Jump to content

Απειρος χρηστης σε βαθια νερα...


Lamprosk

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και συγχαρητηρια για την φοβερη δουλεια και τις γνωσεις που μοιραζεται με μας τους αρχαριους!! :thumbup:

Πριν λιγες μερες μου ¨μπηκε ¨να ασχωληθω με το αντικειμενο που ηθελα πολλα χρονια να εξερευνησω!!

Οποτε ειπα να παω κατευθειαν στα βαθια και αγορασα ενα θαλασσινο ενυδρειο!!!

Λοιπον..... αγορασα ενα μικρο σε κατηγορια τις AQUATLANTIS to AMBIANCE 101 το οποιο εχει μεσα φιλτρα , skimmer , 2 αντλιες , αλατι και αμμο.

Το αγορασα πριν 7 μερες και το ξεκινησα την κυριακη 2 μερες μετα δηλαδη , βαζοντας νερο απο φιλτρο βρυσης γιατι δεν ειχα οσμοσης . στην συνεχεια εβαλα το αλατι που ειχε μεσα η συσκευασια . αφου εφτασα την αλατοτητα που μου ειπαν (1024) το αφησα να σταθεροποιηθει!!την τριτη εβαλα μεσα αυτο το υγρο dsc02726bc5.th.jpg το οποιο μου το προτεινε ο πωλητης του ενυδρειου και μου ειπε οτι ειναι επιταχυντης φιλτραρισματος. μετα απο 2 μερες την πεμπτη δηλαδη εβαλα και αυτο μεσα στο νερο dsc02727ct6.th.jpg . χτες του προσθεσα τον αραγωνιτη 15 κιλα και σημερα του εβαλα αλλα 20 γιατι τα 15 ηταν λιγα!!

Σημερα μου ειπε ο πωλητης να βαλουμε ψαρακια για να δουμε τι εχουμε κανει!!!

ελπιζω να τα παω καλα!! :thumbup:

Θα ηθελα να μου πειτε σαν εμπειρια που εχετε αν εκανα καλη αγορα και αν τα υλικα και η διαδικασια που εχω κανει ειναι σωστη . Ακομα θα ηθελα να μου προτεινετε ψαρακια για αρχη και ποσο βραχο και απο πρεπει η επρεπε να βαλω!!!

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone και στα αλμυρά νερά . :thumbup::thumbup: .

τη κατάσταση του νέου ενυδρείου .. δεν θα τη διαπιστώσει το ψάρι :thumbup: ..

ακολουθούμε κάποιες πρακτικές και κάνουμε μετρήσεις για να δούμε πότε είναι ο κατάλληλος χρόνος για να μπουν ψάρια η κάτι άλλο ..

σε καμιά περίπτωση μη βάλεις ψάρι , αν δεν βάλεις πρώτα το βράχο ..

θα χρειαστείς ένα κιλό βράχο για κάθε 10 λίτρα νερού περίπου ..

θα μας πεις διαστάσεις του ενυδρείου και αν σκοπεύεις να βάλεις κοράλλια και ασπόνδυλα ..

reef builder είναι χρήσιμο αλλά δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση ..

το stress zyme είναι προϊόν για βιαστικούς .. η για επαγγελματίες που θέλουν να <φορτώσουν> γρήγορα ένα ενυδρείο .. δεν είναι για συνεχόμενη χρήση

καλή αρχή με υπομονή και διάβασμα στα άρθρα που θα βρεις στο aquazone ..

θα σε βοηθήσουν πολύ ,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για το καλωσορισμα!!!

λοιπον οι διαστασεις ειναι 101χ41χ50 cm εχει 2 λαμπες 45w T5 οπου η μια ειναι μπλε και η αλλη λευκη.

Ναι θελω να βαλω κοραλλια και ασπονδυλα!!

Τωρα για τα χημικα που εβαλα μαλλον θα τα σταματησω ιδικα το stress zyme ...το reef builder μαλλον ειναι οταν θα εχω μεσα κοραλλια ε?

