Jump to content

Hypancistrus Zebra


stormtrooper

Recommended Posts

IMG__1373.jpg

IMG__1377.jpg

:chair::chair::wootwoot::wootwoot::):wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου ζήσουν , πανεμορφαααααααααα!!!!!!!!

Προβλέπω να πέσουν μερικά εγκεφαλικά απόψε .......... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Tι? Μόνο αυτές? Εννοείτε οτι δεν σε πιστεύω και θέλω φώτο και από ενυδρείο... :chair:

Καλώς τα δέχτηκες φίλε Νίκο και καλά να τα περάσετε! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος να σου ζήσει :chair::wootwoot:

Θα ήταν "φθηνός" φαντάζομαι :):wootwoot::chair:

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Καταρχήν είναι μόνο ένα για την ώρα. Ο κύριος λόγος είναι πως δεν ήξεραν να μου πούνε σε τί συνθήκες νερού τα είχανε, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω παραπάνω. Τελικά το νερό του ήταν... κουλό: PH:7,5 - KH:2 - GH:11!!!!!!

Το ενυδρείο που θα φιλοξενηθεί η κυρία (ΕΛΠΙΖΩ) της φωτογραφίας είναι ένα 125L που έχω στήσει εδώ και 2 μήνες (περίπου) στο σαλόνι και τρέχει με ένα Eheim 2224. Ο μοναδικός κάτοικος μέχρι στιγμής ήταν ένας common pleco 20cm. Αυτός φυσικά θα φύγει κάποια από αυτές τις μέρες. Οι συνθήκες μου είναι PH:7,5 - KH:3 - GH:8. Σιγά σιγά θα ρίξω και το PH. Το ενυδρείο έχει λευκή άμμο (πούδρα), ξύλα μοπάνι και μία σπηλιά από πηλό. Φυσικά θα κατασκευαστού και ΠΟΛΛΕΣ ακόμα σπηλιές από σχιστόλιθο.

Αυτή τη στιγμή ο ψάρης μου (περίπου 5cm) κάνει προσαρμωγή και δείχνει μία χαρά! Οι φωτογραφίες που ακολουθούν δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά θα ακολουθήσουν και άλλες... όταν μπουν και άλλα Zebra :chair:

IMG_1379_resized.jpg

IMG_1378_resized.jpg

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια...

Φτου-φτου μη μου το ματιάξετε :-)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο :wootwoot: ,

αντε και σύντομα να δημιουργήσεις ένα καρπερό ζευγάρι :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες προσαρμωγή και παρ'όλα αυτά το ζεμπράκι μπήκε μέσα στο ενυδρείο αγχωμένο και λαχανιασμένο. Σιγά σιγά συνήλθε όμως και τώρα την έχει αράξει πίσω από το προφίλτρο της εισόδου του φίλτρου! Σήμερα δεν θα ταϊστεί και αύριο μάλλον δεν θα του ανάψω καθόλου τα φώτα. Ήρθε στην Ελλάδα χτες και σήμερα άλλαξε πάλι περιβάλλον μπαίνοντας στο ενυδρείο μου, οπότε πρέπει να του προσφέρω ηρεμία. Φυσικά, όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία, έχω αφαιρέσει την μία λάμπα από το ενυδρείο.

Παιδιά, απλά ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!

@south

Με ένα καρπερό ζευγάρι, δεν κάνουμε δουλειά. Χρειάζονται τουλάχιστον 2 ζευγάρια... Πώς άλλωστε θα προμηθεύσω τους φίλους συμφορουμίτες μου??? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι πολύ όμορφο, και το κυριότερο αντισταθηκες στην παρέα του

ώμος μιας και τα είδα πρώτος είναι δικό μου και αυτό αλλά και τα άλλα (2 ζευγάρια) που θα βάλεις οπότε οταν γίνουν 4 μου τα δίνεις όλα μαζί και πας εσύ για άλλα :chair:

Μέχρι τότε να μου το προσέχεις

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι πολύ όμορφο, και το κυριότερο αντισταθηκες στην παρέα του

