Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Γιατι μας αναγκαζεις να γραφουμε και να ξαναγραφουμε στο τοπικ σου..?? :hysterical:

:D:hysterical::hysterical:

Sorry :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος και με τον καταρράκτη.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικο στολιδι με απιστευτο μερακι φτιαγμενο!!! :D συγχαρητηρια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω γέννες και στην λίμνη και στο ενυδρείο μου!

Στο ενυδρείο είχα βάλει χρυσόψαρα τα οποία εγκυμονούσαν, και στον πάτο είχα βάλει κάτι σαν (μαλλιά, πλαστικό) στο ποίο γλίτωσαν τα αυγά από τα ψάρια μετά την γέννα.

Τώρα έχω αφαίρεση όλα τα χρυσόψαρα από το ενυδρείο και το ίδιο θα κάνω με τα ΚΟΙ.

Μάζεψα καμιά 20αρια μωρά από την λίμνη που ακόμη δεν ξέρω αν είναι χρυσόψαρα η ΚΟΙ.

Εδώ είναι τά αυγά!

1-5.jpg

Και εδώ ορισμένα από ψαράκια (γόνους καλύτερα)

4-3.jpg

3-3.jpg

2-5.jpg

έτσι στο περίπου υπολογίζω να έχω 200 τουλάχιστον!!!!!!

Σήμερα θα βάλω 2 ΚΟΙ που είναι έτοιμα να γεννήσουν μαζί με 3-4 πανέμορφα αρσενικά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Αγαπητέ Γιάννη πιστεύω πως τα λόγια περιττεύουν, ένα μεγάλο μπράβο, πέρα από μεράκι φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει καλά το θέμα και από φαντασία, να φάνε και οι κότες. Προσωπικά πιστεύω πως και ψαριά να μην είχες μέσα κανείς δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι μια που το κύριο θέμα είναι η πανέμορφη όαση μέσα στο σπίτι σου.

Μου αρέσει που προσπάθησες να δώσεις έναν όσο ποιο φυσικό τρόπο στο επιχείρημα σου, και για αυτό θα σου πω και τη δεν μου γεμίζει το μάτι για να πούμε και κάτι ‘’αρνητικό’’ ρε παιδιά.

Αυτό που δεν μου γεμίζει λοιπόν είναι το ανάγλυφο με το τσιμεντοειδες υλικό που έχεις χρησιμοποιήσεις για βραχισμο, προτιμούσα να ακολουθούσες την επιλογή που είχες κάνει στην αρχή του καταρράκτη, δηλαδή με εμφανή τις πέτρες. Ήταν ποιο φυσικό ενώ αυτό το τσιμεντοειδες δείχνει ψεύτικο και μου ξενίζει σε αυτό το όμορφο αποτέλεσμα που έχεις φτάσει, και δεύτερων καλό είναι να περιφράξεις και την άλλη πλευρά του οικοπέδου σου με τον ίδιο τρόπο που το έκανες στην μπροστινή πλευρά, δηλαδή τοιχακι συμπαγές με το ακατέργαστο ξύλο σαν επένδυση έως ένα μέτρο και μετά μια περίφραξη από πάνω διάτρητη μεν αλλά από ξύλο και αυτή σε minimal design , η πρασινάδα σου θα κάνει μεγαλύτερη αντίθεση στο σκούρο ξύλο θα δημιουργήσεις έτσι μια ζώνη φίλτρο, θα οριοθετηθεί ο χώρος και δεν θα έχεις να βλέπεις το σπίτι του γείτονα αλλά ένα όμορφο background, πέρα στο ότι θα αισθανθείς μεγαλύτερη privacy.

Κατά τα άλλα εάν μπορούσες να προσθέσεις μια απέριττη ακατέργαστη γεφυρουλα για να μπορείς να περνάς απέναντι στο σημείο που έχεις αφήσει το διαδρομακι μεταξύ των δυο λημνων,δεν ξέρω αν θα είναι to much απλά σου ρίχνω μια ιδέα.

Και βέβαια η πρόσοψη του σπιτιού σου μπορεί να βελτιωθεί και να έχεις ένα δεμένο σύνολο με τον κήπο σου.

Βέβαια όλα αυτά δεν τα λέω για να σε κρίνω, απλά με έκανες να το αγαπήσω το χώρο σου και κατά κάποιο τρόπο με εκφράζει και σου ανοίγομε φιλικότατα.

