Jump to content

Σκάκι!


Recommended Posts

Υπάρχει κανένας Grand Master σκακιστής στο φόρουμ? Παλαιότερα ασχολούμουν αρκετά, αλλά στην πορεία λόγω έλλειψης χρόνου το παράτησα. Θα Ενδιαφερόταν κανείς για σκάκι μέσω του φόρουμ on-line?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανένας Grand Master σκακιστής στο φόρουμ? Παλαιότερα ασχολούμουν αρκετά, αλλά στην πορεία λόγω έλλειψης χρόνου το παράτησα. Θα Ενδιαφερόταν κανείς για σκάκι μέσω του φόρουμ on-line?

Όχι Grand Master αλλά έπεζα σε ομάδα της Α' Εθνικής (μην τρομάξεις) πριν από αρκετά χρόνια...Δεν είναι κακή ιδέα - μεταξύ των συζητήσεων για το άλλο μας χόμπι - να ρίχνουμε και καμιά "πενιά"...Πάντως ο χρόνος είναι ένα θέμα που πρέπει να μας απασχολήσει αφού ποτέ δεν είναι...αρκετός (!!!) για μια παρτίδα με αξιώσεις. Σάχ !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας Grand Master σκακιστής στο φόρουμ? Παλαιότερα ασχολούμουν αρκετά, αλλά στην πορεία λόγω έλλειψης χρόνου το παράτησα. Θα Ενδιαφερόταν κανείς για σκάκι μέσω του φόρουμ on-line?

Άσε άσε και σε ξέρω του λόγου σου :thumbup:

δέν θέλει και πολύ με μία κίνηση να κάνεις ΄΄ΜΑΤ΄΄ και να ξανανάψουν τα αίματα περί διαδιλώσεων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους,

εγώ δεν ξέρω σκάκι, αλλά ξέρω ένα καλό ανεκδοτάκι και....επίκαιρο

Δύο αναρχικοί παίζουν σκάκι

Λέει ο ένας: ΜΑΤ

Απαντάει ο άλλος: ΝΤΟΥ-ΝΤΟΥ

:thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Όχι Grand Master αλλά έπεζα σε ομάδα της Α' Εθνικής (μην τρομάξεις) πριν από αρκετά χρόνια...Δεν είναι κακή ιδέα - μεταξύ των συζητήσεων για το άλλο μας χόμπι - να ρίχνουμε και καμιά "πενιά"...Πάντως ο χρόνος είναι ένα θέμα που πρέπει να μας απασχολήσει αφού ποτέ δεν είναι...αρκετός (!!!) για μια παρτίδα με αξιώσεις. Σάχ !

Δηλαδή αν φτιάξουμε μία φόρμα σε word ή excel και μέσω του τόπικ αναφέρουμε τα σημειά κίνησης των πιονιών είσαι μέσα? Κάτι σαν το σκάκι "δια αλληλογραφίας". Θέμα χρόνου δεν τίθεται... έχουμε ζωή μπροστά μας.... :thumbup: Αρκεί να μπαίνουμε και να μην αφήσουμε παρτίδα στη μέση! Θα επιχειρήσω να φτιάξω την φόρμα με ένα ταμπλώ και να μετακινούμε τα πιόνια βάση αυτών που γράφουμε θα γράφουμε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, Καλά Χριστούγεννα με υγεία !!!

Περιμένω την πρώτη σου κίνηση (επειδή η ιδέα ήταν δική σου ξεκινάς λευκός) :thumbup:

Άντε καλή αρχή !!!

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, Καλά Χριστούγεννα με υγεία !!!

Περιμένω την πρώτη σου κίνηση (επειδή η ιδέα ήταν δική σου ξεκινάς λευκός) :thumbup:

Άντε καλή αρχή !!!

