Jump to content

Επιλογή Ψαριών Για Γυάλα


filarhos

Recommended Posts

Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος αν όχι παρακαλώ τους mod να το μεκινήσουν στο σωστό μέρος.
Ψάχνω να βρω ένα είδος μικρό ψαριού που να μπορεί να ζήσει σε γυάλα (ή μικρό ενυδρείο) όχι στρογγυλή όμως με μέγεθος όσο περίπου είναι και οι γυάλες που δίνουν για μονομάχους (περίπου πλάτος 25, ύψος 20 και μήκος20 εκ. μπορεί και μεγαλύτερο αναλόγως).
Υπάρχει κάποιο ή είδος που να μπορεί να ζήσει καλά σε τέτοια γυάλα και να έχει μικρό μέγεθος 2-3 εκ;;;
Λέω να πάρω μόνο δυο μικρά τέτοια ψαράκια.


Είναι η πρώτη απόπειρα και θέλω να ξεκινήσω με μικρή γυάλα και μικρά ψαράκια που να μην θέλουν πολλά ώστε να αντέξουν έναν αρχάριο.
Ευχαριστώ πολύ


Υ.Γ. Μήπως θα ήταν καλύτερο στην αρχή να πάρω γαρίδες ή κάτι εύκολο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρε ενα 20λτ ενυδρειο, με φιλτρο, θερμοστατη, φως, παρε αμμο, ουδετερη, πλην'την, βαλτην μεσα,

γεμησε με νερο, βαλε αντιχλωριο, περιμενε 2 ωρες, βαλε τα βακτηρια, παρε κανενα ευκολο φυτο, βαλε ενα και κανενα ωραιο ξυλο, την επομενη μερα βαλε εναν μονομαχο

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ένα ή δυο μικρά ψαράκια όχι μονομάχο δεν αρέσει στους υπόλοιπους εδώ, δεν μπορεί να ζήσει κάποιο άλλο μικρό ψαράκι;;;

Link to comment
Share on other sites

Oxι.... Κανενα... Εκτως απο τα dwarf puffers.. Που ειναι αρκετα δυσκολα ψαρακια..

-δεν αρέσει στους υπόλοιπους εδώ-

Τι εννοεις?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη του Πανου ειναι καλη.

Οσα μικρα ψαρακια μπορω να σκεφτω ζουνε σε κοπαδακια οποτε χρειαζονται ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 5-6 ψαρακια που δεν χωρανε στο με τιποτα σε 10 λιτρα (σαν το ενυδρειο που λες εσυ να παρεις) ουτε και στο 20λιτρο που σου λεει ο Πανος μιας και εκει τα καθαρα λιτρα θα ειναι αρκετα λιγοτερα.

Να ξερεις παντως οτι τα πολυ μικρα ενυδρεια ειναι ΠΙΟ δυσκολα για καποιον αρχαριο απο καποιο μεγαλυτερο.

Ρίξε μια ματια εδω, μηπως σε ενδιαφερει:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23236

Link to comment
Share on other sites

Στρώσε το ενυδρείο πάρε υγρά τεστ,κάνε μετρήσεις,βάλε καμια ριζούλα και κανα εύκολο φυτό και βάλε μεσα νεον!αλλα θέλουν ένα κοπαδάκι 10 ατόμων! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βέβαια θα χρειαστείς όπως είπαν και τα παιδία μεγαλύτερο ενυδρείο για τα νεον τουλάχιστον 50 λίτρα!αλλιος μονομάχος!

Link to comment
Share on other sites

Oxι.... Κανενα... Εκτως απο τα dwarf puffers.. Που ειναι αρκετα δυσκολα ψαρακια..

-δεν αρέσει στους υπόλοιπους εδώ-

Τι εννοεις?

Όταν λες δύσκολα τι εννωείς.

Κάνουμε ολόκληρο συμβούλιο :thumbup: για τι ψαράκια να πάρουμε άσε μεγάλη ταλαιπωρία.

