Jump to content

Juwel Vision 450 με Red Belly


georgepiranha

Recommended Posts

τα ξυλα που ειναι ενωμενα το ενα κοιταει προς τα πανω και το αλλο προσ τα κατω ειναι στριμωγμενα με την κοντρα του ενυδρειου και την πετρα μολισ βαρυνουν λιγο θα τα φτιαξω λιγο καλυτερα. Red belly 6cm 16e ειναι πολλα?

ειναι καλα αν ειναι 6 cm!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον πριν μια ωρα εβαλα μεσα τα ψαρακια, 6 στον αριθμο 5-6εκ το καθενα, απο εκει που τα πηρα μου ειπε οτι εδω και ενα μηνα που τα εχει δεν εχουν φαγωθει μεταξυ τους, μονο ενα πτερυγιο ειδα μισοφαγωμενο απο τα εικοσι που ειχε. Τα φωτα σβηστα. Προσαρμογη τους εκανα γυρω στο μισαωρο. Το μεγαλο αγχος ειναι με τη βιολογια εβαλα μπολι προσθεσα και υλικα, βαζω και βακτηριδια, ελπιζω να παμε καλα. Παιδια αυτος τα ταιζε καθημερινα με τροφη για δισκους(μπιλακια). Εγω αυριο τι τα ταιζω? Να παρω γαριδουλα? Εχουν δοντακια να μασησουν?

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι και μαθημενα στην ξηρη τροφη,δεν χρειαζεται να τα κακομαθεις με τα κατεψηγμενα.

απο ολα να περιεχει η διατροφη τους.

μετρησεις εχεις κανει καθολου?

με τα πρωτα φωτα αυριο περιμενουμε φωτογραφιες!

να σου ζησουν και να τα χαρεις....αντε και καλους απογονους!

:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν μια ωρα εβαλα μεσα τα ψαρακια, 6 στον αριθμο 5-6εκ το καθενα, απο εκει που τα πηρα μου ειπε οτι εδω και ενα μηνα που τα εχει δεν εχουν φαγωθει μεταξυ τους, μονο ενα πτερυγιο ειδα μισοφαγωμενο απο τα εικοσι που ειχε. Τα φωτα σβηστα. Προσαρμογη τους εκανα γυρω στο μισαωρο. Το μεγαλο αγχος ειναι με τη βιολογια εβαλα μπολι προσθεσα και υλικα, βαζω και βακτηριδια, ελπιζω να παμε καλα. Παιδια αυτος τα ταιζε καθημερινα με τροφη για δισκους(μπιλακια). Εγω αυριο τι τα ταιζω? Να παρω γαριδουλα? Εχουν δοντακια να μασησουν?

οτι μαθουν να τρωνε τωρα που ειναι μικρα καλο ειναι!

μην φοβασαι με τη βιολογια. τα ειπαμε.

αν εχουν δοντακια??? θα σε εκπληξουν! ριξε μεσα μια αποφλιωμενη γαριδα αυριο κ θα δεις...

*μικρα γευματα τις πρωτες μερες κ τουλαχιστον 2-3 φορες την ημερα.*

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις' τα ψαρακια μου ειναι του κολλεγιου, πολυ ντροπαλα, ολα μαζι πισω απο τα ξυλα, φαινεται οτι εχουν τροπους. Τα ταισα σημερα το πρωι ξηρα τροφη για δισκους, οταν ημασταν μπροστα καμια κινηση, μας κοιτουσαν και περιμεναν, με το που φευγαμε η τροφη εξαφανιζοταν σε ενα λεπτο, χαμος. Προς το παρον και αφου ειναι μικρα λεω να συνεχισω ετσι, να μην ριξω ακομα κατεψυγμενα τι λετε? Ευελπιστω να βγαλω και φωτο αλλα δεν τα ξεγελας και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με τις πρωτες εντυπωσεις, το πρωιπου πεινουσαν εκαναν καποιεσ βολτες, εφαγαν αρκετα και γρηγορα, τωρα κρυμμενα και τα 6 πισω απο τα ξυλα σχεδον ακινητα, φωτα κλειστα, μετρησεις αμμωνιας 0

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα, σημερα το πρωι παρατηρησα οτι στα κλαδια των ξυλων εχει δημιουργηθει ενα παχυ στρωμα ζελε χρωματος λευκο-διαφανο.Τι μπορει να ειναι? Υποψιν οτι το φωτισμο του ενυδρειο δεν τον αναβω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ομορφα και καλοθρεμενα τα ψαρια σου!

μην ανησυχεις για το στρωμα που εμφανιζεται στα ξηλα.ολα τα νεα ξυλα το βγαζουν.θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει μονο του.