ώμος μιας και τα είδα πρώτος είναι δικό μου και αυτό αλλά και τα άλλα (2 ζευγάρια) που θα βάλεις οπότε οταν γίνουν 4 μου τα δίνεις όλα μαζί και πας εσύ για άλλα :wootwoot:

Μέχρι τότε να μου το προσέχεις

Ηθικά και εγκεφαλικά, όντως σου ανήκουν... και έτσι θα εξακολουθήσουν να σου ανήκουν και στο μέλλον :chair:

Σήμερα ήρθε η κοπέλα μου σπίτι και με προειδοποίησε πως αν δεν πάψω να ασχολούμαι με το ψάρι θα φύγει.... και έφυγε :chair:

Αυτή τη βδομάδα μάλλον θα πάω να πάρω κι άλλο και θα μετατρέψω σιγά σιγά το ενυδρείο σε βιότοπο Rio Xingu!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συν-πλεκοβλαμμένε stormtrooper.

Έχω να σου εκφράσω το θαυμασμό μου για το υπέροχο νέο σου ψαράκι και θα ήθελα να σου ευχηθώ σύντομα να πάρεις περισσότερα.... :chair:

Το ψάρι είναι μικρό ακόμα για αναγνώριση φύλλου αλλά έχει κάποια χαρακτηριστικά θηλυκού, αλλά για να μήν κάνω τον προφήτη σε 6 με 12 μήνες πιστεύω θα ξέρουμε.... :chair:

Link to comment
Share on other sites

...Σήμερα ήρθε η κοπέλα μου σπίτι και με προειδοποίησε πως αν δεν πάψω να ασχολούμαι με το ψάρι θα φύγει.... και έφυγε :chair:

Εγω θα αναψω ενα κερακι στη παναγια την πλεκοκρατουσα γιατι ειμαι τυχερος.

Σημερα μου εκανε δωρο η δικια μου ενα ancistrακι L-183 δωρο. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αναψω ενα κερακι στη παναγια την πλεκοκρατουσα γιατι ειμαι τυχερος.

Σημερα μου εκανε δωρο η δικια μου ενα ancistrακι L-183 δωρο. :chair:

Να σου ζήσει να το χαίρεσαι! Πού το βρήκε? Θέλω κι εγώ! Πάρε και άλλα για να κάνεις αναπαραγωγή! Θα σου ανταλλάσω ένα ζεμπράκι με κάθε 50 L183 :chair:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να πω μία απίστευτη εμπειρία...

Σήμερα έβαλα χέρι μέσα στο ενυδρείο για αν φυτέψω ριζούλες και ξεμύτισε το ζεμπράκι και ήρθε και βεντούζαρε στο χέρι μου!

:chair:

I'm in love!!!

(ελπίζω να είναι θηλυκό)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να πω μία απίστευτη εμπειρία...

Σήμερα έβαλα χέρι μέσα στο ενυδρείο για αν φυτέψω ριζούλες και ξεμύτισε το ζεμπράκι και ήρθε και βεντούζαρε στο χέρι μου!

:chair:

I'm in love!!!

(ελπίζω να είναι θηλυκό)

Να μη βαλεις ομως και το κεφαλι σου μεσα γιατι θα σου κανει καμια πιπιλια και σε εχει χωρισει στα σιγουρα η κοπελα. :chair:

καψουρηηηηηηη

αν ειναι αγορακι το σηκωνει τα χαλικακι ε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αγορακι το σηκωνει τα χαλικακι ε?

