Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Πατριωτη... σκεφτεσαι για καμια προεκταση της λίμνης παλε?? :D

Ναι!!!!!!!!!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Έλειψα για λίγες μέρες. Είχα πάει στο Hurhgada (red sea) και είδα τα ψάρια και κοράλλια στο φυσικό τους περιβάλλων. Περιττό να σας πω ότι έπαθα την πλάκα μου με την ομορφιά που κρύβει ο βυθός της θάλασσας.

Αααααχ.... Hurghada :thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19659

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο πολυ ομορφες οι φοτο με ολοι την οικογενεια επι του εργου, και μου αρεσει και οι ακατεργαστη οψη που θα παρει η κατασκευη, καλη συνεχεια! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso όχι μόνο καφέδες αλλά και μπύρες! Άντε πότε έρχεσαι?

Rik Η ακατέργαστη όψη ήταν ο στόχος από την αρχή. Τώρα με προβληματίζει αρκετά το πώς θα καλύψω την στέγη. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso όχι μόνο καφέδες αλλά και μπύρες! Άντε πότε έρχεσαι?

Rik Η ακατέργαστη όψη ήταν ο στόχος από την αρχή. Τώρα με προβληματίζει αρκετά το πώς θα καλύψω την στέγη. Καμιά ιδέα?

Φίλε μου Γιάννο λόγο του ότι το σπίτι σου παίζει σε λιτές γραμμές θα προοριζόμουν σε τέντα λευκό η μπεζ χωρίς λουλουδάκια και πεταλουδίτσες.

1η λύση. Εάν θέλεις να μπορείς να την ανοιγοκλείνεις δες Φώτο 1 και 1α. Το θέμα είναι πως θα πρέπει να συμβουλευτής από ένα τεντοποιο εάν η κλήση που έχεις είναι αρκετή γιατί αλλιώς με την βροχή θα κάνει κοιλιά και θα σου μαζεύει νερά.

2η λύση σταθερή κατασκευή με πλεκτό τεντοπανο και πολυκαρβονικο φύλο από επάνω για τα νερά, Φώτο 2 και 2α.

3η λύση πολυκαρβονικο με προστασία υν. Θα έχεις φωτισμό χωρίς ζέστη και ένα αποτέλεσμα απέριττο και light, Φώτο 3

4η λύση πλεκτό ξύλινο με πολυκαρβονικο για τα νερά, Φώτο 4.

Δεν σου προτείνω καλαμωτή γιατί πάει στο ρουστίκ και ούτε φοινικοφυλλα γιατί πολύ tropical, επίσης ούτε κληματαριά γιατί θέλει χρόνο για να καλύψει την όλη πέργολα θα γεμίζεις φύλλα και άλλα ζωάκια. Το θέμα είναι να φτιάξεις κάτι όμορφο και ταυτόχρονα λειτουργικό και διαχρονικό. Από εκεί και πέρα είμαι σίγουρος πως ότι και να φτιάξεις το αποτέλεσμα θα είναι όμορφο γιατί πάνω από όλα έχεις γούστο και είσαι μερακλής!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια.......... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη προταση δεν είναι καθολου πρακτικη. Το είχαμε κάνει και εμεις στο σπίτι μας και στον μηνα επανω τα ξηλώσαμε. Δεν βολευει γιατι δεν μπορείς να την ανοίγεις. Γενικά είναι λίγο πιο κλειστα. Εγώ θα σου πρότεινα μια κινητη τεντα. Εμεις πλεον εχουμε μια πανω και μαζευει σαν ρολο σε μια υποδοχη. Μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι ιδέες σας. Μου άρεσε περισσότερο η λύση Νο2.

Δείτε τον σκελετό της πέργολας τελειωμένο.

DSC03441.jpg

DSC03443.jpg

DSC03446.jpg

DSC03447.jpg

DSC03450.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια φιλε μου εισαι πολυ αξιος !!!μακαρι σε καποια χρονια οταν αποκτησω εξοχικο να κανω το 1/3 απο αυτα που εχεις κανει εσυ!!

Συγχαρητηρια! :ninja::helpsmilie::lmao::lmao:

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

Γιάννο το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του!

Τώρα όσο αφορά το σκέπαστρο αποφασίζεις και διατάζεις.

Η σημαντική διαφορά στην ουσία από όλες τις λύσεις είναι αν θέλεις να φτιάξεις μια σταθερή κατασκευή η αν θέλεις να έχεις και την δυνατότητα να μπορείς να μαζέψεις την τέντα τους χειμερινούς μήνες.

Να σε ενημερώσω μάλιστα ότι εδώ στην Ελλάδα μια σταθερή κατασκευή κανονικά θέλει άδεια γιατί πιάνετε στην κάλυψη, αλλιώς είναι παράνομο, ενώ εάν βάλεις τέντα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό στο λέω πληροφοριακά γιατί δεν γνωρίζω την πολεοδομική νομοθεσία στην Κύπρο, καλό θα ήταν να ενημερωθείς από κάποιον φίλο σου μηχανικό του τόπου σου γιατί καλοθελητές υπάρχουν σε όλο τον κόσμο και δεν θα ήθελα να βρεθείς με καμία καταγγελία εξ απρόοπτου.

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμίδι σχεδόν τελείωσε έμειναν οι λεπτομέρειες.

DSC03484.jpg

DSC03486.jpg

DSC03488.jpg

DSC03491.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μερικες πληροφορίες παατριωτη!!

Κατω απο το πισσοχαρτο τι εχεις??

Ειναι ταβλες που ακουμπουν στο σκελετο?¨?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μερικες πληροφορίες παατριωτη!!

Κατω απο το πισσοχαρτο τι εχεις??

Ειναι ταβλες που ακουμπουν στο σκελετο?¨?

Είναι ξύλο OSD σε διαστάσεις 240Χ122 εκατοστά. Τα έχω περάσει 2 χέρια συντηρητικό και 2 χέρια βερνίκι αδιάβροχο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις φαντζσομαι και υδροροή, ετσι??

Αναγκαστικά παρόλο που με χαλάει το πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Πολύ καλό!!! Δώσε μας και μία γενική φωτογραφία από μπροστά της "πέργκολας" τώρα που έχει και τα τούβλα αν γίνεται... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Πολύ καλό!!! Δώσε μας και μία γενική φωτογραφία από μπροστά της "πέργκολας" τώρα που έχει και τα τούβλα αν γίνεται... :bowdown:

Αύριο θα σας στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά παρόλο που με χαλάει το πλαστικό.

Μη βαλεις πλαστικο.... ουτε αλουμηνιο...

Το ήξερα οτι θα σε χαλαει... γιατο ρωτησα...

ψαξου σε κατι διαφορετικό.... μαντεμενιο ας πουμε.... και σε καποιο ιδιαιτερο σχεδιο.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απολογούμαι για την καθυστέρηση

DSC03512.jpg

DSC03511.jpg

DSC03510.jpg

DSC03509.jpg

DSC03508.jpg

DSC03506.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...