Με εκτίμηση :);)

post-16909-1269886616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Αγαπητέ Γιάννη πιστεύω πως τα λόγια περιττεύουν, ένα μεγάλο μπράβο, πέρα από μεράκι φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει καλά το θέμα και από φαντασία, να φάνε και οι κότες. Προσωπικά πιστεύω πως και ψαριά να μην είχες μέσα κανείς δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι μια που το κύριο θέμα είναι η πανέμορφη όαση μέσα στο σπίτι σου.

Μου αρέσει που προσπάθησες να δώσεις έναν όσο ποιο φυσικό τρόπο στο επιχείρημα σου, και για αυτό θα σου πω και τη δεν μου γεμίζει το μάτι για να πούμε και κάτι ‘’αρνητικό’’ ρε παιδιά.

Αυτό που δεν μου γεμίζει λοιπόν είναι το ανάγλυφο με το τσιμεντοειδες υλικό που έχεις χρησιμοποιήσεις για βραχισμο, προτιμούσα να ακολουθούσες την επιλογή που είχες κάνει στην αρχή του καταρράκτη, δηλαδή με εμφανή τις πέτρες. Ήταν ποιο φυσικό ενώ αυτό το τσιμεντοειδες δείχνει ψεύτικο και μου ξενίζει σε αυτό το όμορφο αποτέλεσμα που έχεις φτάσει, και δεύτερων καλό είναι να περιφράξεις και την άλλη πλευρά του οικοπέδου σου με τον ίδιο τρόπο που το έκανες στην μπροστινή πλευρά, δηλαδή τοιχακι συμπαγές με το ακατέργαστο ξύλο σαν επένδυση έως ένα μέτρο και μετά μια περίφραξη από πάνω διάτρητη μεν αλλά από ξύλο και αυτή σε minimal design , η πρασινάδα σου θα κάνει μεγαλύτερη αντίθεση στο σκούρο ξύλο θα δημιουργήσεις έτσι μια ζώνη φίλτρο, θα οριοθετηθεί ο χώρος και δεν θα έχεις να βλέπεις το σπίτι του γείτονα αλλά ένα όμορφο background, πέρα στο ότι θα αισθανθείς μεγαλύτερη privacy.

Κατά τα άλλα εάν μπορούσες να προσθέσεις μια απέριττη ακατέργαστη γεφυρουλα για να μπορείς να περνάς απέναντι στο σημείο που έχεις αφήσει το διαδρομακι μεταξύ των δυο λημνων,δεν ξέρω αν θα είναι to much απλά σου ρίχνω μια ιδέα.

Και βέβαια η πρόσοψη του σπιτιού σου μπορεί να βελτιωθεί και να έχεις ένα δεμένο σύνολο με τον κήπο σου.

Βέβαια όλα αυτά δεν τα λέω για να σε κρίνω, απλά με έκανες να το αγαπήσω το χώρο σου και κατά κάποιο τρόπο με εκφράζει και σου ανοίγομε φιλικότατα.

Με εκτίμηση :);)

Χαίρομαι να ακούς ιδέες σαν και αυτές!

Στο μυαλό μου είσαι. Αν ψάξεις το θέμα από την αρχή ίσος βρεις όλα αυτά τα οποία προτείνεις.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…..

Τον καταρράκτη τον είχα αφήσει στήνε μέση με φυσικές πέτρες.

Μετά ανέβασα φωτογραφίες που έδειχνα ότι θα τον συνέχιζα τεχνητό.

Άλλαξα ώμος γνώμη και πήρα την απόφαση να πάω να μαζέψω και άλλες φυσικές πέτρες και να τον τελειώσω…… και αυτό έκανα. Δεν ύπαρχοι τίποτα τεχνητό στον καταρράκτη! Με λοιπή το γεγονός ότι δεν το πρόσεξες. Αυτό για μένα είναι μεγάλη αποτυχία………..πάντως προσπάθησα να το κάνω όσο ποιο φυσικό μπορούσα.

Για τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σου είναι όλες μα όλες στο πρόγραμμα.

Το γεφυράκι με κορμούς, την κάλυψη της γεώτρησης με ξύλα η πέτρες, την πρόσοψη του σπιτιού σε συνδυασμό με πέργολα που θα είναι κατασκευασμένη από ακατέργαστα ξύλα. Οι κολόνες δηλαδή θα είναι από κορμούς δέντρων και η στέγη θα είναι από καλάμια η κάτι άλλο που θα δείχνει φυσικό.

Στο πίσω μέρος της λίμνης έχω φυτέψει από τα πέρση αναρριχόμενο φυτό και περιμένω πως φέτος θα μου καλύψει όλη την περίφραξη.

