Jump to content

Ξεκινημα Boyu Tl-550 128 Lt Reef


konchrist

Recommended Posts

Στο μονο που θα επιτεθει ειναι σε σαλιγκαρια και tridacna clams.Απο τη στιγμη που δεν εχεις και τον ταιζεις κανονικα,μην τον φοβασαι.

Εχε και το νου σου αν πλησιαζει καθολου αλλες γαριδες αν και δεν μπορει να τις ακολουθησει στο κολυμπι

Αχινο βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακη εχω τον συγκεκριμενο αστακο2,5χρονια δεν μου χει κανει καμια ζημια επισης εχω 4 crocea clams που ποτε δεν εχει ασχοληθει εχω 5 cleaner kai 3 debelius shrimps χωρις κανενα προβλημα μεταξυ τους... βεβαια εχω και αρκετα λιτρα... παντως το συμπερασμα μου ειναι οτι οσο ειναι χορτασμενος δεν κανει καμια ζημια αν ομως μεινει αταιστος καιρο τοτε οπως και πολλα αλλα reef safe θα ξεκινησουν να τρωνε τα παντα για την επιβιωση τους.. πχ ενας acanturus sohal που εχω αν πειναει πολυ αρχιζει και τσιμπαει ακροπορες,κλαμ,κ.α. ενω ανειναι χορτατος δεν ασχολειται ουτε καν, αρα το συμπερασμα μου ειναι οτι ολα εξαρτονται απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αχινο βρηκες?

Οχι ΑΚΗ δεν βρηκα δυστυχως!!! :bowdown:

Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να κανω target feeding για τον αστακο ή θα βγαινει μονος του και θα τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Ακη εχω τον συγκεκριμενο αστακο2,5χρονια δεν μου χει κανει καμια ζημια επισης εχω 4 crocea clams που ποτε δεν εχει ασχοληθει εχω 5 cleaner kai 3 debelius shrimps χωρις κανενα προβλημα μεταξυ τους... βεβαια εχω και αρκετα λιτρα... παντως το συμπερασμα μου ειναι οτι οσο ειναι χορτασμενος δεν κανει καμια ζημια αν ομως μεινει αταιστος καιρο τοτε οπως και πολλα αλλα reef safe θα ξεκινησουν να τρωνε τα παντα για την επιβιωση τους.. πχ ενας acanturus sohal που εχω αν πειναει πολυ αρχιζει και τσιμπαει ακροπορες,κλαμ,κ.α. ενω ανειναι χορτατος δεν ασχολειται ουτε καν, αρα το συμπερασμα μου ειναι οτι ολα εξαρτονται απο αυτο...

Eτσι ακριβως,αλλα εξαρταται και απο το χαρακτηρα του συγκεκριμενου αστακου.Εχω ακουσει καποιους που οσο και να τους ταιζαν,αυτοι τσιμπουσαν τα clam.

Ο αστακος θα ξεθαρεψει και θα βγαινει να τρωει και τροφη που ριχνεις για τα ψαρια,αλλα 1 φορα την εβδομαδα δινε του ενα μικρο κοματακι καλαμαρι ή γαριδα (κατι με κρεας δηλαδη).Βαλτο με τσιμπιδα ή με το χερι σου μπροστα του μεχρι να το αρπαξει.Με τον καιρο θα μαθει και θα ερχεται κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως,αλλα εξαρταται και απο το χαρακτηρα του συγκεκριμενου αστακου.Εχω ακουσει καποιους που οσο και να τους ταιζαν,αυτοι τσιμπουσαν τα clam.

Ο αστακος θα ξεθαρεψει και θα βγαινει να τρωει και τροφη που ριχνεις για τα ψαρια,αλλα 1 φορα την εβδομαδα δινε του ενα μικρο κοματακι καλαμαρι ή γαριδα (κατι με κρεας δηλαδη).Βαλτο με τσιμπιδα ή με το χερι σου μπροστα του μεχρι να το αρπαξει.Με τον καιρο θα μαθει και θα ερχεται κατευθειαν.

Εγω θα συμφωνησω για τον χαρακτηρα του αστακου.Ειναι που θα πεσεις.Το ιδιο ισχυει και για ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το βιογραφικο του συγκεκριμενου αστακου (αφου ειναι στο ενυδρειο του alan_boy) και συμφωνα με το οποιο δεν εχει πειραξει κοραλι ή ψαρι πιστευω να μην εχουμε καποιο προβλημα!!! :bowdown:

Οποτε μαλλον θα αποκτηθει και πιστευω να γινουμε καλοι φιλοι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το βιογραφικο του συγκεκριμενου αστακου (αφου ειναι στο ενυδρειο του alan_boy) και συμφωνα με το οποιο δεν εχει πειραξει κοραλι ή ψαρι πιστευω να μην εχουμε καποιο προβλημα!!! :bowdown:

Οποτε μαλλον θα αποκτηθει και πιστευω να γινουμε καλοι φιλοι :bowdown:

Αρα ειναι δοκιμασμενος ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου αστακου.Ξερετε και την συμπεριφορα του.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Ακη :bowdown: και ως προς τον τροπο ταισματος του ... παντως ειναι απο τα πολυ ομορφα κ ενδιαφεροντα ζωντανα... αντε με το καλο να γινετε φιλαρακια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τα καινούργια σου αποκτήματα.Το ενυδρείο έχει πάρει το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε το σαρκοφυτο πως καθησε εκει????Απιστευτο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να το χαιρεσε το στολιδι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσε το στολιδι σου. :hysterical:

Σ ευχαριστω πολυ!!! :hysterical::buttrock:

Ασχετο... ο αστακος ειναι φοβερος!!!

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Alan_boy για τα ζωντανα του :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε ευχαριστώ πολυ :)

Ότι χρειστεις στείλε μου πμ για να σε βοηθήσω.

Καλό ξεκίνημα και στο δικό σου και ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ :)

Ότι χρειστεις στείλε μου πμ για να σε βοηθήσω.

Καλό ξεκίνημα και στο δικό σου και ΥΠΟΜΟΝΗ!

Εχω παραγγειλει ενυδρειο αλλα λογω της απεργιας εχω μεινει στο περιμενε :) απο 25 θα ειμαι μονιμα θεσσαλονικη οπου αρχιζω τα παντα απο το 0 . αντε καλη αρχη σε εμας τους καινουριους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα...Στη καλύτερη πόλη ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο τα καλυτερα που εχω δει εδω και καιρο..ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ;):D:thumbup:

Ευχαριστω πολυ!!!

Μεσα στο Σαββατοκυριακο θα ανεβασω νεες φωτο με την εξελιξη του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τέλειο το ενυδρείο σου, όταν το βλέπω χαίρομαι γιατί ξέρω ότι έχει και το δικό μου προοπτικές.

Θα σε πάρω τηλ εντός των ημερών να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικες update photos...

Sorry για την καθυστερηση.... :)

post-6963-1286819551_thumb.jpg

post-6963-1286819568_thumb.jpg

post-6963-1286819582_thumb.jpg

post-6963-1286819596_thumb.jpg

post-6963-1286819612_thumb.jpg

post-6963-1286819646_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...