Jump to content

Το ''ενυδρείο'' μου


vassanto1

Recommended Posts

Η ενότητα εδώ είναι ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΛΩΝ.

Ανεβάζεις τις εικόνες σου και ακούς τις απόψεις για το ενυδρείο σου.

Και θα...τα ακούσεις, γιατί, αν ήθελες να σε συμβουλέψει κάποιος για το θέμα,

θα το έκανες πριν αγοράσεις αυτό το....πως να το χαρακτηρίσω....,

το πράμα που το γεμίζεις λίγο νερό και είναι σαν κάδρο!!!!

Άκου εκεί κάδρο.

Μπορεί φίλοι μου, το ψάρι αυτό να μην ζούσε σε καλύτερες συνθήκες,

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και αναλώσιμο.

Όποιος το θεωρεί αυτό...να πάει να αγοράσει πόστερ, αφίσα, ένα παζλ, μια ζωγραφιά

για να...γεμίσει τον τοίχο.

Είμαστε πιο έξυπνοι από αυτά και γνωρίζουμε,

μετά από έρευνες και μελέτες τις σωστές

συνθήκες διαβίωσης αυτών των ΖΩΝΤΑΝΩΝ οργανισμών.

Ακολουθήστε τις απλές και βασικές συμβουλές και τότε μόνο θα μπορείτε

να χαίρεστε για τον mini-βιότοπο που θα έχετε στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ σας.

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ενότητα εδώ είναι ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΛΩΝ.

Ανεβάζεις τις εικόνες σου και ακούς τις απόψεις για το ενυδρείο σου.

Και θα...τα ακούσεις, γιατί, αν ήθελες να σε συμβουλέψει κάποιος για το θέμα,

θα το έκανες πριν αγοράσεις αυτό το....πως να το χαρακτηρίσω....,

το πράμα που το γεμίζεις λίγο νερό και είναι σαν κάδρο!!!!

Άκου εκεί κάδρο.

Μπορεί φίλοι μου, το ψάρι αυτό να μην ζούσε σε καλύτερες συνθήκες,

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και αναλώσιμο.

Όποιος το θεωρεί αυτό...να πάει να αγοράσει πόστερ, αφίσα, ένα παζλ, μια ζωγραφιά

για να...γεμίσει τον τοίχο.

Είμαστε πιο έξυπνοι από αυτά και γνωρίζουμε,

μετά από έρευνες και μελέτες τις σωστές

συνθήκες διαβίωσης αυτών των ΖΩΝΤΑΝΩΝ οργανισμών.

Ακολουθήστε τις απλές και βασικές συμβουλές και τότε μόνο θα μπορείτε

να χαίρεστε για τον mini-βιότοπο που θα έχετε στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ σας.

ΗΡΕΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ήθελα να μην ασχοληθω με αυτό το θέμα, ουτε καν θα έμπαινα στην διαδικασία να γραφτώ στο Forum.Θα αγόραζα ωραια ψάρια και οταν θα ψόφαγαν θα έποιρνα άλλα.Απλό δεν είναι??εγ θέλω να ασχοληθώ πραγματικά και για αυτο έβγαλα από μέσα τα σκαλαράκαι και εβαλα Ε Ν Α Ν μονομάχο.Επειδη θέλω να περνάει καλά.Όπως και ο σκύλος μου.να γουστάρει που είναι εκεί/

Φιλε μου να επειδη σε καταλαβαινω ΕΓΩ στη θεση σου θα εκανα το παρακατω.Αν θελεις καντο αν θελεις οχι.Ακουσες γνωμες,ακουσες διαφορες αποψεις,ακουσες ακουσες ακουσες.Τωρα ειναι δικη σου αποφαση τι θα κανεις.Αν κανεις το σωστο η το λαθος θα το δεις στην πορεια.Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αφου το ενυδρειο σου ειναι 23 Λυτρα (καλο θα ηταν να ειναι λιγο παραπανω δλδ 30 αλλα τεσπα) αφου εχει φιλτρακι,θερμοστατη ειναι τα απαραιτητα για να ζησει ο μονομαχος.αν κανεις μετρησεις και ειναι καλες τοτε δεν βρισκω το προβλημα.

Παιδια ας μου πει καποιος πιο ειναι το προβλημα σας για το συγκεκριμενο ενυδρειο ποια ειναι τα μειον του.Αλλα με ηρεμο τροπο γιατι απο οτι διαβασα τα ποστ πολυ εχουνε παρει μεγαλο τουπε εδω μεσα.Ειπαμε δεν θα σκοτωθουμε κιολας.Οποτε ηρεμια και κουβεντα.Περιμενω τα μειον οπως ειπα για να σας καταλαβω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οτι και να λεει ο φιλος, το καδρο-ενυδρειο δεν το αγοραζω. :D

Οπως και τα ενυδρεια-πορτατιφ, ντουλαπες, κομοδινα, γραφεια, τραπεζαριες, ντιβανοκασελες, τρια δωματια και κουζινα με λιγα κοινοχρηστα και γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

ηρεμησαν τα πραγματα!

