Jump to content

Απειρος χρηστης σε βαθια νερα...


Lamprosk

Recommended Posts

Καλημέρα!!!!

Πέρασαν πολλές μέρες από την τελευταία ενημέρωση μου και μιας και έχω πολλά να σας πω και να σας δείξω , είπα να αφιερώσω λίγο χρόνο!!

Λοιπόν έχουμε και λέμε…..

Skimmer τελικά πήρα το RED SEA BERLIN XL από αγγελία του forum με το όποιο έχω κάποιες απορίες ως προς την λειτουργία του αλλά θα τα πούμε παρακάτω !

Η υπερχείλιση τέλειωσε με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα

http://img412.imageshack.us/img412/2291/dsc02975.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/4886/dsc02976.jpg

και μια σε λειτουργια! (μπορει να κατεβασει μεχρι και 1500l/h )

http://img411.imageshack.us/img411/8192/dsc02932.jpg

Το ίδιο και το sump στο οποίο τελικά το μέγεθος μετράει πάρα πολύ. (δεν μου χωράει μέσα το skimmer και η αντλία του μαζι αλλα τώρα είναι αργά) :unsure:

http://img412.imageshack.us/img412/814/dsc02972.jpg

Προστέθηκε 20 κιλά βράχος και αυτός αγορά από σχετική αγγελία , ακόμα για το sump αγοράστηκε 25 κιλά αραγωνίτης 15 νεκρός και 10 ζωντανός όπου ανακατευτήκαν για γνωστούς λόγους , ένας θερμαντήρας 300w τις EHEIM , μια αντλία για την επιστροφή τις EHEIM COMPACT+ 5000 , κατασκεύασα όλες τις σωληνώσεις για την επιστροφή αλλά και για την υπερχείλιση (φοτο) και για υλικά στο sump πήρα υαλοβάμβακα , αντιφώσφορο , άνθρακα και denitrate τις SEACHEM και substrat pro τις EHEIM .

http://img25.imageshack.us/img25/5043/dsc02973c.jpg

http://img411.imageshack.us/img411/4069/dsc02974.jpg

Ακόμα προστέθηκαν 2 ζωντανά και αφαιρέθηκαν άλλα 2….. δυστυχώς είχα και 3 απώλειες μια από κατολίσθηση όπου καταπλακώθηκε το cleaner goby μου επειδή έσκαψε πολύ και τον πλάκωσε ένα κομμάτι βράχου , η δεύτερη και η τρίτη ήταν ατυχές προσπάθειες για να κρατήσω 2 antheas . Αφαίρεσα και τα 2 damsel γιατί είχαν αρχίσει μια πολύ επιθετική συμπεριφορά!

Αύριο μου έρχονται ένα goby και ένα tank για τον καθαρισμό μερικής άλγη που πιστεύω ότι σε συνεργασία με το αντιφώσφορο θα απομακρύνω .Οριστε και μια φωτο του συνολου χωρις το sump σε λειτουργία!

http://img412.imageshack.us/img412/4643/dsc02963.jpg

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω για το skimmer που κάτι δεν πάει καλά και νομίζω ότι φταίει η στάθμη . Λοιπόν το βάζω να δουλέψει μέσα στο sump ξεκινά να βγάζει μπουρμπουλήθρες αλλά δεν φτάνουν στο ποτηράκι!! Ρυθμίζω την την βίδα που έχει για την ροη του αέρα αλλά μάταια! Έκλεισα την μια από τις δυο εξόδους που έχει για το νερό και ενώ ανέβηκε η στάθμη και οι μπουρμπουλήθρες ήταν για πολύ λίγο αφού μόλις γέμισε η σωλήνα άδειασε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να κατέβη η στάθμη του skimmer εσωτερικά και μετά πάλι ξαναγεμίζει και ξανααδειάζει και πάει λέγοντας!! Αν θέλετε να ανεβάσω video !

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρό το στήσιμο του βράχου Λάμπρο, :unsure: το ενυδρείο μεταμορφώθηκε, καλή συνέχεια!!!

