Jump to content

Aποριες και Συμβουλες


Koing Koing

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eυχαριστω για ολες τις πληροφοριες....Οσο αναφορα τον Eliwell το σκευτομαι σοβαρα αλλα στον μελλον....Εξαλου το ενυδριο θα εχει ψαρια απο τελη καλοκαιριου που θα αρχιζει να πευτει σιγα σιγα η θερμοκρασια

Υ.Γ μαγειρευω κατι ξυλακια τωρα...Λετε να ριξω το ζουμι και αυτο στην ψαρωσουπα για γευση..??? :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...Υ.Γ μαγειρευω κατι ξυλακια τωρα...Λετε να ριξω το ζουμι και αυτο στην ψαρωσουπα για γευση..??? :rolleyes::hysterical:

Εγω θα αναβα φωτια με αυτα και θα εφτιαχνα την ψαροσουπα πανω της.

Με κανενα υδηποτο για συνοδεια :) (τσιπουρακι)

Link to comment
Share on other sites

Πάλι άργησα... πώς μου ξεγλυστράει συνέχεια αυτό το θέμα... σαν transcriptus! :)

Όσο για το μπουγάδιασμα άμμου ξύλων μην τρελαίνεσαι κιόλας, τα ξύλα που μας έδειξες είναι αμελητέου μεγέθους και ούτε να το σκεφτείς να κιτρινίσουν το νερό ή να ρίξουν σκληρότητες-pH, αν βάλεις κι άλλα, βάλε σε έναν κουβά τα ξύλα με νερό, άσε το στον ήλιο (ταράτσα, μπαλκόνι κλπ) να βγάλουν πράμα, αλλάζοντας το νερό 2-3 φορές και είσαι οκ, όχι υπερβολές πάντα, αυτές ασ' τες σε τρελούς σαν εμένα. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολη εχει γινει ηδη...Τα εχω βρασει πεντε φορες...Αφου εχω αρχησει να νομιζω πως αρχιζουν να μαυριζουν....:rolleyes:

Oσο για την αμμο την εχω πλυνει καμια 10 φορες της εχω ριξει 5 φορες βραστο νερο...Πιστευω απο αποψη μικροοργανισμων δεν παιζει να ζει και τπτ...Απλα εχω μια απορεια...Απο την στιγμη που της εριξα το βραστο νερο εχει παρει μια ασχημη μυρωδια....Ισως να οφειλεται και στο οτι για ενα μεσημερη την ξεχασα κουκουλωμενη με μια σακουλα οπου δεν αεριζοταν....Αλλα τωρα δεν λεει να ξεμυρησει...Λες αμα της ριξω κωλονια να πιασει...:hysterical::thumbup::thumbup::buttrock: Nα την αφησω να στεγνωσει να ξεμυρησει και μετα να την ξαναπλυνω..??

Ευχαριστω ολους σας..:)

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε πως πρεπει να κανω με την αμμο..??Θα ξεμυρισει..??

Οποιος εχει σχετικη εμπειρια ας μου πει....Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε πως πρεπει να κανω με την αμμο..??Θα ξεμυρισει..??

Οποιος εχει σχετικη εμπειρια ας μου πει....Ευχαριστω

Θα ξεμυρισει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω....

Και μην σταματησεις ποτε............ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το λακωνειν εστι φιλοσοφειν(αν γραφεται ετσι...14 με επιοικεια ειχα στα αρχαια....:ninja:)

Κωστή ,με όλη την αγάπη , αλλά φαίνεται ότι δεν διάβαζες τα μαθήματά σου :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

Το Σάββατο στον καφέ με τον κηδεμόνα σου :bowdown::bowdown::bowdown::P;)

Link to comment
Share on other sites

Κωστή ,με όλη την αγάπη , αλλά φαίνεται ότι δεν διάβαζες τα μαθήματά σου :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

Το Σάββατο στον καφέ με τον κηδεμόνα σου :bowdown::bowdown::bowdown::P;)

Απλα τα αρχαια δεν ειναι και τα αγαπημενα μου...Οσο για το κηδεμονα..Χμμ Χμμ..:ninja:

Aλλα σημερα οτι και να μου λετε ηταν η τελευταια μερα οποτε..???

