Jump to content

Ενα δισκάκι άρρωστο.. τι να κάνω....


noni

Recommended Posts

και στο 1/2 λίτρο θα διαλυθη δεν υπάρχει πρόβλημα εγω το βάζω πολλές φορές απευθείας μέσα .

:thumbup::angry2::thumbdown:

ναι μωρε απλα θελω να ειμαι τυπικος :buttrock:

εχουν φαει κατι κουταλιες στα μουτρα οι δισκοι μου που ηταν ολες δικες τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμη μία διευκρίνηση. Σήμερα θα αλλάξω νερό στο ενυδρείο μου και θα τους βάλω το εκτοζόν. Απλά μια φορά θα το βάλω ...εννοώ δεν θα βάλω τις επόμενες ημέρες? Απλά θα το βάλω και θα περιμένω αποτελέσματα? Κάθε πόσο καιρό χρειάζετε να ξαναβάλω?

Και αν με το εκτοζόν δεν γίνει τίποτα.. θα πρέπει να βάλω ενεργό άνθρακα να καθαρίσει το νερό απο αλάτι και μετά να προχωρήσω σε θεραπεία στο μεγάλο ενυδρείο με Μελαφίχ- πιμαφίχ και Στρέςς Κόατ?

Ευχαριστώ

Νονη

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά το κουτί που έχω είναι όλα στα γερμανικά και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

στο ΕΚΤΟΖΟΝ δεν χρειαζεται να βαλεις μετα ανθρακα. αν δεν γινει τιποτα με το εκτοζον ξεκινα θεραπειες σαν να μην ειχες βαλει ποτε εκτοζον. :buttrock:

μην βαζεις καθε μερα παντως αλλα καθε 6-7 ημερες τωρα και μετα προληπτικα καθε 30-40

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έκανα μετρήσεις πριν απο την αλλαγή νερού.

PH 6

KH 3

GH 10

NO2 0

NH3 0

NH4 0

PO4 3 ίσως και 4 (Εμφανίστηκε λίγη μαύρη άλγη στο ενυδρείο μου)

Τι νομίζετε για τις μετρήσεις?

το GH ειναι υπερβολικο για δισκους και πολυ δυσαναλογο το ΡΗ πιστευω.

ριξε σταδιακα τουλαχιστον 4-5 βαθμους το GH.

ισως σ'αυτο να οφειλεται και η κακη υγεια του δισκου σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάση του Ph και του Kh που έχεις, έχεις πάρα πολύ CO2 στο ενυδρείο σου αυτό στρεσάρει τα ψάρια για αυτό κιόλας να αρρώστησαν. Πρέπει σταδιακά σιγά σίγα να μυώσεις το CO2 όχι απότομα.

Αυτήν την στιγμή στο ενυδρείο σου έχεις CO2 ~85 και θα έπρεπε να είχες ~20.

Με CO2 20, και Kh 3 θα έχεις στο μέλλον ένα Ph 6,6. Προσπάθησε να μειώνεις το CO2 κάθε μέρα λίγο λίγο, ώστε να ανεβαίνει το Ph κατά 0,1. Έτσι σε 6 μέρες θα έχεις ένα ph 6,6. Και θα είσαι οκ από άποψης CO2.

Προσπάθησε να αυξήσεις το ΝΟ3 στο 10 επειδή έχεις φυτά αλλιώς δεν θα χρειαζόταν. Το ΡΟ4 είναι πολύ ανεβασμένο μήπως ταΐζεις πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Με το CO2 προβληματίστηκα αρκετά που μου ανάφερες ότι οι μονάδες είναι τόσο ψηλές.

Εχω ένα μικρό τέστ της εταιρείας SERA που βάζεις 4 σταγόνες σε περίπου 1,5 ml νερό και το βάζεις στο ενυδρείο και σου λέει αν το χρώμα είναι σκούρο πράσινο είναι πολλή το CO2 και αν είναι απαλό είναι κανονικό .

Μετά που έστειλες το μύνημα έκανα το τέστ και δείχνει κανονικό..δεν σε αμφισβητώ ίσως να υπάρχει πρόβλημα με το τέστ ή εγώ να μην το κάνω καλά. Θα το ψάξω καλύτερα.

