Jump to content

Νέες μετρήσεις


pd1975

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φωτος πιο πανω εχω

μεχρι στιγμης εχω μονο βραχο 3 ψαρακια εναν ερημιτη και ενα σαλιγκαρι

ειμαι στην προετοιμασια για να βαλλω μελλοντικα κοραλλια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε complex θα σε παρακαλουσα να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες. Ετσι γινετε ευκολοτερη η αναγνωση του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω απορια

οταν βαζω τα προσθετα ασβεστιο μαγνησιο και τα λοιπα ακουσα καπου οτι πρεπει να ειναι κλειστο το σκιμερ για 24 ωρες

αληθευει?

αν ναι αυτο δεν εχει καμμια επιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες χρησιμοποίησα προσθετα δεν έκανα κατι τετοιο!!!

Διαβασε τις οδηγιες του σκευάσματος, αν δεν αναφαιρει κατι τετοιο δεν βρισκω το λογω να το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

και ολα λειτουργησαν κανονικα ε?

παντως νικο το σαλιγκαρι ειδικα κανει φοβερη δουλεια αλλωνιζει

θα βγει και εξω να καθαρισει τα χαλια χαχαχχ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχουμε σημερινες μετρησεις

KH=12,NO2,NH3,NH4,PO4=0

PH=8,4 NO3=10ml/l

θερμοκρασια=26

αλατοτητα=1024

χτεσ προσθεσα ενα ακομα μελος στην ομαδα καθαρισμου μια γαριδα ολα πανε καλα εχωβ αρχισει και τα προσθετα μαγνησιου ασβεστιου

ερωτηση εχω και στροδιο και ιωδιο αυτα τα ριχνω προληπτικα?συμφωνα με τις οδηγιες?

ή υπαρχουν τεστ που αναλογως κανονιζω εαν και ποτε θα ριξω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Η ιοδινη και το Sr ειναι ιχνοστοιχια που πολοι χομπιστες δεν χρησιμοποιούν. Με τακτικες αλλαγες νερού τα ιχνοστοιχεια αυτα θα βρικονται σε φυσιολογικα επιπεδα!

Οι τιμες Ca Mg που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

νικο δυστιχως δεν μου ηρθαν τα τεστ ακομα για αυτο δεν εχω μετρησεισ ασβεστιου μαγνησιου πιστευω μεχρι τεατρτη το αργοτερο να τα εχω στα χερια μου απο παλαιοτερη απαντηση σου ξερω που πρεπει να κυμανθω με αυτα

παντως ακομα δεν εχω λογο να κανω αλλαγη νερου ειχα κανει μια πριν 10 μερες σχεδον 30 λιτρα

οπως ειδες εχω και καλες μετρησεις οποτε ειμαι σε αναμονη

απο την ομαδα καθαρισμου το σαλιγκαρι κανει φοβερη δουλεια

δεν ξερω αν ειναι τουρμπο σνειλ παντως κανει τρομερη δουλεια εχει κωνικο κελυφος αν γνωριζει καποιος

σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα...

και κατι ακομα ο αμαζονιος δευετρα θα εχει μεγαλη εισαγωγη εξαλλου πλησιαζει και η εκθεση για οσυς ειναι απο β.Ελλαδα να ερθουν να την επισκεφτουν

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κατι...εαν εχεις την προθεση να βαλεις σκληρα κοραλια καλο θα ηταν να μετρας κ ιοδινη κ να προσθετεις κιολας.Εγω εχω ιοδινη 0,01 με το ζορι...με το που προσπαθησα να την ανεβασω λιγο(εδω κ μια βδομαδα),χαρης τις τελειες συμβουλες σας,η εμφυλια μου οχι μονο εστρωσε αλλα αρχησε να βγαζει κ νεα πλοκαμακια!!!!Ενω πριν φαινοταν καπως κ εχασα κ 2 κεφαλια....

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα σας ευχαριστω

δεν εχω σκοπο παντως να παω σε σκληρα αν και ποτε δεν ξερεις τρογωντας ανοιγει η ορεξη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα προσεξα ενα πορτοκαλι-καφε πανω στον βραχο ρωτησα στον αμαζονιο και μου ειπε οτι ειναι πολυποδας.ειναι φυσιολογικο αυτο?

εντωμεταξυ οσο περναει ο καιρος η καφε αλγη μειωνεται αισθητα χωρις να κανω κατι για αυτο.συντομα θα εχω μετρησεις απο ολα για να μου πειτε την γνωμη σας μετα με τι κοραλλια πρεπει να ξεκινησω...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να βάλεις καποια φωτο να δουμε για τι ακριβως μιλας?

Ειναι καλο που αρχισε να μειώνεται... ευχάριστα τα νεα!!!

Τα ευκολοτερα κοράλια ειναι τα μ****α. Αυτά θα ανεχτουν μια αλλαγή στο σύστημα αλλα και δεν εχουν απιστευτες απαιτήσεις φωτισμού!

Θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις με αυτα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

επιτελους μετρησεις ασβεστιου μαγνησιου

ασβεστιο=420,μαγνησιο=1440

τα υπολοιπα ΚΗ=10,ΝΟ2,ΝΗ3,ΝΗ4,ΡΗ=0,ΡΗ=8,3,αλατοτητα=1024,ΝΟ3=10

θερμοκρασια=26

να αρχισω να σκεφτομαι για μ****α κοραλλια?αν ναι θα σας πω ποια μου αρεσουν να μου πειτε την γνωμη σας και πως πρεπει να τα τοποθετησω αν υπαρχει καποιος κανονας και σειρα

κατι ακομα που εχω απορια ειναι ποσα ψαρακια μπορω να εχω σε ενα ενυδρειο 93 λιτρων καθαρα?

υπαρχει καποιοσ κανονας αναλογα με το μηκος τους η κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουρουσες να κανεις μια αρχη με καποιο μαλακο κοραλακι...

σιγα σιγα και προσεκτηκά.

Ο φωτισμος σου? θυμισε μας λιγο...

Για τα ψαρακια, δεν υπαρχει καποιος γενικος κανονας! Ειναι θεμα οχι μονο μεγεθους αλλα και ηθολογιας του ειδους που θελουμε να βαλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...