Jump to content

Σπιτι προκατ.


Recommended Posts

Και για τι ενυδρείο μιλάμε αν επιτρέπεται???Έτσι για να σκάσουμε οι υπόλοιποι :bowdown:

Και μια αναφορα απο τη μελετη θα ηταν χρησιμη για το φορουμ για να ξερουμε αν αντεχει το βαρος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ εργάζομαι λογιστής σε κατασκευαστική που κάνει προκάτ και μεταλλικά κτίρια στην Κρήτη.....

Και απο εσας επισης, καποια στοιχεια για την αντοχη στα βαρη των ενυδρειων ιδιως σε μεγαλα που περνανε τα 700 κιλα βαρος σε 1.50Χ0.50cm και φτανουν πανω απο 1 -1.5 τονο σε 2.00 Χ0.70cm

Οπως μια παρουσιαση απο το ενυδρειο σας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο , λόγω χώρου είχα μικρα, τώρα εχει σχεδιάσει ο μηχανικός της εταιρείας ένα επιτοίχιο , το οποίο του το έδειξα και έβγαλε τα σχέδια στο σπίτι με αυτό.

το ενυδρείο ειναι το Aquarium Plasma με επένδυση ξύλου σε βέγγε χρώμα , αγορά απο κίνα πάμφθηνα .60 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - pasmania
Link to comment
Share on other sites

θα ειναι το πρώτο μου μεγάλο ενυδρείο , λόγω χώρου είχα μικρα, τώρα εχει σχεδιάσει ο μηχανικός της εταιρείας ένα επιτοίχιο , το οποίο του το έδειξα και έβγαλε τα σχέδια στο σπίτι με αυτό.

το ενυδρείο ειναι το Aquarium Plasma με επένδυση ξύλου σε βέγγε χρώμα , αγορά απο κίνα πάμφθηνα .60 λιτρα

Για τετοια μεγεθη μιλαμε? :bowdown:

Δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αντοχη και μελετη το σπιτι για ενα τετοιο ενυδρειο (για το επιτοιχιο ενυδρειο-καδρο μιλας νομιζω)

(που παρεπιπτοντως δεν ειναι λειτουργικο και ειναι καταδικασμενο να αποτυχει)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα οι σύγχρονοι τρόποι δόμησης υπερτερούν. Εγώ προτείνω μέταλλική κατασκευή πάντως. οχι μόνο για να μην με δείρει το αφεντικό . Είναι πολύ περισσότερο ευέλικτα στην αρχιτεκτονική και την διαμόρφωση και κατά πολύ πιο ανθεκτικά στον χρόνο, τους σεισμούς και το βάρος! (Αν θέλεις να βάλεις μεγάλο ενυδρείο π.χ.)

Απο εκεί και πέρα εξαρτάται πόσα διαθέτεις. Μπορείς να κάνεις κάτι πολύ οικονομικό προκάτ η μεταλλικό σπίτι με πάνελ. Το οποίο πάνελ δεν έχει προβλήματα και έχει πολύ καλή θερμομόνωση. Απλά δείχνει ίσως λίγο πρόχειρ

φυσικα καιν δεν ισχύει αυτο που λες για βάρος και σεισμούς και αντοχή , 1 αντοχή, το ξύλο σαν φυσικό υλικο που ειναι αντέχει περισσότερο , σκέψου σπίτια σε φιλανδια τα οποία υπάρχουν πάνω απο 150 χρόνια, και φαντάσου οτι αυτα δεν είχαν υποστεί κάποια επεξεργασία.

2..σεισμος , το ιδιο ισχύει και εδώ λόγω φυσικού υλικού και ελαστικότητας εχει μεγαλύτερη αντοχή σε δονήσεις.

3. βαρος.. η εταιρεία που φτιάχνω το σπίτι εχει φτιάξει σε γερμανία και σε αλλες χώρες κτίρια εως 3 ορόφους , ενω αλλες που έχω δει στην ευρώπη εως και 4 ορόφους. απλα χρειάζετε να το το κανεις γνωστό στην κατασκευαστική εταιρεία για να έχει αφήσει υποδομές.