Τάσος

Λοιπόν,

Ετοίμασα ένα ταμπλώ σε Excel όπου όλα τα πιόνια κινούνται κατά βούληση. Προτείνω να κατεβάσεις το συγκεκριμένο αρχείο και να περνάς σε αυτό τις κινήσεις τόσο τις δικιές μου όσο και τις δικιές σου. Δεν είναι ανάγκη να επισυνάπτουμε συνέχεια το αρχείο. Εμείς απλά θα γράφουμε τις κινήσεις μας και θα τις περνάμε στο αρχείο μας για να έχουμε και εικονική κατάσταση!

Στο αρχείο έχω ένα main table το οποίο προτείνω να κρατήσουμε ανέπαφο ως φόρμα για επόμενες παρτίδες! Δίπλα υπάρχουν άλλα worksheets όπου μπορούμε να κάνουμε τα παιχνίδια. Στα πινακάκια μπορούμε να περνάμε τις ονομασίες των χρηστών που συμμετέχουν και τις κινήσεις τους ως αρχείο.

CHESS_TABLE.xls

Ένα ζήτημα είναι ο τρόπος γραφής των κινήσεων. Προσωπικά προτείνω τον παρακάτω:

1) Όταν μετακινούμε στρατιώτη απλά θα γράφουμε το τετράγωνο που καταλήγει. πχ το πιόνι που είναι στη θέση d3 και θέλουμε να το πάμε στο d4 θα γράφουμε μόνο το d4.

2) Άλογο: Να συμβολίζουμε το άλογο με το κεφαλάιο γράμμα Ν και δίπλα το τετράγωνο που καταλήγει. πχ Το άλογο από το τετράγωνο g1 θέλω να το πάω στο τετράγωνο f3. Οπότε γράφω Νf3.

3) Αντίστοιχα και για τους αξιωματικούς μόνο που το γράμμα τους να είναι το Β.πχ Βg5.

4) Το ίδιο και για τους πύργους με το γράμμα R, τις Βασίλισσες με το γράμμα Q και τους βασιλιάδες με το γράμμα Κ.

5) Όταν "τρώμε" κάποιο πιόνι θα συμβολίζουμε με τον ίδιο τρόπο όπως παραπάνω αλλά βάζοντας το γράμμα x μεταξύ του πιονιού που κουνάμε και του τετραγώνου κίνησης. πχ Ο αξιωματικός στο c4 "τρώει" τον στρατιώτη στο f7. Οπότε γράφουμε Βxf7.

6) Όταν γίνεται Ρουά (όχι ματ) θα συμπληρώνουμε το σύμβολο + στο τέλος της κίνησης. πχ Qh3+ (η βασίλισσα κάνει ρουά στο βασιλιά από το τετράγωνο h3).

7) Το ροκέ να το συμβολίζουμε γράφοντας 0-0.

Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί το παραπάνω. Αν προτείνεις κάτι άλλο δεχτό. Αν πάλι δεν μας πολυβολεύει ο συμβολισμός μπορούμε απλά και περιγραφικά να λέμε πχ η βασίλισσα από το h4 πάει στο h6 και σου κάνω ρουά.....

Ξεκινάω λοιπόν:

Ο στρατιώτης από το g2 πάει στο g3, δηλαδή g3.

Καλή αρχή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζήτημα είναι ο τρόπος γραφής των κινήσεων. Προσωπικά προτείνω τον παρακάτω:

1) Όταν μετακινούμε στρατιώτη απλά θα γράφουμε το τετράγωνο που καταλήγει. πχ το πιόνι που είναι στη θέση d3 και θέλουμε να το πάμε στο d4 θα γράφουμε μόνο το d4.

2) Άλογο: Να συμβολίζουμε το άλογο με το κεφαλάιο γράμμα Ν και δίπλα το τετράγωνο που καταλήγει. πχ Το άλογο από το τετράγωνο g1 θέλω να το πάω στο τετράγωνο f3. Οπότε γράφω Νf3.

3) Αντίστοιχα και για τους αξιωματικούς μόνο που το γράμμα τους να είναι το Β.πχ Βg5.