Το τρώει το αγγουράκι

Τη γλύφει τη ταμπλέτα

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω ................εισαι παλιοχαρακτηρας!!!!!!!!! :chair: Βρε πας καλα;;; Εγω τοσο καιρο μαζι σου τι συζηταω;;;; Και το δικο μου το αγορακι που ψαχνει νυφη, ουτε αυτο θυμασαι;;; :) Δεν τα λες καλα τα πραγματα!!!!! Θα ειχα βαλει αγγελια, αλλα εχεις χαρη που δεν ξερω πως μπαινουν οι φωτο. Αμ κι' ο αλλος (Delta66) το τσιμπησε και δεν ειπε κουβεντα. :chair: Ουτε αυτος ξερει οτι θελω δολιχοπτερο;;; :wootwoot: Ντροπη σας. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Αααααααααα και να τη χαιρεσαι.- :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω ................εισαι παλιοχαρακτηρας!!!!!!!!! :chair: Βρε πας καλα;;; Εγω τοσο καιρο μαζι σου τι συζηταω;;;; Και το δικο μου το αγορακι που ψαχνει νυφη, ουτε αυτο θυμασαι;;; :wootwoot: Δεν τα λες καλα τα πραγματα!!!!! Θα ειχα βαλει αγγελια, αλλα εχεις χαρη που δεν ξερω πως μπαινουν οι φωτο. Αμ κι' ο αλλος (Delta66) το τσιμπησε και δεν ειπε κουβεντα. :wootwoot: Ουτε αυτος ξερει οτι θελω δολιχοπτερο;;; :) Ντροπη σας. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Αααααααααα και να τη χαιρεσαι.- :wootwoot:

Ποιός είσαι εσύ? Σε ξέρω??? Σας παρακαλώ κύριε! Θα εισηγηθώ ασφαλιστηκά μέτρα από τους MODs!!!

Ότι συζητάμε δεν έχει αλλάξει. Εγώ εσένα περιμένω!

Σήμερα πήρα και 2ο :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααα εσυ δεν πας καλα. :wootwoot: Ωραια λοιπον και εγω απο Δευτερα παιρνω 2 για μενα και ειμαστε πατσι. :wootwoot::chair: Αυτο που πηρες λιγο μεγαλουτσικο μου φαινεται σε μεγεθος, κανω λαθος;;; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο ειδος :chair: :chair:

Να σου ζησουν και σου ευχομαι να δεις πιτσιρικια συντομα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααα εσυ δεν πας καλα. :wootwoot: Ωραια λοιπον και εγω απο Δευτερα παιρνω 2 για μενα και ειμαστε πατσι. :wootwoot::chair: Αυτο που πηρες λιγο μεγαλουτσικο μου φαινεται σε μεγεθος, κανω λαθος;;; :wootwoot:

Πρέπει να είναι περίπου 1 έτους ή κάτι λιγότερο. Το άλλο που πήρα είναι μικρότερο. Όπως είπε και ο Husky πιο πάνω είναι δύσκολο να διακρύνεις το φύλλο σε αυτό το μέγεθος, αλλά προσπάθησα να διαλέξω αυτά που έφερναν σε θυληκά!

Αλήθεια, αυτό που λέγαμε, πού έχει μείνει? Γιατί αργούμε?

Φανταστικο ειδος :chair::wootwoot:

Να σου ζησουν και σου ευχομαι να δεις πιτσιρικια συντομα :wootwoot:

Δυστυχώς τα πιτσιρίκια δεν θα έρθουν πριν το 1-1,5 έτος. Παρ'όλα αυτά, μέχρι τότε θα έχουν μπει κι άλλα και τότε... τρελό πάρτι με ούζα :wootwoot:ελπίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι περίπου 1 έτους ή κάτι λιγότερο. Το άλλο που πήρα είναι μικρότερο. Όπως είπε και ο Husky πιο πάνω είναι δύσκολο να διακρύνεις το φύλλο σε αυτό το μέγεθος, αλλά προσπάθησα να διαλέξω αυτά που έφερναν σε θυληκά!

Αλήθεια, αυτό που λέγαμε, πού έχει μείνει? Γιατί αργούμε?

Δυστυχώς τα πιτσιρίκια δεν θα έρθουν πριν το 1-1,5 έτος. Παρ'όλα αυτά, μέχρι τότε θα έχουν μπει κι άλλα και τότε... τρελό πάρτι με ούζα :chair:ελπίζω :chair:

:wootwoot::wootwoot::):wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μοπεί να είναι χαζή, αλλά γνωρίζει κανείς αν το "καταφύγειο" που επιλέγουν τα ζεμπράκια, μπορεί να καθορίσει το φύλλο τους? Θέλω να πω, πως παίζει ρόλο αν επιλέγουν πέτρα ή ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...