Jump to content

Kαινούριο ενυδρείο τέρας από αρχάριο


Perotas

Recommended Posts

ok πάσο και σόρι, λάθος εκτίμηση έκανα.

Απλά ενημέρωσε το φόρουμ αν θα το κάνεις reef εξ αρχής ή θα το ξεκινήσεις F.O για να σου δώσουν τις ανάλογες υποδείξεις.

καλή συνέχεια σου εύχομαι.

φιλε nickman δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη.. τώρα για το τι θα ξεκινήσω υπάρχει ένα πρόβλημα δεν μπορώ να αποφασίσω και "γιαφτο" έθεσα ερώτηση στο forum. να με βοηθήσετε να διαλέξω. από απάντησης τες απάντησης σας ήρθα στην εξής λύση για το πρόβλημα ,,,φυσικά και αυτό το θετό κάτω σαν ερώτηση και αν στέκι γιατί είπαμε στα άλατα είμαι άσχετος,,,,

να κάμω κάτι ενδιάμεσο,,

trigers δεν έχω σκοπό να βάλω δεν μου αρέσουν anyway τώρα butterfly θα μπορούσα να κάμω και χωρίς αυτές ... αλλα angels σίγουρα θα ήθελα + tangs+ κοραλία SPS LPS .. τώρα θα μου πείτε ότι SPS και angels δεν κάνουν ,, η know εδώ θέλω βοήθεια,, υπάρχουν angels που να τρώνε συγκεγκριμένα κοραλία ?

επίσης θέλω να ρωτήσω αν το ενυδρείο μου θα χρειαστεί κάτι "παραπνο" για να στήριξη το όλο concept??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά ο "πολύς" Α. Calfo έχει αντίθετη γνώμη... :bowdown:

Reef Central

Εγω διαφωνω πχ στο δικο μου ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει αυτη η μεθοδος γιατι πολυ απλα οταν χαμηλωνει η σταθμη του νερου (Πχ Αλλαγη νερου) εξαφανιζονται ολοι μεσα στα βραχια.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε και τα 2 μαζι γιαυτο εχουν χωριστει και σε δυο διαφορετικες κατηγοριες reef & fish only. Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις οπως πολλοι απο εδω μεσα σαν fish only, και αργοτερα αν δεν ειναι αυτο που ειχες στο μυαλο σου το γυρνας σε reef. Το να το κανεις reef ομως και να μην ειναι αυτο που ηθελες ειναι κριμα. Γιατι ναι μεν γινεται να το κανεις μετα fish only αλλα ειναι χαζο και για τον εξτρα εξοπλισμο που θα εχεις παρει για το reef οπως και οτι θα πρεπει να δωσεις και διαφορα κοραλια μετα..

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εγω διαφωνω πχ στο δικο μου ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει αυτη η μεθοδος γιατι πολυ απλα οταν χαμηλωνει η σταθμη του νερου (Πχ Αλλαγη νερου) εξαφανιζονται ολοι μεσα στα βραχια.

Είναι πολύ φυσικό να κρύβονται τα ψάρια (και όχι μόνο) όπου μπορούν, όταν νιώθουν ότι απειλούνται με κάποιο τρόπο... Δεν έχει το δικό σου ενυδρείο κάποια ιδιαιτερότητα, σε αυτό το σημείο.

Βέβαια, δε μπορείς να περιμένεις αμέσως μόλις χαμηλώσεις τη στάθμη του νερού στο ενυδρείο, να βγούν τα ψάρια με τα "πτερύγια ψηλά" και να σου παραδωθούν!!! :bowdown:

:bowdown::bowdown:

...εννοείται, ότι πρέπει να βάλεις λίγο το χεράκι σου και σύ! Καμμιά απόχη, λίγο "τσίγκλισμα"...

Από προσωπική εμπειρία σε FOWLR, η συγκεκριμμένη μέθοδος απέδωσε "ΑΒΙΑΣΤΑ" και σχετικά "ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΑ" ακόμη και στο watchman gobby!

Από την άλλη μεριά, προϋποθέτει και τον ανάλογο αποθηκευτικό χώρο για το νερό, πράγμα που δεν είναι πάντα εύκολο...