Πριν μια εβδομάδα καθάρισα το Reactor του CO2 .. και δεν έκλεινε καλά και το πίεσα με δύναμη και ράγισε λίγο απο πάνω... μήπως έκανα καμιά βλακεία και έχω εκεί απώλεια και φεύγει ανεξέλεκτα ?

Φοβήθηκα και το έκλεισα πριν απο λίγο. Θα πάω να αγοράσω άλλο Reactor .. μήπως είναι αυτό προβληματικό.

Τώρα όσον αφορά το NO3 που μου ανάφερες πιο πάνω..δεν έχω τέστ NO3 , τι εννοείς ακριβως να αυξήσω το NO3? Και πώς?

Το NO4 ναι είναι πολύ ανεβασμένο..χθες όταν έκανα το τέστ και μέτρησα μεταξύ 3 και 4 στο τέλος που έμεινε λίγη ώρα το τέστ πήγε στο 5. Ισως να παρασύρθηκα λίγο στο τάισμα και να ταίζω περισσότερο.. θα ταίζω απο εδώ και στο εξής λιγότερο.

Σήμερα μέτρησα πάλι το PH και πήγε 5,5 άρχισα να ανησυχώ, το ΚΗ είναι 2 άλλάζει χρώμα στο δύο και στο 3 γίνετε πιο κόκκινο και το GH είναι 9. Τι να κάνω?

Σε παρακαλώ εξήγησε μου τι πρέπει να κάνω ... Πρόσθεσα λίγο νερό και μαζεύω απο όσμωσης και άλλο. Το πεχά από όσμωσης είναι 6.5. Τι συμβαίνει και άλλαξε τόσο πολύ το πεχά μου? Φοβάμαι για τα ψαράκια μου.

Διάβασα στην σελίδα του Istellas (τρομερές πληροφορείες έχει και συγχαρητήρια , την διαβάζω συχνά )

Τρόποι μείωσης της τιμής του GH

Προσθήκη τύρφης στο φίλτρο

Προσθήκη βιομηχανικών σκευασμάτων που "μαλακώνουν" το νερό (water softener pillows). Η μέθοδος αυτή απορροφά τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου και τα αντικαθιστά με ιόντα νατρίου (πολλοί θεωρούν μη αποδεκτό τον τρόπο αυτό γιατί τα ψάρια που θέλουν "μαλακό νερό", δεν συμπαθούν εξίσου τα ιόντα νατρίου.

Προσθήκη νερού από αντίστροφη όσμωση (reverse osmosis water)

Τύρφη φοβάμαι να βάλω γιατί θα μειωθεί και άλλο το πεχά... Τι να κάνω?

Μέχρι να μου απαντήσετε θα συνεχίσω να βάζω νερό απο όσμωσης.

Περιμένω ανυπόμονα τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές που μου δίνετε και όλη την βοήθεια σας. :buttrock:

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Τεστ για CO2 δεν χρειάζεσαι, το CO2 βρίσκεται σε μια ισορροπία με το Ph, και το Kh αν λοιπόν η μετρήσεις του Ph και του Kh είναι σωστές τότε αυτομάτως μπορούμε να γνωρίζουμε το CO2, είναι κανόνας της φύσης αυτός και δεν μεταβάλεται. Υπάρχουν πολλά προγραμματάκια που το κάνουν αυτόν τον υπολογισμό αυτόματα και είναι free.

Ναι έχεις δίκαιο εγώ παραείδα, πέρασα το ΝΗ3 με ΝΟ3. Συγγνώμη, :buttrock: παρόλο αυτά καλό θα ήταν να γνώριζες και το ΝΟ3.

Αλλά και εσύ έγραψες λάθος αντί για ΡΟ4 έγραψες ΝΟ4. :thumbup: Κάνε αλλαγή νερού και μην ταΐζεις για δυο μέρες. Αλλά αυτό δεν είναι άμεσο πρόβλημα οπότε μπορείς να το αφήσεις για αργότερα. Τώρα το πρόβλημα σου είναι το pH,Kh,CO2.

