Jump to content

Kαινούριο ενυδρείο τέρας από αρχάριο


Perotas

Recommended Posts

..παιδια το σαμπ που ακριβως θα τοποθετιθει? επισης τι διαστασεις εχουν τα υποστηλωματα πανω εκει που ''πατα'' η βαση στην οποια ακουμπα η γυαλα του ενυδρειου? ...το συμαντικο ειναι πιστευω να εχει κοληθει σωστα απο επαγγελματια ..κατα αλλα σε λιγο ο φιλος οποτε παμε Κυπρο ελπιζω να μας κερνα κανενα καφεδακι για να χαζευουμε την ενυδρειαρα του! :wub::P

Φιλε ghalepas στο sump είναι από κάτω του ενυδρείου δεν έχει και τόση σημασία το βάρος του sump πιστεύω

όσο για το φραπεδάκι να είσαι βέβαιος το σπίτι βρίσκετε πολύ κοντά και στην θάλασσα οποτε κοπιάστε για φραπεδιά και "μπανακια" :ninja::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα το ελεγα πενταμορφο και οχι τερας :P

καλη συνεχεια φιλε μου!

αν πάνε όλα καλά και γίνει όπως το φαντάζομαι χωρίς πολλές πολλές δυσκολίες τότε θα είναι πεντάμορφο:wub:)

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

δηλαδή φιλε aquarius τι προτείνεις για την βάση??

για το υπέδαφος είναι μελετημένο από τον μηχανικό μου και είπε ότι είναι ένταξη στηρίζεται με δοκό από κάτω

:ninja:

Ωραία! Αν ο μηχανικός σου έδωσε το ΟΚ, τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για το συνολικό βάρος του συστήματος σου στο πάτωμα.

Τώρα για τη βάση, θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις νέα βάση από κοιλοδοκό. Φέρνω σαν πρόσφατο παράδειγμα, το φίλο Αλέξανδρο (amorealex) που χρησιμοποίησε κοιλοδοκό 6 χιλιοστών για ενυδρείο της μισής χωρητικότητας από το δικό σου. Άρα, αν θεωρήσουμε τη συγκεκριμμένη κατασκευή "καλή" (αφού έχει γίνει και επιτόπια "επιθεώρηση" :wub: και από έμπειρους reefers του AZ ), τότε στη περίπτωσή σου θα χρειαζόταν κοιλοδοκός τουλάχιστον 12-15 χιλιοστών.

Μη ξεχνάς ότι στηρίζεις μιά ολόκληρη περιουσία και κάμποσες ζωές πάνω σε αυτή τη βάση. Πιστεύω ότι αξίζει το κόπο (και το κόστος, που δε νομίζω ότι είναι απαγορευτικό).

Τώρα, αν δε θελήσεις να επιλέξεις τη καλύτερη λύση, τότε προσπάθησε να ενισχύσεις την υπάρχουσα βάση με αντηρίδες και δεσίματα στα "ευαίσθητα σημεία".

Δυστυχώς, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος για να μπορέσω να σου υποδείξω επακριβώς, διαστάσεις και σημεία τοποθέτησης τους... :P

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Perotas, το "Τερας" σου έχει πολύ καλές προδιαγραφές για την καλύτερη εξέλιξή του.

Κατ' αρχήν θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Θεωρώ ότι οι σύμβουλοί σου είναι περισσότερο θεωρητικοί παρά πρακτικοί. Πιστεύω πως γνωρίζουν τι κάνουν και γιατί το κάνουν.

Ξεκινώντας από την κατασκευή της βάσης, θεωρώ ότι είναι λάθος να έρχεται σε πλήρη επαφή με το δάπεδο του σπιτιού, ιδιαίτερα αν πρόκειται για απλή βαμμένη σιδηροκατασκευή ή γαλβανιζέ. Θα ήταν καλύτερα να υπήρχαν ποδαράκια και οριζόντιες ενισχύσεις στην πίσω πλευρά.

Τα ηλεκτρολογικά, θα μπορούσαν να μπουν σε πολύ καλύτερη τοποθέτηση μέσω κάποιου ηλεκτρολογικού πίνακα. Σε λίγο που θα μπουν σε λειτουργία οι κυκλοφορητές και τα ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης, φοβάμαι πως θα γίνει χαμός.

Το σύστημα επεξεργασίας νερού, είναι ξεπερασμένο και κατά τη γνώμη μου στη θέση του θα ήταν καλύτερα να υπήρχε ένα καλό refiugium με ένα καλά οργανωμένο sump.

Η συγκεκριμένη συσκευή απονιτροποίησης, θα σου προσθέσει ένα ακόμα πρόσθετο έργο, ενώ θα μπορούσε στη θέση της να υπήρχε συσκευή sulphur denitrator, χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση, ενώ ταυτόχρονα ανά πάσα στιγμή θα μπορεί να βγαίνει εκτός λειτουργίας και να επαναλειτουργεί άμεσα όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο.

