Jump to content

Βοηθειααααα....Αναθεμα αυτο το Ιck


Recommended Posts

Thanks Νικο,

Νομιζω οτι και εγω θα φωναζω πλεον οτι η υπομονη ειναι το μονο φαρμακο..

"Το ick εξαφανίστηκε από τη στιγμή που σταμάτησα να το "θεραπεύω"

Και εγω με το Paraguard εχασα ενα clam και επισης νιτρικα ανεβηκαν.

Τα clown νομιζω οτι εχουν oodinium, ειναι θαμπα, εχουν πολυ βλεννα και ελαχιστα μικρες ασπρες βουλιτσες..μπορει να εχω ick και oodinium στο ενυδρειο μαζι ?

Τα αλλα ολα (οσα εμειναν δηλαδη..) δειχνουν ok.

στο αλλο post ρωταω για το οζον ..αν δεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

naso είναι περίεργο ψάρι.

και ποτε δεν ξερεις με τον Νασο πως θα παει :unsure:

συχνα ξαφνικα πεθανουν, αλλα οχι απο τις αρρωστιες, μαλλον απο στρες η τους λειπει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν ειναι δυνατον...τα πραγματα χειροτερεψαν...τα clown εχουν ξεκαθαρο ick :unsure::bowdown:

και νομιζα απο χθες οτι ολα πανε σαφως καλυτερα.....εχω νευριασει απιστευτα με τοσο επιμονο ick

ειναι απιστευτο μετα απο τοσο καιρο οταν το νερο πλεον ειναι και τελειο απο τις μετρησεις....μπαινει απο σημερα oodinium για τρεις μερες...εστω να μην ξαναεξαπλωθει..αν πιασει καθολου το φαρμακο!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις τη δυνατότητα να μεταφέρεις τα ψάρια σε σωστές καραντίνες για να γίνει θεραπεία ..

βάλε μια κουρτίνα στο ενυδρείο και πήγαινε να εξομολογηθείς ..

μπορεί να τα λέω ωμά .. αυτό είναι προσωπική εκτίμηση και δέχομαι τη κριτική σας

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ενυδρειο-καραντινα να παρω? τωρα ειναι λιγα τα ψαρια (1 tang, 1 picasso, 1 goby, 6 chromis, 1 cleaner wrasse) στο μελλον θα εχει περισσοτερα..αραγε ποσα λιτρα?

anyway θα περιμενω μεχρι κυριακη να δω

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σκοπό να κάνεις το ενυδρείο σου κέντρο διερχομένων .. φτιάξε μια καραντίνα 200-400 λίτρα ..

μπορείς αν θέλεις να πετάξεις το μπαλάκι στο προμηθευτή σου ..

εντόπισε το ψάρι που σε ενδιαφέρει -αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι έχεις τις προϋποθέσεις για να πάει καλά στο ενυδρείο σου – παρακολούθησε το , ρώτα πότε έγινε η εισαγωγή του και δώσε του ένα μήνα περιθώριο πριν το πάρεις ..

τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι όλα θα πάνε καλά .. έτσι παίρνεις όλα τα μέτρα που έχεις διαθέσιμα για να έχεις πιο καλές πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites

Thanks

τωρα εχουν περασει 3 μερες θεραπειας με oodinex και δειχνουν να εχει τελειωση αυτη η επιθεση ick...το ξερω οτι ειναι εκει και δεν το βλεπω!!

και αν δεν προσεξω θα εχω παλι τα ιδια..οποτε δεν βαζω τιποτα καινουργιο ουτε αλλαγη νερου ...τιποτα απλα το κοιταω και ταιζω με σκορδο-βιταμινες.

Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι κανενα απο τα κοραλλια lps/soft δεν ενοχλειθηκε απο το φαρμακο.

Τα νιτρικα θα μετρησω αυριο και θα το πω για να μοιραστω την εμπειρια και τα side-effects (αν) του φαρμακου..

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και ανθρακα και το σκιμμερ/οζον/uv να μαζεψουν το φαρμακο.

δειχνουν ολα καλα....καιρος ητανε.

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει 8 μερες και ολα δειχνουν normal

τα νιτρικα παρεμειναν στο 10

το oodinex μαλλον εκανε δουλεια, παντος δεν εβλαψε τα κοραλλια

ανεβασα λιγο την υποαλατοτητα..τωρα ειμαι στα 1.019...αλλα θα το αφησω εκει

για πολυ καιρο ακομα και κρατιεμε δεν τολμω να βαλω οτιδηποτε καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευτυχώς.

Τα ασπόνδυλα, πως ανταποκρίθηκαν στη θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το oodinex δεν αντεδρασαν αρνητικα:

sarcophyton

sinularia

yuma

mushrooms

gorgonia

sponge

pachyclavularia

Caulastrea Furcata

Duncanopsammia Axifuga

Goniopora

Galaxea Fascicularis

Trachyphyllia Geoffroyi

ομως πιο πριν ειχα χασει αρκετα κοραλλια απο το paraguard..με τις βλακεις που εκανα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι εχουν συμβει παρα πολλα ταυτοχρονα για να ριξεις ευθυνες σε ενα και μονο παραγοντα. Επισης το 1019 δεν ειναι χαμηλο για τα κοραλλια που εχεις η αντεχουν σε αυτην την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι εχουν συμβει παρα πολλα ταυτοχρονα για να ριξεις ευθυνες σε ενα και μονο παραγοντα. Επισης το 1019 δεν ειναι χαμηλο για τα κοραλλια που εχεις η αντεχουν σε αυτην την αλατοτητα?

με το που το εριξα το paraguard κλεισανε

αλατοτητα αφησα 1,5 μηνα απο 1.016 και τωρα 1.021 και ανεβαινω σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Πως εχω κρατηθει και δεν εχω βαλει μετα απο τοσο καιρο νεα ψαρια ή κοραλλια ???? αυτο ειναι υπερβαση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...