Jump to content

Σχεδόν 7 μήνες


panosk

Recommended Posts

μοιαζουν ετσι?

ομορφη ειναι!ειναι δυσκολη?

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν αρκετά , δεν νομίζω είναι δυσκολότερη από την γονιοπορα ελάχιστες διαφορές υπάρχουν. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ βρε Πανο μας! :thumbup::thumbup::D:D

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!

1. Μπραβο

2. Μπραβο

3. Μπραβο

4. Μπραβο

5. Μπραβο

...κουραστηκα

999. Μπραβο

1000. Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοο

Αξιος!

Φτου φτου!!! Απλα υπεροχο!!!

Τα υπολοιπα απο κοντα!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

H γονιοπορα ειναι καιρο στο ενυδρειο?

:thumbup::thumbup:

Φίλε δεν την έχεις ξεπεράσει ακόμα τη γονιοπόρα ε;

Πραγματικά δύσκολο κοράλλι.

Κι εμένα νέκρωσε κατά 80% η δικιά μου από το «τρυφερό άγγιγμα» μια ανεμώνης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους

Μόλις παρέλαβα το νέο μου φωτιστικό arcadia 3χ250 MH και θα ήθελα την γνώμη σας για την ομαλή μετάβαση από το παλαιό στο νέο, να θυμίσω ότι το παλαιό είναι 6χ80 τ5. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο! (Βαλε κανενα λινκ να χαζεψουμε) ειμαι στην ιδια φαση και μπορω να σου πω τι μου εχουν προτεινει μεχρι στιγμης:

Υψος: 30cm και σταδιακο κατεβασμα στα 20cm αναλογα με την αντιδραση των κοραλιων.

Χρόνος: αν μπορείς μην τα ανάψεις όλα μαζί και αύξησε την συνολική ισχύ σταδιακά.

Ισως να βοηθησει και προσθηκη Ιωδιου (Iodide) σε περιπτωση μικρο καψιματων των κοραλιων.

Πανω απ ολα παρατηρηση απο κοντα.

Ακτινικες δεν θα εχεις ?

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο! (Βαλε κανενα λινκ να χαζεψουμε) ειμαι στην ιδια φαση και μπορω να σου πω τι μου εχουν προτεινει μεχρι στιγμης:

Υψος: 30cm και σταδιακο κατεβασμα στα 20cm αναλογα με την αντιδραση των κοραλιων.

Χρόνος: αν μπορείς μην τα ανάψεις όλα μαζί και αύξησε την συνολική ισχύ σταδιακά.

Ισως να βοηθησει και προσθηκη Ιωδιου (Iodide) σε περιπτωση μικρο καψιματων των κοραλιων.

Πανω απ ολα παρατηρηση απο κοντα.

Ακτινικες δεν θα εχεις ?

Συνάδερφε μόλις τώρα χάζευα το post σου

:huh:

Πιστεύω ότι θέλει παραπάνω το 30cm απόσταση από τα κοραλλιά , σκέφτομαι να το ξεκινήσω από 50 cm , για περισσότερη ασφάλεια , και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Με 3x250 MH @ 50cm πάρε γυαλια ηλιου με UV protection γιατι δεν θα μπορεις να χαζευεις το ενυδρειο σου :huh:

ΥΣ

Το λινκ δεν δουλευει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με 3x250 MH @ 50cm πάρε γυαλια ηλιου με UV protection γιατι δεν θα μπορεις να χαζευεις το ενυδρειο σου :huh:

ΥΣ

Το λινκ δεν δουλευει :thumbup:

εχεις δικιο αλλα :thumbup::thumbup:

Φύλαγε τα ρούχα σου :bowdown:

θα ανεβασω νεο link !!

Link to comment
Share on other sites

Μην κρεμάσεις το φωτιστικό χαμηλα... ξεκινα 35-40cm απο το νερό, ειναι αρκετα τα 250W

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Μην κρεμάσεις το φωτιστικό χαμηλα... 35cm απο το νερό, ειναι αρκετα τα 250W

Δεν έχω τέτοιο σκοπό Νίκο, αντίθετα μάλιστα έλεγα κοντά στα 50 αλλά μάλλον είναι υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα , που δεν ξερώ πώς να αντιμετωπίσω, το flame αποφάσισε μετά από 8 μήνες να δοκιμάσει όλα τα sps μου , αρκετά από αυτά δεν ανοίγουν πια , σε παγίδα και ολους τους συνδυασμούς αυτής δεν μπαίνει , η παγίδα είναι μέσα Ίδη 10 μέρες αλλά τίποτα , ακόμα το ενυδρείο είναι αρκετά στοκαρισμένο , και η παγίδα εμποδίζει την κυκλοφορία ( 2 κυκλοφοριτές είναι εκτός ) έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δεν ξέρω ποια παγίδα χρησιμοποιείς, αλλά ένα καθρεφτάκι κολλημένο εξωτερικά του ενυδρείου, θα βοηθήσει πολύ.

