Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Μπράβο ρε Γιαννο Καλατράβα με τις γέφυρες σου.

Το ξέρω, γίνομαι αντιπαθητικός αλλά δεν μπορώ να μην το πω, βγάλε αυτά τα κάγκελα με τα σχοινιά και το image θα είναι πολύ ποιο όμορφο, minimal και κομψό!

Το πολύ πολύ αν πέσει κάποιος μέσα σου ρίχνει και ένα κλάδεμα στο επί τόπου, χιχιχχι!!!

Και το τοιχακι πολύ γουστάρω με τους αρμούς σε απόχρωση σαν και του σπιτιού

(η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά)

Πάντα φιλικά και πάντα με αγάπη και εκτίμηση!

:):D:closedeyes:

Το θέμα με την γέφυρα το σκέφτομαι και θα την αλλάξω η θα την βάλω κάπου αλλού και να φτιάξω άλλη. Το ύψος δεν με παίρνει να το κάνω ποιο χαμηλό λόγο χόρου από την δεξιά μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη.... τι πετρες ειναι??

Απο που τις πηρες?? Ζυγι??

Δωσε μας τον τροπο που τις εκοψες... τις γωνιακες αναφερομαι!!!

Υ.Γ. Μετα να φτιαξεις και το παραθυρο.... :)

Όχι ρε ση

Αυτές της αγόρασα…………

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την γέφυρα το σκέφτομαι και θα την αλλάξω η θα την βάλω κάπου αλλού και να φτιάξω άλλη. Το ύψος δεν με παίρνει να το κάνω ποιο χαμηλό λόγο χόρου από την δεξιά μεριά.

Εάν νομίζεις ότι μπορείς να την εκμεταλλευτής βάζοντας την κάπου αλλού έχει καλώς αλλιώς άστη εκεί που είναι απλά βγάλε αυτά τα παλούκια και έτσι θα μπορείς να κάθεσαι με το καμάρι σου ( γιος σου είναι:) να πλατσουρίζεται τα πόδια σας και να ρεμβάζεις την φύση από κοντά.

Η αλήθεια είναι πως την φανταζόμουν ποιο μικρή σε πλάτος για να μην δείχνει δυσανάλογη ως προς την λίμνη και με κατεύθυνση προς τον άλλο δρόμο δίπλα και όχι προς τον κεντρικό, βέβαια εσύ ξέρεις και αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τους χώρους που διαθέτης και είμαι σίγουρος πως θα την βρεις την άκρη.

Χαιρετίσματα στην όμορφη Κύπρο, και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη... σκεφτεσαι για καμια προεκταση της λίμνης παλε?? :wacko:

Μην με κουρδίζετε γιατί δεν θέλω και πολύ!!!!! :wub:

Ατε ρε κουμπάρε ποτε εννάρτης??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μην με κουρδίζετε γιατί δεν θέλω και πολύ!!!!! :bowdown:

Ατε ρε κουμπάρε ποτε εννάρτης??? :wacko:

Εν ηξερω ρε κουμπαρε.... μολις εχω ριαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εν ηξερω ρε κουμπαρε.... μολις εχω ριαλια!!!

Ατε ρε μεν κλαιεσε τζιε αιστα μασκαραλλήκια. :wub::wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απίστευτο!!!

Τωρα να πω παλι μπραβο δεν λεει. Γινομαι μονοτονος..! :D

Κλαδεψες πρόσφατα; Μου φαίνονται λιγότερα τα φυτά σου!

Link to comment
Share on other sites

tsoum

Ναι κλαδεύω αρκετά συχνά. Πολύ αυστηρά κλάδεψα το μπροστινό ημικύκλιο που απειλούσε να μου καλύψει όλη την λίμνη!

Πατριώτη όχι δεν θα την βάλω. Θα φτιάξω πέργολα και θα προσπαθήσω να την κάνω όσο ποιο φυσική μπορώ. Τα ξύλα δεν θα είναι περασμένα από πλάνια. Θα είναι η στρογγυλά η εξάγωνα.

