Jump to content

Νέες μετρήσεις


pd1975

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια ο αμαζονιοσ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να εχω ΝΟ3 γιατι ειναι 40 ημερων συστημα και μου ειπε οτι θα αυξηθει και αλλο.

μπορει και να φτασει και 100

ειπε ακομα να μην ξεκινησω αλλαγες νερου αλλα να βαλω κατι που τα απορροφα

τα ψαρια ειπε δεν επηρρεαζονται απο αυτο παρα μονο απο τα ΝΟ2 και αμμωνια και αφου ειναι μηδενικα ολα οκ.ετσι προσθεσα στο εξωτερικο φιλτρο ενα υλικο της κεντ που ειναι κατι χαλικακια και τα απορροφουν

αλλαγες νερου μου ειπε περιπου στο 3μηνο να κανω,τα ΝΟ3 επηρρεαζουν μονο τα ασπονδυλα οπου πανω απο 25 εχουν προβλημα βιωσημοτητας.

Επισης σε διαφορα ποστ διαβασα απο καποιους αλλους οτι ενα μπαφερ της σικεμ αυξανει την αλκαλικοτητα οποτε και αυτο το ξεκινησα για να την φτασω 10-12 dkh.με το μπαφερ της τροπικ μαριν ειχα σταθερη αλκαλικοτητα και ph καθως επισης λεει οτι ρυθμιζει και ασβεστιο το συγκεκριμενο προιον.

θα σας πω εντυπωσεις απο το μπαφερ της σικεμ ωστε στο μελλον να το χρησιμοποιησει και καποιος αλλος για να αυξησει την kh.

σιγα σιγα αρχιζω και τα τεστ σε ασβεστιο μαγνησιο και δεν ξερω τι ακομη ωστε να βαλω και τα καταλληλα προσθετα ωστε να κανω τα πρωτα βηματασε κανα μηνα ισως με κοραλλια

παρακαλω οποιος εχει την διαθεση και γνωση ασ σχολιασει αυτο το ποστ

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω καθολου το Post και τις πληροφοριες απο το καταστημα.

Απλά θα σε συμβουλέψω να διαβάζεις και να μαθαινεις πρωτου προσθεσεις οτιδηποτε στο ενυδρειο σου!

Τα NO3 δεν εχουν να κανουν με το ποσο νεο ειναι το ενυδρειο σου. Ειναι το τελευταίο στάδιο του κύκλου του αζωτου. Η παραγώμενη αμωνια μετατρεπεται σε ΝΟ2 και μετά σε ΝΟ3. Τα ΝΟ3 συσορεύονται γιατι απλα δεν μετασχηματιζονται σε καποια αλλη μορφή.

Σαφώς και δεν εχουν την τοξικότητα ουτε της αμωνιας ουτε τα ΝΟ2 αλλα σε μεγαλες συγκεντρώσεις και για μεγαλο χρονικο διαστημα θα σου δημιουργήσουν προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

μια διορθωση να κανω

δεν μου ειπε καθε τριμηνο να κανω αλλαγη νερου αφου περασουν 3 μηνες και υπαρχει καλη βιολογια στο βραχο τοτε να ξεκινησω να κανω συστηματικες αλλαγες οταν δω κατι οτι αυξανεται...αλλα και για φρεσκαρισμα

παντως χαιρομαι που τα 2 ψαρακια τα πανε πολυ καλα ειναι ενεργητικα κινουνται παντου και κυριως γουσταρω οταν μπαινουν σε τρυπες και σπηλιες και βγαινουν απο αλλου

με ανησυχει τα σημεια του βραχου που αρχικα ηταν μπορντω χρωμα και τεινουν να ασπρισουν ενω στο μεγαλυτερο μερος διατηρειται το αρχικο μπορντω χρωμα

τωρα αν αυτο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα δεν το ξερω

οσοναφορα το σκευασμα της σικεμ για αυξηση της αλκαλικοτητας εγω του το ειπα γιατι το διαβασα εδω σε καποια ποστ οτι εκανε δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά οργανικά άλατα είναι το τελευταίο στάδιο των αμμωνιακών παραγώγων, τα οποία με την ωρίμανση ενός φυσικού κλειστού συστήματος, θα μεταβολίζονται και αυτά, μερικώς ή και πλήρως. Αν καταφέρουμε το δεύτερο, τότε μιλάμε για τέλειο φυσικό σύστημα ή για σύστημα που τείνει στην τελειότητα. Αυτό συμβαίνει συνήθως μετά το εξάμηνο λειτουργίας του συστήματος, με την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν σωστά σύμφωνα με τους κανόνες.

