Jump to content

Επιλογή Ψαριών Για Γυάλα


filarhos

Recommended Posts

Κρινεσαι απο τις πραξεις σου φιλε μου, εχω και κανονικη ζωη για να ασχολουμε με ΒΑΝ απο φορουμ με ενυδρεια. Οταν καποιος σου λεει οτι λες μ------ς και εσυ δεν προσβαλλεσαι ισως να ειναι επειδη ειναι αληθεια. Εγω προσωπικα προσβαλλομαι επειδη δε λεω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα αλήθεια επίτηδες το κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριε, επειδη βλεπω οτι ειστε μεγάλος ανθρωπος θα προσπαθήσω να αναθεωρήσω λιγο την σκεψη μου και να δω με μια άλλη ματια τα γεγονότα γιατι πιθανότατα να έχετε παιδια στην ηλικία μου. Δεν ξερω κατα πόσον έχετε γνώσεις στον τομέα του ενυδρείου και δεν με ενδιαφέρει. Δεν είμαι ακολουθος κανενός και εχω μαθει να ψάχνω πριν ενεργήσω. Στο συγκεκριμένο ποστ προτείνατε καποιο ψαρι το οποίο κατα τη γνώμη μου και πολλων ισως συμφορουμιτων ειναι ακατάλληλο για το συγκεκριμενο ενυδρείο κυρίως λόγω μεγέθους. Και κατάλληλο να είναι το ψάρι σίγουρα δεν ειναι το πρώτο αλγοφαγο , γιατι σε μονομαχοενυδρείο μονο για αλγη ομιλουμε ουσιαστικα, που θα προτεινε ο οποιοσδήποτε σε κάποιον αρχάριο με 20 λιτρα ενυδρειο. Η συμπεριφορα σας ομως στον χρήστη που σας αμβισβητησε ηταν ανεπίτρεπτη και ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ αυτο με εκανε να συμμετεχω γιατι ως τοτε διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου και δεν ειχα τον χρόνο να ασχοληθώ ωστε να σας αμφισβητήσω με αποδείξεις. Η πολιτικη ΒΑΝ που ακολουθειτε διόλου με ενδιαφερει , ακομα και αν δεν την τηρειτε απέναντι σε ολους πραγματικα δεν με ενδιαφερει και παλι. Επίσης οι επιθέσεις και υβριστικές πισω απο ένα ΠΑΝΟΥΛΗΣ1990 δεν με ενδιαφερουν επισης καθως τα προβλήματα μου προτιμώ να τα λυνω στο δρόμο και οχι μεσα απο ενα φόρουμ, αλλωστε μια γειτονία ολη η αθηνα. Αυτό που θα ήθελα απο εσάς απο την στιγμή που θεωρείτε κάποια ευθύνη το πόστο σας εδώ θα ειναι να εισαστε οσο το δυνατο περισσοτερο δίκαιος και αν δεν μπορειτε, τουλαχιστον να μην υπερηφανευεσται για αυτο. Δεν είναι καο να παραδεχόμαστε τα λάθη μας, όλοι κανουμε.

ΦΙλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριε, επειδη βλεπω οτι ειστε μεγάλος ανθρωπος θα προσπαθήσω να αναθεωρήσω λιγο την σκεψη μου και να δω με μια άλλη ματια τα γεγονότα γιατι πιθανότατα να έχετε παιδια στην ηλικία μου. Δεν ξερω κατα πόσον έχετε γνώσεις στον τομέα του ενυδρείου και δεν με ενδιαφέρει. Δεν είμαι ακολουθος κανενός και εχω μαθει να ψάχνω πριν ενεργήσω. Στο συγκεκριμένο ποστ προτείνατε καποιο ψαρι το οποίο κατα τη γνώμη μου και πολλων ισως συμφορουμιτων ειναι ακατάλληλο για το συγκεκριμενο ενυδρείο κυρίως λόγω μεγέθους. Και κατάλληλο να είναι το ψάρι σίγουρα δεν ειναι το πρώτο αλγοφαγο , γιατι σε μονομαχοενυδρείο μονο για αλγη ομιλουμε ουσιαστικα, που θα προτεινε ο οποιοσδήποτε σε κάποιον αρχάριο με 20 λιτρα ενυδρειο. Η συμπεριφορα σας ομως στον χρήστη που σας αμβισβητησε ηταν ανεπίτρεπτη και ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ αυτο με εκανε να συμμετεχω γιατι ως τοτε διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου και δεν ειχα τον χρόνο να ασχοληθώ ωστε να σας αμφισβητήσω με αποδείξεις. Η πολιτικη ΒΑΝ που ακολουθειτε διόλου με ενδιαφερει , ακομα και αν δεν την τηρειτε απέναντι σε ολους πραγματικα δεν με ενδιαφερει και παλι. Επίσης οι επιθέσεις και υβριστικές πισω απο ένα ΠΑΝΟΥΛΗΣ1990 δεν με ενδιαφερουν επισης καθως τα προβλήματα μου προτιμώ να τα λυνω στο δρόμο και οχι μεσα απο ενα φόρουμ, αλλωστε μια γειτονία ολη η αθηνα. Αυτό που θα ήθελα απο εσάς απο την στιγμή που θεωρείτε κάποια ευθύνη το πόστο σας εδώ θα ειναι να εισαστε οσο το δυνατο περισσοτερο δίκαιος και αν δεν μπορειτε, τουλαχιστον να μην υπερηφανευεσται για αυτο. Δεν είναι καο να παραδεχόμαστε τα λάθη μας, όλοι κανουμε.

ΦΙλικα

:(:hysterical::thumbup::D:D

Keep Up The Hard Work :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο το να πει καποιος λες μλκς, με το λες βλακειες, με το αρλουμπες θα τσαντιζοσουν το ιδιο?

Γιατι εγω εγω ετσι μιλαω και αν σου αρεσει.

Πολυ θιχτηκες για μια "μαλακια"

Αυτο εχω να πω κυριε ΦΡΑΝΚΟΥΛΙ86 που εχεις κανονικη ζωη, και δεν ασχολησε με το φορουμ, αλλα εχεις κανει πολυ περισσοτερα ποστ απο εμενα σε αυτο το θεμα.

Αντε πηγαινε καμια βολτα στον δρομο-γειτονια και ασε εμας εδω να σαπισουμε με την ησυχια μας.

ΦΙλικα

Link to comment
Share on other sites

Το τραγούδι λέγετε "Ειρήνη".... και φυσικά δεν ακούω τέτοια... :hysterical:

Ρε παιδιά...! Ντρουπήσσσ!

Ρε frank86, δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις, ok?

Κι εγώ διαφωνώ με το να μπει ένα Acnistrus sp.3 σε 20L ενυδρείο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τί αυτή η ειρωνία. Θέλω να πω πως απλά δεν καταλαβαίνω γιατί εναντιώθηκες στον Σταμάτη με τέτοιον τρόπο ενώ θα μπορούσες απλά να εκφράσεις την διαφωνία σου και να ανοιχτεί διάλογος!

Το αν είναι γνώστης των πραγμάτων ο Σταμάτης, ο Πάνος, εγώ ή εσύ δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Αν ήταν έτσι θα μεζεύονταν 5-10 γνώστες, θα φτιάχναν μία βάση δεδομένων και το forum θα ήταν site πληροφοριών και τίποτα άλλο. Σκοπός είναι να συζητάμε και να βγάζουμε συμπεράσματα. Μέσα από αυτές τις συζητήσεις μαθαίνουν και οι έμπειροι και οι αρχάριοι!

Περί πολιτικής του φόρουμ:

Αν ήταν "εύκολο" το φόρουμ στα warnings και στα ban πίστεψέ με θα το ήξερα... Με ένα απλό search θα βρεις πως το 1/3 των δημοσιεύσεών μου έχει κλειδωθεί και δεν έχω φάει ακόμα warning. Πίστεψέ με προσπαθώ, αλλά...... :thumbup: Μαλακίες και κοτσάνες μπορούν να υπάρξουν πολλές... Το θέμα είναι ο σκοπός αυτών (καλοπροαίρετος ή κοκοπροαίρετος) και δεν βρίσκω λόγο να πρέπει εναντιωθείς με κάποιο ή κάποια μέλη επειδή απλά διαφωνείς ή έστω γνωρίζεις περισσότερα!