Για τα ψαρακια ναι οντως εχεις δικιο δεν ειναι πειραματοζωα γιαυτο και δεν εβαλα τελικα σημερα!! :thumbup:

Δηλαδη θα χρειαστω περιπου 16 κιλα βραχο ?τι ποιοτητα να βαλω??διαβασα σε ενα post ποιοτητες αλλα δεν ξερω πως θα τον αναγνωρισω στο μαγαζι!!!

Μετρησεις εχω κανει μονο τις αλατοτητας με το ρεφρακτομετρο αλλα και με πυκνομετρο !!! για ολα τα αλλα τεστ NH4 , NO2 , NO3 , CA και MG πως θα τα κανω??θελω εργαλεια οπως το ρεφρακτομετρο?

THANKS :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο σου μπορείς να έχεις 15-30 κιλά ζωντανό βράχο

βλέπω ότι είσαι στα Χανιά και αυτό περιορίζει τις επιλογές σου ..

δεν ξέρω τι έχεις σκεφτεί πάνω σ αυτό ,

λέω για ζωντανό βράχο , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις ενυδρείο και με <νεκρό> - στεγνό βράχο , μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στα άρθρα και τις συζητήσεις του aquazone για να δεις ποιες είναι οι διαφορές ..

η γνώμη μου είναι να βάλεις φρέσκο νεοεισαγόμενο βράχο , έτσι θα χαρείς κάθε στάδιο δημιουργίας του υφάλου σου και θα νοιώσεις καλύτερα τι σημαίνει reef ενυδρείο .. αυτό απαιτεί εγκράτεια και υπομονή !..

όταν θα έρθει η ώρα να διαλέξεις βράχο , προτίμησε κομμάτια με πλούσια διαμόρφωση , ελαφριά σε βάρος , όχι <ποταμόπετρες> ..

τα τεστ για χομπιστες είναι εύκολα και δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από όσα περιέχει η συσκευασία τους .. προτίμησε API για αμμωνία , νιτρώδη NO2 , νιτρικά NO3, και SALIFERT για kh , ca , mg , po4

θα χρειαστείς πρόσθετο φωτισμό άλλες 1-2 λάμπες , αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτογραφία του ενυδρείου και των φίλτρων – skimmer που έχει

τι πυκνόμετρο έχεις ? τι διαφορές στη ένδειξη έχει από το refratometer ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμενα στο Aquazone!!

Το ενυδρειο σου αν θυμαμαι καλα δεν εχει sump, ετσι δεν ειναι?

όταν λες οτι εχει φιλτρα, τι ακριβως ενοεις?

Εχεις τοποθετησει skimmer?

Ακολούθησε τις συμβουλες του Τασου, διαβασε τα αρθα που θα βρεις στο ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα!

30 κιλα ε??? πωπω δεν ειχα φανταστει τοσο πολυ....θα μειωθει πολυ ομως η ποσοτητα μου σε νερο . δεν θα εχω δυσκολιες στην συντηρηση μετα?

το θεμα με την περιοχη μου ναι οντως ειναι λιγο περιεργο και δεν εχω πολλες επιλογες αλλα μπορω ψαξω και αθηνα μιας και η δουλεια μου ειναι τετοια που μερα παρα μερα ειμαι αθηνα!!!οποτε το μονο που με κολαει ειναι να μου πειτε ενα μαγαζι με πολλες επιλογες και ολα θα λυθουν!!!

Ναι οντως ετσι θελω να ξεκινησω με φρεσκο βραχο απλα οτα λεμε φρεσκο πως τον ενοουμε?αν υπαρχει καμια φοτο να καταλαβω πως ειναι για να ξερω και πως θα τον διαλεξω!!

Λαμπες το εχω υποψιν γιατι οπως διαβασα τα κορραλια θελουν φως!!!

πυκνομετρο εχω ενα τις WAVE(αν οντως αυτο ειναι πυκνομετρο και οχι σαλινομετρο) και ρεφρακτομετρο τις AQUA MEDIC . οι διαφορες ειναι περιπου 3 μοναδες - για το πυκνομετρο.