Γιωργος guppy

delta66

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νάμε κι εγω.... :o

χμμμ δηλαδη τωρα τι μας κανεις :wacko: ζήλιες???

:D:D:thumbup:

Γιαννο τι άλλο θα κανεις???

Χωράει τιποτε άλλο το αυλιδάκι σου? Οχι αν χωράει θα πυρποληθώ :bowdown::ninja::o

Συνέχισε :wacko::wacko::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ καλό το ερώτημα σου! Μια φοινικιά δεν θα με χάλαγε καθόλου.

Έχω και άλλα σχέδια στο μυαλό μου, τώρα ασχολούμαι με το φίλτρο.

Έχω τελειώσει σήμερα με κάποιες μετατροπές που έκανα και με την πρώτη ευκαιρία θα σας τις παρουσιάσω.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ καλό το ερώτημα σου! Μια φοινικιά δεν θα με χάλαγε καθόλου.

Έχω και άλλα σχέδια στο μυαλό μου, τώρα ασχολούμαι με το φίλτρο.

Έχω τελειώσει σήμερα με κάποιες μετατροπές που έκανα και με την πρώτη ευκαιρία θα σας τις παρουσιάσω.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Περιμενω να δω!!! :D

:D:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω την μετατροπή που έχω κάνει στο δεύτερο κομμάτι του φίλτρου μου.

Έχω αφαίρεση τα 4 σφουγγάρια που είχα εκεί μέσα. Το φίλτρο βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο. Όταν θα έχω αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.

Πρώτα να πω ότι οι βιόμπαλες που χρησιμοποίησα είναι αυτές εδώ.

DSC02988.jpg

DSC02978.jpg

Η ποσότητα είναι 50 λίτρα. Η κατασκευή τους είναι τέτοια που ανάλογα με το μέγεθος τους καλύπτουν πολύ επιφάνια. Το σχήμα μελετήθηκε και αυτό και μπορεί να καθαρίσει εύκολα.

Ο κατασκευαστής λέει ότι με αυτή την ποσότητα υλικού μπορείς να ταΐσεις μέχρι και 250 γραμμάρια τροφή την ημέρα………. Ίδωμεν…………

Σκοπός του φίλτρου αυτού είναι να γίνεται εύκολος ο καθαρισμός του και συχρόνος

Να αποδίδει σαν φίλτρο.

Πρώτα έχω κάνει αυτή την βάση την οποία έβαλα 15 εκατοστά πάνω από την βάση του βαρελιού. Το λεπτό δίχτυ που βλέπετε είναι για να μην επιτρέπει στης βιοπάλες να ξεφεύγουν.

DSC02979.jpg

Στη παρακάτω φωτογραφία θα δείτε ότι αυτή την βάση την μοίρασα στα 2.

Ο λόγος είναι ότι το βαρέλι στο πάνω μέρος του η διάμετρος είναι μικρότερη.

Με αυτό τον τρόπο λυγίζοντας λίγο αυτή την βάση μπορεί να τοποθετηθεί στο βαρέλι.

Αλλιώς δεν χωράει!

DSC02980.jpg

Πάνω σε αυτό το πλαστικό με το δείκτη τοποθέτησα λάστιχο το οποίο έχω γεμίσει με τρύπες.

DSC02981.jpg

DSC02983.jpg

Το τοποθέτησα στη βάση του βαρελιού και τρύπησα το βαρέλι στα πλάγια βάζοντας την άκρια αυτού του λάστιχου μια βάνα.

DSC02986.jpg

Μετά τοποθέτησα και το βιολογικό υλικό.

DSC02987.jpg

Ο τρόπος λειτουργίας του είναι ο εξής.

Το νερό εισέχετε από το καπάκι περνά από της βιόμπαλες και φεύγει από μία βάνα από κάτω από το βαρέλι προς την λίμνη.

Ο καθαρισμός του γίνετε ως εξής.

