Jump to content

Απειρος χρηστης σε βαθια νερα...


Lamprosk

Recommended Posts

πρόσεξε καλύτερα τι σου είπαμε για το stress zyme .. εσύ είσαι βιαστικός .. οπότε καλό είναι να το χρησιμοποιήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε καλύτερα τι σου είπαμε για το stress zyme .. εσύ είσαι βιαστικός .. οπότε καλό είναι να το χρησιμοποιήσεις ..

ναι το ξερω οτι βιαστηκα.....τωρα τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε Λάμπρο.

Τώρα απλά κάθεσαι και το φαντάζεσαι πως θα το φτιάξεις και περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του Αζώτου.

Θα στο δείξουν οι μετρήσεις για το πότε θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις σιγά σιγά να βάζεις τα πρώτα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΑΝΚΣ!!!!!!Ωραια!!!!!ποια μετρηση θα μου δειξει οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος?? :(

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτές.

Μη κάνεις το λάθος και βάλεις πολλά ζωντανά μαζί μονομιάς όμως.

Σιγά σιγά να προλαβαίνει το σύστημα σου να ανταπεξέρχεται στο φόρτωμα που του κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους!!!!!!

Σημερα το πρωι εκανα τα τεστ και τα βρηκα ολα 0 !!!! ( ε ενταξει οχι και ολα.... το PO4 ηταν λιγο λιγο παραπανω οχι τελειος 0 ) :( Τωρα τι κανω??? περιμενω λιγο μηπως αλλαξει κατι????

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μερικα flake και περιμενε. το οτι μηδενιστηκαν προσωρινα δεν σημαινει κατι. εχε υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μερικα flake και περιμενε. το οτι μηδενιστηκαν προσωρινα δεν σημαινει κατι. εχε υπομονη!

Ωραια ημουν σιγουρος.....

οποτε υπομονη........... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι μερες περνανε και ε πειδη δεν μαρεσει να μενω απραγος αποφασισα κατι να κανω....

οποτε ειπα να φτιαξω ενα φωτιστικο να βαλω κανενα κυκλοφορητη και να αρχισω να ψαχνω για το πως θα σχεδιασω ενα sump που θα εξυπηρετη στο μεγιστο το ενυδρειο μου....(με την βοηθεια σας παντα...χιχι)

Απο κυκλοφορητες εβαλα 2 TUNZE 6045 και

οριστε μια foto απο το φωτιστικο το οποιο δεν εχει τελειωσει!! Εχει 2 λαμπες marine white 14.000k ARCADIA

dsc02789.th.jpg

Ξεχασα να σας πω τις χτεσινες μετρησεις!!!!

ΚΗ 9

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0

PO4 0.3

NH3-NH4 0

(καταλαθος το εστειλα μισο......ΣΟΡΡΥ!!!!! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΣΒΗΣΕΙ ΑΝ ΕΝΟΧΛΕΙ!!!)

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο?

Τι θα περιλαμβανει ο τελικος φωτισμος?

(ΟΚ με τα post...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εβαλα και ανθρακα , αντιφωσφορο θα βαλω σημερα γιατι δεν ειχε το καταστημα!!!

ο τελικοσ φωτισμος θα εχει τις 2 white που ειναι 39W η καθε μια μια MARINE BLUE ACTINIC των 45W και αλλη μια 45W λευκη που ειχε πανω το ενυδρειο!!

thnaks γοα το ποστ!!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...

κοιτα να βαλεις αντιφωσφορο οσο μπορεις πιο γρηρορα, να μην γεμισεις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Μολις εβαλα τον αντιφωσφορο και το φωτιστικο που τελειωσε χτες βραδυ!!! :bowdown:

εν λειτουργια!!

dsc02793.th.jpg

Αρχισα να διαβαζω για την κατασκευη του sump αλλα δεν ξερω ποσο μεγεθος να το κανω!!Βρηκα σε αλλα ποστ το πως θα γινει αλλα επειδη ο καθενας κανει κατι διαφορετικο και παντα κατι δικο και συμφωνα με τον χωρο του γιαυτο ρωταω!!!