που παρεπιπτοντως δεν ειναι λειτουργικο και ειναι καταδικασμενο να αποτυχει

γιατί το λες αυτο;

Έγινε επεξεργασία - pasmania
Link to comment
Share on other sites

γιατί το λες αυτο;

Κανε αναζητηση με τη μηχανη αναζητησης (κοιτα πανω στη μπαρα εκει που λεει forum ανοιγει ταμπελακι και εχει "αναζητηση") στο φορουμ για "ανταλλαγη αεριων".

Οτι αποριες εχεις ανοιξε αλλο θεμα στην καταλληλη κατηγορια, οχι εδω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου....

Τα προκατ σπιτια που φτιαχνεται ειναι απο πάνελ πολυουρεθάνης σε μεταλλικο σκελετο??

Link to comment
Share on other sites

Τέλος εγώ θα πρότεινα να αποφεύγετε τα 100% προκατασκευασμένα. ¨Οσο τέλεια και αν είναι υπολογισμένα κάτι δεν θα ταιριάξει απόλυτα και ίσως δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον. Πρέπει να υπάρχει το περιθώριο

προσαρμογής και διόρθωσης επι τω έργω!

Επισης θελω να σταθω σε αυτο που λες....

Σε ενημερωνω οτι επειδη το ψαχνω 2 χρονια... και επειδη ειμαι και του επαγγελματος... τετοιο σητημα δεν υπαρχει αφου ειναι ολα σωστα μελετημενα... κι αν τυχει κατι λαθος... παντα διορθωνεται!!

Αλλωστε.. πες μου ενα κλασσικο σπιτι που δεν εγινε ουτε ενα λαθος κατα το χτισιμο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργηθεί καποια παρεξηγηση να αναφερω επίσης οτι για σπιτια κατασκευασμενα εξολοκληρου με πανελ ΔΕΝ χρειαζοναι αδεια απο την πολεοδομια και γιαυτο ειναι και λιγο πιο ακριβα....

Εχουν σωστη θερμομονωση αλλα ειναι κακασχηαμα!!! :bowdown:

Τελος να αναφερω, αφου εχω περασει απο μελετη μεταλλικης κατασκκευης και επενδυση εξωτερικα με πανελ... οτι ετσι φτιαχνωνται τα περισσοτερα κλειστα δημοτικα γυμναστηρια... και πολλες αποθηκες!!!

Αρα... η δικη μου ταπινη αποψη ειναι οτι ουτε για εξοχικο ΔΕΝ κανουν.... δυστηχως... θα προτημουσα ενα σπιτι απο μπετο εστω και προκατασκευασμενο παρα ενα πλαστικο!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: καλησπερα. εμενα ενας πελατης μου απο το μαγαζι εφτιαξε σπιτι προκατ και απο οτι ξερω του το φτιαξανε μεσα σε 3 μηνες με το κλειδη στο χερι 120-130 τ.μ.ειναι πολυ πιο αντισεισμικο απο ενα σπιτι και αυτο που κοστιζει πολυ ειναι η βαση στην οποια θα τοποθετηθει πανω το προκατ.
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: καλησπερα. εμενα ενας πελατης μου απο το μαγαζι εφτιαξε σπιτι προκατ και απο οτι ξερω του το φτιαξανε μεσα σε 3 μηνες με το κλειδη στο χερι 120-130 τ.μ.ειναι πολυ πιο αντισεισμικο απο ενα σπιτι και αυτο που κοστιζει πολυ ειναι η βαση στην οποια θα τοποθετηθει πανω το προκατ.

Εχω αναφερει για τη βαση....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=300042

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργηθεί καποια παρεξηγηση να αναφερω επίσης οτι για σπιτια κατασκευασμενα εξολοκληρου με πανελ ΔΕΝ χρειαζοναι αδεια απο την πολεοδομια και γιαυτο ειναι και λιγο πιο ακριβα....

Εχουν σωστη θερμομονωση αλλα ειναι κακασχηαμα!!! :bowdown:

Τελος να αναφερω, αφου εχω περασει απο μελετη μεταλλικης κατασκκευης και επενδυση εξωτερικα με πανελ... οτι ετσι φτιαχνωνται τα περισσοτερα κλειστα δημοτικα γυμναστηρια... και πολλες αποθηκες!!!

