Jump to content

Σχεδόν 7 μήνες


panosk

Recommended Posts

Μου ήρθαν κάποιες πληροφορίες για...αθερινόδικτο.

Ωχ………!!!! Νικοοοο...........

Τα καλά νέα ταξιδεύουν γρήγορα ………….

Ο βράχος βγήκε έξω ,και ανατοποθετήθηκε πολλή πρόχειρα , πολλά sps,lps,έσπασαν ,έχει γεμίσει ο τόπος φραγκακια.

Καταμέτρηση απωλειών σήμερα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια συγνωμη αλλα ολη αυτη η διαδικασια δεν ειναι πολλη χειροτερη απο το να πιασεις ενα ψαρι? Νομιζω πως με λιγη υπομονη θα το επιανες στο τελος. Καλη DYI παγιδα εχει και σε thread στο Reef Central.

Καπου εχω ποσταρει το λινκ εδω μεσα, αν σε ενδιαφερει ψαξε για DIY Ψαροπαγιδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα ολη αυτη η διαδικασια δεν ειναι πολλη χειροτερη απο το να πιασεις ενα ψαρι? Νομιζω πως με λιγη υπομονη θα το επιανες στο τελος. Καλη DYI παγιδα εχει και σε thread στο Reef Central.

Καπου εχω ποσταρει το λινκ εδω μεσα, αν σε ενδιαφερει ψαξε για DIY Ψαροπαγιδα.

Ευχαριστώ Νίκο !!! :thumbup:

Φίλε filrou κοίταξε τα παραπάνω post το συγκεκριμένο ψάρι δεν μπαίνει στην παγίδα !!!

Υπήρχε σοβαρός λόγος που μπήκα σε όλοι αυτή την δυσάρεστη διαδικασία ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

περιμένω από ώρα σε ώρα τα ευχάριστα νέα ..

filrou .. όταν χάνεις τις ακροπόρες μια μια .. μόνο με ψυχοφάρμακα μπορείς να κάνεις υπομονή :thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα ολη αυτη η διαδικασια δεν ειναι πολλη χειροτερη απο το να πιασεις ενα ψαρι? Νομιζω πως με λιγη υπομονη θα το επιανες στο τελος. Καλη DYI παγιδα εχει και σε thread στο Reef Central.

Καπου εχω ποσταρει το λινκ εδω μεσα, αν σε ενδιαφερει ψαξε για DIY Ψαροπαγιδα.

Κι εγω σου λεω οτι αν ησουν εκει θα σου εσπαγαν τα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω από ώρα σε ώρα τα ευχάριστα νέα ..

filrou .. όταν χάνεις τις ακροπόρες μια μια .. μόνο με ψυχοφάρμακα μπορείς να κάνεις υπομονή :thumbup: ..

Καλημέρα σε όλους,

Η εικόνα του ενυδρείου μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή , αν και είναι σχετικά νωρίς , μιας που χθες έχτισα ξανά το βράχο στην τελική του μορφή, λίγες ακόμα παρεμβάσεις θα γίνουν στο μέλλον. Απώλειες , η μια από της μεγάλες μου εφυλλιες έσπασε σε 7-8 κομμάτια όλα ζωντανά , η μισή μου histrix μας άφησε , λογικό μια που η μισή ήταν πολλή ώρα έξω από την λεκάνη, η άλλη μισή δείχνει αρκετά καλά προς το παρών. Τα υπόλοιπα sps δείχνουν ότι θα τα καταφέρουν, αμέσως άρχισαν να ανοίγουν πολύποδες παρόλα τα σπασίματα που έχουν πολλά από αυτά , ακόμα και εκείνα που ήταν κλειστά όταν ο κόκκινος δαίμονας βρισκόταν μέσα . τα ψαριά είναι μια χαρά με πολλή όρεξη για φαγητό , το blue είναι λίγο νευρικό αλλά δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα . αυτή είναι η κατάσταση με την πρώτη ματιά , ο χρόνος θα δήξη τι πραγματικά ισχύει…………

Link to comment
Share on other sites

Κριμα,βραδυνες ωρες δεν μπορεις να το τσακωσεις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τις ζημιές. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα το ενυδρείο σου θα γίνει όπως πριν.

Υπομονή και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

τέτοιο <στραπάτσο> έχουμε περάσει οι περισσότεροι ..