Όσο για τον Πάνο... Του τα είπα μέσω ΠΜ!

Γνώμη μου είναι να λυθεί το θέμα ΑΜΕΣΑ, καθότι μπορεί να διαφέρουμε όλοι σε πολλά πράγματα αλλά έχουμε και ένα κοινό και αυτό είναι η αγάπη για το συγκεκριμένο "χόμπυ". Εφόσον λυθεί το θέμα καλό θα ήταν να διαγραφούν και τα περιττά ποσταρίσματα και να επικεντρωθούμε στο θέμα του φίλου filarhos.

ON TOPIC

Προσωπικά σε ένα 75L (μεικτά) φουλ φυτεμένο, έχω έναν αρσενικό μονομάχο και ένα Ancistrus sp.3. Από θέμα συμβίωσης δεν τίθεται κάποιο θέμα. Και τα 2 ψαράκια νομίζω πως καλοπερνάνε! Προσωπικά εγώ, επειδή όπως είπα διαφωνώ με το να μπει Ancistrus σε 20L μεικτά, θα έβαζα 1-2 Golden Apple Snails παρέα με τον μονομάχο. Πάντως ότι κι από τα 2 κι αν επιλέξεις μπορώ να σου δωσω εγώ καθότι από γέννες πάμε καλά :(

OFF TOPIC ξανά:

peace-sign.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων δεν θελω να δώσω συνέχεια frank86 στο θεμα μεταξύ μας , θελω όμως να δωσω συνέχεια στο γιατί όχι το Ancistrus sp 3 !

Ο stormtrooper εκφράζει την αντίθεσή του και προτείνει κατι αλλο (άσχετα αν εγω συμφωνώ ή διαφωνώ )είναι κατι εποικοδομητικό .

Εσύ και ο stav πέρα απο μια άρνηση , δεν προτείνατε κατι άλλο να βοηθήσετε το filarhos , αλλά δεν ανταποκριθήκατε και στα καλέσματα μου για να τεκμηριώσετε αυτό το ξερό ΟΧΙ που υποστηρίζεται .

stav είσαι πολλά χρόνια μέλος και το γνωρίζεις το φορουμ καλά .

Βλέπεις οτι το τελευταίο καιρό γράφονται αρκετές ανακρίβειες , αυτό το πράγμα θα πρέπει να σταματήσει κάποτε και ο τρόπος για να σταματήσει είναι ένας , ο κάθε ένας να τεκμηριώνει αυτό που λέει έστω και με την πρακτική εμπειρία που διαθέτη .

Δεν συμφωνείς ;

Εγω πιστεύω ότι για όλες τις προτάσεις μπορεί να βρεθεί αντίλογος σημασία εχει να εκτεθούν οι απόψεις και να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του ενυδρείου .

Ακόμα και για τη καλύτερη πρόταση που έγινε από τον Panos1990 υπάρχει αντίλογος και εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει διάλογος λοιπόν :hysterical:

Για το sp3....

εξαρτάται ίσως και από τις διαστάσεις του ενυδρείου. Δύο 20λιτρα δεν είναι τα ίδια πχ άλλο το cube της dennerle και άλλο ένα ενυδρείο με μεγαλύτερο μήκος και μικρότερο αντίστοιχα πλάτος. Έχω εγώ δύο 20λιτρα το ένα απέναντι στο άλλο και είναι τελείως διαφορετικά :(

Γιατί όχι apple snails? Το μόνο αρνητικό είναι ότι σε λίγο δεν θα φαίνεται ο μονομάχος από την πολυκοσμία μέσα στο ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο stormtrooper εκφράζει την αντίθεσή του και προτείνει κατι αλλο (άσχετα αν εγω συμφωνώ ή διαφωνώ )

Η διαφωνία μου πηγάζει λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες ενός Ancistrus και ενός μονομάχου...