Mitrizakis Nikos@

οχι δεν εχει sump και μαλλον σε κανενα 3μηνο που θα αρχιζω να καταλαβαινω τι μου γινεται θα φτιαξω ενα μα δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο απλα θελει προσοχη!!

να και μερικες photos

πυκνομετρο και ρεφλακτομετρο(νομιζω πως ειναι αυτο για δειτε και πειτε) :thumbup:

dsc02715di1.th.jpg

το ΒΙΟΒΟΧ οπως το ονομαζει η εταιρια

dsc02711ui8.th.jpg

τα φιλτρα

dsc02718ww5.th.jpg

το skimmer

dsc02719wp7.th.jpg

η αντλια του skimmer

dsc02720lt9.th.jpg

το καλοριφερ...... :thumbup:

dsc02722te8.th.jpg

η μια απο τις δυο αντλιες (και οι 2 ιδιες ειναι)

dsc02717gl8.th.jpg

η μια χεκιναει απο κατω και πανω εκει που ειναι το βελος ειναι η εξοδος της

antlieshn5.th.jpg

και το ενυδριο.....

dsc02706ug2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου!!!

Μπράβο!

Λοιπόν, απο τη στιγμη που το ενυδρειο προορίζεται για Reef, θα σε συμβουλευα να αφαιρέσεις το βιολογικό υλικό προκειμένου να στηριχτείς μονο στο βράχο σου!

Το skimmerαρκι μου φαντάζει μικρό για το ενυδρείο... ισως να χρειαστεις καποιο κρεμαστο.

Εχεις προμηθευτεί αντίστρωφη όσμωση?

Εχε λίγο το νου σου στο καλοριφέρ διπλα....

Link to comment
Share on other sites

Το καλοριφερ δεν δουλευει ειναι κλειστο ..... :thumbup:

ναι και εμενα μαρεσει!!!!αν θα μπουν μεσα και τα κοραλια που θελω με τις πετρουλες!!!!μουρλια θα γινει!!!

δηλαδη να μην το χαναβαλω μεσα?1 φορα το εβαλα πριν 5 μερες!!!

οχι δεν εχω αντιστρωφη οσμωση και θελω να παρω μια αλλα απο που??

Το skimmer το ειχε μεσα το πακετο και το προτεινει η κατασκευαστρια !! παντως κοιταξα να παρω ενα κρεμαστο χτες αλλα δεν ειχα τα money!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε προμηθευτει απο RO-MAN. ειναι ηλεκτρονικο καταστημα απο Αγγλια.

Βεβαια με μια αναζήτηση θα βρεις και στα Ελληνικά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάμπρο καλώς ήρθες στη θαλασσινή παρέα! Ωραίο το ενυδρείο σου, από πού το πήρες; Σου εύχομαι καλή συνέχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Thanks NIKMAN!!!το πηρα απο το PET WORLD μιας και ξερεις απο χανια!!!

Κοιταξα το site που μου ειπες αλλα εχει παρα πολλες! προτεινεις καμια συγκεκριμενη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ειδα και εγω!!!μαι χαρα μου φανηκε και μαζι με τα μεταφορικα παει 100 ευρω!!!αυτο θα παρω!!!!

Μια ερωτηση γιατι δε βρηκα καποιο ποστ να το διευκρινιζει!!!

ποσες ωρες πρεπει να εχω ανοιχτες τις λαμπες???12-13 που διαβασα η αναλογα με τα κοραλλια??

Link to comment
Share on other sites

7 ωρες ειναι μια χαρα!

Τώρα στο στρώσιμο ομως κρατραμε κλειστα τα φωτα.

Θα βγει παραπανω, θα σου ζητησει και extra μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Κλειστα??????? :thumbup::thumbup:

ΟΥΠΣ!!!! Εγω τα εχω ανοιχτα απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 21:00 το βραδυ!!!!

Τωρα???θα εχω προβλημα????πριν λιγο εβαλα και 7,5 κιλα πετρες και 4 μικρα ψαρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το σύστημά σου τρέχει μόλις 8 ημέρες.(???)