4) Το ίδιο και για τους πύργους με το γράμμα R, τις Βασίλισσες με το γράμμα Q και τους βασιλιάδες με το γράμμα Κ.

5) Όταν "τρώμε" κάποιο πιόνι θα συμβολίζουμε με τον ίδιο τρόπο όπως παραπάνω αλλά βάζοντας το γράμμα x μεταξύ του πιονιού που κουνάμε και του τετραγώνου κίνησης. πχ Ο αξιωματικός στο c4 "τρώει" τον στρατιώτη στο f7. Οπότε γράφουμε Βxf7.

6) Όταν γίνεται Ρουά (όχι ματ) θα συμπληρώνουμε το σύμβολο + στο τέλος της κίνησης. πχ Qh3+ (η βασίλισσα κάνει ρουά στο βασιλιά από το τετράγωνο h3).

7) Το ροκέ να το συμβολίζουμε γράφοντας 0-0.

Το μόνο διαφορετικό που θα πρότεινα είναι να συμβολίζουμε τα τετράγωνα της σκακιέρας και τα "κομμάτια" με ελληνικά γράμματα και όχι με αγγλικά για να διευκολύνουμε και όσους δεν γνωρίζουν τόσο καλά αγγλικά ή διεθνή ορολογία σκακιού, δηλαδή:

1) Οι στήλες της σκακιέρας από αριστερά προς τα δεξιά αντί a, b, c, κλπ. σε α, β, γ, ..., θ

2) Η πρώτη σου κίνηση λοιπόν από g3 θα γίνει η3

3) Ο Ίππος συμβολίζεται με Ι αντί Ν, o Αξιωματικός με Α αντί Β, o Πύργος με Π αντί R, η Βασίλισσα με Β αντί Q και ο Βασιλιάς με Ρ αντί Κ

4) Επίσης εκτός από το μικρό ροκέ (0-0) το μεγάλο ροκέ με 0-0-0 (από την πλευρά της Βασίλισσας)

Για όλα τ' άλλα συμφωνώ...Εξάλλου αν προκύψει και κάποια άλλη ανάγκη τη συζητάμε επιτόπου...

Άντε και καλές παρτίδες :thumbup:

CHESS_TABLE.xls

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο διαφορετικό που θα πρότεινα είναι να συμβολίζουμε τα τετράγωνα της σκακιέρας και τα "κομμάτια" με ελληνικά γράμματα και όχι με αγγλικά για να διευκολύνουμε και όσους δεν γνωρίζουν τόσο καλά αγγλικά ή διεθνή ορολογία σκακιού, δηλαδή:

1) Οι στήλες της σκακιέρας από αριστερά προς τα δεξιά αντί a, b, c, κλπ. σε α, β, γ, ..., θ

2) Η πρώτη σου κίνηση λοιπόν από g3 θα γίνει η3

3) Ο Ίππος συμβολίζεται με Ι αντί Ν, o Αξιωματικός με Α αντί Β, o Πύργος με Π αντί R, η Βασίλισσα με Β αντί Q και ο Βασιλιάς με Ρ αντί Κ

4) Επίσης εκτός από το μικρό ροκέ (0-0) το μεγάλο ροκέ με 0-0-0 (από την πλευρά της Βασίλισσας)

Για όλα τ' άλλα συμφωνώ...Εξάλλου αν προκύψει και κάποια άλλη ανάγκη τη συζητάμε επιτόπου...

Άντε και καλές παρτίδες :thumbup:

Δεκτά όλα τα παραπάνω!

Συνεχίζουμε: Ιζ3

Παρεπιπτόντως... το έχεις υπόψη σου ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως... το έχεις υπόψη σου ΑΥΤΟ.

Όχι αυτό το site δεν το ήξερα...Πάντως πολύ ενδιαφέρον :thumbup: θα το ψάξω...