αν σε ενοχλει τοσο βγαλτα να τα καθαρισεις,αλλα θα ξαναβγαλουν!οποτε δεν υπαρχει λογος να αναστατωνεις αδικα τα ψαρια.αστα ησυχα!! :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα πιτσιρίκια και ωραία ξύλα έβαλες μέσα μπράβο :D Το ενυδρείο θα γίνει αστέρι!!! Τίποτα δεν είναι αυτό το ζελέ από τα ξύλα δημιουργείτε και σε λίγες μέρες θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα, σημερα το πρωι παρατηρησα οτι στα κλαδια των ξυλων εχει δημιουργηθει ενα παχυ στρωμα ζελε χρωματος λευκο-διαφανο.Τι μπορει να ειναι? Υποψιν οτι το φωτισμο του ενυδρειο δεν τον αναβω ακομα

Πριν λιγο εκενα μετρηση αμμωνιας με υγρα tetra test, εδειξε 0,25 ενω τοσες μερες ημουν στο 0, μετρησα βεβαια μετα το ταισμα, να κανω μια μικρη αλλαγη νερου, τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

η μουχλιτσα στα ξυλα θα φυγει κ αν βαλεις ενα pleco τωρα που ειναι μικρα κ δεν θα τον πειραξουν...

για την αμμωνια μειωσε ελαφρως το ταϊσμα κ ριξε stress zyme.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα, το στρωσιμο του ενυδρειου συνεχιζεται, η αμμωνια παιζει απο 0,25 εως 1, συνεχιζω και χρησιμοποιω βακτηρια της API, σε αυτο το σημειο και μετα απολυ ψαξιμο στο δικτυο για τα επιπεδα αμμωνιας με τη χρηση βακτηριων, βρηκα σε ξενο forum μια κατατοπιστικοτατη απαντηση απο την Tetra για το προιον της το Safestart που αναλυει πως πρεπει να χρησιμοποιειται και τι αποτελεσματα προσφερει. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναρτησω το συνδεσμο.

Τα ψαρακια μετα απο 7 μερες δειχνουν πολυ εξικιωμενα με το χωρο τους, οταν πεινανε κοβουν βολτες μπροστα στο ενυδρειο και οταν πλησιαζω ερχονται ακομα πιο κοντα, μαλλον περιμενουν γαριδουλα. Δειχνουν ηρεμα και φοβουνται λιγοτερα.

Ευχαριστω Αλεξανδρε για τα φυτα επιφανειας που μου εδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Απορια: απο την αρχη που τρεχει το φιλτρο εχει ενα σφουγκαρακι μαυρο ανθρακα, να το διατηρησω η να το καταργησω εχουν περασει σχεδον 2 βδομαδες?

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα μπορεις αν θελεις να τον βγαλεις δεν σου χρειαζεται.

δεν βαζεις μια αγγελια για μπολι?θα σε βοηθησει πιστευω...

προσεχε τον φωτισμο να μην ειναι εκνευριστικα δυνατος.

τα ψαρια πανε ολο και καλητερα απο οτι μας λες!κανενα βιντεακι?

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

τον φωτισμο του ενυδρειου δεν τον χρησιμοποιω καθολου, ειναι πολυ δυνατος και τα ενοχλει, και δεν θελω να στρεσαριστουν στην παρουσα φαση. Μπολι εχω ριξει 2 φορες και δεν ειδα καμια διαφορα, ισως να βοηθησε στο να μην ανεβει η αμμωνια αλλα δεν εχει μηδενιστει 0,25 εως 1. Βιντεακι θα βαλω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

εστιψα τα 2 σφουγγαρακια απο το μικρο ενυδρειο 100λτ μεσα στο καινουριο, εκανα το ιδιο μετα απο μερικες μερες με το φιλτρο ενος φιλου, επισης προσθεσα ενα σφουγγαρακι απο το παλιο στο νεο. Πιστευω οτι λογω ογκου δεν επαρκει το συγκεκριμενο μπολιασμα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας ωσ τωρα, ελπιζω να παω καλα.

Link to comment
Share on other sites

τον φωτισμο του ενυδρειου δεν τον χρησιμοποιω καθολου, ειναι πολυ δυνατος και τα ενοχλει, και δεν θελω να στρεσαριστουν στην παρουσα φαση. Μπολι εχω ριξει 2 φορες και δεν ειδα καμια διαφορα, ισως να βοηθησε στο να μην ανεβει η αμμωνια αλλα δεν εχει μηδενιστει 0,25 εως 1. Βιντεακι θα βαλω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα κ υγιεστατα φαινονται.

θα σου προτεινα να βαλεις ενα ξεχωριστο μπαλαστ με μια λαμπα 36 watt περιπου κ να χρησιμοποιεις μονο αυτο.

καλο ειναι να το κανεις συντομα για να αρχισουν να συνηθιζουν στο φως γιατι μετα θα τους ειναι πιο δυσκολο.

εγω σε ολα τα ενυδρεια με τα πιρανια χρησιμοποιω μια μονο λαμπα, τοποθετημενη πανω στις κοντρες του ενυδρειου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...