί, τι να σου πω...

Προσωπικά δεν μου αρέσει ένα ενυδρείο που το κάθε ψάρι έχει πιάσει μια γωνία και προσέχει μην του την πέσουν τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως βλέπω εγώ το χόμπυ μας.

Στοχος μου δεν ειναι απλά να επιζουν τα ψάρια μου.

Η προσπάθεια μου είναι να τους δώσω τέτοιες συνθήκες ώστε να δείξουν όσο το δυνατόν πιο φυσική συμπεριφορά. Και ίσως να δω και κάποια αναπαραγωγή.

Αποτέλεσμα βέβαια είναι βέβαια να έχω ξοδέψει ίσως υπερβολικά χρήματα (σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου μου).

Να σου πω ένα παράδειγμα από τα δικά μου:

Μέχρι το προηγούμενο Σάββατο είχα σε ένα 20λιτρο έναν μονομάχο και 6 γαρίδες. Εδώ και καιρό έβλεπα μόνο τις 5 και θεωρούσα ότι η άλλη μας είχε αφήσει.

Επειδή αγόρασα και μερικές ακόμα γαρίδες, μετέφερα τον μονομάχο σε άλλο ενυδρείο. Ε, μετά από λίγες ώρες 6 ωραιότατες γαριδες βγήκαν να φάνε όλες μαζί. Αυτό δεν είχε γίνει ποτε εδώ και 5-6 μήνες που τρεχει το ενυδρείο. Προσωπικά το θεωρώ σημαντικό.

Τώρα αν θεωρείται απαισιοδοξία, να θεωρείς δεδομένο ότι θηρευτές μαζί με θηράματα δεν μπαίνουν μαζί, τι να σου πω...

Προσωπικά δεν μου αρέσει ένα ενυδρείο που το κάθε ψάρι έχει πιάσει μια γωνία και προσέχει μην του την πέσουν τα υπόλοιπα...

ρε παιδες ουτε κι εγω εχω σκοπο και ουτε μου αρεσει να βλεπω κοματιασμενα ψαρια μεσα στο ενυδρειο μου αλλα καλως η κακως προυπηρχαν καποια ψαρια .τι να τα κανω δηλαδη .να τα πεταξω?τωρα οσον αφορα τον παπαγαλο μονο θηραμα δεν ειναι αφου εχει πετσοκοψει ηδη δυο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ουτε κι εγω εχω σκοπο και ουτε μου αρεσει να βλεπω κοματιασμενα ψαρια μεσα στο ενυδρειο μου αλλα καλως η κακως προυπηρχαν καποια ψαρια .τι να τα κανω δηλαδη .να τα πεταξω?τωρα οσον αφορα τον παπαγαλο μονο θηραμα δεν ειναι αφου εχει πετσοκοψει ηδη δυο ψαρια.

Με την ίδια λογική αφού τα πιρανχα φάνε το παπαγαλόψαρο πρέπει να φέρεις κάτι να φάει τα πιράνχα...

Λάθος προσέγγυση έχεις στο όλο θέμα...

Μπορείς να βρεις να δώσεις άμεσα κάπου τα ψάρια που δεν θες....

Link to comment
Share on other sites

.... καλως η κακως προυπηρχαν καποια ψαρια .τι να τα κανω δηλαδη .να τα πεταξω?....

Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ μπορεις να κάνεις είναι να μην συνεχίσεις να προσθέτεις λάθος ψάρια.

Επειτα προσπαθείς οσο γίνεται να διορθώσεις όσα "λάθη" είναι δυνατον να διορθωθούν.

Δηλαδή προσπαθείς να πουλήσεις, ανταλλάξεις, επιστρέψεις ή σαν να χαρίσεις τα ψάρια που δεν ταιριάζουν.

Δηλαδή είναι τελείως λάθος να ξεκινάς από το σπίτι σου για να αγοράσεις ένα οσκαρ στη θέση αυτού που έχασες και να γυρνάς με πιράνχα επειδή σου άρεσε στο καταστημα που το είδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ μπορεις να κάνεις είναι να μην συνεχίσεις να προσθέτεις λάθος ψάρια.

Επειτα προσπαθείς οσο γίνεται να διορθώσεις όσα "λάθη" είναι δυνατον να διορθωθούν.

