Jump to content

Ξεκινημα Boyu Tl-550 128 Lt Reef


konchrist

Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι περι θερμοκρασιας.

Αυτη τη στιγμη εχω 26,5 και ο θερμοστατης ανοιγει στους 26,3. Ειναι καλα ή να την ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρα ειναι.Χειμωνας ειναι και κανεις και οικονομια με τετοιες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι.Χειμωνας ειναι και κανεις και οικονομια με τετοιες θερμοκρασιες.

Κι εγω αυτο σκεφτομαι ΑΚΗ .... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομη...

Πηρα ενα bubble Coral.

Εχει καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις? Τοποθετηθηκε μπροστα στο ενυδρειο και χαμηλα.

Το θεμα ειναι οτι απο χθες το βραδυ που μπηκε μεχρι και τωρα δεν εχει ανοιξει πληρως.

Χρειαζεται να προσαρμοστει ή :)

Link to comment
Share on other sites

Δωστου καμια βδομαδουλα περιθωριο να συνελθει.Ισως και παραπανω.Αργουν λιγο να προσαρμωστουν.

Προσεξε μην εχει τιποτα σκισιματα.

Οταν προσαρμωστει και φουσκωσει,ταιζε το που και που (πχ 1 φορα την εβδομαδα ή και πιο αραια) κατεψυγμενη τροφη.

Εκει που το εβαλες,νομιζω ειναι ΟΚ.Προσοχη να μην εχει πολυ κοντα του αλλα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης σκεφτομαι να αναβαθμισω λιγο το φωτισμο μου. :)

1η λυση:

Αγορα μιας ακομη Τ5 24W και ηλεκτρονικο ballast και τοποθετηση στο υπαρχον καπακι μετα απο καποιες αλλαγες.

Κοστος 15 € (λαμπα) + 15 € (ballast) + 10 € (χρονοδιακοπτης, καλωδια κλπ) = 40 €

2η λυση:

Αφορας του κατωθι φωτιστικου SOLARMAX NANO SERIES 70W MH ME BALLAST KAI LAMP 20000K

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31000 αφου αφαιρεσω το καπακι που υπαρχει.

Κοστος 115 €.

Ποια η γνωμη σας?

Εαν παω στην 2η λυση πως θα γινει η μεταβαση, επειδη και τα watt θα ειναι μεγαλυτερα αλλα και η λαμπα ποιο δυνατη?

Επισης θα χρειαστω και Τ5 ακτινικη?

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει δηλαδη? :)

Απο την ταλαιπορια της μεταφορας μπορει να τραυματιστει ο ιστος της σε καποια σημεια

Επισης σκεφτομαι να αναβαθμισω λιγο το φωτισμο μου. :thumbup:

1η λυση:

Αγορα μιας ακομη Τ5 24W και ηλεκτρονικο ballast και τοποθετηση στο υπαρχον καπακι μετα απο καποιες αλλαγες.

Κοστος 15 € (λαμπα) + 15 € (ballast) + 10 € (χρονοδιακοπτης, καλωδια κλπ) = 40 €

2η λυση:

Αφορας του κατωθι φωτιστικου SOLARMAX NANO SERIES 70W MH ME BALLAST KAI LAMP 20000K

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31000 αφου αφαιρεσω το καπακι που υπαρχει.

Κοστος 115 €.

Ποια η γνωμη σας?

Εαν παω στην 2η λυση πως θα γινει η μεταβαση, επειδη και τα watt θα ειναι μεγαλυτερα αλλα και η λαμπα ποιο δυνατη?

Επισης θα χρειαστω και Τ5 ακτινικη?