Δηλαδή:

Ο μονομάχος θέλει ήρεμο, σχεδόν στάσιμο νερό, κάτι το οποίο σημαίνει πως δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε την απαραίτητη ανατάραξη για την οξυγόνωση του ενυδρείου που σίγουρα θέλει ένα πλεκοειδή. Επίσης θα συμφωνήσω με την Astra για το θέμα της διαμόρφωσης των 20L, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι 20L.... Ok... δεν είναι σοβαρό πρόβλημα να μην γίνει το Ancistrus 12cm και να φτάσει τα 9-10... Δεν είναι αυτό νανισμός! Αλλά τα Ancistrus γενικά μου έχουν αποδειχτεί θαρραλέα πλεκάκια που δεν κρύβονται συνέχεια και θέλουν χώρο για κολύμπι.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, έχω κάνει αυτόν τον συνδυασμό (Ancistrus με Betta) αλλά το ενυδρείο είναι 75L, οπότε και χώρος υπάρχει και για τους 2 και έχω δημιουργήσει περιοχές όπου αφενός το Betta μπορεί να κάνει τις φωλίτσες του και να αράζει σε "στάσιμα" νερά, αλλά από την άλλη έχω και ανατάραξη και πιο "ποταμήσια" νερά για το Ancistrus. Το πρόβλημα είναι όταν το Betta μπαίνει στα "άγρια" νερά, αλλά δείχνει να το αποφεύγει :(

Αυτά βέβαια που αναφέρω δεν είναι εμπειρικά πορίσματα καθότι δεν δοκίμασα αυτόν τον συνδυασμό σε μικρό ενυδρειάκι, γι'αυτό μπορεί να κάνω και λάθος στις εκτιμήσεις μου και περιμένω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω καλά ολα αυτά που λέτε , ποιο απο τα δυο ψάρια θα ζήσει λιγότερο στο συγκεκριμένο ενυδρείο .

Εάν δηλαδή βάλουμε το κάθε ένα ψάρι απο αυτά τα δυο σε ξεχωριστά ενυδρεία ίδιων διαστάσεων χωρητικότητας 20 λίτρων με ενα μικρο φιλτρακι με ένα θερμοστάτη στους 24 βαθμούς με νερό βρύσης χωρίς άλλες επεμβάσεις τι θα γινόταν ; Θα ψόφαγε κάποιο ψαράκι γι αυτό το λόγο της χωρητικότητας ; ή της ροής του φίλτρου ;

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεε.... μα το θέμα δεν είναι να περιμένουμε αν κάτι θα ''πεθάνει'' ή όχι. Θέλω να πω αφού τα σαλιγκάρια θα ναι, πιστεύω, πιο άνετα απ' ότι το sp3 λόγω του μεγέθους του, γιατί να μην βάλει αυτό που θα αισθάνεται λογικά πιο άνετα σ' αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που ρωτάς Σταμάτη, δεν ξέρω να σου απαντήσω... Όπως είπα δεν είναι εμπειρικά αυτά που λέω! Απλά λόγω των πολλών λαθών που έκανα στο παρελθόν τώρα προσέχω το παραμικρό και κρατάω πάντα μία πισινή. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά ρωτάω για να μάθω κι εγώ τί παίζει...

Ήδη σκέφτομαι να βάλω ένα μικρό Ancistrus στο γαριδοενυδρείο :(

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεε.... μα το θέμα δεν είναι να περιμένουμε αν κάτι θα ''πεθάνει'' ή όχι. Θέλω να πω αφού τα σαλιγκάρια θα ναι, πιστεύω, πιο άνετα απ' ότι το sp3 λόγω του μεγέθους του, γιατί να μην βάλει αυτό που θα αισθάνεται λογικά πιο άνετα σ' αυτά τα λίτρα;

Γιατι αγανακτεις , και δεν δινεις απάντηση , εγω είπα ποιο πάνω οτι καλά είναι αυτά που λέτε εσείς αν και έχω επιχειρήματα για το αντίθετο οπως π.χ. εξαρτάτε απο τη φυτά θα βάλει για να δούμε αν μπορουν να μπουν τα Apple .

