Jump to content

Aποριες και Συμβουλες


Koing Koing

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι δυνατόν να μην έχω δει καθόλου σε θέμα που αφορά Tanganyika!... :rolleyes:

Πάμε ερωτήσεις φουλ!

Αρχικά να σου πω οτι τα δικά μου transcriptus δεν τα έχω δει ποτέ να σκάβουν ούτε καν μέσα στις σπηλιές τους, αυτό με βάζει σε σκέψεις για το πόσο έγκυρο είναι το βιβλίο που έδωσες πριν λινκ αφού αναφέρει οτι είναι substrate spawners (γεννούν στo πυθμένα), αντίθετα τα buescheri καθαρίζουν τη σπηλιά τους φτύνοντας κάμποση άμμο έξω αλλά δεν θα έλεγα οτι θα ασχοληθούν παραπάνω με τον βυθό.

Δες κάποια πραγματάκια εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=21091&st=0

Και ειδικά εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=211850 για να καταλάβεις για τι μούτρα μιλάμε! :)

Επίσης για να είμαστε σωστοί, η λήψη άμμου από παραλία είναι παράνομη οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή την κουβέντα... εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Oκα τα λινκ..Οσο για τι αμμο...Δεν νομιζω να τους πειραξει να μαζεψω λιγη αμμο..Αν ηταν να με βαζανε μεσα θα με βαζανε γιατι μαζεβω οστρακα(ζωντανα πχ Γυαλιστερες,Κυδωνια,Καλωγνωμες) απο την αμμο και απο τα βραχια... :rolleyes::hysterical::thumbup: Αφου ειμαστε στην παρανομια ας την τελειωποιησουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εχει κανεις Julidochromis transcriptus που να του γεννανε και να μην ξερει τι να τα κανει..??

Αν ναι σε κανα μηνα(ισως και απραπανω) θα τον ενοχλησω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ισως να παρεξηγηθηκαν τα ξυλαλια που ηθελα να βαλω στο Τanganyika....Σας παραθετω φωτογραφια με το μεγεθος...

Υ.Γ δεν εχω και το μεγαλυτερο χερι..:)post-12535-1244223160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ισως να παρεξηγηθηκαν τα ξυλαλια που ηθελα να βαλω στο Τanganyika....Σας παραθετω φωτογραφια με το μεγεθος...

Υ.Γ δεν εχω και το μεγαλυτερο χερι..:)post-12535-1244223160_thumb.jpg

Mπορω να δω την μοιρα σου!!!!!

:hysterical:

Ωραια ειναι τα ξυλακια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

post-12535-1244223160_thumb.jpg

Μεγαλη πορτα θα διαβεις.

Στεφανι βλεπω στο 8 (σε 8 μερες, σε 8 βδομαδες, σε 8 μηνες, σε 8 τερμενα? θα σε γελασω - μη το ριξεις στο ενυδρειο ομως κι αυτο)

:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ισως να παρεξηγηθηκαν τα ξυλαλια που ηθελα να βαλω στο Τanganyika....Σας παραθετω φωτογραφια με το μεγεθος...

Υ.Γ δεν εχω και το μεγαλυτερο χερι..:rolleyes:post-12535-1244223160_thumb.jpg

Αγαπητέ Κώστα αφού το θέλεις να τα βάλεις ( είναι μικρά) θέλουμε όμως οπωσδήποτε φωτογραφίες για να δούμε το aquascaping που είχες στο μυαλό.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να δω την μοιρα σου!!!!!

:buttrock:

Ωραια ειναι τα ξυλακια :thumbup:

lol :):rolleyes::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το Aquascape δεν μπορειτε να το εχετε ακομα...Απο τον επομενο μηνα υπολογιζω πως θα εχω αρχισει...

Λοιπον εχω σκευτει να κανω τον βιοτοπο μου σαν μια πλαγια οπου θα υπαρχει αμμος στην πλατη με μεγαλυτερο υψος και οσο ερχεται μπροστα θα βαθαινει....Ετσι οι πετρες θα βγαινουν μεσα απο την αμμο...Εχω σκευτει για μια πετρα που εχω που ειναι καπως πιο μακρωστενη ν ατην κανω στυλ Lion King....Η πετρα οπως την σκευτομαι:)

Kαι για τις υπολοιπες κατι θα σκεφτω....

