Jump to content

ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ


reefdaddy

Recommended Posts

Γκαντεμιά συνεχίζετε έτσι σήμερα είχα το πρώτο σοβαρό συμβάν στο reef εδώ και 2 μέρες είχα χάσει την lactoria cornuta μου και απογοιτευμενος υπέθεσα ότι πέθανε(μια και πριν από λίγες μέρες την ρούφηξε και τι μάγκωσε στη σήτα ασφαλείας ένας maxi jet 1200 και την βρήκα μετά από 9 + ώρες που ήρθα από τι δουλειά)λόγο κάποιου τραυματισμού η στρες από το μάγκωμα ,παρόλο το ότι έψαξα δεν βρήκα και έτσι άρχισε το ξήλωμα έβγαλα την αφίσα και με φακό έψαχνα από πίσω το reef και εν τέλει τη βρήκα μαγκωμένη σε μια χαραμάδα .τι έγινε? Πίσω από το ένα νησάκι έχω έναν maxi jet 1000 για να έχω κυκλοφορία από πίσω όμως έπεσε μέσα στο ρεύμα εξόδου και την κύλησε στον βράχο και την κρατούσε μαγκωμένη μέσα στη ροή επί 2 μέρες έκλεισα τον κυκλοφοριτι αλλά τίποτα μια και την μάγκωσε ανάμεσα στο τζάμι και στο βράχο έτσι έβγαλα το βράχο και ως θαύματος ήταν ζωντανή αλλά σε τρομερά κακή κατάσταση τόσο που δυστυχώς δεν νομίζω να τη βγάλει τη μέρα έχουν θολώσει τα μάτια της ειδικά αυτό που το χτυπούσε η ροή και δεν μπορεί να κολυμπήσει είναι κατακόρυφα και κάνει όλα τα γνωστά σημάδια του πρόκειται να πεθάνω . την έβγαλα και την έβαλα μόνη στο fish only και ελπίζω για το καλύτερο ,θα σας ενημερώσω παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς τα boxfish-cowfish σε μικρή ηλικία κάτω τον 10cm όταν βρίσκονται σε ενυδρείο με δυνατή-μέση κυκλοφορία γίνονται έρμαιο τον κυκλοφοριτών..

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την μικρή lactoria.. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η lactoria δεν άντεξε πέθανε σήμερα τα ξημερώματα :rockon::welcome::hysterical: . Κρίμα :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι φιλαρακι ευχομαι να ειναι η τελευταια σου απωλεια .

Link to comment
Share on other sites

:rockon: Μακαρι να μην εχεις αλλα τετοια συμβαντα !!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η lactoria δεν άντεξε πέθανε σήμερα τα ξημερώματα  :welcome:  :hysterical:  :hysterical: . Κρίμα  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

13640[/snapback]

Κριμα...Αλλα τελικα αυτα τα ψαρακια απο αυτα που εχω δει ειναι οτι θελουν συγκεκριμενες συνθηκες, οχι δυνατη ροη, καλο φαγητο, οχι επιθετικους συγκετικους και επειδη δεν ειναι καλοι κολυμβητες δεν θελουν μικρες τρυπες που ενδεχωμενος θα κολησουν... Πολλα ετσι? Και ομως ετσι παει.

Κριμα, αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα για τα αλλα σου ψαρακια και κοραλια. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να και οι καινούργιοι κάτοικοι του reef μου απολαύστε τους :rockon::welcome::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

post-236-1143057354_thumb.jpg

post-236-1143057405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα :welcome:

ειναι υπεροχα.....

θελω να σου υπενθυμισω οτι το δευτερο

ψαρι ειναι αυτο που μου ορμαει καθε φορα

που βλεπω το ενυδρειο σου on-line :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα να σου ζήσουνε τα νεα αποκτήματα.

Το πρώτο αυτό με την μοβόρα μουτσούνα μαρέσει πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!!!!

Συνέχιζε να αγοράζεις καινούργια ψάρια, φτιάξε και κάνα ακόμα ενυδρείο γιατί το Πάσχα που μάλλον θα κατέβω Κρήτη θα σε επισκεφτώ να τα δω από κοντά :rockon:

Y.Γ. Εμένα μου αρέσει το πρώτο πιο πολύ :welcome:

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επί την ευκαιρία να σας πω και τα ονόματα τους το πρώτο είναι trigger fish με όνομα xanthichthys auromarginatus και είναι reef safe και το άλλο είναι Acanthurus japonicus

Γιάννη θα έρθεις όντως Κρήτη??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επί την ευκαιρία να σας πω και τα ονόματα τους  το πρώτο είναι trigger fish με όνομα  xanthichthys auromarginatus και είναι reef safe ...

15736[/snapback]

Καταπληκτικό. Και απο τι βλέπω ειναι αρσενικό.

Πόσα λίτρα συνηστώνται γιαυτό Κώστα ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά καταπληκτικό το ενυδρείο σου Κώστα... :hysterical:

το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το φόντο δεν μπορώ να καταλαβω τί ειναι :welcome:

φτου φτου! καλορίζικα και τα νέα σου ψαράκια είναι πανέμορφα... :rockon:

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό. Και απο τι βλέπω ειναι αρσενικό.

Πόσα λίτρα συνηστώνται γιαυτό Κώστα ;;

15750[/snapback]

Λαμβάνοντας υπ όψιν το τελικό του μέγεθος που είναι τα 20 cm θέλει περί τα 360 -400 λτ αλλά όταν είναι μικρό μπορείς να το έχεις και σε πιο μικρά ενυδρεία μια και θα κάνει πολλή καιρό να πάρει το τελικό του μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Καλά καταπληκτικό το ενυδρείο σου Κώστα... :hysterical:

το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το φόντο δεν μπορώ να καταλαβω τί ειναι :welcome: 

φτου φτου! καλορίζικα και τα νέα σου ψαράκια είναι πανέμορφα... :rockon:

Ρένα

15763[/snapback]

Ρένα το φόντο δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια μπλε αφίσα απλά επειδή έχει πέσει νερό γι αυτό κάνει αυτά τα παράξενα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως ξέρετε τα θέλει ο κ@#$ς μου άλλαξα φόντο ακούω παιδιά γνώμες πως είναι καλύτερο έτσι η με το παλιό φόντο???

Υ.Σ. Προσωπικά δεν μου αρέσει :rockon:

post-236-1143130583_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

θα προτιμησω την μπλε αφισα

κωστα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως ξέρετε τα θέλει ο κ@#$ς  μου άλλαξα φόντο ακούω παιδιά γνώμες  πως είναι καλύτερο έτσι η με το παλιό φόντο???

Υ.Σ.  Προσωπικά δεν μου αρέσει :welcome:

15781[/snapback]

Με το παλιό ασυζητητί :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με τιποτα !! :rockon:

Η παλια με τα χιλια....ετσι σου χαλαει ολο το φυσικο look του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με τιποτα !!  :welcome:

Η παλια με τα χιλια....ετσι σου χαλαει ολο το φυσικο look του ενυδρειου...

15847[/snapback]

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισοτερο. Οχι πως ειναι ασχημο, αλλα το αλλο ειχε αλλη γλυκα. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ :rockon: για τις απαντήσεις το φόντο το άλλαξα ήδη με το παλιό μια και ούτε εμένα άρεσε

Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκανες.... μόνο προσπάθησε να μην έχει τις στάμπες από το νερό :rockon:

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...