Αν μπορεις να στριμωξεις την Τ5,θα ειναι καλυτερα γιατι με την ΜΗ θα εχεις πολυ ζεστη-εξατμιση-θερμοκρασιες στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Γενικά άστη εκεί που την έχεις αφήσει μην τη κουνήσεις.Επίσης την έχεις αρκετά κολλητά στο τζάμι και όταν φουσκώσει με το καλό μπορεί να θέλει λίγο κούνημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν προσαρμωστει και φουσκωσει,ταιζε το που και που (πχ 1 φορα την εβδομαδα ή και πιο αραια) κατεψυγμενη τροφη.

Πως το ταιζουμε?

Τι ωρες? Πρεπει να ειναι ανοιχτο ?

Εχω mysis, κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια πιπέτα ξεπάγωσε τη τροφή ρούφα μια ποσότητα και ρίξτη επάνω του με κλειστή κυκλοφορία.Μπορείς να ταΐσεις brine shrimp ,micro-plankton ,Mysis ,krill.Μια φορά τη βδομάδα η και δύο φορές το μήνα είναι καλά.Είναι φωτοσυνθετικό κοράλι αλλά όπως πολλά lps το τάισμα έχει θετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια πιπέτα ξεπάγωσε τη τροφή ρούφα μια ποσότητα και ρίξτη επάνω του με κλειστή κυκλοφορία.Μπορείς να ταΐσεις brine shrimp ,micro-plankton ,Mysis ,krill.Μια φορά τη βδομάδα η και δύο φορές το μήνα είναι καλά.Είναι φωτοσυνθετικό κοράλι αλλά όπως πολλά lps το τάισμα έχει θετικά αποτελέσματα.

Ευχαριστω πολυ Ορεστη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειχα διαβασει το παρακατω threat πριν αποκτησω δυο nassarius, αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=nassarius

Αλλα δυστυχως....

μετα απο δυο ημερες που τα εβαλα στο ενυδρειο βρηκα τα δυο Astrea νεκρα!!! :lmao:

Μαλιστα!!!! :P

Τωρα ψαχνω να τα βρω για να τα στειλω στον καδο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος Κώστα για να τα "στείλεις".

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος Κώστα για να τα "στείλεις".

Οποτε Ορεστη θα πρεπει να κρατησω μονο αυτα και να μην βαλω Turbo ή Astrea Snail.

Θα κανουν την ιδια δουλεια ομως?

Μηπως θα εχω προβλημα με κοραλια ή ψαρια?

Τι να πω!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε tectus που δεν θα έχουν πρόβλημα λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η εισαγωγη των Nassarius εγινε απο την Υεμενη, απο τους Ταλιμπαν!!! :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω nassarius με αλλα σαλιγκαρια χωρις προβλημα.

Θα τα δεις να τρωνε καποιο σαλιγκαρι,μονο αν αυτο πεθανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ καλη κατασταση και πολυ πραμα απο κοραλινη. :bowdown:

Το blue tank ποσο καιρο το εχεις και δεν εχει μεγαλωσει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κατασταση και πολυ πραμα απο κοραλινη. :bowdown:

Το blue tank ποσο καιρο το εχεις και δεν εχει μεγαλωσει ακομα?

Πραγματι ΑΚΗ απο κοραλινη γινεται χαμος!!!!

Το Blue Tank το εχω απο αρχες Σεπτεμβριου. Δεν μεγαλωνει πολυ ευτυχως!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άριστα όλα και συμμαζεμένα μια χαρά είσαι.Μην τον ακούς τον άλλον για blue tang σε ζηλεύει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άριστα όλα και συμμαζεμένα μια χαρά είσαι.Μην τον ακούς τον άλλον για blue tang σε ζηλεύει :bowdown:

Eσενα εχει γινει blue παντοφλα σε 6 μηνες,γιαυτο το λεω.

Και ναι,ζηλευω.Θα ηθελα ενα τετοιο ψαρι πολυ,αλλα θεωρω τον χωρο στο ενυδρειο μου μικρο (οταν μεγαλωσει).Μην αρχισει και παιρνει σβαρνα σε καθε του στροφη οτι sps βρεθει διπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...