Jump to content

Ενα δισκάκι άρρωστο.. τι να κάνω....


noni

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Στο ενυδρείο όλα πάνε ρολόι... Οι μετρήσεις μου πολύ καλές...οι δίσκοι μου μεγάλωσαν πολύ και πάχυναν.

Το ζευγάρι μου εδώ και μια εβδομάδα το επέστρεψα πίσω στο ενυδρείο το μεγάλο ... γιατί τα λυπήθηκα τα καημένα ..να περιμένω να γεννήσουν και να μην γεννού.

Απο την ημέρα που μπήκαν στο ενυδρείο.. γίνετε πόλεμος με τα άλλα αρσενικά απο ότι υπολογίζω θέλουν την θυλικιά ακόμη τρεις δίσκοι.

Εκανα ακόμη 2 ζευγάρια μέχρι τώρα και γέννησαν αρκετές φορες στο ενυδρείο το μεγάλο, όμως τα έφαγε ο πλέκο. τα δισκ'άκια όλα δείχνουν χαρούμενα και έχω και εκέινα τα τρεμουλιάσματα που δείχνουν ο΄τι είναι ο.κ

Ο αρσενικός του ζευγαριού μου.. σήμερα εμφάνισε πάνω στο μικρό πτερύγιο που έχει κάτω απο τα βράγχια του ενα μικρό τουφάκι σαν φούγκους μου φαίνετε. (άραγε το έπαθε απο το πολλύ στρεσάρισμα με την μάχη με τα άλλα αρσενικά?)

Τι με συμβουλεύεται να κάνω? να τον βάλω κατραντίνα με την θυλικιά? Να κάνω γεννική θεραπεία στο μεγάλο το ενυδρείο(μείπως η ασθένεια είναι εκεί.. να την εξαλύψω.. μήπως κολλήσουν και τα αλλα) και να μειώσω την στάθμη του νερού όπως παλιά που είχα πρόβλημα με αρρώστιες?

Τα φάρμακα που έχω είναι Furan 2 μου έμεινε μόνο μια καψούλα :buttrock: . General Cure έχω 4-5 πακέττα, εχω επίσης melafix και Pimafix.

Εδώ στην Ισπανία μπορώ να βρώ το φάρμακο FUNGIMARIN δεν ξέρω αν το ξέρετε και FAUNAMOR της AQUARIUM MUNSTER και το Sera baktopur .

Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Σας παρακαλώ απάντήστε μου όσο πιο γρήγορα γίνετε γιατί ανησυχώ.. :thumbup:

Ευχαριστώ και περιμένω ανυπόμονα την βοήθεια σας.

Θα σας βγάλω φωτο.. μετά να σας στείλω.

Link to comment
Share on other sites

μην σε πιανει πανικος.η αποψη μου ειναι σαφως,να το τραβηξεις στη καραντινα,και αφου ανεβασεις θερμοκρασια,να το αφησεις να ηρεμησει μερικες μερες....

στη συνεχεια βλεπεις και κανεις,αναλογως...

να ξερεις καλη μου φιλη οτι τα φαρμακα τα αφηνουμε παντα τελευταια,και ξεκιναμε με πιο ηπιους τροπους τη θεραπευτικη μας αγωγη.

για παραδειγμα αλτατι για ενυδρειακη χρηση γλυκου νερου,θα πρεπει παντα να υπαρχει στο ντουλαπι ενος δισκα χομπιστα..μπορεις λοιπον να ξεκινησεις κι βλεπεις....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πάνω σ' αυτό που λέει ο φίλος klaz, πως ενυδρειακό αλάτι, θα πρέπει να έχει ΚΆΘΕ χομπίστας, και όχι μόνο ο δισκάς!

:buttrock:

Ίσως ακόμα και pimafix/melafix της API, τα οποία είναι 100% φυσικά "φάρμακα", καθώς πρόκειται για αποστάγματα ριζών και φυτών.

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πάνω σ' αυτό που λέει ο φίλος klaz, πως ενυδρειακό αλάτι, θα πρέπει να έχει ΚΆΘΕ χομπίστας, και όχι μόνο ο δισκάς!

:buttrock:

Ίσως ακόμα και pimafix/melafix της API, τα οποία είναι 100% φυσικά "φάρμακα", καθώς πρόκειται για αποστάγματα ριζών και φυτών.