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρο μου εχεις βιαστει πολύ για τα ζωντανα!!!

Γιατί ετσι?

Και 4 κιολας!

καταρχήν τα φώτα μενουν κλειστα.

Έπρεπε πρωτα να βάλεις τον αραγωνίτη, μετά όλο το βράχο και αφου στρώσει το ενυδρειο σου, μετά να ξεκινησουμε με ομάδες καθαρισμου και στο τελος ψαράκια!

Θέλει πολύ υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποπο.....το καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα γιατι ολα εγιναν γρηγορα ενω εσεις μου ειπατε οτι θελει υπομονη!!!

με παρεσυρε ο πωλητης του ενυδρειου!!! :thumbup::thumbup:

Μου ειχε πει να βαλω πρωτα το νερο με το αλατι μετα ενα χημικο (stress zyme) το οποιο τελικα δεν επρεπε απο οσα μου ειπατε , μετα το reef byilder το οποιο παλι δεν χρειαζοταν και μετα μου ειπε να βαλω τον αραγωνιτη!! ολα αυτα σε 7 μερες!!!και χτες μου ειπε να βαλω πετρες και ψαρακια αλλα οχι τιποτα το φοβερο για να δουμε τι θα γινει!

Τελικα εβαλα σημερα τις πετρες και τα ψαρακια! :thumbup:

παντως νομιζω οτι ειναι ολα καλα και υγειη αν και τα εκανα ολα λαθος.....τα ψαρακια ειναι ολα φυσιολογικα στις κινησεις τους και τα λουλουδακια στις πετρες ανοιξαν κανονικα οπως ηταν στο ενυδριο του μαγαζιου!!!

να και μερικες φωτος που εβγαλα πριν λιγο

dsc02763iv4.th.jpg

dsc02765cs7.th.jpg

dsc02766ta0.th.jpg

dsc02768pg9.th.jpg

dsc02764rd9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε λίγο τα σωστά βήματα!

Μπορει σημερα να σου δειχνουν υγειη αλλα σίγουρα το σύστημα ειναι ασταθες!!!

Προσοχή και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα τα φωτα και μολις εβγαλα τα ζωντανα απο μεσα να τα παω πισω στο μαγαζι μεχρι να κανω τα τεστ τα οποια θα παρω το απογευμα και με την σωστη καθοδηγηση απο εσας και απο 2 βιβλιων που κατεβασα πριν λιγο ελπιζω να τα παω καλυτερα!!!!εκανα παραγγελια και την οσμωση οποτε.......φτου και απο την αρχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε λάμπρο!

Πολυ σωστή κινηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εκτός απο τα τεστ, πρεπει να κοιταξεις για τον βράχο! Σε αυτόν θα στιρίξεις τη βιολογια σου...

Τα τεστ θα σου προτεινα να ειναι καποιας εταιριας που εχουμε δοκιμασει. πχ salifert, api, tropic marin

Αρχικα θα χρειαστεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε λάμπρο!

Πολυ σωστή κινηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εκτός απο τα τεστ, πρεπει να κοιταξεις για τον βράχο! Σε αυτόν θα στιρίξεις τη βιολογια σου...

Τα τεστ θα σου προτεινα να ειναι καποιας εταιριας που εχουμε δοκιμασει. πχ salifert, api, tropic marin

Αρχικα θα χρειαστεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3

Λοιπον μολις πηρα τα τεστ ειναι ολα τις API και τις TROPIC MARIN (NH4 , NO2 , NO3 , CA και MG KH kai PO4)

τασκασα καλα παντως........ :thumbup:

Συντομα τα αποτελεσματα......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις πηρα τα τεστ ειναι ολα τις API και τις TROPIC MARIN (NH4 , NO2 , NO3 , CA και MG KH kai PO4)

τασκασα καλα παντως........ :thumbup:

Συντομα τα αποτελεσματα......

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.......βγηκαν τα τεστ....εκανα πρωτα τα αρχικα

NH3 - NH4 0.15 mg/l

NO3 0 mg/l

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...