Αρα... η δικη μου ταπινη αποψη ειναι οτι ουτε για εξοχικο ΔΕΝ κανουν.... δυστηχως... θα προτημουσα ενα σπιτι απο μπετο εστω και προκατασκευασμενο παρα ενα πλαστικο!!! :bowdown:

Φίλε είσαι σίγουρα του επαγγέλματος; εδω μια πέργολα με 2 τσιγκια να βάλεις από πάνω εάν δεν έχεις άδεια σου κόβουν τον ποπό.

Επειδή διάβασαν πολλές χοντράδες τα ματάκια μου για καλύτερη αντισεισμικότητα και μπούρδες, να σας πληροφορήσω απλά ότι, ότι δίνεις παίρνεις τελεία. Nα σου φτιάξω εγώ σπίτι να το γυρίσεις ανάποδα και δεν θα πάθει τίποτα εξαρτάτε πάνω απο oλα απτή στατική μελέτη και τη συντελεστές αντισεισμικότητας βάλεις. Όλα τα άλλα είναι ράδιο αρβύλα. Προσέξτε τη λέτε και πως τα λέτε. Μηπως εννοεις τροχοβιλλα;

Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

deite foto απο το σπιτι που διάλεξα να φτιάξω , χρώμα δεν θα ειναι αυτο, και οι μόνες αλλαγές που έκανα ειναι εσωτερικά..............

http://cid-796b08d1ab1f1582.skydrive.live....i?uc=3&nl=1

Link to comment
Share on other sites

deite foto απο το σπιτι που διάλεξα να φτιάξω , χρώμα δεν θα ειναι αυτο, και οι μόνες αλλαγές που έκανα ειναι εσωτερικά..............

http://cid-796b08d1ab1f1582.skydrive.live....i?uc=3&nl=1

Από κήπο σκίζει πάντως. Καλέ μου φίλε δυσκολεύομε πολύ να κρατηθώ και να μην γίνω κακος. Αν μου ζητήσεις την γνώμη μου θα σου την εκφράσω, αλλά καλύτερα να μην μου την ζητήσεις γιατί δεν θα κοιτάξω να σε καλοπιάσω.

Πάντα φιλικά!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

rik περίμενα να μου απαντήσεις αλλα τίποτα. το σπίτι αυτό που διάλεξα ανάμεσα απο 2000 αλλα υπάρχει και το έχω δει στην γερμανία- έμενα στην χωρα αρκετα χρόνια και ακόμα πηγαίνω- αυτού του είδους τα σπίτια κατασκευάζονται σε όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη απο γερμανια-Σουηδία-Νορβηγία-Τσεχία κ.α ,εγω θα μιλήσω για Γερμανία που ξέρω, το 70% των νέων σπιτιών γίνετε με αυτο των τρόπο και είναι απολύτως νόμιμα-φαντάζεσε την νομοθεσία που έχουν εκει , καμία σχέση με την δικιά μας- εκει δεν χτίζεις ούτε σπιτάκι για σκυλί εαν δεν ελεγχθεί και πάρει το οκ απο το επίσημο κρατικό φορέα. Μάλιστα μέχρι πρίν 4 χρόνια που είμουν εκει αυτα τα σπίτια είχαν ελάφρυνση στην φορολογία απο το κράτος .

μαρέσει που απο μία φωτο έκανες την διάγνωση, μάλλον θα ξέρεις πολλά περισσότερα απο τους μηχανικούς στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλα και απο τους κρατικούς τους φορεις. Καλό θα είναι να μην πετάμε ότι μας έρχεται στο μυαλό αυθαίρετα. Τελος πάντων δεν θα κάτσω άλλο να ασχοληθώ, αλλα το κακό σε αυτη την χώρα ειναι το οτι τα ξέρουμε όλα.

Μαρέσει που έχεις και το απόφθεγμα :Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ... κριμα

Έγινε επεξεργασία - pasmania
Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που έχεις και το απόφθεγμα :Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ... κριμα

1) Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να είναι 24 ώρες το 24ωρο στο φόρουμ για να απαντήσεις σε κάποιον, μόνο και μόνο επειδή ο "κάποιος" περιμένει απάντηση.

