Jump to content

Νέες μετρήσεις


pd1975

Recommended Posts

λοιπον εχουμε και λεμε

Κh=6,ξαναεπεσε ενα βαθμο παρολο που χρησιμοποιω ενα buffer της τροπικ μαριν,αλλα ειχα αυξηση στην αλλατοτητα=1026 οποτε θα προσθεσω σκετο νερο για να πεσει παλι στο 1025.

ΡΗ=8,3

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10

ΝΗ3,ΝΗ4=0

Θερμοκρασια=26

το νερό με τον αραγωνίτη τρεχει εδω και 35 μερες

με τον Ζ.Β 28 μέρες και 16 μερες τώρα ριχνω λιγη τροφή

Πως το βλεπετε?εχει γινει ο περιβόητος κυκλος?

Υ.Γ απο την αρχη λειτουργει εξωτερικό φιλτρο της ΕΙΗΕΙΜ 2213 με μακαρόνι σφουγγαρι ανθρακα και αντιφωσφορο και απο την στιγμη που μπηκε και ο βραχος λειτουργει και το σκιμμερ κανονικα στο φουλ το οποιο ειναι εως και 400 λιτρα ενυδρειο.καθαρός ογκος νερου ειναι 92 λιτρα.

κυκλοφορητης φιλτρο και σκιμμερ δημιουργουν παραλληλα καλη κυκλοφορια και οξυγονωση του νερου.

σχεδον ολες τις μερες ειχα κλειστα τα φωτα,οταν για 5 περιπου μερες ανοιξα μονο την μια λαμπα ισχυος 15 βατ 10000k σχηματιστηκεκαφε αλγη κατω στο υποστρωμα και λιγο στο τζαμι,εκλεισα το φως και απο κατω εξαφανιστηκε αλλα παρεμεινε στο τζαμι.

Ελπιζω να σας εδωσα αρκετα στοιχεια για να μου πειτε την γνωμη σας αν μπορω να προχωρησω στο επομενο βημα ομαδα καθαρισμου και κανενα ανθεκτικο ισως ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο κύκλος του αζώτου, σύμφωνα με τις τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, που μας δίνεις, έχει ολοκληρωθεί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το σύστημά σου έχει ωριμάσει και μπορεί από αύριο να δεχθεί πλήρες βιοφορτίο. Υπάρχουν κανόνες που σίγουρα γνωρίζεις.

Οι ομάδες καθαρισμού μπορούν να μπουν, με την προϋπόθεση να ανάβουν τα φώτα, ώστε η διατομική άλγη, να εξασφαλίσει τις πρώτες διατροφικές τους ανάγκες.

Έχεις κάπου παρουσίαση του συστήματός σου?

Πρόσεξε τις τιμές των φωσφορικών αλάτων.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα να μην ανοίγεις καινούργιο ποστ κάθε μέρα που παίρνεις μετρήσεις.

Συνέχισε να διατυπώνεις όλες τις απορίες πάντα στο ίδιο ποστ , με θέμα το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και τους 2 σας.αφου εκανα υπομονη εως τωρα και τα επομενα βηματα θα ναι πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπε και ο Νικος, μπορεις να ξεκινήσεις σιγά σιγα να ανοιγεις τα φωτα και να βάλεις τους πρώτους κατοίκους του συστηματός σου. Μιλάμε για τις ομάδες καθαρισμού σε αυτή τη φάση του ενυδρείου, σαλιγκαρακια, ερημήτες, γαριδες!

Συνέχισε με προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεχρι τωρα ειχα τα φωτα κλειστα με ποσες ωρες την ημερα να ξεκινησω και καθε ποσο προοδευτικα να αυξανω τις ωρες?χτες πηγα στο καταστημα που ψωνιζω και μου ειπε να μην βαλω ακομα ομαδα καθαρισμου λογω ευαισθησιας τους αλλα και γιατι ακομα δεν εχω την αναλογη αλγη για να τραφουν...ετσι πηρα 2 ψαρακια το ενα ανθεκτικο μου αρκετά ενα μπλε νταμσελ με κιτρινη ουρά αλλα οπως ειπε ειναι σχετικα επιθετικό αλλα το πηρα σε πολυ μικρό μεγεθος και το αλλο με ρίσκο ενα κλοουν σε διπλασιο μεγεθος απο το νταμσελ