Οσο για τους οτοκυκλους θα μπορούσε να ειναι μια καλή επιλογή οταν παλιώσει το ενυδρείο .

Σε αυτά που ρωτάς Σταμάτη, δεν ξέρω να σου απαντήσω... Όπως είπα δεν είναι εμπειρικά αυτά που λέω! Απλά λόγω των πολλών λαθών που έκανα στο παρελθόν τώρα προσέχω το παραμικρό και κρατάω πάντα μία πισινή. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά ρωτάω για να μάθω κι εγώ τί παίζει...

Ήδη σκέφτομαι να βάλω ένα μικρό Ancistrus στο γαριδοενυδρείο :(

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να τα βάλεις με γαρίδες

Ωστόσο η φιλοσοφία μου είναι αλλη για το θέμα γενικά .

Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι, θέμα λίτρων δεν υπάρχει για κανένα απο τα 2 ψάρια .

Ούτως ή άλλως στην αιχμαλωσία είναι και τα δυο , και μην το παίζουμε οτι είμαστε συμπονετικοί με τα ψάρια , ας τα αφήναμε στην ησυχία τους εκεί που ήταν πάντα .

Για μένα τα λιγότερα λίτρα που μπορεί να μπει ένα ψάρι ειναι αυτά στα οποία ζευγαρώνει , πλην ελαχίστων εξαιρέσεων .

Και εγώ έχω δει τα Ανγκιστρους , τα συγκεκριμένα , να γεννάνε σε λιγότερα λίτρα .

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει ασυμβατότητα ως προς τα δυο είδη ψαριών μεταξύ τους .

Είναι ψάρι που δεν θα δυσκολευτεί να το βρει στην αγορά , ενας νέος χομπιστας , γιατι να μην του το συστήσουμε ;

Και στο τελος τελος αν θελετε , να καταργήσουμε τα κοινόβια ενυδρεία , να βγούμε στο κόσμο και να πούμε οτι είμαστε αντίθετοι με τη φιλοσοφία αυτή και πλέον , ένα ενυδρείο σαν σωστό δεχόμαστε μόνο το βιοτοπικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγανακτώ.... :( Πίστευα ότι υπάρχει πρόβλημα με τα λίτρα για το sp3, αφού λες ότι δεν υπάρχει σε πιστεύω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σταματη επειδη η συζητηση πηρε λαθος δρομο ας σταματησουμε εδω και ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος

για το τι ψαρια θα βαλει στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη επειδη η συζητηση πηρε λαθος δρομο ας σταματησουμε εδω και ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος

για το τι ψαρια θα βαλει στο ενυδρειο του.

καλημερα λοιπον ! οριστε η λυση .

αυτο που ειχα στον νου μου ηταν κατι που ειχα δει στον Ενυδρειο Κρητης και ηταν τελειως κλειστο! αλλα δεν το βρηκα ακριβως !
Link to comment
Share on other sites

rOUSSAkS για ποιό λες συγκεκριμένα γιατί δείχνει πολλά ψαράκια και δεν κατάλαβα.

Τώρα αυτό που θα κάνω για αρχή είναι να βάλω μόνο του τον μονομάχο και μετά βλέπουμε τι άλλο ψαράκι θαμπεί. Για Golden Apple Snails δεν θέλω να γεμίσω από αυτά storm ευχαριστώ για την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη επειδη η συζητηση πηρε λαθος δρομο ας σταματησουμε εδω και ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος

για το τι ψαρια θα βαλει στο ενυδρειο του.

To λάθος "δρόμο τελείωσε" απάντηση θα δώσεις σε σχέση με αυτό που υποστηρίζεις ;

καλημερα λοιπον ! οριστε η λυση .

αυτο που ειχα στον νου μου ηταν κατι που ειχα δει στον Ενυδρειο Κρητης και ηταν τελειως κλειστο! αλλα δεν το βρηκα ακριβως !