Απάντηση : Ιζ6

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας Grand Master σκακιστής στο φόρουμ? Παλαιότερα ασχολούμουν αρκετά, αλλά στην πορεία λόγω έλλειψης χρόνου το παράτησα. Θα Ενδιαφερόταν κανείς για σκάκι μέσω του φόρουμ on-line?

Νίκο έλα να παίξουμε!

Λοιπόν ρίχνω: 6-1 κάνω πόρτα, εσύ τώρα

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έλα να παίξουμε!

Λοιπόν ρίχνω: 6-1 κάνω πόρτα, εσύ τώρα

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Βρε βρε καλώς τον!!!! Χρόνια πολλά σε σένα και την οικογένειά σου :thumbup:

λΕχω να παίξω τάβλι......... χρόόόόόόόόόόόνια!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό το site δεν το ήξερα...Πάντως πολύ ενδιαφέρον :thumbup: θα το ψάξω...

Απάντηση : Ιζ6

Έχει πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια αν και πολλά από αυτά δεν φτάσανε στο τέλος τους καθότι ο χαμένος τα παράταγε 1-2 κινήσεις πριν το ματ! Αξίζει να δεις τις παρτίδες του Paul Morphy (κυρίως με αντίπαλο τον Anderssen) μόνο και μόνο για την διαφορά στην νοοτροπία του παίχτη και πως "έμπασε" τον μοντέρνο τρόπο σκέψης στο σκάκι!

Απάντηση: δ4

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλώς τον!!!! Χρόνια πολλά σε σένα και την οικογένειά σου :thumbup:

λΕχω να παίξω τάβλι......... χρόόόόόόόόόόόνια!

οκ τότε.

μόνο ζάρια άσε τα πούλια.

ρίχνω..... ουπς 6-6, χα χα τι παιχταράς που είμαι, κέρδισα και αφού κέρδισα και δεν παίζαμε με λεφτά θα έρθω να πάρω τα Ζεμπρακια.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε.

μόνο ζάρια άσε τα πούλια.

ρίχνω..... ουπς 6-6, χα χα τι παιχταράς που είμαι, κέρδισα και αφού κέρδισα και δεν παίζαμε με λεφτά θα έρθω να πάρω τα Ζεμπρακια.... :thumbup:

Αν έρθεις με κοντό παντελονάκι, σχολικό σακάκι, άσπρες κάλτσες μέχρι το γόνατο και λουστρίνι παπουτσάκι να μου πεις τα κάλαντα, θα σου δώσω ζεμπράκι!!!!

Ειλικρινά ένα τέτοιο θέαμα το πληρώνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση: δ4

Μαύρος: β6

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: β6

Άσπρος: ε3

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: ε3

Μαύρος: Αη4

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: Αη4

Άσπρος: γ4

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις με κοντό παντελονάκι, σχολικό σακάκι, άσπρες κάλτσες μέχρι το γόνατο και λουστρίνι παπουτσάκι να μου πεις τα κάλαντα, θα σου δώσω ζεμπράκι!!!!

Ειλικρινά ένα τέτοιο θέαμα το πληρώνω :thumbup:

ρε Νικο σαν Hentai Cartoon θα μοιαζω, τα μεγαλα ματια και τα γυαλια θα μου λειπουν μονο.

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: γ4

Μαύρος: ε6

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: γ4

τι παίζεις βρε μαζέτα ?

άλλη πατάτα δεν βρήκες ?

έχει ξεπεραστεί αυτή η απάντηση μετά τον αγώνα μου :thumbup::thumbup: με τoν Fisher το 1964 στο Βερολίνο

διάβασε και λίγο θεωρία .. :blink:

:D:D:thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: ε6

Άσπρος: γ5

Link to comment
Share on other sites

Άσπρος: γ5

Μαύρος: βxγ5

Link to comment
Share on other sites

Μαύρος: βxγ5

Άσπρος: Βα4+

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...