Υπάρχουν ψάρια, τα οποία δεν ανέχονται ούτε ίχνη νιτρικών αλάτων τα οποία είναι καταδικασμένα αν βρεθούν σε τέτοιο περιβάλλον. Η απώλεια είναι θέμα χρόνου. Το ίδιο συμβαίνει και με ορισμένα κοράλλια και γενικά ασπόνδυλα.

Η αλλαγή νερού μετά τις πρώτες δεκαπέντε ημέρες στρωσίματος και αφού δεν ανιχνεύουμε αμμωνία και νιτρώδη, παρά μόνο υψηλά νιτρικά (πχ 30) είναι επιβεβλημένη. Πόσον μάλλον όταν ανιχνεύουμε 40, που άνετα θα μπορούσαν να είναι και 60 ή 80, αφού οι χρωματικές διαφορές των περισσότερων τεστς είναι δυσδιάκριτες.

Το άσπρισμα της κόκκινης ασβεστιακής άλγης, οφείλεται στην ανισορροπία των τιμών του Ca και του ΚΗ, ή σε ξενέρισμα. Προσπάθησε να ανεβάσεις τις τιμές στα αποδεκτά όρια με μικρές ποσότητες ημερήσιων δόσεων και κατόπιν πρέπει να βρεις τις απαιτούμενες εβδομαδιαίες δόσεις (ή τριήμερες, τετραήμερες κλπ, ανάλογα με την κατανάλωση ή τις απώλειες) ώστε να τις διατηρείς σταθερές.

Όσον αφορά το πρόσθετο που χρησιμοποιείς, θεωρείται από τα καλά, όπως και άλλα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ νικο

πιστεύω να βοηθήσει αυτό το μπαφερ και να ανεβάσω την αλκαλικότητα

όσον αφορά τα ΝΟ3 αν δεν μειωθούν ως την κυριακη και έχω αύξηση θα κάνω αλλαγή 30 λίτρων όπως μου σύστησε ο άλλος ο νικος

αν αποτύχει και αυτό το μπαφερ τι να πω ....πάντως πιστεύω θα πετύχω αύξηση και μετά θα χρησιμοποιήσω αυτό της τροπικ μαριν για σταθεροποίηση αλκαλικότητας και ph.

αφού καταφέρω σταθερότητα σε αυτές τις τιμές επόμενος στόχος θα είναι η σταθεροποίηση, ομάδα καθαρισμού και δημιουργία τιμών ασβεστίου,μαγνησίου και ότι άλλο χρειάζεται για να δημιουργηθούν οι συνθήκες για μαλακά κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

ο μανταρινος ειναι ψαρακι που τρωει την αλγη?

κατι αντιστοιχο του πλακοστομους στο γλυκο νερο?

ειναι ανθεκτικο ψαρακι?θα μπορουσα να το προσθεσω στο ενυδρειο μου στην παρουσα φαση?αυριο κλεινω 45 μερες

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ψάρι...

Έχει απαιτήσεις σε πολύ καλό νερο και ειναι δύσκολο στη διατροφή του...

Σύνήθως τρεφεται με ζωντανούς μικροοργανισμούς απο το βράχο και γι αυτό θέλει πολύ βράχο αρα και πολλά λίτρα.

Δεν θα έλεγα ότι ειναι καλή κίνηση η αγορά του!