και τα 2 ειχαν μπορω να πω πολυ καλες αντιδρασεις ειδικα το νταμσελ το οποιο απο την αρχη εκινειτο στην μεση και μπροστα στο ενυδρειο το κλοουν ενω αρχικα μπικε αναμεσα στο βραχο σε μια τρυπα βγηκε εξω και ηταν ολο στην δεξια πλευρα του ενυδρειου.εριξα λιγη τροφη το νταμσελ ορμηξε κατευθειαν ενω το κλοουν ψιλοαδιαφορο

αυριο θα βαλω και καμια φωτο.αλλα και τον αντιφωσφορο με την ευκαιρια.παντα ημουν υπερ της προληψης και οχι της καταστολης

δεν περιμενω να δω κατι για να πραξω αναλογως εκτος και αν δεν μπορω να το προβλεψω λογω απειριας.παρολα αυτα εχω διαβασει παρα πολλα ποστ εδω μεσα και μαθαινω απο τα παθηματα και τις αποριες των αλλων.απλα δεν ειχα δωσει μεχρι τωρα σημασια στην φωτοπεριοδο δεδομενου οτι πλεον φιλοξενω 2 ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

κατι που ξεχασα ειναι οτι μου ειπε περιπου στισ 60-65 μερες να βαλω ομαδα καθαρισμου.ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εστησα ενυδρειο το εστρωσα χωρις ψαρακια μεσα!

Μερικα flake και υπομονη ειναι αρκετα!

Η ομαδα καθαρισμου δεν θα μπει μονο με το περας 1-2 μηνων. πρεπει να παρεις τα καταλληλα test για τον κυκλο του αζωτου και απο εκει να κρινεις οτι εχει ολοκληρωθει ο κυκλος!

Link to comment
Share on other sites

Η salifert ειναι μια εταιρια με αξιοπρεπεστατα test. Ειναι μια καλη επιλογή!

Για να ελενξεις ολο το κυκλο σου, θα χρειαστεις test NH3, NO2 και NO3...

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους με υγεια και δουλεια για να εχουμε και λεφτα,τιποτα αλλο ολα τα ολα γινονται

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιοσ γιοα το ποση ωρα πρεπει να εχω αναμμενα τα φωτα και ποσο να τα αυξανω και ποτε προοδευτικα?

υπαρχει καποιο ποστ για να διαβασω?

Link to comment
Share on other sites

6-7 ωρες ειναι αρκετες!

Εχεις αρκετες κρυψωνες για τα ψαρακι σου?

Μηπως να ξαναδουμε λιγο το στισημο του βραχου?

Link to comment
Share on other sites

ναι νικο οπως το βλεπεις εσωτερικα ειναι γεματο τρυπες και σπηλιες μικρες και μεγαλες απλα δεν μπορουν να φανουν λογω κακης ποιοτητας των φωτων για αυτο προσπαθησα να ανεβασω βιντεακι.

το κακο με το φωτισμο ειναι οτι για 4 με 5 μερες ειχα αναμμενα φωτα για πολλες ωρες κοντα 12 με 14 και σχηματιστηκε καφε αλγη

στο τζαμι την απομακρυνα τριβοντας με το χερι εκανα καλα?

εχω αρχισει αυτο που μου λες 6 ωρες καθημερινα μεθαυριο θα παρω και χρονοδιακοπτη για να σβηνουν οταν θα λειπω στην δουλεια.

ακομα η αλκαλικοτητα ειναι στο 6 παρα την χρηση του αλκα μπαλανς της τροπικ μαριν,γραφει οτι ρυθμιζει και το ασβεστιο και οτι καθε δοση αυξανει 1 βαθμο την αλκαλικοτητα....να χαμε να λεγαμε

τελοσπαντων αφου βρηκα εδω μεσα διαφορα ποστ σχετικα απο αλλους ειδα ενα μπαφερ της seachem κανει δουλεια αλλα πως θα το βρω εδω στην σαλονικα δεν ξερω.