οπως προανεφερα ειμαι νεοπας οποτε διαβαζοντας και ρωτωντας διορθωσα αρκετα και ευελπιστω να διορθωσω ακομα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική αφού τα πιρανχα φάνε το παπαγαλόψαρο πρέπει να φέρεις κάτι να φάει τα πιράνχα...

Λάθος προσέγγυση έχεις στο όλο θέμα...

Μπορείς να βρεις να δώσεις άμεσα κάπου τα ψάρια που δεν θες....

ειδες καπου να γραφω πως πηρα το πιρανχα για να φαει το παπαγαλοψαρο?

ισα ισα που ρωτησα το pet shop αν ταιριαζουν και μου ειπε πως δεν θα εχω προβλημα.

οπως και να εχει δεν βρισκω τον λογο να απολογουμαι ειμαι νεος στο σπορ το εχω πει 10 φορες .

Link to comment
Share on other sites

οπως προανεφερα ειμαι νεοπας οποτε διαβαζοντας και ρωτωντας διορθωσα αρκετα και ευελπιστω να διορθωσω ακομα περισσοτερα.

Ετσι μπράβο. Και εμεις εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε σε ότι θέλεις.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και όλα θα πάνε καλά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπράβο. Και εμεις εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε σε ότι θέλεις.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και όλα θα πάνε καλά :hysterical:

thnx :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,τωρα να ξεκαθαρισουμε κατι με τα ψαρια.το καθε ενα θελει 80 λιτρα αλλα την ιδια στιγμη να ειναι σε κοπαδι των 3-4(πιρανχα)αλλα επειδη απο οτι βλεπω δεν εχει πεθανει το παπαγαλοψαρο(ο θεος να το κανει ψαρι...)μαλλον δεν θα ειναι πιρανχα αλλα πακου το οποιο αμα ειναι θα ηταν προμτιμοτερο να το επιστρεψεις γιατι μονο απο το μεγεθος του (800 ειναι απαγορευτικο για ενυδρεια κατω των 1500 λιτρων γιατι αυτα τα ψαρια οσο μακρενουν βαθενοθν κιολας και ειναι ικανα να σπασουν ενυδρειο.αυτα τα 2 συνυθως μπερδευονται απο απειρους χομπιστες,σου στελνω δυο φωτωγραφιες να τα ξεχωρισεις.

πακου

post-2923-1188499110_thumb.jpg

πιρανχα (ρεντ μπελλυ)

post-2923-1188499191_thumb.jpg

Υ.Γ μην εμπιστευεσε τους καταστηματαρχες(ακοθ με που σου λεω :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι ρεντ μπελλυ,για δες τις φωτωγραφιες που σου εστειλα και προσεξε την διαφορα που εχουν τα δυο στα σαγονια τουςσου λεω ομως επειδη θα πααααααραγινει μεγαλο δωστω πισω

φιλικα ,ολιμπιακακιας

Link to comment
Share on other sites

ειναι πακου.... δεν ειναι θηρευτης... και γινεται μεχρι και 1 μετρο... το ποιο σημαντικο ειναι πως μπορει με ευκολια να σπασει μικροτερα ενυδρεια οπως το δικο σου οταν μεγαλωσει και φτασει τα 30εκ..

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωω... καλα αν δε πεθανουν πρωτα επειδη θα ψηλωσει αμμωνια-νιτριτ-νιτρατ... λες υπερταιζεις βλεπω και τινφοιλ στη 2η φωτο... κλαφτα χαραλαμπη.

φωτο απο ενηλικα πακου PacuPaulws.jpgpost-327-1187847694.jpgpost-327-1187847714.jpg

Y.Γ

τα τινφοιλ φτανουν ή και ξεπερνουν τα 30εκ επειδη δε βρηκα καποια φωτο που να αντικατοπτριζει το πραγματικο τους τελικο μεγεθος και να ειναι συγκρισιμη... δες αυτη... τα ψαρια με τις ριγες στις ουρες τους ειναι αντιπροσοπευτικο μεγεθος ενος τινφοιλ στο τελικο του μεγεθος... τωρα παρε τις εικονες που σου εδειξα.. βαλε οτι τα ενυδρεια τα οποια φιλοξενουν αυτα τα ψαρια ειναι πανο απο 10.000 λιτρα το καθενα (αλλωστε υπαρχουν και ανθρωποι μπροστα.) and do the maths.

post-327-1187847845.jpg

have a nice day

Έγινε επεξεργασία - chriskousis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...