Link to comment
Share on other sites

οκ το ειδα μικρο και ειπα οτι ισως κανει..οποτε θα κανω υπομονη για ομαδα καθαρισμου οσοναφορα τηναλγη

Link to comment
Share on other sites

ο μανταρινος ειναι ψαρακι που τρωει την αλγη? ΝΟ ΝΟ ΝΟ

κατι αντιστοιχο του πλακοστομους στο γλυκο νερο? ΝΟ ΝΟ ΝΟ

ειναι ανθεκτικο ψαρακι?θα μπορουσα να το προσθεσω στο ενυδρειο μου στην παρουσα φαση?αυριο κλεινω 45 μερες ΝΟ ΝΟ ΝΟ

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ανεβηκε το kh απο 6 σε 9 με 3 δοσεος απο το μπαφερ της σικεμ

σημερινες μετρησεις

kh=9 ,

NO2,NH3,NH4,PO4 ΟΛΑ ΜΗΔΕΝΙΚΑ

αλατοτητα=1024

θερμοκρασια=26

ph=8,4

τα ΝΟ3πριν απο 15 μερες ηταν 10ml/l μετα απο 7 ημερες ανεβηκαν στο 25 και σημερα μετα απο 7 μερες χωρις αλλαγη νερου αλλα με χρησιμοποιηση μεσα στο φιλτρο υλικου σαν χαλικακια ειναι για απορροφηση νιτρικων επεσε ελαφρα και ειναι μεταξυ 10-25 το χρωμα ειναι κατι ενδιαμεσο στο τεστ,οποτε εχει πτωτικες τασεις.

οποτε θα προσθεσω δειλα εναν ερημιτη βρισκομαι στην 46η ημερα εχω καθημερινα φωτισμο για 6μιση ωρες και εχει σχηματιστει αλγη καφε στο υποστρωμα και στα τζαμια.το νταμσελ και το κλοουνακι ειναι υπερκινητικα θα ελεγα πληρη εξοικιωση τρωνε κανονικα και μαλιστα μπορω να πω οτι εμαθαν και καταλαβαινουν ποτε ειναι για φαγητο και ερχονται στο μερος που ριχνω τροφη.

θελω να ξεκινησω την προετοιμασια του νερου και γενικα του ενυδρειου ωστε να φτασω στις επιθυμητες τιμες για να φιλοξενησω και κοραλλια ευκολα αρχικα

ασχετο οι ζωανθιδες που μου αρεσουν πολυ τι ειναι?ευκολα?η δυσκολα?

τι τεστ πρεπει να προμηθευτω ?ασβεστιο ....μαγνησιο τι αλλο?

και τι προσθετα ωστε να προσαρμοσω τις τιμες?θα ηθελα αν σας ειναι ευκολα να μου προτεινεταε συγκεκριμενα προιντα οσον αφορα τα προσθετα

οτιδηποτε αλλο μου διαφευγει παρακαλω να μου το επισημανετε

σε λιγες μερες θα προσθεσω και ενα ακομα κλοουνακι σιγουρα.

οποτε θα εχω 3 ψαρακια μεσα.

ισως και ενα νταμσελ μαυρο με ασπρη βουλα που μου αρεσε πολυ...αυτο βεβαια θα το σκεφτω πολυ λογω επιθετικοτητας αλλα και επιβαρυνσης του ενυδρειου με ενα τεταρτο ψαρακι...

σας ζαλισα παλι...

Link to comment
Share on other sites

Οι ζωανθιδες ειναι ευκολα μαλακά κοραλάκια...

μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό και οχι ιδιετερες απαιτήσεις!

Παρε τεστ για Mg και Ca και εισαι ΟΚ!

Όσο για τα πρόσθετα μπορείς να συνεχίσεις με αυτά της seachem, οπως το ΚΗ σου δηλαδή!

Ca στο 440 και Mg στο 1400 ειναι μια χαρα!!!

Προσοχή στο ταισμα με την προσθήκη του νεου ψαριού!

Τι εχεις απο ομαδα καθαρισμού??

Link to comment
Share on other sites

Τι δοσολογια χρησιμοποιησες σε αυτες τις 3 δοσεις για το ΚΗ, να θυμασαι πως θα πρεπει να το ανεβαζεις σταδιακα :huh:

Link to comment
Share on other sites

η δοσολογια ηταν η προτεινομενη της συσκευασιας φιλε banik

νικο θα τα προμηθευτω αυτα τα τεστ

ενοεισ οτι τα προσθετα της σικεμ ειναι καλα?για ασβεστιο και μαγνησιο?ιωδιο και κατι αλλο ποθ δεν θυμαμαι ονομασια νομιζω στροδιο?αυτα εμπεριεχονται στα σκευασματα για ασβεστιο μαγνησιο?

