Jump to content

Kαινούριο ενυδρείο τέρας από αρχάριο


Perotas

Recommended Posts

Εκτος απο τις παρατηρήσεις που κάνανε τα παιδία

νομίζω οτι η υπερχήληση θα σου κάνει πολύ πολύ πολύ θόρυβο!

από οτι ειδα δεν ειναι durso στυλ αλλα καταράκτης!

ισως μια καλύτερη φωτο από την υπερχήληση να ειναι πιο σαφές!

αντε με το καλό να το γεμίσεις!

Εαν πολύ καλο και μελετημένο τανκ εχει φτιάξει ενα αλλο παιδί απο κύπρο ο giannosavas

ισως σε βοηθήσει εάν ειστε κοντα!

ευχάριστο για την πληροφορία φιλε στέφανε και τα καλά σου λόγια με τον "γιαννοσαννα" ehoumje ήδη γνωριστεί και η βοήθεια του με sinvoules με βοήθησαν αρκετά για την υπερχείλιση δεν είναι καταρράκτης δεν έχω photos να στυλο προς το παρόν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίο ενυδρείο θα γίνει μπράβο!!! :bowdown:

Σε επαγγελματικό χώρο το έχεις;

όχι στο σπίτι στο καθιστικό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με να διαλέξω.....

θέλω και reef αλλα θέλω και "fish only"

να σας εξηγήσω,.. πήρα την απόφαση να κάμω reef αλλα όταν ida το ενυδρείο μου στημένο

τραβάω για fish only με life rock αλλα θέλω και reef ,,

HELP

βοηθήστε με να διαλέξω!!!!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω δεν θα πάρο απάντηση εσύ?

:bowdown::bowdown::bowdown::hysterical:

Καλημέρα φιλέ μου ,

Η γνώμη μου είναι ότι από οπού και να αρχίσεις στο reef θα καταλήξεις όπως όλοι μας ….. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 270x80x70

με υπερχείλιση στο πλάι

για φώτα έχω 4x250 metal hilight και 4x65 t5

για φίλτρο έχω ένα aquamedic reef2000

"Filter system for reef aquaria up to 1500l. Includes 100l bio-filter, T/F 5000 Shorty Compact skimmer, Calcium reactor 1000, Nitratreductor 1000, auto top up with peristaltic pump and twin Ocean Runner 3500 return pumps NB CO2 set is required for running the Calcium Reactor"

ακόμα έβαλα ένα uv

chiller 1 άλογο

ozonizer

2 tunze 1 wavebox με multicontroler

και ένα computer

:bowdown::bowdown::bowdown:

κατά τη γνώμη μου το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να λειτουργήσει σαν fish only , το calcium reactor μη το ξεκινήσεις σε πρώτη φάση

ο φωτισμός είναι καλός αλλά με δεδομένο ότι το fish only δεν έχει τόσες ανάγκες και το ρεύμα είναι ακριβό , ίσος να πρέπει να κάνεις περικοπές

, μάθε τα πάντα για το nitrate reactor για να το δουλέψεις σωστά

, το όζον θα σε βοηθήσει μελλοντικά ,αλλά θέλει προσοχή στη λειτουργία του

αν το πας για reef θα σου κοστίζει περισσότερο η συντήρηση του , αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το βασικότερο κριτήριο

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θα ξεκινήσεις για FO και στη πορεία καθώς θα στρώνει το ενυδρείο σου κι εσύ θα αυγατίζεις σε εμπειρία και γνώση θα το μετατρέψεις εφόσον το αποφασίσεις σε REEF. Τότε να ξέρεις ότι θα χρειαστεί να βγάλεις κάποια ψάρια που πιθανώς δεν θα είναι reef safe

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θα ξεκινήσεις για FO και στη πορεία καθώς θα στρώνει το ενυδρείο σου κι εσύ θα αυγατίζεις σε εμπειρία και γνώση θα το μετατρέψεις εφόσον το αποφασίσεις σε REEF. Τότε να ξέρεις ότι θα χρειαστεί να βγάλεις κάποια ψάρια που πιθανώς δεν θα είναι reef safe

Κατα ποσο θα ειναι ευκολο να τα βγαλει δεν του ειπες............ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο θα ειναι ευκολο να τα βγαλει δεν του ειπες............ :bowdown:

ΟΚ! να πω τι θα έκανα εγώ: θα έβαζα εξ αρχής μία κατά προτίμηση αυτοσχέδια παγίδα σε κάποιο προσβάσιμο σημείο που να μπορεί να τη τροφοδοτήσει εύκολα με τροφή.