Για το συγκεκριμένο σκίμμερ που ρωτάς δε ξέρω δε το έχω δουλέψει αλλά παρακολούθησε το να δεις αν σε βολεύει τελικά γιατί όπως σου είπαν κι άλλοι το σκίμμερ είναι από τα βασικά εξαρτήματα του θαλασσινού ενυδρείου και δεν λέει να ‘κάνει νερά’

Λάμπρο εμείς οι χομπίστες από Χανιά προσπαθούμε και βρισκόμαστε τουλάχιστον μία φορά το μήνα, για καφεδάκι,ουζάκι, συνήθως την πρώτη Παρασκευή στον Άσωτο στο Κούν Καπί. Οπότε όταν κι αν οι υποχρεώσεις σου το επιτρέπουν θα ήταν χαρά μας να βρεθείς στη παρέα μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο τιμες ειμαι μια χαρα εκτος απο το KH οπου ειναι λιγο ψιλα και δεν ξερω γιατι!!!ειναι στο 12 εκανα αλλαγη νερου αλλα τιποτα σταματησα και το buffer που εβαζα και κατεβηκε απο το 13 που ηταν αλλα τωρα ειναι σταθερο στο 12 ελπιζω με το sump που θα μπει σε λειτουργια αυριο να ειμαι οκ!!

Γενικα πως τα παω? βρισκομαι σε καλο δρομο η θα τα κανω παλι μανταρα?

NIKMAN και βεβαια θα ηθελα να βρεθω στην παρεα σας!!!οποτε κανονισεται ενημερωστε με!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους!!!

Μετα απο 2 χρονια σχεδον απουσιας λογο δουλειας εκτος ελλαδας επεστρεψα αλλα με δυσαρεστα νεα !! :lol:

Παρολο που ειχα μια ας το πουμε επαφη με το ενυδρειο μου "τηλεφωνικη" οταν μπηκα μεσα αντικρισα ενα θεαμα

που με εκπληξε αλλα προς το κακο....

4 ψαρακια να κολυμπανε μεσα σε ενα νεκρο τοπιο το οποιο μονο ενυδριο δεν θυμιζε....

ολα τα κοραλλια ηταν νεκρα και τα φωτα δουλευαν μισα.....

Ο μικρος μου αδερφος (13)ο οποιος το συντηρουσε παντα μεσο τηλεφωνου δεν τα ειχε καταφερει και απλα δεν μου το ειχε πει για να μην τον μαλωσω!ενω ειχα δει φωτο του ενυδρειου τελος ιουνιου απο εκει και περα το πηρε η κατω βολτα....! δεν υπηρχε καν συντηρηση ουτε αλλαγη νερου αλλα ουτε και αντιφωσφορου και ανθρακα! απο εκει και περα το κρατησε ο βραχος και οτι εκανε το σκιμμερ.... που και αυτο υπολειτουργουσε μιας και ο μικρος ειχε την ιδεα να πειραζει την βιδα του αερα οταν το υπηρχε εξατμιση και ελειπαν αρκετα λιτρα νερου.....

Για να μην μακρυγορω ειπα να το φτιαξω απο την αρχη μιας και το λυπηθηκα αλλα και επειδη δεν το ξεκινησα καλα!!!

Οποτε θελω για αρχη καποιες συμβουλες για ενα νεο ξεκινημα απο το παρον σταδιο!!

Σκεφτηκα λοιπον να βγαλω τα ζωντανα εξω τα οποια δεν θα αντεξω να τα δω να χανονται και αυτα και να ζητησω να μου τα φυλοξενησει καποιος μεχρι νεοτερας! απο εκει και περα θελω γνωμες για τον βραχο αλλα και για το τι θα κανω!!