Αντιλαμβάνεσαι όμως ότι αυτά όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο κόστος ( και μιλάω μόνο για υλικά).

Όλα θα τα φτιάξω σιγά σιγά……….. η όρεξη υπάρχει περιμένουμε το χρήμα!!!!

Οι ιδέες και παρατηρήσεις είναι πάντα καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι να ακούς ιδέες σαν και αυτές!

Στο μυαλό μου είσαι. Αν ψάξεις το θέμα από την αρχή ίσος βρεις όλα αυτά τα οποία προτείνεις.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…..

Τον καταρράκτη τον είχα αφήσει στήνε μέση με φυσικές πέτρες.

Μετά ανέβασα φωτογραφίες που έδειχνα ότι θα τον συνέχιζα τεχνητό.

Άλλαξα ώμος γνώμη και πήρα την απόφαση να πάω να μαζέψω και άλλες φυσικές πέτρες και να τον τελειώσω…… και αυτό έκανα. Δεν ύπαρχοι τίποτα τεχνητό στον καταρράκτη! Με λοιπή το γεγονός ότι δεν το πρόσεξες. Αυτό για μένα είναι μεγάλη αποτυχία………..πάντως προσπάθησα να το κάνω όσο ποιο φυσικό μπορούσα.

Για τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σου είναι όλες μα όλες στο πρόγραμμα.

Το γεφυράκι με κορμούς, την κάλυψη της γεώτρησης με ξύλα η πέτρες, την πρόσοψη του σπιτιού σε συνδυασμό με πέργολα που θα είναι κατασκευασμένη από ακατέργαστα ξύλα. Οι κολόνες δηλαδή θα είναι από κορμούς δέντρων και η στέγη θα είναι από καλάμια η κάτι άλλο που θα δείχνει φυσικό.

Στο πίσω μέρος της λίμνης έχω φυτέψει από τα πέρση αναρριχόμενο φυτό και περιμένω πως φέτος θα μου καλύψει όλη την περίφραξη.

Αντιλαμβάνεσαι όμως ότι αυτά όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο κόστος ( και μιλάω μόνο για υλικά).

Όλα θα τα φτιάξω σιγά σιγά……….. η όρεξη υπάρχει περιμένουμε το χρήμα!!!!

Οι ιδέες και παρατηρήσεις είναι πάντα καλοδεχούμενες.

Αγαπητέ μου φίλε, το μόνο που ήθελα είναι να σου δώσω ερεθίσματα και λυπάμαι αν σε στενοχώρησα γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Την προσπάθεια σου την είδα όλη με ενδιαφέρων απλά την ανακάλυψα μόλις σήμερα.

Χαίρομαι που έχεις βλέψεις και καταλαβαίνω πως όλα χρειάζονται χρόνο όρεξη και πάνω απολα χρήμα δυστυχώς.

Όσο αφορά το τσιμεντοειδες αποτέλεσμα εννοούσα για την δεύτερη λίμνη που έφτιαξες στην οποία δεν μου άρεσε και τόσο το αποτέλεσμα και γιατί δεν το έκανες σαν τον καταρράκτη!

Φανταζόμουν επίσης μια ωραία τζαμαρία στην όψη του κτιρίου έτσι ώστε όταν θα κάθεσαι μέσα στο σπίτι σου η λίμνη σου να μπαίνει μέσα στο σπίτι σου, και ένα ωραίο δέντρο τύπου αυτού της φωτώ.

post-16909-1269895845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ακομα φωτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το τσιμεντοειδες αποτέλεσμα εννοούσα για την δεύτερη λίμνη που έφτιαξες στην οποία δεν μου άρεσε και τόσο το αποτέλεσμα και γιατί δεν το έκανες σαν τον καταρράκτη!

:);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα και εγω αυτο το θεμα. μπραβο σου αμα ηθελες επειδη δεν ειδα πουθενα ανεβασε ενα βιντεακι με τη λειτουργια του φιλτρου και της αυτοματης αναπληρωσης που εγραψες οτι εφτιαξες και αλλα τετοια. ενα απο αυτο που μου αρεσε ειναι ο υποβρυχιο φωτισμος που εφτιαξες.(αμα θες συμπεριελαβε και αυτο στο βιντεο σου) χιλια μπραβο :);):thumbup::thumbup::o:o

Link to comment
Share on other sites

οτι και να πουμε ειναι λιγο..... το εργο μιλαει απο μονο του! ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας υποσχέθηκα ανέβασα βίντεο για την λειτουργία του φύτρου στην λίμνη μου…..

