Jump to content

Aποριες και Συμβουλες


Koing Koing

Recommended Posts

Το ξερω αλλα παντου multi βλεπω και θελω κατι διαφορετικο και με πιο εντονα χρωματα....Επεισης προτιμω τις πετρες απο τα κοχυλια...:S

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξερω αλλα παντου multi βλεπω και θελω κατι διαφορετικο και με πιο εντονα χρωματα....Επεισης προτιμω τις πετρες απο τα κοχυλια...:S

Τι να σου πω τοτε....!!!!

Δεν ξερω.. !

Γυρνα στην Αμαζονια ρε φιλε!!!!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown: Σκευτομουν και Apistograma..:bowdown:

Δεν υπαρχει καποιο ειδος που να ζει ανετα μεσα σε 120 λιτρα και να μην ειναι multi....????

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown: Σκευτομουν και Apistograma..:bowdown:

Δεν υπαρχει καποιο ειδος που να ζει ανετα μεσα σε 120 λιτρα και να μην ειναι multi....????

Δεν ξερω, ας μηλισει κανενας νταμαρας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι του πετρωματος αλλα να βοηθησω οσο μπορω.

Για ενυδρείο 60 - 120 λίτρα βαζεις μονο ειδη που ζουν σε κοχυλια οπως Neolamprologus Multifasciatus, Neolamprologus brevis, Neolamprologus similis, Neolamprologus signatus, Neolamprologus ocellatus.

(ενα ειδος μονο)

Για πετρες θα χρειαστεις ενυδρειο 150-160 λιτρα μινιμουμ και μηκος 1 μετρο μινιμουμ.

Μπορεις να βαλεις Julidochromis Dickfeldi, Julidochromis Transcriptus, Julidochromis Ornatus, Neolamprologus Leleupi, Neolamprologus Brichardi, Neolamprologus Buescheri.

(ενα ειδος μονο)

Κανε αναζητηση google για τα ειδη.

Αν εχω κανει καποιο λαθος ή ξεχασα καποια, "με το συμπαθιο". ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....Πιο πολυ απο τα Neolamprologus μου αρεσαν τα Ocellatus

Tελευταια ερωτηση πανω στην επιλογη...Ποιο ειναι το μικροτερο ειδος βραχοψαρου απο Tanganyika...??

Συγμωμη που σας κουρασα..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....Πιο πολυ απο τα Neolamprologus μου αρεσαν τα Ocellatus

Tελευταια ερωτηση πανω στην επιλογη...Ποιο ειναι το μικροτερο ειδος βραχοψαρου απο Tanganyika...??

Συγμωμη που σας κουρασα..

Ευχαριστω

Από πετρόψαρα εχω την εντύπωση ότι μικρά είναι απο τα julidochromis τα ornatus ( περίπου 6 cm),τα

Transcriptus ( περίπου 6cm) αλλά και το Neolamprologus Buescheri ( και αυτό περίπου 6cm).

Τα άλλα είνα πιο μεγάλα όπως τα Brichardi ή και τα leleupi που παίρνουν μεγαλύτερο μέγεθος.

Σωκράτης ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να βαλω καποιο απο αυτα τα ειδη ομως στο ενυδριο μου....???Αν γινεται παμε κατευθειαν για Labidochromis transcriptus......;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να βαλω καποιο απο αυτα τα ειδη ομως στο ενυδριο μου....???Αν γινεται παμε κατευθειαν για Labidochromis transcriptus......;)

Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο σου είναι ενα μέτρο ,πιστεύω οτι θα μπορούσες να βάλεις τα transcriptus

τα όποία είναι julidochromis και οχι labidochromis.

Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα θυμασε....Και ναι οντως απλα μου εχει μεινει ακομα η πορωση με τα Labs και δεν μπορω να τα ξεχασω τοσο ευκολα.... :thumbup::D:D:D

(τυπογραφικο ηταν...;))

Eυχαριστω και παλυ

Link to comment
Share on other sites

Σωστα θυμασε....Και ναι οντως απλα μου εχει μεινει ακομα η πορωση με τα Labs και δεν μπορω να τα ξεχασω τοσο ευκολα.... :D:D:D:thumbup:

(τυπογραφικο ηταν...;))

Eυχαριστω και παλυ

Σύντομα εύχομαι να πάρεις ενα μεγάλο ενυδρείο ώστε να υπάρχει η άνεση να φτιάξουμε ενα ωραίο malawi ή ενα ταγκανίκα.

Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Neolamprologus Buescheri.Πολυ καλη επιλογη για τα λιτρα σου.Για ρωτα τον viciouscircle που τα εχει να σου πει εντυπωσεις................ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια...

Φιλε Vicious αν μπορεις πες μου τις εντυπωσεις απο αυτα τα ψαρια η παρεπεμψε με σε καποιο site...Επεισης αν μπορεις δωσε μου και το λινκ με την παρουσιαση σου...(Αν υπαρχει)

Ευχαριστω και παλυ ολους σας που ασχολιθηκατε με το θεμα μου..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια...