Το κακό είναι ότι δεν θέλω να τα αφήνω μόνα στο σπίτι (μένει άδειο το σπίτι συχνά) άρα το ενυδρείο απορίπτεται γιατί θα τα παίρνω μαζί μου. Άρα μέχρι τα 20 λίτρα μπορώ να έχω.

Εκεί θα μπορέσουν να ζήσουν τα dwarf puffers;;;

Link to comment
Share on other sites

Θελουν σταθερες παραμετρους νερου, αρκετα φυτεμενο ενυδρειο...

Βαλε ενα μονομαχο καλε :thumbup:

Να'ναι και μαγκας!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oxι.... Κανενα... Εκτως απο τα dwarf puffers.. Που ειναι αρκετα δυσκολα ψαρακια..

-δεν αρέσει στους υπόλοιπους εδώ-

Τι εννοεις?

Tα dwarf puffers δεν ζουν μόνα τους, ακόμα και 10 λίτρα μεικτά δεν φτάνουν για ένα....

Το κακό είναι ότι δεν θέλω να τα αφήνω μόνα στο σπίτι (μένει άδειο το σπίτι συχνά) άρα το ενυδρείο απορίπτεται γιατί θα τα παίρνω μαζί μου. Άρα μέχρι τα 20 λίτρα μπορώ να έχω.

να τα παίρνεις μαζί;; Θα ναι αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία... Βέβαια το χρυσόψαρο μου έχει κάνει πολλές φορές την διαδρομή Αθήνα-Μάνη, και έχω ταξιδέψει και με μονομάχο. Γιατί όντως δεν θες μονομάχο;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε με αυτα που περιγραφεις καλο θα ηταν να εγκαταληψεις την ιδεα για ψαρακια. Δεν υπαρχει κατι που μπορει να σε καλυψει.- :thumbup:

φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Έχουν φαγωθεί να πάρουμε ψαράκι και εμένα μου αρέσει η ιδέα αλλά δεν αρέσει ο μονομάχος στην μητέρα μου εκτός αν βρω ροζ. Λέει ότι έχει τεράστια ουρά. Θα πάρω σβάρνα να βρω ένα τέτοιο

της άρεσε.

Μέχρι πόσα λίτρα χρειάζεται;;;

Υ.Γ. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να έχει μεγάλη ποικιλία σε μονομάχους κοντά στην Αγ Παρασκευή.

Έγινε επεξεργασία - filarhos
Link to comment
Share on other sites

Θα βρείς άπειρα χρώματα μονομάχων με λίγο ψάξιμο.... αν και ροζ δεν έχω δει :thumbup: Πάντως ένα κατακόκκινο σαν αυτό στο βίντεο είχα και γω.

Για μονομάχο κοιτάς καλύτερα 20 λίτρα....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι σχετικο..εχω ενα γαριδοενυδρειο 20 λιτρων το οποιο φιλοξενει 3 red crystal και 4 amano ,2 zebra snails kai 1 apple snail.στην αρχη το προοριζα για 2 dwarf puffers,αλλα δεν βρηκα και ετσι κατεληξα στον παρον συνδιασμο.σε περιπτωση που βρω,ειναι συμβατα με τις γαριδες,η΄θα γινουν μεζες?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι σχετικο..εχω ενα γαριδοενυδρειο 20 λιτρων το οποιο φιλοξενει 3 red crystal και 4 amano ,2 zebra snails kai 1 apple snail.στην αρχη το προοριζα για 2 dwarf puffers,αλλα δεν βρηκα και ετσι κατεληξα στον παρον συνδιασμο.σε περιπτωση που βρω,ειναι συμβατα με τις γαριδες,η΄θα γινουν μεζες?

Θα ταν καλύτερα να μην τα δοκιμάσεις με τις γαρίδες....