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας υποσχέθηκα ανέβασα βίντεο για την λειτουργία του φύτρου στην λίμνη μου…..

Μεγάλε Κύπριε!

Ακούγοντας την προφορά σου σε συμπάθησα ακόμα ποιο πολύ!!!

Μια ερωτησην όσο αφορά τα φίλτρα.

Στο πρώτο βαρέλι όπου μπαίνει το νερό ο σωλήνας εισαγωγής φτάνει σχεδόν ως τον πάτο του βαρελιού;

Αν όχι πιστεύω πως αν τον κάνεις να φτάσει σχεδόν μέχρι κάτω θα έχεις καλύτερη φιλτρανση ακόμα λόγο το ότι το κατακάθι θα μένει κατευθείαν στον πάτο και το νερό ανεβαίνοντας προς την εξαγωγή του βαρελιού αναγκαστικά θα περνά και από το βιολογικό υλικό μαζεύοντας και τα μικρότερα υπολείμματα και τρέφοντας καλύτερα την βιολογία σου μια που θα υπάρχει συνεχές πέρασμα του νερού απτό syporax.

Κατά τα άλλα full immersion to the nature!!!

Εύγε!

:);):thumbup:

post-16909-1270059175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο εισαι πραγματικα αξιεπαινος! :)

Εχω μια ενσταση ομως.Θεωρω πως δεν εκμεταλευεσαι στο επακρο την αντλιαρα που εχεις.

Πολυ αποσταση ρε φιλε...καταπονειται η αντλια να στειλει πισω το νερο στη λιμνη και πιστευω πως θα απεδιδε πολυ καλητερα αν τα ειχες πιο κοντα τα βαρελια σου.

Κατα τα αλλα τι να πουμε...μακαρι να σε φτασουμε!!

Η εμπειρια σου μεσα απο την κατασκευη, ισως θα μπορουσε να βοηθησει και εμενα, αν θελεις ριξε μια ματια ΕΔΩ!

:thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Rik

Με προβλημάτισε αυτό που λες όταν σκεφτόμουν την κατασκευή.

Δεν το έκανα γιατί με αυτό τον τρόπο η βρομιά δεν θα έμενε στον πάτο του βαρελιού και θα πήγαινε στο δεύτερο βαρέλι με τα σφουγγάρια με αποτέλεσμα να μπουκώνει πολύ συχνά.

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να περά το νερό με την ταχύτητα από το πρώτο κομμάτι.

viciouscircle

Ν’ασαι καλά.

kwstas_original

Ναι δίκιο έχεις…..αλλά δεν είχα κάποια άλλη εναλλακτική λύση.

Εκείνο το σπιτάκι που είδατε στο βίντεο είναι και το ενυδρείο μου μεσα το οποίο φαίνεται μέσα από το σπίτι σαν πίνακας (εντοιχισμένο).

Να πούμε σε αυτό το σημείο ότι πολύ σημαντικό ρόλο δεν παίζει μόνο η απόσταση αλλά και οι γωνίες που αναγκαστικά έβαλα σε διάφορα σημεία της διαδρομής.

Υ/Γ Θα δω με την πρώτη ευκαιρία το θέμα σου και αν μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απίστευτος Γιάννο μ'έκανες και ξενύχτησα για να δω όλη σου την προσπάθεια απο την αρχή! Ότι και να πω είναι λίγο και πραγματικά μου έλυσες και πάραπολλές απορίες που είχα! Σ'ευχαριστώ πολύ! :);):thumbup::thumbup::o:o:ninja::D

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο είσαι φοβερός .Πραγματικά πολύ μερακλίδικη δουλειά.Σωστός υδροβιότοπος.Αν καταφέρω το ενα δεκατο από αυτά που έχεις κάνει εκεί στην λίμνη θα το θεωρήσω τρελή επιτυχία καθώς η λίμνη σου αποτέλεσε και αποτελεί κύριο παράδειγμα και ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βοήθεια σε αυτό που στήνω εδώ στην εύβοια.Πολλά ευχαριστώ.

Και μια ερωτησούλα :η αντλια πόσα βατ είναι?Με το λογαριασμό του ρεύματος τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

dimitrisjd

Ευχαριστώ πολύ.

Σε ότι νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.

mouroutsos

Ευχαριστώ και εσένα.

Όσο για την ερώτηση σου καλύτερα να κινηματογραφώ παρά να γράφω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...