Link to comment
Share on other sites

Το Aquascape δεν μπορειτε να το εχετε ακομα...Απο τον επομενο μηνα υπολογιζω πως θα εχω αρχισει...

Λοιπον εχω σκευτει να κανω τον βιοτοπο μου σαν μια πλαγια οπου θα υπαρχει αμμος στην πλατη με μεγαλυτερο υψος και οσο ερχεται μπροστα θα βαθαινει....Ετσι οι πετρες θα βγαινουν μεσα απο την αμμο...Εχω σκευτει για μια πετρα που εχω που ειναι καπως πιο μακρωστενη ν ατην κανω στυλ Lion King....Η πετρα οπως την σκευτομαι:rolleyes:

Kαι για τις υπολοιπες κατι θα σκεφτω....

Το λινκ δεν λειτουργεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κoing Koing καλει vicious...Aκουει ο Vicious..?? Οver... :)

Vicious...Θα ηθελα να μου πεις την διαδικασια για τον καθαρισμο της αμμου απο θαλασσα και των γυαλοξυλων...Επεισης θα ηθελα αν μου πεις την διαδικασια της επεξεργασιας των ξυλλων ετσι ωστε να μην μαλακωνουν το νερο....Ξερω πως σαν συντονιστης δεν μπορεις να μου προτεινεις την διαδικασια για την σηλογη της αλλα μιας και εγω (Που ειμαι παρανομος) την μαζεψα θα ηθελα να μου πεις τις παραπανω διαδικασιες.....

Δεν μπορω να καταλαβ γιατι η φιλολογος μου ελεγε συνεχεια πως επαναλαμβανομαι... :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κoing Koing καλει vicious...Aκουει ο Vicious..?? Οver... :thumbup:

Vicious...Θα ηθελα να μου πεις την διαδικασια για τον καθαρισμο της αμμου απο θαλασσα και των γυαλοξυλων...Επεισης θα ηθελα αν μου πεις την διαδικασια της επεξεργασιας των ξυλλων ετσι ωστε να μην μαλακωνουν το νερο....Ξερω πως σαν συντονιστης δεν μπορεις να μου προτεινεις την διαδικασια για την σηλογη της αλλα μιας και εγω (Που ειμαι παρανομος) την μαζεψα θα ηθελα να μου πεις τις παραπανω διαδικασιες.....

Δεν μπορω να καταλαβ γιατι η φιλολογος μου ελεγε συνεχεια πως επαναλαμβανομαι... :thumbup::buttrock:

Αλλοι πλένουν την άμμο καλά άλλοι της ρίχνουν καυτό νερό και την πλένουν.Εγώ που ρώτησα κάποιους μετά απο αυτές τις διαδικασίες δεν είχαν προβλήματα.Τα ξύλα να τα ψήσεις σε κατσαρόλα με καυτό νερό ,στην αρχή θα βγάλουν χρώμα ,σιγα - σιγά θα ελαττωθει το χρώμα πολύ.Το είχα κάνει πιο παλιά.Μαγείρεψα :rolleyes::hysterical: τα ξύλα δυο φορές , ολα καλά.

Ελπίζω να βοήθησα ,Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Oκ για την αμμο την εχω πλυνει πολυ καλα θα της ριξω και καυτο νερο και πιστευω ειμαι οκ....Οσο για τα ξυλα τι χρωμα μπορει να βγαλουν αυτα τα μικρουλια..??Ααα σε περιπτωση που επιπλεουν θα τα δεσω στον πατο μεχρι να ποτισουν νερο..??

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Oκ για την αμμο την εχω πλυνει πολυ καλα θα της ριξω και καυτο νερο και πιστευω ειμαι οκ....Οσο για τα ξυλα τι χρωμα μπορει να βγαλουν αυτα τα μικρουλια..??Ααα σε περιπτωση που επιπλεουν θα τα δεσω στον πατο μεχρι να ποτισουν νερο..??

Δεν περιμένω και εγώ να βγάλουν πολύ χρώμα αλλά ενα ψήσιμο κακό δεν θα κάνει.Οσο για το βύθισμα θα δείς ανάλογα και θα πράξεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση λιγο ακυρη...Αν εβαζα στο ενυδριο μου εναν Θερμοστατη 300W θα υπαρχει προβλημα...???