2) Υγιής διάλογος υπάρχει όταν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις κι εκφράζονται με επιχειρήματα.

3) Σπόντες, καρφιά, ειρωνείες και συναφή δεν επιτρέπονται σε αυτό το φόρουμ από κανέναν σε κανέναν!

Δείξε την απαραίτητη υπομονή και ο Rik σίγουρα θα σου απαντήσει. Κρατήστε τους τόνους χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

file stormtrooper έχω μάθει να μήν λέω και να μήν γράφω κάτι πρίν είμαι βέβαιος γιαυτο, ο rik ήταν μέσα στο site μέχρι την στιγμή που του έστειλα ενα πμ για να μου απαντήση σε αυτα που γράφει και μετα απο λίγο βγήκε απο το site , πειρμενα μια ωρα και αφου τον έβλεπα μεσα και δεν μου απαντούσε του έτσειλα πμ , και αυτος μετα απο λιγο έφυγε.

τελος πάντων δεν ασχολούμαι άλλο

Link to comment
Share on other sites

file stormtrooper έχω μάθει να μήν λέω και να μήν γράφω κάτι πρίν είμαι βέβαιος γιαυτο, ο rik ήταν μέσα στο site μέχρι την στιγμή που του έστειλα ενα πμ για να μου απαντήση σε αυτα που γράφει και μετα απο λίγο βγήκε απο το site , πειρμενα μια ωρα και αφου τον έβλεπα μεσα και δεν μου απαντούσε του έτσειλα πμ , και αυτος μετα απο λιγο έφυγε.

τελος πάντων δεν ασχολούμαι άλλο

Από τη στιγμή που θα βγεις από το site για μερικά λεπτά φαίνεσαι on-line έστω κι αν δεν είσαι! Αυτό ισχύει για όλους.

Θεωρώ όλα τα παραπάνω μία παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμήστε, είμαι στο γρα φειο και έχω το site ενεργοποιημένο αλλά αυτή την στιγμή είμαι απασχολημένος, θα σου απαντήσω δεν υπάρχει θέμα, κάνε λίγο υπομονή τα λέμε αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σίγουρα του επαγγέλματος; εδω μια πέργολα με 2 τσιγκια να βάλεις από πάνω εάν δεν έχεις άδεια σου κόβουν τον ποπό.

Επειδή διάβασαν πολλές χοντράδες τα ματάκια μου για καλύτερη αντισεισμικότητα και μπούρδες, να σας πληροφορήσω απλά ότι, ότι δίνεις παίρνεις τελεία. Nα σου φτιάξω εγώ σπίτι να το γυρίσεις ανάποδα και δεν θα πάθει τίποτα εξαρτάτε πάνω απο oλα απτή στατική μελέτη και τη συντελεστές αντισεισμικότητας βάλεις. Όλα τα άλλα είναι ράδιο αρβύλα. Προσέξτε τη λέτε και πως τα λέτε. Μηπως εννοεις τροχοβιλλα;

Φιλικά.

Ειμαι του επαγγελματος και κυριως στον ποιοτικο ελεγχο.

Απλα... τετοιου τυπου "κτιρια" ειναι τα λεγόμενα ISOBOX τα οποια τα βλεπουμε σε πολλα εργοταξια και στους σεισμοπλικτους.

Από κει και πέρα... ΔΕΝ χρειαζεσαι άδεια οταν το δηλωσεις ως αποθηκη και ΔΕΝ απαιτειται καμια στατική μελετη, αφου ειναι απλα τα πραγματα.... ακουμπαει σε μπετο και δεν μπαινει τπτ απο πανω!!

Οσο αφορα το Ότι πληρωσεις παιρνεις... αν εχεις δικό σου οικόπεδο.... πόσο φθοινοτερο νομιζεις οτι μπορει να ειναι ενα σπιτι προκατ και ενα κλασσικου τυπου??