συμφωνω απολυτα και θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες φορες με εχει βοηθησει το ΕΚΤΟΖΟΝ σε τετοιου ειδους συμπτωματα ακομη και σε προλυπτηκα πλανα(κτυπηματα-γδαρσηματα κτλ). παιδια το θεωρω κορυφη!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες φορες με εχει βοηθησει το ΕΚΤΟΖΟΝ σε τετοιου ειδους συμπτωματα ακομη και σε προλυπτηκα πλανα(κτυπηματα-γδαρσηματα κτλ). παιδια το θεωρω κορυφη!!! :wacko:

σταμαααααατηηηηηη :buttrock::thumbup::angry2::thumbdown:
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε KLAZ το "σταματη" δεν το καταλαβαινω :buttrock:

επειδη εχεις παραθεση αυτο που εγραψα για το EKTOZON

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες φορες με εχει βοηθησει το ΕΚΤΟΖΟΝ σε τετοιου ειδους συμπτωματα ακομη και σε προλυπτηκα πλανα(κτυπηματα-γδαρσηματα κτλ). παιδια το θεωρω κορυφη!!! :buttrock:

:thumbup::angry2::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι εφ όσον υπάρχει καραντίνα , το ψαράκι μας που έχει προσβληθεί από κάποια ασθένεια θα πρέπει να μεταφέρεται εκεί μαζί με το νερό του .

ΕΚΤΟΖΟΝ , MELAFIX , PIMAFIX είναι για χρήση μέσα στο ενυδρείο μας .

Στο ενυδρείο που το έχουμε για καραντίνα είναι καλυτέρα να πάμε σε ποιο ισχυρά φάρμακα .

Θα έλεγα στη φίλη μας να βάλει μια φωτογραφία που να φαίνεται το πρόβλημα που έχει το ψάρι καθαρά ,και να της πούμε μετά για κάποιο φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε KLAZ το "σταματη" δεν το καταλαβαινω :buttrock:

επειδη εχεις παραθεση αυτο που εγραψα για το EKTOZON

Ο λόγος που το έγραψε ο Κώστας αυτό ειναι επειδή ξέρει οτι είμαι πολύ φαν σε αυτό το προϊόν .

Link to comment
Share on other sites

Σιγα-σιγα θα τα μαθω τα συνθηματικα και εγω :buttrock:

ευχαριστω για την εξηγηση παιδες

παντως αυτο που εμαθα ειναι Σταματης=Ektozon :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και αυτο που πρεπει να σου μεινει στο τελος,ειναι

''οτι η καλυτερη θεραπεια ειναι ΠΑΝΤΑ η προληψη''..!!!

Link to comment
Share on other sites

και αυτο που πρεπει να σου μεινει στο τελος,ειναι

''οτι η καλυτερη θεραπεια ειναι ΠΑΝΤΑ η προληψη''..!!!

:buttrock::thumbup::angry2::thumbdown::wacko::thumbup::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Προσπαθώ να βγάλω φωτογραφεία που να φαίνετε το πρόβλημα.. όμως δυσκολεύομαι να πετύχω κάποια που να φαίνετε το σημείο. Είναι επάνω στα μικρά πτερυγιάκια που έχει δεξιά και αριστερά απο το σώμα του και κουνιούνται συνεχώς και στις φωτογραφείες δεν φαίνετε τίποτα.

Ξεκίνησα θεραπεία με Melafix, Pimafix και strees coat . (Θα κάνω την θεραπεία για μία εβδομάδα).

Αγόρασα και το εκτοζόν αλλά δεν ξέρω πως να το χρησιμοποιήσω ..μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ?

Σήμερα εντόπισα και πάνω στο άλλο αρσενικό που έκανε τον πιο πολλή πόλεμο με το ήδη άρρωστο δισκάκι .. εκεί που είναι το Dorsal fin στην αρχή ένα μικρό άσπρο σαν κοκκίδα και φαίνετε σαν να κόπηκε το πρώτο του κοκκαλάκι στο Dorsal finστην αρχή .

Αν καταλαβαίνετε τι είναι παρακαλώ εξηγείστε μου τι να κάνω.... να το βάλω και αυτό με το άλλο?

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι φωτογραφεία απο το δεύτερο δισκάκι.

post-3744-1194018456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

noni καλησπερα!!!

τα ασπακια που βλεπεις ειναι μαλλον ...βακτηριδιακες αντιδρασεις απο τσημπηματα στα φτερα...

αν τα νερα σου ειναι καλης ποιοτητας δεν εχεις να φοβασε τιποτα. θα δεις οτι μερα με την μερα εξαφανιζονται και δεν αφηνουν καν σημαδι. γι'αυτο λεω να ριξεις ΕΚΤΟΖΟΝ γιατι απολυμαινει κατα καποιο τροπο το νερο και εμποδιζει αυτου του ειδους τα σημαδια στα φτερα. επισης το ΕΚΤΟΖΟΝ ειναι και καλο να το χρησιμοποιεις και μετα απο τυχον γδαρσιματα στο ψαρι.βοηθα πολυ την επουλωση.