το μάθημα είναι ότι πρέπει να προσέχουμε πολύ τι βάζουμε στο ενυδρείο . :thumbup: .

είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα ξεχάσεις τα άσχημα και θα χαίρεσαι υγιέστατο ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση και τα καλά σας λόγια ! :thumbup:

Έτσι όμως είναι το hobby έχει κα στραβές , άμα δεν πάθεις δεν θα μάθεις λέει !!! :thumbup:

Να ευχαριστήσω Στράτο dias και Γιώργο gesο για όλοι την βοήθεια και την καλή παρέα !! :thumbup:

Johanus που ήσουν ?????? δεν πειράζει πάνω από όλα η δουλεία !!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Johanus που ήσουν ?????? δεν πειράζει πάνω από όλα η δουλεία !!!!!! :thumbup:

Διακοπές στις κυκλάδες κάνω!!! Άλλωστε δεν τα πάω καλά με τα δίχτυα :thumbup: Τα πράγματά σου ήρθαν 100%. Θα επανορθώσω το Σάββατο γκρινιάρη!

Έγινε επεξεργασία - Johanus
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως σου εκανε τοσο μεγαλη ζημια και εγω εχω ενα flame και ενα bi-color τα οποια τα βλεπω και αραια και που τσιμπολογανε αλλα ολα τα SPS εχουν αναπτυξη. Δεν φανταστηκα οτι σου σκοτωνε τα SPS.

Ευχομαι το γρηγορη αναρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα πως σου εκανε τοσο μεγαλη ζημια και εγω εχω ενα flame και ενα bi-color τα οποια τα βλεπω και αραια και που τσιμπολογανε αλλα ολα τα SPS εχουν αναπτυξη. Δεν φανταστηκα οτι σου σκοτωνε τα SPS.

Ευχομαι το γρηγορη αναρωση.

Στο παρελθόν είχα και τα δυο ψάρια που προανέφερες , το flame για περίπου 7 μήνες τσιμπολογούσε όπως ανέφερες,και τα sps είχαν μια πολλή καλή ανάπτυξη, ξαφνικά τα πράγματα άλλαξαν τραγικά, για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα 3 από τις άκρο μου τις προτιμούσε ιδιαίτερα,(όχι βεβαία πως οι υπόλοιπες των αφήναν αδιάφορο) με αποτέλεσμα να έχουν κλειστούς πολύποδες κατά την διάρκεια τις μέρας και απώλεια χρώματος, μετά την απομάκρυνση του και αφού πέρασαν τα πανδεινα, με όλοι την διαδικασία για δυο συνεχόμενες μέρες , αμέσως έδειξαν εμφανή βελτίωση και ως προς το χρώμα αλλά και τους πολύποδες , να σημειώσω ότι το νερό μου δεν είναι τόσο ποιοτικό όσο πριν ,πεσμένη alk, ca, mg και για πρώτη φορά 20 νιτρικά !!!!!!

Ελπίζω να μην έχεις τέτοια συμπεριφορά και επιπτώσεις από το δικό σου (ψαράκι ) αλλά έχε στο μυαλό σου ότι τα πράγματα αλλάζουν αρκετά γρήγορα πολλές φορές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μερικές φώτο από το υποκατασκευή,νέο ενυδρείο του Πάνου!!!!

post-2706-1241891699_thumb.jpgpost-2706-1241891684_thumb.jpg post-2706-1241891666_thumb.jpg

post-2706-1241891868_thumb.jpgpost-2706-1241891856_thumb.jpgpost-2706-1241891834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε καλόπαιδα! Καλή δουλειά και ωραίο παρεάκι!

Όλα τα λεφτα το think fish στον πάτο (πως φαίνονται οι διαβασμένοι)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ακομα φωτογραφιες απο τη σημερινη προοδο,καθως κοληθηκαν οι κοντρες και τα υδραυλικα του συστηματος,και κουμπωθηκαν και καποια απο τα ξυλα της βασης.Συγχωρεστε με για την ποιοτητα των φωτογραφιων καθως δεν ειμαι καλος φωτογραφος,αλλα ειναι και απο κινητο.

Α.....και το πρωτο ζωντανο εν ωρα ταισματος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο !!

Μπραβο!!!

Καλή συνέχεια και απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια στον αρχιτέκτονα Νιντάλ για την κατασκευη του :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...