Η διαφορα.... βασική για μενα... ειναι στο προκατ παιρνεις μια τιμη και ξερεις οτι αυτη ειναι με το κλειδη στο χερι και θα ειναι ετοιμο το σπιτι οταν σου ειπαν. Στην κλασσικη κατασκευη... όλο και κατι θα προσθετει στην τιμη... γιατι ριξαμε περισσοτερο μπετ.... γιατι ανεβηκε η τιμη του πετρελαιου κλπ... και επίσης... θα εχεις σιγουρα μεγαλη καθηστεριση στην παραδωση...

Διαφωνεις και σε αυτα?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους καταρχάς .

Λοιπών πρώτα απολα θα ήθελα να διευκρινίσω ότι οτιδήποτε υποθη δεν έχει προσωπικό χαρακτήρα.

Αγαπητέ pasmania εφόσον μου ζητάς την άποψη μου θα σου την πω ευθέως. Σαν αρχιτέκτονας το σπίτι αποτι μπορώ να αξιολογήσω εξωτερικά είναι ένα κουτί με παράθυρα, τίποτα παραπάνω αρχιτεκτωνικος, και αυτή ήταν η βασική μου παρατήρηση, απλά δεν ήθελα να σε πικράνω. Το τη εξοπλισμό έχει αυτό δεν μπορώ να το ξέρω και σίγουρα όπως είχα αναφέρει προηγουμένως όλα εξαρτώνται απτό μαμαλο. Όπως ο φίλος μας που στην αρχή του θέματος αναφέρει ότι έδωσε 140.000 ευρωπουλα, εκεί κάνω πάσο. Αυτό ισχύει και για τα σπίτια με παραδοσιακό τρόπο χτισίματος. Τώρα όσο αφορά για γερμάνια κλπ, ο αντισεισμηκος τους είναι 00000000000000 μπροστά στα ελληνικά δεδομενα. Εδω έχουμε σεισμούς φίλε , έχεις ακούσει να λένε για σεισμούς σε αυτά τα κράτη Και εδώ υπάρχει πλήρες νομοθεσία, άλλο αν εμείς παρανομούμε. Κάνε μια βόλτα στα δικαστήρια και θα δεις την μισή πολεοδομία καθημερινά στις αίθουσες με καταγγελίες. Γιαυτο μην συγκρίνεις πράγματα που δεν συγκρίνονται . Εγώ έγινα έξαλλος με τις παρατηρήσεις σας σχετικά στο ότι τα προκατ είναι καλύτερα, έχουν καλύτερη θερμομόνωση καλύτερη αντισεισμικότητα και τρίχες κατσαρές. Το θέμα είναι ότι και εγώ μπορώ να σου κάνω τουμπανο το σπίτι σε σίδερο μόνωση κλπ και σε ένα σπίτι παραδοσιακού τρόπου χτισίματος. Μετά κάνε ένα τσεκάρισμα στο Google στους τυφώνες και θα δεις τα προκατ ροκανίδια και εκείνα με μπετό όρθια το πολύ χωρίς τζάμια. Σου λέει κάτι αυτό; Απλά στην Αμερική το μπετό είναι πανάκριβο και κόβουν τζάμπα ξύλο στον Αμαζόνιο και Καναδά για τα σπίτια τους.

Όσο αφορά για τον φίλο μας τον Μηχανικό καλά είναι να ενημερωθείς καλύτερα, εδώ μια περίφραξη κάνεις και χρειάζεσαι άδεια τελος παντων εδω μιλαμε για prokat. Και για το σπίτι παραδοσιακού τύπου γίνεται μια συγγραφή υποχρεώσεων και καταγραφεί καθηκόντων αναλυτική με όλα τα προϊόντα και υλικά που θα χρησιμοποιηθούν και με προκαθορισμένο χρονικό διάστημα παράδοσης της οικίας, αλλιώς υπάρχουν ρήτρες για τον κατασκευαστή, τη νομίζεις σήμερα το λάδι έχει 5 ευρώ αύριο δέκα , κάνουμε μισά μισά για να πατσίσουμε, τη είναι αυτά τα πράγματα.

Κάθε σοβαρός επαγγελματίας πρέπει να είναι σοβαρός στις υποχρεώσεις του αν θέλει να επιζήσει.