το ΕΚΤΟΖΟΝ αφου βγαλεις λιγο νερο (5-6 λιτρα )απτο ενυδρειο σου σε εναν κουβα ριξε για καθε 40 λιτρα μια κουταλια και ανακατεψε το καλα μεχρι να διαλυθει. μετα το νερο αυτο ξανα ριχτω στο ενυδρειο . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν θα πειράξει το ενυδρείο? Εννοώ την βιολογία και τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το χρησιμοποίησεις άφοβα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Πόσες ημέρες να κάνω αυτή την θεραπεία με το εκτοζόν?

Να ανeβάσω θερμοκρασία στο 29 ή 30, παράλληλα να κλείσω CO2, να κλείσω UV λάμπα και να βάλω αντλία οξυγόνου κατά την θεραπεία?

Και να σταματίσω να ταίζω? ¨η να ταίζω 1 φορά ημέρα μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες να κάνω αυτή την θεραπεία με το εκτοζόν?

Να ανeβάσω θερμοκρασία στο 29 ή 30, παράλληλα να κλείσω CO2, να κλείσω UV λάμπα και να βάλω αντλία οξυγόνου κατά την θεραπεία?

Και να σταματίσω να ταίζω? ¨η να ταίζω 1 φορά ημέρα μόνο?

επειδη το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν επιρρεαζει ειπαμε την βιολογια δεν ειναι αναγκη να προβεις στα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευτείς την θερμοκρασία την ανεβάζεις στα αλλα +++++

:thumbup: ναι στην θερμοκρασια ... το ξεχασα αυτο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να ανeβάσω θερμοκρασία στο 29 ή 30, παράλληλα να κλείσω CO2, να κλείσω UV οξυγόνου κατά την θεραπεία?

Υποτίθεται ότι η θερμοκρασία των 29-30 C είναι στάνταρ στα ενυδρεία με δίσκους όχι μόνο για θεραπεία αλλά μόνιμα.

Μην κλήσεις το CO2 και βάλεις αεραντλία διότι θα ανέβει απότομα το ph. Κατά πόσο δεν μπορώ να σου πω διότι δεν αναφέρεις πουθενά το Ph και το Kh. Να γνωρίζεις ότι οι δίσκοι απαιτούν ιδανικές συνθήκες νερού όχι μόνο στην καθαρότητα του νερού αλλά και στο Ph, Kh, και θερμοκρασία. Δεν τηρούνται αυτά ο δίσκος στρεσάρεται και ο στρεσαρισμένος δίσκος είναι πιο ευάλωτος στης ασθένειες σε σύγκριση με άλλα ψάρια.

Ανέφερε σε παρακαλώ το Ph, και το Kh για να σου πω κατά πόσο θα ανέβει το Ph εάν κλήσεις το CO2.

Link to comment
Share on other sites

το ΕΚΤΟΖΟΝ αφου βγαλεις λιγο νερο (5-6 λιτρα )απτο ενυδρειο σου σε εναν κουβα ριξε για καθε 40 λιτρα μια κουταλια και ανακατεψε το καλα μεχρι να διαλυθει. μετα το νερο αυτο ξανα ριχτω στο ενυδρειο . :buttrock:

και στο 1/2 λίτρο θα διαλυθη δεν υπάρχει πρόβλημα εγω το βάζω πολλές φορές απευθείας μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμη μία διευκρίνηση. Σήμερα θα αλλάξω νερό στο ενυδρείο μου και θα τους βάλω το εκτοζόν. Απλά μια φορά θα το βάλω ...εννοώ δεν θα βάλω τις επόμενες ημέρες? Απλά θα το βάλω και θα περιμένω αποτελέσματα? Κάθε πόσο καιρό χρειάζετε να ξαναβάλω?

Και αν με το εκτοζόν δεν γίνει τίποτα.. θα πρέπει να βάλω ενεργό άνθρακα να καθαρίσει το νερό απο αλάτι και μετά να προχωρήσω σε θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο με Μελαφίχ- πιμαφίχ και Στρέςς Κόατ?

Ευχαριστώ

Νονη

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά το κουτί που έχω είναι όλα στα γερμανικά και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έκανα μετρήσεις πριν απο την αλλαγή νερού.

PH 6

KH 3

GH 10

NO2 0

NH3 0

NH4 0

PO4 3 ίσως και 4 (Εμφανίστηκε λίγη μαύρη άλγη στο ενυδρείο μου)

Τι νομίζετε για τις μετρήσεις?

Έγινε επεξεργασία - noni
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...