Αν θες και την προσωπική μου άποψη, που προέρχεται από την θεωρητική και εμπειρική μου γνώση, σε αυτά τα λίτρα δεν απαιτείται τέτοια συσκευή, όπως και οποιαδήποτε άλλη συσκευή τεχνητής επεξεργασίας, αφού το έργο αυτό το αναλαμβάνουν πλήρως τα φυσικά βιολογικά υλικά.

Θεωρώ λανθασμένη την τοποθέτηση του ψυκτικού στο χώρο που επέλεξες. Η καλύτερη θέση του είναι σε εξωτερικό χώρο. Επίσης ο 1Ηρ είναι λίγος και θεωρώ ότι θα δουλεύει οριακά και πάρα πολλές ώρες.

Αυτά προς το παρόν και θα ήθελα να επισημάνω ότι το σύστημά σου έχει τις καλύτερες προδιαγραφές για ένα αυτόνομο φυσικό σύστημα, το οποίο μπορεί να βγάλει σε πέρας την πλήρη βιολογική επεξεργασία του νερού και ακόμα να θρέψει τους φιλοξενούμενους οργανισμούς του.

Εσύ όμως έχεις άλλες βλέψεις.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο 1Ηρ είναι λίγος και θεωρώ ότι θα δουλεύει οριακά και πάρα πολλές ώρες

τοσο δυνατο μηχανιμα ψψψψ! :wub:) ....απιστευτο ..παιδια βοθηστε τον φιλο γιατι εξω κυκλοφορουν πολλοι αετονυχηδες! :hysterical: ...και δεν ειναι απιθανο να του πουλανε φυκια για μεταξωτε κορδελες! παντως θα χαλαει κοσμο μολις ετοιμαστει! ...συγνωμη αν υπερβαλω αλλα εχω παθει ταυτηση με τον φιλο που το στηνει! :P:ninja::thumbup::thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά προς το παρόν και θα ήθελα να επισημάνω ότι το σύστημά σου έχει τις καλύτερες προδιαγραφές για ένα αυτόνομο φυσικό σύστημα, το οποίο μπορεί να βγάλει σε πέρας την πλήρη βιολογική επεξεργασία του νερού και ακόμα να θρέψει τους φιλοξενούμενους οργανισμούς του.

Εσύ όμως έχεις άλλες βλέψεις.

Εύχομαι τα καλύτερα.

άλλες βλέψεις????

Link to comment
Share on other sites

...εννοώ να ξεφύγεις από τις προδιαγραφές και τους κανόνες ενός κλειστού φυσικού θαλασσινού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνώμη μου γιά ότι βλέπω.Συμφωνώ απόλυτα αρχικά με την άποψη του Νίκου γιά ποδαράκια στην βάση.Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο δεν θα σκεφτόμουν απευθείας τοποθέτηση στο πάτωμα.

Το ενυδρείο σαν μέγεθος έχει απίστευτες προοπτικές και συνάμα απίστευτο άδειασμα τσέπης γιά να γίνει απίστευτο!!!...Δυστυχώς η ευτυχώς σε μιά τέτοια υλοποίηση δεν χωράνε τσιγκουνιές....εαν όμως αναγκαστικά γίνουν κυριολεκτικά θα το θάψουν!!!

Φαντάζομαι ότι ο φίλος μας έχει καταλάβει σε πόσο μεγάλη αλά και όμορφη διαδρομή μπαίνει και θέλω να πιστέυω ότι θα πορευτεί ανάλογα, γιατί έτσι πρέπει.

Καλή επιτυχία απο καρδιάς....

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα φιλε μου.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν αποφασισεις να κρατησεις την βαση που εχεις ηδη να βαλεις και στην μεση της βασης αλλο ενα οριζοντιο δεσιμο

Ακομη το οτι εφαπτεται ολη η βαση κατω στο εδαφος και οχι μονο στα ποδαρικα το κανει πιο σιγουρο διοτι ισομοιραζεται το βαρος...

Τωρα αν αποφασισεις να πας για νεα βαση φτιαχτην απο 50αρι βαρεως τυπου....

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα φιλε μου.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν αποφασισεις να κρατησεις την βαση που εχεις ηδη να βαλεις και στην μεση της βασης αλλο ενα οριζοντιο δεσιμο

Ακομη το οτι εφαπτεται ολη η βαση κατω στο εδαφος και οχι μονο στα ποδαρικα το κανει πιο σιγουρο διοτι ισομοιραζεται το βαρος...

Τωρα αν αποφασισεις να πας για νεα βαση φτιαχτην απο 50αρι βαρεως τυπου....