Αύξησε λίγο το Kh για να σταθεροποιηθεί το Ph, με λίγη μαγειρική σόδα (sodium biocarbonate). Τα λίτρα σου είναι μπόλικα οπότε για αρχή αφαίρεσε μερικά λίτρα από το ενυδρείο σου σε ένα κουβά και διάλυσε μέσα 3 κουταλάκια σόδα και ρίξτα στο ενυδρείο μετά μια ώρα κάνε μετρήσεις του Kh. Και επειδή όπως είπαμε το Ph, Kh, CO2 είναι αλληλοεξαρτώμενα αυτομάτως θα ανέβει και το ph. Απότομες αλλαγές δεν είναι ότι καλλίτερο για τα ψάρια σιγά σιγα πρέπει να σταθεροποίησης το σύστημα σου με ένα Ph 6,7 Kh 4 CO2 ~20.

Οπότε σε πρώτη φάση ανεβάζεις σιγά σιγά το Kh, ταυτόχρονα μειώνεις την παροχή CO2.

Όταν το Kh φτάσει στο 4 τότε μειώνεις την παροχη του CO2 μέχρι να έχεις PH 6,7. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο.

Ο σκοπός σου θα είναι να έχεις ένα Kh 4, και ένα Ph6,7.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρήστο, Ευχαριστώ για βοήθεια.

Πρόσθεσα μεγειρική σόδα και έκανα μετρήσεις μετά απο μία ώρα.

Το πεχά μου πήγε στο

PH 7

Το GH 7

Το KH (2 ή 3 ) ΄κοκκινίζει στο 2 και πολύ πιο έντονο πάλι στο 3

Αλλες μετρήσεις δεν έκανα.

Τι να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ρίξε σόδα για να ανέβει το Kh, αυτό θα το κάνεις έως ότου πάει το Kh στο 4. Όταν το καταφέρεις αυτό μετά σε δεύτερη φάση προσπάθησε με το CO2 να ρυθμίσεις το Ph στο 6,7.

Με το CO2 τώρα τη κάνεις το έχεις τελείως κλειστό? Ή ανοιχτό ? και όταν το λειτουργείς πόσες φυσαλίδες το λεπτό ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

χρήστο,

Εκανα πριν απο λίγο μετρήσεις και το

PH 7

Το GH 7

Το KH (2 ή 3 πάλι )

Θα προσθέσω ακόμη λίγη σόδα και θα συνεχίσω μετρήσεις.

Το CO2 είναι ανοικτό και το έχω 15 bables tο λεπτό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

χρήστο,

Εκανα πριν απο λίγο μετρήσεις και το

PH 7

Το GH 7

Το KH (2 ή 3 πάλι )

Θα προσθέσω ακόμη λίγη σόδα και θα συνεχίσω μετρήσεις.

Το CO2 είναι ανοικτό και το έχω 15 bables tο λεπτό τώρα.

Noni καλησπέρα,

Αυτό που πολύ σωστά σε συμβούλεψε ο Χρήστος είναι ότι ένα υψηλότερο ΚΗ θα σου δίνη μεγαλύτερη σταθερότητα PH. Από ότι βλέπω κάνεις αλλαγές από α/ο η οποία παράγει νερό με σχεδόν μηδενικό ΚΗ, άρα για να μπορείς να το ρυθμίσεις εκεί που θέλεις (εκτός ότι απαραίτητα πρέπει να βάζεις τα αναγκαία πρόσθετα) θα πρέπει να το αναμιγνύεις σωστά με προετοιμασμένο νερό βρύσης (με στόχο το τελικό ΚΗ 4 που ζητάς).

Τώρα εφόσον θέλεις να ανεβάσεις το ΚΗ μέσα στο ενυδρείο σου γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κάνεις μικρές αλλαγές με προετοιμασμένο νερό βρύσης πάλι με στόχο το 4, με τις σχετικές μετρήσεις σε ΚΗ και PH (δεν υπάρχει πλέον λόγος για άμεσο ανέβασμα του PH που απαιτεί την χρήση σόδας).

Οι δίσκοι μαζί με την πολύ καλή ποιότητα του νερού απαιτούν εξίσου και σταθερότητα συνθηκών (θερμοκρασία, Ph και ΚΗ).

Άρα αρχικά ηρέμισε, πάρε τα δεδομένα αυτής της στιγμής και ενήργησε ανάλογα.

Αφού ρυθμίσεις το KH σου, τότε πλέον ασχολείσαι εκ νέου με το PH και την ρύθμιση του στο ιδανικό 6,7 με την χρήση CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...