Φιλε Vicious αν μπορεις πες μου τις εντυπωσεις απο αυτα τα ψαρια η παρεπεμψε με σε καποιο site...Επεισης αν μπορεις δωσε μου και το λινκ με την παρουσιαση σου...(Αν υπαρχει)

Ευχαριστω και παλυ ολους σας που ασχολιθηκατε με το θεμα μου..

Α μπράβο μετακινήθηκες στο φυσικό σου χώρο :thumbup::D να σου δώσω ενα λινκ για τα ψάρια αυτά και οχι μόνο http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=12 .Θα μας πεί και ο Γιώργος ,ο Γιώργος έχει τέτοια ψάρια ;,αρχισα φαίνεται να ξεχνώ,βρέ Dias πήρες όλα τα χάπια εσύ , με μας τι θα γίνει ; :D:D:thumbup:

Σωκράτης ;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια μιας και περασε η γιορτη μου αρχησαν να μαζευονται τα λευτα και θελω να παω να κανω κανα ψονιο.....(εννοω να αγορασω πραγματα... ;):thumbup: )

Λοιπον θελω να μου προτεινεται τι αντιχλωριο να παρω..

Τι λαμπες για τα Julidochromis transcriptus...?

Για τα τεστ δεν ρωταω ξερω την απαντηση(ΑPI)...

Τροφες αργουν ακομα..

Τι αλλο θα χρειαστω...??

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μιας και περασε η γιορτη μου αρχησαν να μαζευονται τα λευτα και θελω να παω να κανω κανα ψονιο.....(εννοω να αγορασω πραγματα... :thumbup::D )

Λοιπον θελω να μου προτεινεται τι αντιχλωριο να παρω..

Τι λαμπες για τα Julidochromis transcriptus...?

Για τα τεστ δεν ρωταω ξερω την απαντηση(ΑPI)...

Τροφες αργουν ακομα..

Τι αλλο θα χρειαστω...??

Αντιχλώριο εγώ κάνω χρήση το prime της seachem ή το stress coat.Τώρα για λάμπες οι αφρικάνοι δεν έχουν και ιδιαιτέρες απαιτήσεις εγώ χρησιμοποιώ daylight στα μικρά που έχουν μία λάμπα και στο μεγάλο 1 daylight και μία χρώματος κόκκινου-μπλέ ( 4900 k) όπως τη seraplant , http://www.sera.de/index.php?id=63&L=14

Να δούμε και τις γνώμες των υπολοίπων συναδέλφων.

;)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω...:) Σκευτομαι να παω και να μαζεψω αμμο απο θαλασσα...

1ον: Ποιο ειναι το ιδανικο βαθος για να την μαζεψω..??

2ον:Το χρωμα της αμμου στην περιοχη μου ειναι μπεζ προς το καφε(θα υπαρχει προβλημα..??)

3ον:Πως μπορω να ελενξω αν ειναι καθαρη η περιοχη..??(Μπορω να σας πω καποια χαρακτηριστικα του βυθου αν χρειαστει ωστε να καταλαβουμε αν ειναι καθαρη η παραλια πειτε μου)

4ον:Yπαρχει προβλημα αν στην περιοχη αυτη κανουν μπανιο ανθρωποι..???

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω...:) Σκευτομαι να παω και να μαζεψω αμμο απο θαλασσα...

1ον: Ποιο ειναι το ιδανικο βαθος για να την μαζεψω..??

2ον:Το χρωμα της αμμου στην περιοχη μου ειναι μπεζ προς το καφε(θα υπαρχει προβλημα..??)

3ον:Πως μπορω να ελενξω αν ειναι καθαρη η περιοχη..??(Μπορω να σας πω καποια χαρακτηριστικα του βυθου αν χρειαστει ωστε να καταλαβουμε αν ειναι καθαρη η παραλια πειτε μου)

4ον:Yπαρχει προβλημα αν στην περιοχη αυτη κανουν μπανιο ανθρωποι..???

Εκεί που σκάει το κύμα απο εκεί μπορείς να πάρεις άμμο.όσον αφορά το χρώμα της άμμου το μπέζ είναι μια χαρά.Εδώ μάλιστα να αναφερω οτι ο Konings γράφει οτι η άμμος είναι καλά να μην είναι λευκή.

Εγώ θα μάζευα άμμο απο κάποιο σημείο απόμερο.

Ελπίζω να βοήθησα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησες...Αλλα στην περιοχη μου κατα περιεργο λογο εκει που σκαει το κυμα εχει αμμο μεγαλυτερη κοκομετριας ενω μεσα απο την θαλασσα ειναι πιο ψιλη...Εκει που σκαει το κυμα εχει και χαλικι....

Παντως αν ειναι καλυτερο να απρω μεσα απο το νερο δεν εχω προβλημα μιας και ειμαι πολλες ωρες στην θαλασσα...:)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησες...Αλλα στην περιοχη μου κατα περιεργο λογο εκει που σκαει το κυμα εχει αμμο μεγαλυτερη κοκομετριας ενω μεσα απο την θαλασσα ειναι πιο ψιλη...Εκει που σκαει το κυμα εχει και χαλικι....