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε κάποιο σημείο ότι ένας έχει ενυδρείο 20λίτρων με ένα ζευγάρι platy. Αυτά αν θυμάμαι καλά είναι που γεννάνε πολλά ψαράκια;;;

Αντέχουν σε τόσο μικρό ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε κάποιο σημείο ότι ένας έχει ενυδρείο 20λίτρων με ένα ζευγάρι platy. Αυτά αν θυμάμαι καλά είναι που γεννάνε πολλά ψαράκια;;;

Αντέχουν σε τόσο μικρό ενυδρείο;;;

Σίγουρα ΟΧΙ!

Γιατι οχι μετακινησεις?

Βιοτοπικό DATSUN!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν μετά από καιρό επιστρέφω με υπέροχα νέα. Ύστερα από την πρόταση σας να πάρω μονομάχο τελικά συμφωνίσαμε να πάρουμε έναν και να τον βάλουμε σε ένα ενυδρειάκι των 20 περίπου λίτρων.

Όμως δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω γιατί διάβασα πολλά και μπερδεύτικα.

Εχω μερικές ερωτήσεις:

1 φυτό ζωντανό ή πλαστικό;;;

2 σε περίπτωση που είναι ζωντανό τι συντήρηση χρειάζεται;;;

3 χρειάζομαι και ζωάκια καθαριστές μαζί με τον μονομάχο μου, αν ναι τι;;;

4 θα βάλω θερμοστάτη-φίλτρο αλλά για το νερό (σκληρότητα-ph-και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι) τι κάνω θέλει κάθε μέρα παρακολούθηση Αθήνα μένω.

5 επιλογή (αν βάλω ζωντανό φυτό) χαλικιού, υποστρώματος μήπως μικρύνει το ενυδρείο με το πάχος του χαλικιού;;;

6 φωλιά χρειάζεται;;;

7 μου είπαν στο pet shop ότι τον πρώτο καιρό θάλει αλλαγή όλο το νερό κάθε δεύτερη μέρα για να στρωθεί το φίλτρο έτσι είναι αν ναι πότε βάζω το ψαράκι;;;

8 φως χρειάζεται λάμπα συγκεκριμένη γιατί έλεγα να βάλω μια νέον μακρόστενη να μην ανεβάζει και την θερμοκρασία (έχω μια καινούρια) χρειάζεται χρονοδιακόπτη;;;

9 το φίλτρο κάνει θόρυβο γιατί θα μπει στο υπνοδωμάτιο;;;

10 μυρίζει το ενυδρειάκι;;; Γιατί αν ναι θα πρέπει να πάει στο σαλόνι και μου το έχουν απαγορέψει;;;

11 το ενυδρείο θα μπει σε ράφι (κλειστό γύρω γύρω αλλά με αρκετό χώρος δεξιά αριστερά πάνω από 10εκ. εκατέρωθεν) δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα;;;

12 τι θα το ταίζω και κάθε πότε;;; (διάβασα για σκουλίκια δυο φορές την εβδομάδα)

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όσο διαβάζω τόσο πέρισσότερες απορίες έχω και δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Έγινε επεξεργασία - filarhos
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα πρέπει να τα βάλω όλα μαζί μπορώ να αφήσω τίποτα να αγοράσω αργότερα;;; Όπως για παράδειγμα την λάμπα ή το θερμοστάτη;;; Γιατί βλέπω να μου πέφτουν όλα μαζί, πόσο μπορεί να κοστίσουν;;; Διάβασα στο site ότι θερμοστάτη τώρα δεν χρειάζεται και για μερικούς ήνες ακόμα γιατί οι θερμοκρασίες είναι καλές για τους μονομάζχους τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω μια ερώτηση να σου κάνω .

Έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και χρόνο έχω φοιτητής και όρεξη πολύ, απλώς δεν με αφήνουν να πάρω μεγαλύτερο λόγω χώρου (και οικονομικών μην τα κλαίω μετά). Απλώς δεν θέλω να κάνω λάθη όποιον πάρω θέλω να ζήσει καλά χωρίς προβλήματα.