Ευχαριστω ολους που θα με βοηθησουν!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς γύρισες !!! Για τόσο καιρό που έλειπες (2 χρόνια ) κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να το διαλύσεις το ενυδρείο και να μην στηριχθείς στο 13 χρονών αδελφο σου !!! Δεν το λέω ,θέλοντας να επικρίνω αυτό που έκανες .....απλά για τα ζωντανά το λέω ... θαλασσινό και να το φροντίζει 13 χρονών παιδί για δύο χρόνια (χωρίς να είναι δικό του βέβαια )...είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι έγινε !!!

Τέρμα η μουρμούρα !!! :)

Εάν έχει μείνει τίποτα ζωντανό ,το δίνει οπωσδήποτε !!!

Στο σημείο αυτο και εάν έχει πάρει την κάτω βόλτα ... θα ήταν ποίο εύκολο να ξεκινήσεις από την αρχή (π.χ. βράχο )!!! Λογικά θα έχει γεμίσει άλγη το ενυδρείο !!!!!!

Οπότε

1) Κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερου π.χ. 50%

2) Ελέγχεις έαν όλα τα μηχανήματα ,λειτουργούν κανονικά (σκιμμερ ,αντλίες ,θερμοστάτες )

3) Βάζεις καινούργιο άνθρακά-αντιφόσφορό

4) Σβήνει τα φώτα .

5) Και αρχίζεις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 ,ΝΟ2,ΝΟ3,P04

Πιστεύω ότι μπορείς να το δείς ,όχι σαν καταστροφή ,αλλά σαν μία ευκαιρία ,άπο την οποία θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα .

Ανάλογα βέβαια την κατάσταση που είναι το ενυδρείο .... θα άνοιγα σταδιακά τα φώτα, μετά από ένα μήνα ...και ζωντανά σε κάνα 2μήνο ,ανάλογα βεβαία τις μετρήσεις !!!

Καλή Συνέχεια !!!

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτο πιστευω θα ηταν το καλυτερο αλλα αν εισαι σε καραβι δεν ξερεις ποσο καιρο θα κατσεις! και οταν σκεφτηκα οτι επρεπε να το διαλυσω ημουν αρκετα μακρια....Οπως και να εχει οτι εγινε,εγινε!

Στο σημερα.....

Εχουν μεινει 2 clown πορτοκαλι και ενας κοκκινος, ενας six line wrasse , και ενα damsel talbot, αποτι ειδα κυκλοφορουν και κατι ασπονδυλα (2 turbo snails και ενας καβουρας).

Τα μηχανηματα δουλευουν εκτος το θερμομετρο και το φωτιστικο ... οπου του ειχε πεσει μεσα πολυ καιρο τωρα και ειχε παθει βραχυκυκλωμα η μια λαμπα... και θελει επισκευη(αν οχι πεταμα) .

Αλγες δεν εχει καθολου μαλλον επειδη τα φωτα ηταν κλειστα για πολυ καιρο , ξεραμενο αλατι εχει πολυ πανω στα καπακια και γενικα στις λαμπες αλλα και ψηλα στο χειλος του ενυδρειου , και το τραγικοτερο.... 1.031 αλατοτητα... νεκρη θαλασσα εγινε!

Link to comment
Share on other sites

Ότι βοήθεια θέλεις εμείς είμαστε εδώ.

Ο frakto έγραψε.

Καλώς γύρισες !!! Για τόσο καιρό που έλειπες (2 χρόνια ) κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να το διαλύσεις το ενυδρείο και να μην στηριχθείς στο 13 χρονών αδελφο σου !!! Δεν το λέω ,θέλοντας να επικρίνω αυτό που έκανες .....απλά για τα ζωντανά το λέω ... θαλασσινό και να το φροντίζει 13 χρονών παιδί για δύο χρόνια (χωρίς να είναι δικό του βέβαια )...είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι έγινε !!!

Τέρμα η μουρμούρα !!! biggrin.gif

Εάν έχει μείνει τίποτα ζωντανό ,το δίνει οπωσδήποτε !!! Εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να βγάλεις κανένα ζωντανό.