Παντως αν ειναι καλυτερο να απρω μεσα απο το νερο δεν εχω προβλημα μιας και ειμαι πολλες ωρες στην θαλασσα...:)

Πάρε αμα γίνεται απο πιο μέσα δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αμα γίνεται απο πιο μέσα δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. :)

Oκ πιστευω αυριο το πολυ μεθαυριο να εχετε και φωτο απο την αμμο(οχι μεσα στο ενυδριο)...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λετε να αξιζει..?? Επομενη μου ερωτηση.....Ειδα ενα βιντεο που μου εδωσε ο Ζ.Χ...Και πορωθηκα θελωντας να φτιαξω το ενυδριο μου οσο πιο κοντα γινεται σε αυτον τον βιοτοπο.....Ετσι σκευτικα να βαλω και καποια ξυλακια(τα οποια λογικα δεν πρεπει να ειναι mopani)εχει καποιος να μου προτινει...??(Οχι τπτ μεγαλο μικρα ξυλακια των περιπου 3 εκατοστων καποια κλαδακια ισως)Επεισης σκευτηκα να ειναι η αμμος στο πισω μερος πιο σηκωμενη απο οτι στο μπροστινο(Εννοω να εχει πισω γυρω στους 10-15 ποντους υψος και οσο ερχεται μπροστα να "βαθαινει"..Εδω οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης..Θα δουλευει σωστα το φιλτρο η επιρεαζει την αμμο και θα την ρουφαει...??Μετα απο καιρο τα transcriptus θα την φερουν στα ισια η δεν πολυ σκαυουν..??
Link to comment
Share on other sites

Λετε να αξιζει..?? Επομενη μου ερωτηση.....Ειδα ενα βιντεο που μου εδωσε ο Ζ.Χ...Και πορωθηκα θελωντας να φτιαξω το ενυδριο μου οσο πιο κοντα γινεται σε αυτον τον βιοτοπο.....Ετσι σκευτικα να βαλω και καποια ξυλακια(τα οποια λογικα δεν πρεπει να ειναι mopani)εχει καποιος να μου προτινει...??(Οχι τπτ μεγαλο μικρα ξυλακια των περιπου 3 εκατοστων καποια κλαδακια ισως)Επεισης σκευτηκα να ειναι η αμμος στο πισω μερος πιο σηκωμενη απο οτι στο μπροστινο(Εννοω να εχει πισω γυρω στους 10-15 ποντους υψος και οσο ερχεται μπροστα να "βαθαινει"..Εδω οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης..Θα δουλευει σωστα το φιλτρο η επιρεαζει την αμμο και θα την ρουφαει...??Μετα απο καιρο τα transcriptus θα την φερουν στα ισια η δεν πολυ σκαυουν..??

Είναι καλό βιβλίο με αρκετές οδηγίες και profiles.Εγώ το έχω αλλά προτείνω και αυτό εδώ το οποίο το θεωρώ καλύτερο http://www.aquariumguys.com/tanganyika-cichlid-book.html ,είναι πιο συστηματοποιημένο.Δέν ξέρω

τι είδες, φαντάζομαι οτι εχει ενδιαφέρον.Οπως ξέρεις όμως γενικά αποφεύγονται τα ξύλα.Τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν θέλουν σπηλιές.Οσον αφορά την άμμο φοβάμαι οτι δεν θα την αφήσουν στη θέση της.Υπάρχει πιθανότητα το φίλτρο να ρουφήξει άμμο αυτό λύεται αν βάλεις το μπαστούνι λίγο πιο ψηλά.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ για το φιλτρο...Τωρα για την αμμο θα το κανω και οσο κρατησει...Εκτος αν επειραζει τα ψαρια...Οσο για τα ξυλακια δεν εννοω τπτ τρελο..Απλα να υπαρχουν εδω και εκει και μεσα στην αμμο μικρα κοματακια κλαδακια ωστε να προσδηδουν περισσοτερη φυσικοτητα....Γινεται να μαζεψω ξυλακια απο κανα δασος η παραλια και με καποια προετοιμασια να τα βαλω μεσα στο ενυδριο..??(Χρονος υπαρχει αφθονος...)

Link to comment
Share on other sites

Οκ για το φιλτρο...Τωρα για την αμμο θα το κανω και οσο κρατησει...Εκτος αν επειραζει τα ψαρια...Οσο για τα ξυλακια δεν εννοω τπτ τρελο..Απλα να υπαρχουν εδω και εκει και μεσα στην αμμο μικρα κοματακια κλαδακια ωστε να προσδηδουν περισσοτερη φυσικοτητα....Γινεται να μαζεψω ξυλακια απο κανα δασος η παραλια και με καποια προετοιμασια να τα βαλω μεσα στο ενυδριο..??(Χρονος υπαρχει αφθονος...)

Δεν ξέρω τα ξύλα αυτά που θα μαζέψεις πόσο καιρό θα διατηρηθούν μέσα στο ενυδρείο.Να περιμένουμε κανένα φίλο που έχει ασχοληθεί πιο ειδικά με το ζήτημα αυτό να μας απαντήσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...