Φίλε rOUSSAkS αυτό που μας παρουσιάζεις είναι θαλασσινό ενυδρείο δεν εχει καμία σχέση .

Link to comment
Share on other sites

Για Golden Apple Snails δεν θέλω να γεμίσω από αυτά storm ευχαριστώ για την προσφορά.

Δέχτηκες παραπληροφόρηση... Δεν γεμίζεις από Golden Apple Snails! Δεν είναι σαν τα μαύρα σαλιγκάρια που γενάνε χωρίς να το καταλάβεις. Όσα βάλεις στην αρχή, τόσα θα έχεις για πάντα!

Τα αυγά τους τα αποθέτουν εκτός νερού και αν δεν τα θες απλά τα πετάς!

Link to comment
Share on other sites

To λάθος "δρόμο τελείωσε" απάντηση θα δώσεις σε σχέση με αυτό που υποστηρίζεις ;

Η απαντηση βρισκεται στ Νο 27 οπου γραφω οτι ειναι και μεγαλο(ancistrus) και δεν ταιριαζει με τον μονομαχο.

Η γνωμη μου ειναι οτι ενας μονομαχος ΜΠΟΡΕΙ να συνυπαρξει με ορισμενα ψαρια οταν ειναι μεγαλο

το ενυδρειο(πανω απο 100 λιτρα) και εχει τον δικο του χωρο και κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν υπάρχει άλλος λόγος απ το οτι θα γίνει 9-10 πόντους .

Σεβαστή η άποψή σου αλλά εγω έχω αντίθετη άποψη , το τελικό μέγεθος των ψαριών δεν είναι αυτό που μας καθορίζει πάντα τη συμβίωση .

Και τα 100 λιτρα που λες για συνύπαρξη μονομάχου με άλλα ψάρια το θεωρώ υπερβολή .

Δηλαδή θα υπήρχε πρόβλημα σε ενα 50αρι ενυδρείο με microrasbora sp. galaxy ;

Όσο για το "δεν ταιριάζει" δεν το μετράω χωρίς να το στηρίζεις με τα αίτια που τα κάνει τα δυο ψάρια να μην είναι συμβατά μεταξύ τους .

Γενικα και αόριστα και εγω (για να το παίξω έξυπνος) θα μπορούσα να λέω για πολλά ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι ψαρια θες να βαλεις στο 20λτ σου

Κα κατι ακομη σ ενδιαφερει η γνωμη των υπολοιπων που μπορει να ξερουν κατι παραπανω ή οχι απλα λεμε για να δημιουργητε θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μόνο μονομάχο (τουλάχιστον για αρχή) τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται και κάποιο άλλο ζώο για να καθαρίζει ή κάτι άλλο. Επειδή πολλοί έχουν βάλει καθαριστές για αυτό και εγώ ρωτάω αν πρέπει να βάλω.

Υ.Γ. Σήμερα πήγα σε ένα petshop που είχε τέτοια ψαράκια αλλά ήταν μικρά (επιπλέον μου είπε ότι δεν μεγαλώνουν).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω μόνο μονομάχο (τουλάχιστον για αρχή) τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται και κάποιο άλλο ζώο για να καθαρίζει ή κάτι άλλο. Επειδή πολλοί έχουν βάλει καθαριστές για αυτό και εγώ ρωτάω αν πρέπει να βάλω.

Υ.Γ. Σήμερα πήγα σε ένα petshop που είχε τέτοια ψαράκια αλλά ήταν μικρά (επιπλέον μου είπε ότι δεν μεγαλώνουν).

λοιπον οι μονομΑχοι φτανουν 6,5 cm...καλητερα να επαιρνες μικρο κια να τον μεγαλωνες εσυ.....στο 20 λιτρο θα βαλεις ενα μονομαχο και κανα 2 apple snail κια εισαι οκ..ετσι εχω κανει και εγω την δικια μου.....κια κανα φυτο μεσα και θα νιωθει αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...