τα ψαρακια τρωνε κανονικα και κινουνται πολυ καλα μεσα στο ενυδρειο ειδικα μεσα στις πολλες σπηλιες που υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

διαβασα οτι τα κλοουνακια αν ειναι 2,3 δεν εχουν προβλημα και ειναι πιο καλα εφοσον δεν υπαρχει καποια ανεμωνη για κρυψωνα-σπιτι οποτε 14/1 που θα εχει εισαγωγη ο αμαζονιος λεω να παρω ακομα ενα για συντροφια και να γινουν 3 τα ψρακια μαζι με το νταμσελ ειναι τολμηρο αυτο?θα επιβαρυνω το συστημα ετσι?οι 18 μερες μετα την πρωτη τοποθετηση ψαριων στο ενυδρειο ειναι αρκετες για την φιλοξενια ενος ακομη?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την alkalinity που την μετράμε σε meg / L, και την ΚΗ που την μετράμε σε dkh.

Εκτιμώ το 6 που αναφέρεις σαν alkalinity είναι ΚΗ.

Εάν πράγματι έχεις alkalinity 6 το ΚΗ σου είναι πάνω από 16

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα

διαβασα οτι τα κλοουνακια αν ειναι 2,3 δεν εχουν προβλημα και ειναι πιο καλα εφοσον δεν υπαρχει καποια ανεμωνη για κρυψωνα-σπιτι οποτε 14/1 που θα εχει εισαγωγη ο αμαζονιος λεω να παρω ακομα ενα για συντροφια και να γινουν 3 τα ψρακια μαζι με το νταμσελ ειναι τολμηρο αυτο?θα επιβαρυνω το συστημα ετσι?οι 18 μερες μετα την πρωτη τοποθετηση ψαριων στο ενυδρειο ειναι αρκετες για την φιλοξενια ενος ακομη?

Η γνώμη μου είναι να μην αγοράζεις ψάρια ποτέ την πρώτη ημέρα της εισαγωγής τους

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω NAVY για τις συμβουλες σου το 6 που αναφερω ειναι 6 dkh οσοναφορα την εισαγωγη δεν θα παω και την επομενη εννουσα οτι θα περασουν καποιες μερες αλλα θα ψωνισω απο την συγκεκριμενη εισαγωγη γιατι τωρα δεν εχει

φυσικο ειναι τα ψρακια που θα ερθουν να ειναι ταλαιπωρημενα και εξασθενημενα και να τα δουν ολα με τις τοσες αλλαγες εδω με βοηθαει η εμπειρια απο το γλυκο νερο δεν κανω τετοια λαθη και τα 2 ψαρακια που εχω παρει ηταν κοντα στισ 15 μερες στο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω NAVY για τις συμβουλες σου το 6 που αναφερω ειναι 6 dkh ......

άρα να το αναφέρεις ΚΗ ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πριν και μετά για να βλέπεις τις μεταβολές.

Η μέτρηση του ΚΗ και της αλατότητας πριν την αλλαγή θα σε βοηθήσει να φτιάξεις σωστότερο το νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης αλλαγη νερου δεν εχω κανει αλλα εχω προσθεσει νερο οποτε εκανα μετρηση κυριως της αλατοτητας ωστε να μην εχουμε μεταβολες με την εισαγωγη του νερου.αντικατασταση θα κανω αν εχω μη επιθυμητες μετρησεις αυξημενα νιτρικα αμμωνια φωσφορικα..τωρα εκτος απο το ΝΟ3 ολα τα αλλα ειναι μηδενικα

το προβλημα μου οπως ανεφερα πολλες φορες ειναι το kh δεν ανεβαινει ευτυχως που εχω σταθερο ph

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις

NO2,NH3,NH4=0

NO3=25 αυξηση 15 ml/l

αλατοτητα=1025

ph=8,2

θερμοκρασια=26

οποτε για να μειωσω το NΟ3 να κανω μια αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγή νερού θα βοηθήσει στη μειωση των ΝΟ3...

Καλό θα ηταν να την δρομολογήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...