Τα αγγελάκια έχουν τέτοιες συμπεριφορές, ιδιαίτερα αν μεγαλώσουν πολύ. Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι μήπως τα κοράλλια εμφάνισαν κάποια υποστροφή και κατόπιν το αγγελάκι βρήκε τις κατάλληλες συνθήκες για να επιτεθεί. Το ίδιο ισχύει και με τα στρείδια, όταν χάσουν την προστατευτική-απωθητική βλέννα τους λόγω κακών συνθηκών ή υποστροφής.

Πάντως το συγκεκριμένο ψάρι πάντα τσιμπολογάει sps, χωρίς να τους δημιουργεί πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν πολλά αγγελάκια, τότε τα κοράλλια στρεσάρονται από τα συνεχή τσιμπήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δεν ξέρω ποια παγίδα χρησιμοποιείς, αλλά ένα καθρεφτάκι κολλημένο εξωτερικά του ενυδρείου, θα βοηθήσει πολύ.

Τα αγγελάκια έχουν τέτοιες συμπεριφορές, ιδιαίτερα αν μεγαλώσουν πολύ. Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι μήπως τα κοράλλια εμφάνισαν κάποια υποστροφή και κατόπιν το αγγελάκι βρήκε τις κατάλληλες συνθήκες για να επιτεθεί. Το ίδιο ισχύει και με τα στρείδια, όταν χάσουν την προστατευτική-απωθητική βλέννα τους λόγω κακών συνθηκών ή υποστροφής.

Πάντως το συγκεκριμένο ψάρι πάντα τσιμπολογάει sps, χωρίς να τους δημιουργεί πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν πολλά αγγελάκια, τότε τα κοράλλια στρεσάρονται από τα συνεχή τσιμπήματα.

Νίκο καλησπέρα ,

Η παγίδα που χρησιμοποιώ είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις και για να κυριολεκτώ είναι η δικιά σου !!

Το παρατηρούσα και από παλαιότερα όταν τα συζητούσαμε ότι τσιμπάει που και που, αλλά τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο , υγιείς κοράλλια με μεγάλη ανάπτυξη δεν βγάζουν πολύποδες,, αλλά από το διαρκές τσίμπημα έχουν υποτροπιάσει και πιστεύω ότι τα έχω χάσει Ίδη. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καθρέφτη???

Αν το πιάσεις βάλτο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

το αγγελάκι <διαβάζει εφημερίδα > ..έχει πάρει πρέφα τι του σκαρώνει ο Πάνος .. μετά από 11 ? μέρες δε λέει να μπει :thumbup: ..

Πάνο να σου στείλω ένα μασούρι δυναμίτη ?:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καθρέφτη???

Αν το πιάσεις βάλτο κάτω.

Νίκο όσο αναφορά το καθρέφτη δεν μπορώ να το βάλω γιατί το dejardini και ο japinicus είναι τα πρώτα που πάνε και στρεσαροντε παρά πολλή με αποτέλεσμα ο πρώτος να χτυπάει με τόση δύναμη την παγίδα ώστε να τη ρίχνει κάτω ( ξέρεις το μέγεθος τις παγίδας σου !!! )

Σχετικά τώρα με το που θα των βάλω αν των πιάσω………

Link to comment
Share on other sites

το αγγελάκι <διαβάζει εφημερίδα > ..έχει πάρει πρέφα τι του σκαρώνει ο Πάνος .. μετά από 11 ? μέρες δε λέει να μπει :thumbup: ..

Πάνο να σου στείλω ένα μασούρι δυναμίτη ?:thumbup:

Τάσο σήμερα το απόγευμα έχει επιχείρηση ευρείας κλίμακας, τα ανάλογα αξεσουαρ αγοραστήκαν και είμαστε έτοιμοι για εκστρατεία , θα ενημερώσω σχετικά , αν αποτύχουμε στείλτε το !! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι τα κοραλια stressαριστηκαν απο το ψάρι?

Ενοώ, μηπως συμβαινει αυτό που σου ειπε ο Νικος?

Πρώτα να υποτροπίασαν τα κοράλια και μετά να επιτεθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες καθρέφτη???

Αν το πιάσεις βάλτο κάτω.

Τι καθρεπτες,τι τροφη..........μιλαμε να ερχεται μπροστα στην παγιδα και να περιμενει να περασει το φαι εξω για να φαει και μετα κοπανα.Σπασιμο νευρων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν κάποιες πληροφορίες για...αθερινόδικτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...