Πάντως, το sump σου φίλε Perotas νομίζω ότι είναι μικρό για τα λίτρα του display σου. Για ψάξτο λίγο... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

any αυτό νομίζω και εγώ ότι είναι μικρό αλλα θα "μικρανο" την υπερχείλιση για να φτάνει το νέο,, υπάρχει καμια φόρμουλα που να μπορώ να υπολογίσω τον όγκο του νερού τις υπερχείλισης?

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

any αυτό νομίζω και εγώ ότι είναι μικρό αλλα θα "μικρανο" την υπερχείλιση για να φτάνει το νέο,, υπάρχει καμια φόρμουλα που να μπορώ να υπολογίσω τον όγκο του νερού τις υπερχείλισης?

Δε κατάλαβα... :bowdown:

Γράφεις [...θα "μικρανο" την υπερχείλιση για να φτάνει το νέο...]. Εννοείς "το νερό" ή εννοείς ότι περιμένεις κάποιο "νέο" sump? :bowdown:

Σχετικά με τον υπολογισμό της ροής της υπερχείλισης, μπορείς να παιδευτείς με τις φόρμουλες για ένα αμφίβολο αποτέλεσμα ή να πάς "βλέπωντας και κάνωντας" (trial & error), για ένα επίσης αμφίβολο αποτέλεσμα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα... :hysterical:

Γράφεις [...θα "μικρανο" την υπερχείλιση για να φτάνει το νέο...]. Εννοείς "το νερό" ή εννοείς ότι περιμένεις κάποιο "νέο" sump? :bowdown:

Σχετικά με τον υπολογισμό της ροής της υπερχείλισης, μπορείς να παιδευτείς με τις φόρμουλες για ένα αμφίβολο αποτέλεσμα ή να πάς "βλέπωντας και κάνωντας" (trial & error), για ένα επίσης αμφίβολο αποτέλεσμα... :bowdown:

το νερό :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδιά θέλω βοήθεια για κάτι αν γνωρίζετε.. μου περίσσεψε 3 μετρα led strip με το driver τους και το dimmer τους . θα μπορούσα να το βάλω για moonlight ?? και 2 αν μπορούσα το dimmer δουλεύει με 0 - 10v swich . πως μπορώ να το κάνω dimmer automatic (moonlight cycle, simulator)??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θέλω βοήθεια για κάτι αν γνωρίζετε.. μου περίσσεψε 3 μετρα led strip με το driver τους και το dimmer τους . θα μπορούσα να το βάλω για moonlight ??

εσύ θα το κρίνεις αυτό η κάποιος άλλος με εμπειρία που θα δει το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για σας Παιδιά του Aquazone ..

Έχει καιρό να γράψω στο forum γιατί το ενυδρείο ήταν σε Αδρανές στάδιο..

Το σπίτι Τελειωσε, μετακόμισα μου έβαλαν το πολυπόθητο ρεύμα... κτλ

Στο ενυδρείο έκαμα αρκετές αλλαγές, Βελτίωσης από τες συμβουλές σας και σας ευχάριστο..

Το έχω γεμίσει με νερό από RO και αλάτια.. πριν δυο μέρες έβαλα 150 κιλά βράχο

θα ανεβάσω photos πιο μεta

giaνα μου πείτε την γνώμη σας..και να μου λύσετε πολλές απορίες που έχω

Εντωμεταξύ υπήρχε ένας μικρός ενδοιασμός για το αν θα παο σε reef η σε fish only.. τώρα

ξεκαθάρισαν όλα και το ενυδρείο θα γίνει όπως και δήποτε reef :):D

Temp. 28.8

Salinity 1023

:thumbup::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λανθασμένη την τοποθέτηση του ψυκτικού στο χώρο που επέλεξες. Η καλύτερη θέση του είναι σε εξωτερικό χώρο. Επίσης ο 1Ηρ είναι λίγος και θεωρώ ότι θα δουλεύει οριακά και πάρα πολλές ώρες.