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση λιγο ακυρη...Αν εβαζα στο ενυδριο μου εναν Θερμοστατη 300W θα υπαρχει προβλημα...???

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα.Απλώς θα ζεσταίνει πιο γρήγορα το νερό.Τώρα βέβαια τέτοια εποχή μην μιλάμε για θερμαντήρες :) .

Απο αισθητικής άποψης προσπάθησε να μην φαίνεται πολύ.

:rolleyes::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση λιγο ακυρη...Αν εβαζα στο ενυδριο μου εναν Θερμοστατη 300W θα υπαρχει προβλημα...???

Πριν σου απαντησω ακου καποιες λεπτομερεις μεν, σημαντικες δε.

Η συσκευη που ζεσταινει το νερο λεγεται θερμαντηρας.

Ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα που εχουν οι περισσοτεροι θερμαντηρες (οχι ολοι), που οταν φτασει το νερο στη ρυθμιση που εχουμε βαλει, σταματα να λειτουργει και ετσι δεν βραζει το νερο.

Θα μου πεις γιατι δεν εχουν ολοι οι θερμαντηρες τοτε θερμοστατη?

Γιατι καποιοι (και μαλιστα καλοι πχ schego) λειτουργουν με controller με θερμοστατη ρυθμισης ακριβειας.

Επισης καποιοι πολυ οικονομικοι και μικροι σε watt που προοριζονται για μικρα ενυδρεια που δεν μπορουν εκ κατασκευης να το θερμανουν τοσο που να βρασει το νερο τους (δεν εχουν και σταθεροτητα στη θερμοκρασια ομως λογω αλλαγης εξωτερικης θερμοκρασιας, πολυ ασχημο αυτο για το ψαρι)

Τωρα αυτοι οι θερμαντηρες που εχουν θερμοστατη , δεν σημανει και οτι η ρυθμιση που τους βαζουμε θα ειναι η αληθινη θερμοκρασια που θα θερμανει το νερο.

Την θερμοκρασια θα την ελεγχεις απο το θερμομετρο*.

Ολοι οι θερμαντηρες μετα την τοποθετηση τους χρειαζονται καλιμπραρισμα. (πχ ο jagger καλιμπραρεται)

Ρυθμιζεις το θερμοκρασια στο θερμαντηρα πχ στους 26C.

Ελεγχεις θερμοκρασια δειχνει το θερμομετρο, πχ δειχνει 27.

Κατεβαζεις το θερμαντηρα στους 25C.

Ελεγχεις το θερμομετρο παλι, τωρα λεει 26C.

Καλιμπραρεις το θερμαντηρα να δειχνει πλεον 26C και οχι 25C.

Καλιμπραρισμα γινεται πολυ ευκολα ακομα και σ'αυτους που δεν εχουν calibration.

Απλα θυμασαι οτι θυμασαι οτι οταν ρυθμιζες 25C το θερμαντηρα αυτος θερμαινε στους 26C.

Το καλιμπραρισμα ισως χρειαζεται ενα τσεκαρισμα με τις αλλαγες θερμοκρασιας κατα τουν ηπιους φθινοπωρινους μηνες σε σχεση με τους χειμερινους.

Τωρα για τα watt.

Καλο ειναι (αναλογα τις συνθηκες του χωρου που βρισκεται το ενυδρειο και τη θερμοκρασια που θελεις να φτασεις πχ δισκοενυδρειο θελει πολυ δυνατο θερμαντηρα) για "σαλονισιες" συνθηκες να εισαι στο 0,7-0,8 watt περιπου ανα λιτρο νερου.

Μη βαλεις παραπανω Watt, γιατι αν χαλασει ο θερμοστατης του θερμαντηρα στο ON, θα εχεις μια ψαροσουπα στο ενυδρειο.

Αν κανεις "αναζητηση" στο φορουμ θα βρεις αρκετα θεματα τους στυλ "κολλησε ο θερμοστατης"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όποιος και να κολλήσει, μικρός ή μεγάλος σε watt,

πάλι ψαρόσουπα θα έχεις τελικά (αν δεν το προσέξεις έγκαιρα)

απλά στη περίπτωση του μικρότερου θερμαντήρα θα είναι πιο νόστιμη γιατί θα σιγοβράσει. :)

Καλό θα είναι πάντως, οι θερμαντήρες να είναι συνδεδεμένοι με άλλο θερμοστάτη και να μην βασιζόμαστε μόνο στο δικό τους (π.χ. eliwell). Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν.