φιλε ευχάριστο για τις συμβουλές όπως και τους άλλους φίλους του forum είμαι πάντα ανοικτός για συμβουλές και πρoτασης,, εντωμεταξύ η βάση δεν πεζή συζήτηση για λόγο βάρους αυτό είναι εγγυημένο από κατασκευαστή αλλα θα μπορούσα να προσθέσω ένα χιαστί στα πίσω πόδια με βάση αυτά που μου είπατε :wub:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχάριστο για τις συμβουλές όπως και τους άλλους φίλους του forum είμαι πάντα ανοικτός για συμβουλές και πρoτασης,, εντωμεταξύ η βάση δεν πεζή συζήτηση για λόγο βάρους αυτό είναι εγγυημένο από κατασκευαστή αλλα θα μπορούσα να προσθέσω ένα χιαστί στα πίσω πόδια με βάση αυτά που μου είπατε :wub:

Να υποθεσω τα ορθια ποδαρικα ειναι απο 40Χ40 και η βαση κατω απο 60Χ40???

Βαλε χιαστες αν μπορεις στο πισω μερος αλλα και στα πλαινα!!!!

Η παραπανω ενισχυση δεν κανει κακο, αλλα η λιγοτερο.......

Link to comment
Share on other sites

Tο τέρας είναι 2 όψεων θέλω να κάνω 2 νησάκια ποσο βράχο νομίζετε θα χρειαστώ ( προσωπικά δεν μου αρέσει το πολύ φορτωμένο ) :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Tο τέρας είναι 2 όψεων θέλω να κάνω 2 νησάκια ποσο βράχο νομίζετε θα χρειαστώ ( προσωπικά δεν μου αρέσει το πολύ φορτωμένο ) :wub::P:ninja:

2 οψεων ειναι???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη μεριά είναι ανοικτό είναι 2 όψεων :wub:

Τοιχος βαμμενος μπλε δεν ειναι απο την αλλη???

Στις φωτο ετσι το βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Τοιχος βαμμενος μπλε δεν ειναι απο την αλλη???

Στις φωτο ετσι το βλεπω....

τείχος μπλε είναι ne αλλα αν παρατήρησης καλά στην μέση υπάρχει τρυπα oπου φαίνονται σκάλες :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

τείχος μπλε είναι ne αλλα αν παρατήρησης καλά στην μέση υπάρχει τρυπα oπου φαίνονται σκάλες :wub::P:ninja:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Tο τέρας είναι 2 όψεων θέλω να κάνω 2 νησάκια ποσο βράχο νομίζετε θα χρειαστώ ( προσωπικά δεν μου αρέσει το πολύ φορτωμένο ) :wub::P:ninja:

Πολύ μου αρέσει το διπλής όψεως αλλά πρέπει να φροντίσεις να παρέχεις τις ίδιες συνθήκες και στις δυό όψεις του (π.χ., συσκότιση). Επίσης, το "κλασσικό" στήσιμο το βράχου με το υψηλότερο άκρο στο πίσω κρύσταλλο, εδώ δε ταιριάζει νομίζω...

Η ιδέα σου για νησίδες (δύο ή και περισσότερες) είναι ΙΜΗΟ ιδανική.

Τώρα όσον αφορά στη ποσότητα βράχου (ζωντανού), σύμφωνα με τη πεπατημένη, θα πρέπει να στήσεις τουλάχιστον την ελάχιστη ποσότητα βράχου, η οποία απαιτείται από ένα αυτόνομο κλειστό θαλασσινό οικοσύστημα για την επεξεργασία των οργανικών αποβλήτων και παραπροϊόντων μεταβολισμού, δηλαδή με λίγα λόγια για το βιολογικό καθαρισμό και τη φίλτρανση του νερού. Συνήθως, αυτή η ποσότητα ισούται με το 10% του συνολικού όγκου του ενυδρείου σε νερό (π.χ., 150 κιλά για 1500 λίτρα νερού).

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για πρώτη φάση 100 κιλά ζωντανό βράχο εσείς τι λέτε είναι λίγος για το ξεκίνημα του ενυδρείου? η ακόμα και για το setup που θέλω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλό γέμιστο...απλά έχω μια αντίρρηση που έβαλες τις πρίζες μέσα και πάνω από το φίλτρο..από την υγρασία θα γίνουν σε λίγο καιρό χάλια....και πάλι καλή δύναμη και υπομονή να το χαρείς.

μην βιαστείς!!!

Έγινε επεξεργασία - gbarsoum
Link to comment
Share on other sites

οχι 100κιλα δεν ειναι σιγουρα λιγα θα χρειαστεις καμια 50ρια ακομα σιγουρα αλλα ειναι καλα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τις παρατηρήσεις που κάνανε τα παιδία

νομίζω οτι η υπερχήληση θα σου κάνει πολύ πολύ πολύ θόρυβο!

από οτι ειδα δεν ειναι durso στυλ αλλα καταράκτης!

ισως μια καλύτερη φωτο από την υπερχήληση να ειναι πιο σαφές!

αντε με το καλό να το γεμίσεις!

Εαν πολύ καλο και μελετημένο τανκ εχει φτιάξει ενα αλλο παιδί απο κύπρο ο giannosavas

ισως σε βοηθήσει εάν ειστε κοντα!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο θα γίνει μπράβο!!! :bowdown:

Σε επαγγελματικό χώρο το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...