Φιλε Νίκο είχες δίκαιο η τοποθέτηση του ψυκτικού στο χορό είναι λάθος επίσης το 1hp είναι οριακό "σκεφτouμε" να το μετακινήσω έξω από το σπίτι και επίσης ne το αναβαθμίσω σε 1.5hp, πια είναι η γνώμη σας??? :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά θα κάνεις και στα δύο που λες.Οπωσδήποτε το ψυκτικό έξω..

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στο reefακι :) σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο για αρχή.. και ποτε?

ανάλυσης νερού θα κάμω μάλλον σήμερα το βραδυ

ως τώρα ida 2 bee snaels και ένα καβουράκι ..id άγνωστο.. ήταν ο ίδιος ο βράχος... τα ida όμως μια φορα αυτή ήταν.. κάπου τρυπωμένα!!!

:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι πρεπει να βαλεις περισοτερο βραχο... και να φτιαξεις σαν σπηλιες- κριψονες για τα ψαρια...

παντος το ενυδρειο ειναι κουκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

:)

Φιλε μου νομιζω οτι πρεπει να βαλεις περισοτερο βραχο... και να φτιαξεις σαν σπηλιες- κριψονες για τα ψαρια...

παντος το ενυδρειο ειναι κουκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

thx :D

Link to comment
Share on other sites

Τον κάβουρα μόλις τον βρείς ξεφορτώσου τον καλύτερα η πόσταρε φωτό για να σου πούμε.Τα Bumble Bee Snail τα αφήνεις.Ξεκίνα με μετρήσεις σίγα σιγά,και μόλις ολοκλήρωθει ο κύκλος νο2-νο3-po4-nh3-nh4 θα μηδενήσουν τότε με αργόυς ρυθμόυς μπορείς να βάλεις κάποια ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα θελει στρωσιμο λοιπον.

Αντιφωσφορο χρησιμοποιεις?

Πο-ποοο.Βλεποντας το ενυδρειο σου το κεφαλι μου παει να σπασει απο ιδεες που μου ερχονται για το πως θα ειναι στην τελικη του μορφη.Εχεις απλετο χωρο.Το στησιμο του βραχου σου αν το κανεις λιγο πιο αναλαφρο και οχι τοσο πακτωμενο,δηλαδη με περισσοτερα κενα και σπηλιες, μου αρεσει.Επισης ασε κενο γυρω απο τα ακριανα νησακια ετσι ωστε να μπορει να κυκλοφορει γυρω τους το νερο.Μην τα κολας δηλαδη στο τζαμι.Κατα τα αλλα μια χαρα.Απλο και λιτο.

Μια και πας για reef επλιζω να εβγαλες απο το sump το biofilter και οποιοδηποτε αλλο βιολογικο υλικο.

Το Calsium Reactor μην το βαζεις απο τωρα σε λειτουργεια.Σε κανενα χρονο ισως.

Το οζοον το ιδιο.Λογω απειριας με το συγκεκριμενο μηχανημα μπορει να σου δημιουργησει πολλα προβληματα.

Το nitratreductror μην το χρησιμοποιησεις.Θα σε παιδεψει σε αυτη τη φαση.

Η αναπληρωση σου ειναι με περισταλτικη αντλια.Εχε το νου σου μηπως η αντλια δεν τα καθαφερνει να αναπληρωνει ολο το νερο που θα εξατμιζεται,μιας και ειναι μικρη και το ενυδρειο σου τεραστιο.Αν ειναι ετσι δες μηπως συνδεσεις μια αλλη μεγαλουτσικη αντλια.

Την UV μην τη χρησιμοποιησεις καθολου.Αν χρειαστει καποια στιγμη στο μελλον το βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου θέλει κι άλλο βράχο όπως σου έγραψαν κι όπως θα βλέπεις φαντάζομαι κι εσύ.

Αν ήμουν στη θέση σου θα έψαχνα για μεγάλα κομμάτια ζωντανού ή νεκρού βράχου (ότι έβρισκα από τα δύο) γιατί έτσι μόνο θα αναδειχτεί ο όγκος του ενυδρείου σου και θα μπορείς να δώσεις ύψος στις σπηλιές χωρίς να καταφεύγεις σε λύσεις κολλήματος, δεσίματος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...