Link to comment
Share on other sites

Απορεια...Σωκρατη στο βιβλιο του Κ.Ad Konings.Αναφερει πως μπορουν να κρατηθουν τα Julidochromis transcriptus σε ενυδρια με λιγοτερα λιτρα τα 50...Επεισης τα Neolamprologus buescheri που μου προτεινε ο Στρατος το βιβλιο αναφερει πως μπορουν να κρατηθουν και σε 50 λιτρα...Σιγουρα θα χρειαζεται και τις αναλογες εμπειριες για να κρατησεις σε αυτα τα λιτρα αυτα τα ψαρια...Υπαρχει περιπτωση να μπορουν να κρατηθουν σε ενα ενυριο 120 λιτρα και τα δυο ειδη με ενα ζευγαρι τα Julido και ενα χαρεμι (1m+3f) τα Νeolamprologus..??

Υ.Γ..Στρατο οντως υπεροχα ψαρια αλλα εχω ενα μεγαλυτερο ενδιαφερον στις πετρες..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απορεια...Σωκρατη στο βιβλιο του Κ.Ad Konings.Αναφερει πως μπορουν να κρατηθουν τα Julidochromis transcriptus σε ενυδρια με λιγοτερα λιτρα τα 50...Επεισης τα Neolamprologus buescheri που μου προτεινε ο Στρατος το βιβλιο αναφερει πως μπορουν να κρατηθουν και σε 50 λιτρα...Σιγουρα θα χρειαζεται και τις αναλογες εμπειριες για να κρατησεις σε αυτα τα λιτρα αυτα τα ψαρια...Υπαρχει περιπτωση να μπορουν να κρατηθουν σε ενα ενυριο 120 λιτρα και τα δυο ειδη με ενα ζευγαρι τα Julido και ενα χαρεμι (1m+3f) τα Νeolamprologus..??

Υ.Γ..Στρατο οντως υπεροχα ψαρια αλλα εχω ενα μεγαλυτερο ενδιαφερον στις πετρες..:thumbup:

Ειναι γεγονός οτι ο Δρ. konings αναφέρει αυτά τα λίτρα .Καταρχήν δεν είναι αναγκαίο πάντα να συμφωνούμε με τους δάσκαλους μας.Εγω προτιμώ για τα julidochromis περίσσότερα λίτρα και βέβαια περισσότερο μήκος ενυδρείου.Ενας άλλος συγγραφέας ο Georg Zurlo στο βιβλίο του ΄The Tanganyika Cichlid Auarium΄σελ.19 ,προτείνει για τα julidochromis , Minimum μήκος ενυδρείου 80 cm .Εαν συνδυάζονται με mulitifasciatus εννοείς ;

κάποιοι συγγραφείς όπως ο Zurlo για ενυδρεία ενός μέτρου το προτείνει.Δηλαδή ενα ζευγάρι julidochomis και ενα μικρό χαρεμι multi.Αυτό βέβαια δεν το έχω δεί σε λειτουργία ,θα περιμένουμε τι θα μας πούν και οι υπόλοιποι.

Εγώ απλά σου παραθέτω τις πληροφορίες που έχω.Θα περιμένουμε και τις γνώμες των άλλων.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε εννοπυσα multi αλλα οπως εγραψα Νeolamprologus buescheri..(ειναι αυτα που μου προτεινε ο Στρατος)

Αλλα λεω να αρχισω με Julido και αμα παω καλα βλεπουμε..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απορεια...Σωκρατη στο βιβλιο του Κ.Ad Konings.Αναφερει πως μπορουν να κρατηθουν τα Julidochromis transcriptus σε ενυδρια με λιγοτερα λιτρα τα 50......

Σε τι κοινο απευθυνεται ο Konings??