Διοχετεύω αέρα στο στρογγυλό λάστιχο που τοποθέτησα στην βάση του βαρελιού μέσο μιας βάνας που βρίσκετε έξω από το βαρέλι. Η πίεση του αέρα αυτού αναγκάζει της βιόμπαλεσ να κινηθούν και να αρχίσουν να γυρίζουν μέσα στο βαρέλι ενώ η εισαγωγή του νερού στο βαρέλι αυτό συνεχίζετε. Ανοίγοντας τώρα την βάνα καθαρισμού που έχω κάτω στην βάση του βαρελιού αφαιρώ όλη την βρόμιά που έχει μαζευτεί.

Δηλαδή ο ροή του νερού προς το φίλτρο και η εισαγωγή του αέρα αναγκάζει το βιολογικό υλικά να ανακατευτεί.

Όπως έχω πει και ποίο πάνω το φίλτρο βρίσκεται υπό δοκίμι. Θα πρέπει να περιμένω να αποκτήσει βιολογία πρώτα. Είμαι αισιόδοξος ώμος ότι η απόδοση του θα είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη...

Θελω μια φωτο απο το δωματιο φιλτρανσης... και απο τις σωληνωσεις.. πως ερχονται και πως καταλήγουν πάλι στη λίμνη.

Υ.Γ. Σε λίγο ΔΕ θα σε χωραει ο Στροβολος!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος δεν παίζεται ,είναι μερακλής.

Καλήμερα Γιάννο :D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη...

Θελω μια φωτο απο το δωματιο φιλτρανσης... και απο τις σωληνωσεις.. πως ερχονται και πως καταλήγουν πάλι στη λίμνη.

Υ.Γ. Σε λίγο ΔΕ θα σε χωραει ο Στροβολος!!

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα σε όλη την παρέα!

Όλο πατέντες μου είσαι Γιάννο, μπράβο σου ρε φίλε, τελικά είναι στην φύση κάποιον ανθρώπων να μην μπορούν να καθίσουν λίγο στα αυγά τους.

Το πείραμα σου εκτός από αυτό που έχεις σκεφτεί μου φέρνει και κάτι από σκιμερ, δεν ξέρω πως απλά σας βάζω ψήλους στα αυτιά για καμία ιδέα.

Επίσης ίσως χρησιμοποιώντας το σύστημα με μια χαμηλότερη ροή αέρα ίσως να επωφεληθεί και η βιολογία σου έχοντας μια καλύτερη οξυγόνωση.

Απλά ιδέες μου έρχονται, μην βαράτε!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα σε όλη την παρέα!

Όλο πατέντες μου είσαι Γιάννο, μπράβο σου ρε φίλε, τελικά είναι στην φύση κάποιον ανθρώπων να μην μπορούν να καθίσουν λίγο στα αυγά τους.

Το πείραμα σου εκτός από αυτό που έχεις σκεφτεί μου φέρνει και κάτι από σκιμερ, δεν ξέρω πως απλά σας βάζω ψήλους στα αυτιά για καμία ιδέα.

Επίσης ίσως χρησιμοποιώντας το σύστημα με μια χαμηλότερη ροή αέρα ίσως να επωφεληθεί και η βιολογία σου έχοντας μια καλύτερη οξυγόνωση.

Απλά ιδέες μου έρχονται, μην βαράτε!!!!! :D:thumbup:

Ναι μου αρέσει να τα κάνω όλα μόνος μου. Το DIY έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως τρομερή οικονομία και το σημαντικότερο είναι ότι το απολαμβάνεις!

Προβληματίζομαι από τώρα όταν θα τελειώσω με τις κατασκευές τη θα κάνω μετά!!!!!

Κάτι θα βρω. :D

Αυτό που λες με τον αέρα το έχω σκεφτεί άλλα θέλει δοκιμή.

Επειδή η πίεση που δημιουργείτε εκεί μέσα είναι αρκετά μεγάλη η διοχέτευση θα πρέπει να γίνεται από κομπρεσέρ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...