Link to comment
Share on other sites

και το δικό σου σαμπ θα το κάνεις σύμφωνα με τα μέτρα που υπάρχουν.

η βασική λειτουργία του παραμένει πάντα η ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεδιο πρεπει να διαλεξω οτι νανε η υπαρχει καποιο το οποιο ειναι πιο λειτουργικο απο το αλλο?

Σε αυτο το site για παραδειγμα το οποιο εχετε παραθεση και σε αλλο ποστ http://www.melevsreef.com/allmysumps.html η ποικιλια ειναι μεγαλη!!διαλεγω οποιο μαρεσει για να φτιαξω?

Επεσαν στα χερια μου σημερα 4 λαμπες Μeτal Halide τις OSRAM (POWERSTAR HQI-TS 150W/WDL) οριστε και τα χαρακτηρηστικα

http://www.osram.com/_global/pdf/Professio...STAR_HQI-TS.pdf

Αξιζει να ασχοληθω για να κατασκευασω αλλο ενα φωτιστικο ( τωρα που ειμαι και ζεστος :bowdown: ) η δεν αξιζει?

(τσαμπα τις βρηκα παντως.....)

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως δεν αξιζει γιατι ειδα στο pdf οτι ειναι μονο 3000κ αλλα μου φαινονται λιγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδες και εσυ ε???

:bowdown: και εγω νομιζα οτι εκανα λαθος.......κλαψ κλαψ.... :bowdown:

Τεσπα παντως οι εργασιες για το sump ξεκινησαν.....για αρχη ξεκινησα με το overflow....συντομα φοτο!!!

Για σκιμερ τι να παρω???ειδα ενα τις Sera marin Protein Skimmer PS 400 HO (http://www.sera.de/index.php?id=958&L=14)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δουλεψει και ουτε εχω ακουσει κατι γι αυτο?

Γιατι δεν πας σε κατι πιο δοκιμασμενο? red sea, H&S, aquamedic

Link to comment
Share on other sites

Ok θα ψαξω τιμες και θα αποφασισω!!!!για την αντλια που θα ανεβαζει νερο να παρω η να βαλω τις 2 που εχει τωρα μεσα το biobox??

thanks !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε καλυψουν οι αντλιουλες του biobox. Καλυτερα να εμπιστευτεις κατι πιο αξιοπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.....απο σκιμμερ εχεις κατι συγκεκριμενο να μου πεις???ψαχνω τωρα καμια ωρα αλλα δεν βρισκω κατι!!!τα Η&S ειναι ψιλοακριβουτσικα αλλα μαλλον ειναι τα καλυτερα.....( περιπου 200 λεω να ξοδεψω ειναι καλα?να παω περιπου στα 300?Βεβαια ενα καλο σκιμμερ ειναι το α & ω στο συστημα ε? απλα φοβαμε μην υπερβαλω...)

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λάμπρο τι εγινε με το skimmer?

Βρήκες κατι?

Αναμφιβολα το skimmer ειναι το Α και το Ω στο ενυδρειο μας...

Θα ελεγα να κανεις μια καλη επενδυση σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Και βεβαια βρηκα !! :closedeyes:

Tropical Marine V2 800

Το περιμενω βεβαια και μαλλον θα ειναι εδω την δευτερα!!! τι λετε καλη επιλογη?

Βασικα το βρηκα φθηνα γιαυτο το πηρα!!

Οι εργασιες συνεχιζονται πανω στο sump!! εχω ψιλο τελειωσει το overflow και στο sump εχω κολησει στο σχεδιο το οποιο θα σας το δειξω για να παρω τις πολυτιμες γνωμες σας γιατι εχω διαβασει παρα πολλα και δεν μπορω να επιλεξω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...