Απευθυνεται σε χομπυστες που δεν ξερουν να ξεχωρισουν οτι τα ψαρια σκοτωνονται και δεν "δινουν φιλακια" (που εχω διαβασει ουκ ολιγες), ή σε χομπυστες που δεν ξερουν τι ειναι τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα ενυδρεια ειναι για εμπειρους παρα για αρχαριους.

Δεν συγχωρουν λαθη.

Μπορει το μεγαλο ενυδρειο να θελει περισσοτερο "κουβαλημα" στην συντηρηση του, αλλα δεν παρουσιαζονται ετσι ευκολα και ξαφνικα προβληματα, που πρεπει να κοβει το "ματι" για να τα αναγνωρισει καποιος πριν ειναι αργα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα ενυδρεια ειναι για εμπειρους παρα για αρχαριους.

Δεν συγχωρουν λαθη.

Μπορει το μεγαλο ενυδρειο να θελει περισσοτερο "κουβαλημα" στην συντηρηση του, αλλα δεν παρουσιαζονται ετσι ευκολα και ξαφνικα προβληματα, που πρεπει να κοβει το "ματι" για να τα αναγνωρισει καποιος πριν ειναι αργα. :thumbup:

Συμφωνώ σα αυτό που λές Σπύρο.Ο Δρ.Konings δίνει για κάποια ψάρια διαστάσεις ενυδρείων που και εμένα με ξενίζουν.Συνήθως δεν ττ προτεινω σε χομπύστες.Ισως ο δάσκαλος γράφοντας τέτοια λίτρα να αφορά species tank ,εμένα απο την πέιρα μου φαίνονται λίγα.Είπα δεν είναι αναγκη να συμφωνούμε απόλυτα με του δάσκαλους μας , αυτό ισχύει και για άλλους ερευνητές.Στην επόμενη συνάντηση θα τα πούμε πιο αναλυτικά για το ζήτημα αυτό.

:thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με οσα υποθεικαν και νομιζω το ειπα απο την αρχη πως μαλλον αναφερεται σε εμπειρους...

Και εγω στα 120 μονο για Speceis θελω απλα εκανα την σκεψη μετα απο αυτα που διαβασα....

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορεια...Ποια ειναι ακριβως η λειτουργεια του filter wool..??Δηλαδη αντικαθιστα το σφουγκαρι η εχει και βιολογικη αξια..??Θα μπορουσε ενα φιλτρο να δουλεψει μονο με μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου με filter wool και ο καδος να εχει μονο Βιολογικο Υλικο..??Καθε ποτε θελει αλλαγη-καθαρισμα το Filter Wool σε ενα ενυδριο με χαμηλη ιχθυοφορτιση..??

Αν εχω και αλλη απορεια στην συνεχεια θα την γραψω..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορεια...Ποια ειναι ακριβως η λειτουργεια του filter wool..??Δηλαδη αντικαθιστα το σφουγκαρι η εχει και βιολογικη αξια..??Θα μπορουσε ενα φιλτρο να δουλεψει μονο με μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου με filter wool και ο καδος να εχει μονο Βιολογικο Υλικο..??Καθε ποτε θελει αλλαγη-καθαρισμα το Filter Wool σε ενα ενυδριο με χαμηλη ιχθυοφορτιση..??

Αν εχω και αλλη απορεια στην συνεχεια θα την γραψω..:thumbup:

Aκου, ο υαλοβαμβακας (aka Discus Fan :thumbup: ) πιανει οτι βρομια υπαρχει στο νερο!

Εγω τα φιλτρα μου ετσι τα τρεχω, δλδ filter wool μπροστα και μετα substrat.

Eτσι δεν βρωμιζεται ευκολα η βιολογια.

:thumbup::bowdown:

Υ.Σ. Ξεχασα να πω οτι μειωνεται η ροη του νερου!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...Το ενα θα το δουλευω με υαλοβαμβακα(:thumbup:) και το αλλο με σφουγκαρια ωστε να εχω σταθερη ροη...:thumbup:

Oσο αναφορα την αντικαασταση του η τον καθαρισμο τι κανουμε.>?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...