Στο σημείο αυτο και εάν έχει πάρει την κάτω βόλτα ... θα ήταν ποίο εύκολο να ξεκινήσεις από την αρχή (π.χ. βράχο )!!! Λογικά θα έχει γεμίσει άλγη το ενυδρείο !!!!!!

Οπότε

1) Κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερου π.χ. 50% σωστά

2) Ελέγχεις έαν όλα τα μηχανήματα ,λειτουργούν κανονικά (σκιμμερ ,αντλίες ,θερμοστάτες )όχι μόνο ελέγχεις αλλά βγάζεις και καθαρίζεις με ξύδι

3) Βάζεις καινούργιο άνθρακά-αντιφόσφορόσωστά

4) Σβήνει τα φώτα .όχι τα φώτα δεν τα σβήνεις αλλά τα επισκευάζεις και τα ανάβεις κανονικά για να ξανακάνουν οι άλγες τον κύκλο τους

5) Και αρχίζεις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 ,ΝΟ2,ΝΟ3,P04

Πιστεύω ότι μπορείς να το δείς ,όχι σαν καταστροφή ,αλλά σαν μία ευκαιρία ,άπο την οποία θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα .

Ανάλογα βέβαια την κατάσταση που είναι το ενυδρείο .... θα άνοιγα σταδιακά τα φώτα, μετά από ένα μήνα ...και ζωντανά σε κάνα 2μήνο ,ανάλογα βεβαία τις μετρήσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχει αρχισει η επισκευη του φωτιστικου και σιγα σιγα καθαριζω αντλιες ! Εγινε αγορα καινουργιου θερμοστατη και επαναρυθμιση του skimmer!

Νικο δεν συμφωνω με την γνωμη σου. τα ψαρια και οι αλλοι οργανισμοι δεν ειναι πειραματοζωα!Αρκετα τα εχω στρεσαρει και ειναι αμαρτια!

Υπαρχει καποιος στα χανια που μπορει να μου φιλοξενισει τα ζωντανα μου?

Οριστε και μια φωτο απο χτες το βραδυ πριν ξεκινησουν οι εργασιες

imag0384t.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Βρηκαν σπιτι τα ζωντανα !!! Thanks νικο!

Βγηκε ο βραχος για να πιαστουν βεβαια και μπηκε 20 κιλα αραγωνιτης μισος ζωντανος μισος οχι και αναμεικτηκε με τα 35 που ειχα ειδη μεσα!Φτιαχνω και νερακι τωρα για να αρχισω να βαζω!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε.

Απλα τωρα κάνε μαι έρευνα, για πιο αυτοματοποιημένες καταστάσεις, αν λόγω δουλειάς αναγκαστείς να λείψεις για αρκετό διάστημα ξανά.

Γιατι είναι κρίμα και για τα ζωντανα σου αλλά και για την τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

Καθαριστικαν τα παντα!!! ακομα και τα τζαμια του ενυδρειου... :) σαν καινουργιο εγινε....

εβαλα λιγο νερο ισα να σκεπασει τον αραγωνιτη και σταματησα εκει. Αυριο παλι!

ερωτηση τωρα.....επειδη το σαμπ μου θελει κατι διορθωσεις να βαλω το κουτακι του ενυδριου που εχει απο την μανα του και 2 αντλιες για κυκλοφορια και να το λειτουργησω η να φτιαξω το σαμπ και μετα??

Ναι γιαννη το εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω τι και τι να παρω που να ειναι αξιοπιστο γιατι οτι θα ξαναφυγω ειναι σιγουρο.... :lol:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

o βραχος ειναι σκεπασμενος με νερό?

Link to comment
Share on other sites

τον εχω βαλει σε βαρελι με νερο και κυκλοφορια! το κακο ειναι οτι δεν εχω θεμραντηρα και φως εκει!!

ελπιζω να αντεξει μεχρι την δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Για το φως δεν πειράζει.

Τωρα σχετιακ με την θερμανση, δεν ξερω.

Κάνει και κρυο αυτες τις μερες.

Δεν μπορεις να βαλεις τον θερμοστατη του ενυδρειου μεσα?