Έτσι με τον καιρό η παγίαδα θα γίνει ένα με το περιβάλλον, τα ψάρια θα μπαινοβγαίνουν χωρίς φόβο και όταν θα χρειαστεί θα μπορεί να αφαιρέσει όποιο ψάρι θέλει.

Αλλά Dias νομίζω ότι ο φίλος μας στη παρούσα φάση έχει πολλές άλλες σοβαρές απορίες σχετικά με τη χρήση και ρύθμιση του εξοπλισμού που έχει αγοράσει και θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό, δε νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι να βγάλεις τα ψαρια από το ενυδρείο? και 2 τα ανεπιθύμητα σούξου μούξου μετά τίι τοποθέτηση του βράχου ... μιλώ για σκουλήκια κτλ πως τα βγάζεις?

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι να βγάλεις τα ψαρια από το ενυδρείο? και 2 τα ανεπιθύμητα σούξου μούξου μετά τίι τοποθέτηση του βράχου ... μιλώ για σκουλήκια κτλ πως τα βγάζεις?

Σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο, όχι απλά είναι δύσκολο να βγάλεις κάποιο ψάρι εαν το θελήσεις..είναι απλά αδύνατον.Μιλάμε πάντα γιά την περίπτωση που το ενυδρείο σου έχει γεμίσει και με τον απαραίτητο γιά τον όγκο του βράχο.

Link to comment
Share on other sites

εαν ο Big Blue έχει δίκαιο τότε η παγίδα του φίλου μου nikman είναι καλή σκέψη. κανένα σχέδιο για την παγίδα?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! να πω τι θα έκανα εγώ: θα έβαζα εξ αρχής μία κατά προτίμηση αυτοσχέδια παγίδα σε κάποιο προσβάσιμο σημείο που να μπορεί να τη τροφοδοτήσει εύκολα με τροφή.

Έτσι με τον καιρό η παγίαδα θα γίνει ένα με το περιβάλλον, τα ψάρια θα μπαινοβγαίνουν χωρίς φόβο και όταν θα χρειαστεί θα μπορεί να αφαιρέσει όποιο ψάρι θέλει.

Αλλά Dias νομίζω ότι ο φίλος μας στη παρούσα φάση έχει πολλές άλλες σοβαρές απορίες σχετικά με τη χρήση και ρύθμιση του εξοπλισμού που έχει αγοράσει και θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό, δε νομίζεις;

Το συγκεκριμενο θεμα δεν το εθιξα εγω.Απλα απο προσωπικη πειρα το σχολιασα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...22427&st=60

Για διαβασε εδω να δεις τι τραβηξαμε......

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Αν μειώσουμε τη στάθμη του νερού προσωρινά (δλδ. αδειάσουμε νερό), δεν γίνεται αυτόματα ευκολότερο να πιαστεί ένα ψάρι? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν μειώσουμε τη στάθμη του νερού προσωρινά (δλδ. αδειάσουμε νερό), δεν γίνεται αυτόματα ευκολότερο να πιαστεί ένα ψάρι? :bowdown:

Η γνώμη μου είναι πως όχι.

Απλά ο φίλος perotas αν ξεκινήσει με FO και βάλει ελάχιστα κοράλλια όταν κάποια στιγμή το αποφασίσει σοβαρά να πάει σε ένα σοβαρό Reef τότε θα κάνειο και τις απαραίτητες αλλαγές και προσθήκες στο ενυδρείο του.

Οπότε τότε θα βγάλει κάποια κοράλλια, ανεμώνες, ψάρια που θα ξέρει ότι δεν είναι RC, θα αλλάξει κάπως το ντεκόρ για καθήσουν περισσότερα απαιτητικά κοράλλια. Θα κάνει δηλαδή μία γενική ανακαίνηση.

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό από το να έχεις ένα reef κομπλέ και να βάλεις κάποιο λάθος ψάρι. Άντε να το βγάλεις τότε.

Παγίδες υπάρχουν και στο εμπόριο αλλά πιστεύω ότι αν μπορείς να φτιάξεις κάποια μόνος σου θα την κάνεις καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σου ευχομαι τα καλύτερα για το ενυδρειο σου. Σου εχουν δοθεί καλες συμβουλες που στην θεση σου θα τις ακλουθούσα. Τώρα που είναι η αρχή σχεδίασε στο μυαλό σου αυτό που θέλεις και πως το θέλεις και δούλεψε μεθοδικά για να το φτάσεις εκεί σιγά σιγά. Αν αλλάζεις συνέχεια πλάνα θα σου στοιχήσει και σε χρόνο και χρήμα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Nα πω κατι...Αναφερθηκε καπου πως ισως αν κατεβασεις την μιση σταθμη να ειναι πιο ευκολο να πιασεις το ψαρι....