Υ.Γ. Δεν ρώτησα κάθε πότε θέλει αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - filarhos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από καιρό επιστρέφω με υπέροχα νέα. Ύστερα από την πρόταση σας να πάρω μονομάχο τελικά συμφωνίσαμε να πάρουμε έναν και να τον βάλουμε σε ένα ενυδρειάκι των 20 περίπου λίτρων.

Όμως δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω γιατί διάβασα πολλά και μπερδεύτικα.

Εχω μερικές ερωτήσεις:

1 φυτό ζωντανό ή πλαστικό;;; Ζωντανό

2 σε περίπτωση που είναι ζωντανό τι συντήρηση χρειάζεται;;; λίγη , ανάλογα το είδος θα απευθυνθείς στην ανάλογη κατηγορία .

3 χρειάζομαι και ζωάκια καθαριστές μαζί με τον μονομάχο μου, αν ναι τι;;; Ancistrus

4 θα βάλω θερμοστάτη-φίλτρο αλλά για το νερό (σκληρότητα-ph-και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι) τι κάνω θέλει κάθε μέρα παρακολούθηση Αθήνα μένω. Βαζεις φιλτρο θερμοστατη σε λειτουργια και το αφήνεις στην ησυχία του.

5 επιλογή (αν βάλω ζωντανό φυτό) χαλικιού, υποστρώματος μήπως μικρύνει το ενυδρείο με το πάχος του χαλικιού;;; Θα βάλεις τη ποσότητα που χρειάζεται και θα εισαι μια χαρα . Στη κατηγορία των φυτων απευθύνεσαι .

6 φωλιά χρειάζεται;;; οχι

7 μου είπαν στο pet shop ότι τον πρώτο καιρό θάλει αλλαγή όλο το νερό κάθε δεύτερη μέρα για να στρωθεί το φίλτρο έτσι είναι αν ναι πότε βάζω το ψαράκι;;; Διαβάζεις την υπογραφή μου .

8 φως χρειάζεται λάμπα συγκεκριμένη γιατί έλεγα να βάλω μια νέον μακρόστενη να μην ανεβάζει και την θερμοκρασία (έχω μια καινούρια) χρειάζεται χρονοδιακόπτη;;; Ορθα εφ οσον εχεις τη δυνατότητα απο τη κατασκευη του ενυδρειου.

9 το φίλτρο κάνει θόρυβο γιατί θα μπει στο υπνοδωμάτιο;;; Οχι ...Εξαρτάτε ομως απο το ποσο ευαίσθητος είσαι .

10 μυρίζει το ενυδρειάκι;;; όχι εφ οσον εχει τη σωστη συντηρηση . Γιατί αν ναι θα πρέπει να πάει στο σαλόνι και μου το έχουν απαγορέψει;;;

11 το ενυδρείο θα μπει σε ράφι (κλειστό γύρω γύρω αλλά με αρκετό χώρος δεξιά αριστερά πάνω από 10εκ. εκατέρωθεν) δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα;;; το ενυδρείο δεν εχει πρόβλημα εφ οσον υπαρχει επαρκης αερισμος στο φωτιστικό του .

12 τι θα το ταίζω και κάθε πότε;;; (διάβασα για σκουλίκια δυο φορές την εβδομάδα) Καθε μερα με τροφες αποξηραμένες .

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όσο διαβάζω τόσο πέρισσότερες απορίες έχω και δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Δεν θα κάνεις κανένα λάθος αν δεν βιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Πωπω Σταμάτη είσαι τρομερός όλα τα απάντησες!!!

Μόνο που δεν κατάλαβα με τον φωτισμό τι κάνω (γιατί ενυδρείο που βρήκα δεν έχει δικό του οπότε κάπως πρέπει να τον βάλω εγώ).

Οκ λοιπόν δεν βιάζομαι θα κάνω μια βόλτα και σε άλλα pet shop και στο κέντρο που έχει δει και σιγά σιγά επιλέγω τι θα πάρω.

Καμία πρόταση για φυτό κανένα είδος να κοιτάξω;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...