Ή βάλε το βαρελι μεσα στο σπιτι να εχει τουλαχιστον 19-20 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

μεσα το εχω !! ελπιζω να μην χαλασει! εχω και μια λαμπα οικονομιας 22w και ειναι και αδιαβροχη.... να την βαλω μεσα?? απο το τιποτα πιστευω οτι κατι θα κανει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!

Μετα απο αρκετο καιρο εχω αρκετα νεα και καλα και κακα...!!

Τα καλα ειναι οτι το ενυδρειο ξαναδουλευει!

Με αρκετες αλλαγες προς το καλυτερο.

Μπηκε καινουργιος αραγωνιτης ζωντανος 20 κιλα οπου τοποθετηθηκε πανω απο τον παλιο ο οποιος πλυθηκε και καθαριστηκε , ξαναστηθηκε ο βραχος απο την αρχη πανω σε βασεις με διαφορετικο στησιμο αυτην την φορα μαζι με 3 καινουργια κομματια!!

Τοποθετηθηκε ολοκαινουργιο DIY Sump με τελειος διαφορετικο σχεδιασμο και κατασκευασμενο απο τζαμι 6αρι το οποιο προσαρμοστηκε μεσα στο εργοστασιακο επιπλο με τις καταλληλες αλλαγες και σε αυτο , μπηκαν skimmer tunze 9011, αντλια eheim 5000 για την επιστροφη απο το sump , κυκλοφορητες tunze 6025 , 6045 και το επισκευασμενο φωτιστικο!Τελος φτιαχτηκε απο την αρχη η υπερχείλιση σχεδιασμενη και κομενη με λειζερ!

Αγορασα και εξτρα ενα φωτιστικο της ΒΟΥΟ HQI-36A για να βγει το εργοστασιακο , ενα σετ κυκλοφορητες tunze 6100 μαζι με τον ελεγκτη τους !

Ολα καλα μεχρι εδω..... το κακο ειναι οτι αφου τα εστεισα ολα και μπηκαν σε λειτουργια(χωρις τα εξτρα) την ιδια μερα εφυγα για καραβι :thumbup::P

Το αποτελεσμα ειναι να μεινουν ολα στην μεση και καθε 3 μερες απο το τηλ να ρωταω για την πορεια του!

Δουλευει τωρα 1 μηνα σχεδον με σβηστα τα φωτα και συμφωνα με τους στεριανους ολα ειναι καλα..... εχουν βγει αλγες και ολα τα υπολοιπα συμπτωματα απο ενα αστρωτο ενυδρειο!

Σε τρεις μηνες θα ειμαι πισω περιπου εκτος αν υπαρχει καμια αδεια για 3-4 μερες μπας και το δω! το βραδακι θα βαλω και φωτο που μου εστειλαν !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ο καιρός πέρασε.....τα πράγματα άλλαξαν.....το θέμα ξεχάστηκε.... αλλά ήρθε η ώρα για ένα μικρο update! H παρακάτω εικόνα δείχνει το πως μεταμορφώθηκε το ενυδρείο απο το 2011 μέχρι τωρα χωρίς να υπάρχει ιδιαιτέρη φροντίδα . Μερικές αλλαγές στο setup (κυκλοφορητές , φωτιστικό και reactor) Τα υπόλοιπα έμειναν στον χρόνο.....

img4103copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο λαμπρο!

πολυ ωραιο φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Ωραια χρωματα,ομορφα κοραλια και ποικιλια!Να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! Πολλά μπράβο!

Αν μου έλεγες ότι αυτό το ενυδρείο έτρεχε στον αυτόματο δεν θα σε πίστευα!

Αξιοζήλευτο είναι!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τρομερο το ενυδρειο !! η κοραλλινη εγινε τοση χωρις καποιο σκευασμα !??

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο, να το χαιρεσαι...τα ματακια και τα σκόρδα ήδη τα εχεις, αρα δε κινδυνευεις...

Έγινε επεξεργασία - gmaravelisvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...