Αν κρινω απο το μεγεθος του ενυδριου,και την μιση σταθμη και τα 3/4 να κατεβασεις παλυ αδυνατον ειναι να πιασεις με αυτον τον τροπο....Ασε και δεν θα ξερεις που θαβαλεις ολο αυτο το νερο...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στη παρούσα φάση κρίνω ότι το μεγάλο πρόβλημα για το φίλο μας είναι να μάθει αν ο εξοπλισμός που έχει πάρει κάνει για τα λίτρα του και πως θα κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Αν ο εξοπλισμός του είναι ανεπαρκές να φροντίσει να τον επιστρέψει όσο είναι καιρός. Ακόμα αν τελικά το ενυδρείο γίνει μόνο με ψάρια καλό θα είναι κατά την γνώμη μου να επιστρέψει κάποιο από τον εξοπλισμό αφού θα του είναι άχρηστος.

Κάποιες σωστές παρατηρήσεις του έχουν γίνει σίγουρα, από έμπειρα μέλη, απλά θα πρέπει και ο φίλος Perotas να πει στο φόρουμ τι εμπειρία και γνώσεις έχει από το χόμπι ώστε να μπορέσουν να τον κατατοπίσουν περισσότερο, οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στη παρούσα φάση κρίνω ότι το μεγάλο πρόβλημα για το φίλο μας είναι να μάθει αν ο εξοπλισμός που έχει πάρει κάνει για τα λίτρα του και πως θα κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Αν ο εξοπλισμός του είναι ανεπαρκές να φροντίσει να τον επιστρέψει όσο είναι καιρός. Ακόμα αν τελικά το ενυδρείο γίνει μόνο με ψάρια καλό θα είναι κατά την γνώμη μου να επιστρέψει κάποιο από τον εξοπλισμό αφού θα του είναι άχρηστος.

Κάποιες σωστές παρατηρήσεις του έχουν γίνει σίγουρα, από έμπειρα μέλη, απλά θα πρέπει και ο φίλος Perotas να πει στο φόρουμ τι εμπειρία και γνώσεις έχει από το χόμπι ώστε να μπορέσουν να τον κατατοπίσουν περισσότερο, οι εμπειρότεροι.

φιλε εγώ έχω αρκετή εμπειρία με γλυκό νερό .. από 8 χρόνο έχω ενυδρείο μέχρι σήμερα που είμαι 30 πέρασαν από τα χερια μου από γιαβής κηλίδες piranhas "φροντοσα" και τώρα έχω ένα "σισπιλουμ"

από αλμυρό νερό φιλε εμπειρία δυστυχώς τίποτα :bowdown: από βιβλιογραφία "ακρετες" γνώσης μονο από το διάβασμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Αν μειώσουμε τη στάθμη του νερού προσωρινά (δλδ. αδειάσουμε νερό), δεν γίνεται αυτόματα ευκολότερο να πιαστεί ένα ψάρι? :bowdown:

Η γνώμη μου είναι πως όχι.

...

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά ο "πολύς" Α. Calfo έχει αντίθετη γνώμη... :bowdown:

Reef Central

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

νομίζω η καλύτερη ιδέα είναι The GONE FISHING METHOD by Anthony Calfo

"I'm not kidding.... I've hooked my own fishes before... and I'll do it again if it is the best or needed solution."

:bowdown::hysterical::hysterical::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγώ έχω αρκετή εμπειρία με γλυκό νερό .. από 8 χρόνο έχω ενυδρείο μέχρι σήμερα που είμαι 30 πέρασαν από τα χερια μου από γιαβής κηλίδες piranhas "φροντοσα" και τώρα έχω ένα "σισπιλουμ"

από αλμυρό νερό φιλε εμπειρία δυστυχώς τίποτα :bowdown: από βιβλιογραφία "ακρετες" γνώσης μονο από το διάβασμα κτλ

ok πάσο και σόρι, λάθος εκτίμηση έκανα.

Απλά ενημέρωσε το φόρουμ αν θα το κάνεις reef εξ αρχής ή θα το ξεκινήσεις F.O για να σου δώσουν τις ανάλογες υποδείξεις.

καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά...

Πιστεύω να συμφωνήσεις ότι δεν υπάρχει λύση πανάκια για να πιάσεις ένα ψάρι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...