τελος καλο, ολα καλα!

Ηθελαν εμενα τα πουλακια μου για να ηρεμισουν.Και ο αγιος φοβερα θελει.Λοπον παμε ολοι οσοι απαντησαν στο ποστ για σφηνακια.Κερναει ο nidal xxaaxxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Ηθελαν εμενα τα πουλακια μου για να ηρεμισουν.Και ο αγιος φοβερα θελει.Λοπον παμε ολοι οσοι απαντησαν στο ποστ για σφηνακια.Κερναει ο nidal xxaaxxaxaxa

Σφηνακια νερου, αφου εχει καταντησει πυροσβεστης.- :thumbup::D:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τόση φασαρία για το τίποτα. 23lt δεν είναι λίγα. Αν κάποιος θεωρεί ότι τα λίτρα είναι λίγα, συμβουλέψτε τον άνθρωπο να βάλει κάποιο άλλο είδος σε αυτό το ενυδρείο. Στο κάτω κάτω είναι 23lt. Πόσοι εδώ μέσα δεν έχουν γαρίδες και σαλιγκάρια σε 20lt;

Προσωπικά φίλε μου, με τα λίγα που ξέρω, τα λίτρα σου είναι ok για κάποια είδη. Το θέμα είναι να προσέχεις το νεράκι κάνοντας κάποια τεστ και να παρατηρείς την συμπεριφορά του μονομάχου σου. Η μόνη δυσκολία με το ενυδρείο σου είναι όπως είπαν τα παιδιά στην συντήρησή του και αυτό μόνο επειδή είναι κάπως στενό και λίγο ψηλά, θα ανεβαίνεις όμως σε μια καρεκλίτσα και όλα ok!

Πρέπει επίσης να προσέξεις λίγο αν γίνεται σωστός αερισμός στο ενυδρείο σου, επειδή είναι στενό και η επιφάνεια του νερού λίγη. Γίνεται σωστή ανατάραξη; Αν όχι τα επίπεδα CO2 θα ανέβουν πολύ, ίσως χρειαστείς μια μικρή αεραντλία. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις μετρώντας το ph και την σκληρότητα του νερού σου και ανατρέχοντας στον κατάλληλο πίνακα. Για περισσότερα κοίτα εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...F1%E7%F3%E7+CO2

Οι αντιδράσεις που αντιμετώπισες είναι αναμενόμενες, σε καινούργια πράγματα καμιά φορά αντιδρούμε αυθόρμητα σπασμωδικά επιθετικά, χωρίς κακία όμως. Από υπερβολικό ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια και ελπίζω να μην απογοητεύτηκες από το καλωσόρισμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ήθελα να μην ασχοληθω με αυτό το θέμα, ουτε καν θα έμπαινα στην διαδικασία να γραφτώ στο Forum.Θα αγόραζα ωραια ψάρια και οταν θα ψόφαγαν θα έποιρνα άλλα.Απλό δεν είναι??εγ θέλω να ασχοληθώ πραγματικά και για αυτο έβγαλα από μέσα τα σκαλαράκαι και εβαλα Ε Ν Α Ν μονομάχο.Επειδη θέλω να περνάει καλά.Όπως και ο σκύλος μου.να γουστάρει που είναι εκεί/

Εγώ πάντως φίλε vassanto1 δεν αναφερόμουν σε εσένα με τα παραπάνω που έγραψα, αλλά στον φίλο frank86 επειδή επέμενε... Εσύ φαίνεται ότι προσπαθείς να μάθεις και να διορθώσεις τα λάθη σου κι αυτό είναι πολύ καλό... :thumbup:

Στο κάτω-κάτω όσοι του κάνετε επίθεση, θυμηθείτε τα λάθη που κάνατε εσείς στην αρχή... Οι περισσότεροι έχουμε κάνει και χειρότερο ξεκίνημα...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οτι και να λεει ο φιλος, το καδρο-ενυδρειο δεν το αγοραζω. :D

Οπως και τα ενυδρεια-πορτατιφ, ντουλαπες, κομοδινα, γραφεια, τραπεζαριες, ντιβανοκασελες, τρια δωματια και κουζινα με λιγα κοινοχρηστα και γκαραζ.

Θα συμφωνησω και εγω.Εμενα στο μυαλο μου στο ακουσμα "ενυδρειο" αλλη κατασκευη μου ερχετε και οχι κατι σαν αυτο που παρουσιασες.Τωρα,οσο για αυτο που ανεφερες πιο πριν οτι καποιοι μιλανε σαν να μην εχουν κανει λαθη,προσωπικα εγω εχω κανει πολλα.Τα περισσοτερα,επειδη δεν ρωτουσα και δεν επαιρνα γνωμες.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...