Παντα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

rik εαν εισαι αρχιτέκτονας και λες ενα κουτί τοτε τι να σου πω; με την ίδια λογική όλα κουτι ειναι , οσο αφορά στην Γερμανία για θέμα σεισμού , όντως δεν έχουν την σεισμικότητα της Ελλάδας αλλα όλα τα κτήρια τους κτίζονται με τον ανώτερο βαθμό , οπότε καλύτερα πριν μιλήσεις να έχεις ενημερωθεί, για να μην πιάνεσε και στην φάκα, οσο αφορα την μόνωση και την θερμομόνωση δες τις θερμομονωτικες ικανότητες των 2 αυτων υλικών και θα καταλάβεις γιατι το μπετόν χάνει σε αυτο το τομέα. ΤΩρα εαν εσύ σε ενα σπίτι αρχίσεις και βάζεις και βάζεις και μου φτιάξεις ενα τοίχο 200 εκατοστα , ε ναι θα είναι τέλειο απο άποψη θερμομόνωσης αλλα η τιμή του θα έχει εκτοξευτη σε τρελλά νουμερα. οποτε εσυ να μην μου συγκρινέις ανόμοια πραγματα . Τωρα εαν μου λες να δω το google για τυφώνες και τέτοια , τότε εσυ δες τον χάρτη να δεις σε ποιά χώρα βρίσκεσαι, και μην συγκρίνεις τους νόμους της Αμερικής με αυτους της Ευρώπης, στην Ευρώπη ειναι ποιο αυστηροί , υπάρχουν μελέτες στο διαδίκτυο απο πανεπιστήμια της Γερμανίας για τα προκάτ μπορείς να την βρέις και να διαβάσεις. τελος πάντων δεν εχω πρόβλημα με την άποψη σου , απλα καλό θα ήταν σε αυτη τη χώρα πριν πούμε κάτι να είμαστε βέβαιοι για την ορθότητα της.

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσω από την αρχή ότι δεν έχω κάποια προσωπική ή επαγγελματική εμπειρία στις κατασκευές και συνεπώς η άποψή μου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα.

Ήθελα απλώς να σημειώσω ότι θα ήταν σίγουρα χρήσιμο να διδαχτούμε από την ευρωπαϊκή εμπειρία και πρακτική και να ξεφύγουμε από το μονόδρομο του "οπλισμένου σκυροδέματος" που οδεύουμε τα τελευταία 50 χρόνια. Τα οικονομικά συμφέροντα (βλέπε ΤΙΤΑΝ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ) είναι τεράστια αλλά δεν αποτελούν τη μοναδική αγκύλωση. Όλοι οι εμπλεκόμενοι στον κατασκευαστικό κλάδο, από τα πολυτεχνεία (πολιτικοί μηχανικοί, αρχιτέκτονες) μέχρι τον τελευταίο εργολάβο και χειριστή χωματουργικού μηχ/τος, έχουν επενδύσει γνώση και χρήμα σ αυτή την κατασκευαστική πρακτική. Είναι αναμενόμενο λοιπόν να υπερασπίζονται το μπετόν και να σνομπάρουν καινούρια υλικά και κατασκευαστικές τεχνικές και σε αρκετές περιπτώσεις να φτάνουν μέχρι την εσκεμμένη παραπληροφόρηση.

Το ίδιο συμβαίνει εκτός από τα καινούρια υλικά/τεχνικές (προκατ, λυώμενα κλπ) και με κάποιες παραδοσιακές πρακτικές (πετρόχτιστα) που τα πλεονεκτήματά τους έχουν αποδειχτεί ολόκληρους αιώνες. Οι υπόλοιποι όμως, ως πελάτες/καταναλωτές οφείλουμε να ψαχτούμε λίγο παραπέρα από το οπλισμένο σκυρόδεμα και να ανταλλάξουμε εμπειρίες και γνώσεις πάνω σε εναλλακτικές κατασκευαστικές πρακτικές χωρίς παρωπίδες. Γι αυτό νομίζω είναι χρήσιμες κουβέντες όπως αυτή κατάθεση εμπειρίας από ειδικούς και μη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...