δεν εχω ακομα κατι απο ομαδα καθαρισμου την Δευτερα λεω για ερημιτη και ισως σαλιγκαρι...πως το βλεπεις?

σημερα πηρα ενα ακομα κλοουνακι το οποιο μου εκανε εντυπωση ποσοο υπερκινητικο ειναι καμια σχεση με τα αλλα 2 ψαρακια που εχω.

ελπιζω να ειναι καλο σημαδι αυτο

θα δειξει αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να βάλεις πρωτα ομάδες καθαρισμού και μετα τα ψαρακια!

Να βάλεις ερημιτη, σαλιγκάρι και γαριδες!

Απο πρόσθετα... αυτά που σου έγραψα ειναι οκ! Και η εταιρια ειναι μια χαρα. Ξεκίνα Ca, KH και Mg και μετά βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

αυτο γιατι θα εχοθν προβλημα τα ψαρακια?

δεν ειναι ευαισθητα τα σαλιγκαρια και οι ερημιτες....?

τωρα δηλαδη θα εχω προβλημα?και αν ναι τι ειδους?

παντως μπηκα και ειδα τα κοραλλια και αποφασισα ζωανθιδεσ και σαρκοφυτα η καπως ετσι και κατι αλλα ποθ οταν ερθει η ωρα θα σας τα πω με τις ονομασιες ακριβως να μου πειτε αν αιεναι ευκολα και οκ

παντως τα ειδα ολα ενα ενα και εγραφε οτι ειναι ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Απλά καλύτερα να βάζουμε πρώτα τις ομαδες καθαρισμού και στη συνεχεια ψαρια! Δεν εχεις προβλημα

Τα μαλακά κοράλια που αναφαιρεις ειναι εύκολα οπως διάβασες, παρε τα τεστ και τα προσθετα που ειπαμε, φτιάξε τις τιμές και στη συνέχεια βλεπουμε για τα κοράλλια!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα κανω

ομαδα καθαρισμου

τεστ να δω τι τιμες εχω και να τις προσαρμοσω και μετα απο ενα διαστημα δεν ξερω 15 20 ημερων δεν ξερω αν ειναι λιγο οπου θα εχω σταθερες τιμες παμε και για κοραλλακια

Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεακι σημερινο αν καταφερα να το φορτωσω

Προσπάθησε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

δυστιχως δεν γινεται βιντεακι

οποτε φωτος

σημερα ειχα απωλεια ενα κλοουνακι που το ειχα 2 μερες

δυστιχως και αυτο που εκανε εντυπωση ειναι οτι δεχοταν συνεχως επιθεση απο το αλλο κλοουν με αποκορυφωμα σημερα το πρωι μολις αναψαν τα φωτα να μην σταματαει το κυνηγητο και τα χτυπηματα οπου και κατεληξε

μου κανει εντυπωση που κυνηγαει ακομα και ενα μπλε νταμσελ που εχω αλλα εχεινο ειναι πολυ ευελικτο το αλλο ηταν και καινουριο στο ενυδρειο δεν ειχε ακομα εγκληματιστει δεν ειχε βρει κρυψωνες και ετσι παει

δυστιχως μαλλον εγω φταιω γιατι ειχαν διαφορα μεγεθους (διπλασιο) αλλα δεν περιμενα τετοια επιθετικοτητα απο αυτο το ψαρι

για το μπλε νταμσελ ειχα ακουσει αλλα τελικα αλλος εχει το ονομα και αλλος την χαρη

post-9596-1231665126_thumb.jpg

post-9596-1231665142_thumb.jpg

post-9596-1231665153_thumb.jpg

post-9596-1231665169_thumb.jpg

post-9596-1231665182_thumb.jpg

post-9596-1231665201_thumb.jpg

post-9596-1231665225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι ειναι αυτο στην φωτο?πολλες φορες οταν πλησιαζω εξαφανιζεται

ενας φιλος μου ειπε οτι ειναι σκουληκι αλλα γινεται να ειναι παντα στο ιδιο μερος?

post-9596-1231665495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα σημερινο

στο πισω τζαμι εχει σχηματιστει κατι ασπρο τι ειναι παλι αυτο?αυτο δεν υπηρχε χτες

αλλαξε κατι που αυξηθηκε το kh ωστε να δημιουργηθει κατι που δεν ξερω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...