Αλλά ποιος το κάνει αυτό από την αρχή ?? Συνήθως αργότερα πάμε σε τέτοιους αυτοματισμούς και καμιά φορά αφού την πάθουμε!

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η κουβέντα σας για τους θερμαντήρες.Οσο για τη ψαρόσουπα καλύτερα να μην το σκέφτεστε.

Και αν είναι φυτεμένο θα έχει κάποια γεύση αν είναι όμως αφρικάνικο που έχει λίγα ή καθόλου φυτά άστα απο γεύση ....... :hysterical::thumbup::thumbup::rolleyes:

:)

Link to comment
Share on other sites

...απλά στη περίπτωση του μικρότερου θερμαντήρα θα είναι πιο νόστιμη γιατί θα σιγοβράσει. :thumbup:

Καλό θα είναι πάντως, οι θερμαντήρες να είναι συνδεδεμένοι με άλλο θερμοστάτη και να μην βασιζόμαστε μόνο στο δικό τους (π.χ. eliwell). Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν.

Αλλά ποιος το κάνει αυτό από την αρχή ?? Συνήθως αργότερα πάμε σε τέτοιους αυτοματισμούς και καμιά φορά αφού την πάθουμε!

:thumbup::buttrock: KAKABIA :)

Κατι μπορει να σωσουμε παντως γιατι

α) οσο πιο μικρος τοσο πιο αργος

β) αν καταφερουμε να υπολογισουμε σωστα (βατ/λιτρο) να εχει ο θερμαντηρας οροφη τους 31-32, θα αντεξουν τα ψαρια μεχρι να το παρουμε χαμπαρι.

Εκτος κι αν λειπουμε διακοπες.

Εγω παντως τα πρωτα πραγματα που αγορασα πακετο μαλιστα με το ενυδρειο (προ'ολο που ειχε στο σετ το rio και τα δυο) ηταν εξ. φιλτρο και αλλον θερμαντηρα.

Μετα απο μερικους μηνες που ηρθε και η ανοιξη και ετοιμασα την ψυξη του ενυδρειου, πηρα και το eliwell το διπλο που εκτος απο τα ανεμηστηρια κοντρολαρει και το θερμαντηρα.

Βρηκα και ενα ωραιο ηλεκτρονικο θερμομετρο απο ebay περιπου 15E, με αλαρμ ανωτερης και κατωτερης θερμοκρασιας. (εκτος του κλασικου βυθιζομενου θερμομετρου που ειχα ηδη).

Ετσι τωρα για να την "πατησω" πρεπει :

α) να χαλασει ο eliwell (πχ ακομα και να βγει κατα λαθος ο αισθητηρας του απο το νερο και να μην εχω ρυθμισει να μενει στο ΟΝ σε τετοια περιπτωση)

β) να χαλασει ταυτοχρονα και ο θερμοστατης του jagger

γ) να χαλασει ταυτοχρονα και το αλαρμ του ηλεκτρονικου θερμομετρου ή να ειμαι στο σπιτι να το ακουσω.

Αν γινουν ολα αυτα, ε τοτε ας φαω ψαροσουπα :rolleyes:

Τι αλλο να κανω?

ΥΓ κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα πριν.

ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟΥ.

Απλα επιλεγουμε απο οσα θερμομετρα υπαρχουν στα ραφια αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας.

Αυτο ειναι και το καλο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο ,μου αρέσει η υπομονή σου που γράφεις τόσα πράγματα και γρήγορα.Ετοιμα τα έχεις και κάνεις copy ,paste ; .Μην με παρεξηγήσεις , αφρικάνικο χιούμορ :rolleyes::hysterical::thumbup:

Αυτά είναι τα καλά του φόρουμ όπου ο κόσμος ενημερώνεται για τόσο κρίσιμα ζητήματα ( όπως η θέρμανση ) για αποφύγει να τα δυσάρεστα.Πολύ πιο παλιά τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα που ήταν δύσκολη η ενημέρωση.

Φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...