Jump to content

Τι έγινε ρε παιδιά?


Recommended Posts

Ναι βρε φίλε αλλά μια ζωντανή κουβέντα τα έχει αυτά.

Δεν διαφωνώ,απλά ενα θέμα που είναι λεπτό καλό είναι να πάρει το χρόνο του.Απλά λίγο υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μπορω να καταλαβω που εγκειται η λεπτοτητα του θεματος ... Ενα φορουμ ΔΕ μπορει να κατηγορηθει για αποψεις που εκφραζει καποιο μελος (παρα το ιδιο το μελος) ουτε τους διαχειρηστες που "αφησαν" τα γραφομενα του!! Ξαφνηκα μιλαμε με αστερακια (****) Σταματη ο ιδιος ειχες προτεινει φαρμακο συγκεκριμενης εταιριας!

εκει δεν εχει αστερακια?? Αν εγραφα εγω απο κατω οτι δεν κανει δουλεια το συγκεκριμενο φαρμακο θα εσβηνες το ποστ μου? Με ποια λογικη? Μια ανταγωνηστικη εταιρια θα μπορουσε να σε "κυνηγησει" για αθεμητο ανταγωνισμο!! Αν ισχειει η λεπτοτητα του θεματος μονο για τα αρνητικα γιατι να μην ισχυει και για τα θετικα??

Δε ξερω εχω μπερδευτει λιγακι! Με αυτη τη λογικη πρεπει να σβηστουν (κρατηθουν) ΟΛΕΣ οι αναφορες σε εταιριες καλες οι κακες!!

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Όπως και να το κάνουμε

άλλο είναι να εκφράζει κανείς γνώμη θετική ή αρνητική για κάποιο προϊόν μέσα στη συζήτηση ενός thread και άλλο να υπάρχει στα καρφιτσωμένα ή στα άρθρα του Aquazone ένα thread με τίτλο "Μαύρη Λίστα Προϊόντων προς αποφυγή". Το θέτω έτσι (λίγο υπερβολικό) ώστε να αντιληφθούμε λιγάκι τη διαφορά.

Αν διαβλέπετε ανύπαρκτη διαφορά τότε πράγματι έχουμε ένα θέμα εδώ για τα όρια της ελεύθερης έκφρασης και πιθανώς πως την αντιλαμβανόμαστε μεταξύ μας αλλά και αυτό είναι ένα άλλο σοβαρό θέμα προς συζήτηση.

Τώρα, εδώ δεν ζητήθηκε να καρφιτσωθεί ή να γίνει άρθρο ένα τέτοιο θέμα αλλά το ξεκίνημα ενός τέτοιου thread νομίζω ότι θέλει πράγματι μία μικρή σκέψη.

Προφανώς η κριτική προϊόντων είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε καταναλωτή. Ίσως και ο τίτλος που δόθηκε να δημιουργεί μία αρνητική διάθεση για το πώς θα εξελιχθεί το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

:):P Απο αυριο για καθε αντικειμενο που πωλειται -αγοραζεται εδω στο Aquazone.....ΑΠΟΔΕΙΞΗ.....Οχι Στη Φοροδιαφυγη.....Οχι Στο Μαυρο Χρημα Ναι Στην Διαφανεια :helpsmilie::helpsmilie: Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

E, ρε δημοτικότητα το τόπικ :P

Έχουμε στο αίμα μας τελικά τον "σαματά" :)

Κι εκτός από τον σαματά, έχουμε και το "κατηγορώ". Δεν συμφωνώ με τον Αίολο που έφτιαξε αυτό το τόπικ χωρίς να φτιάξει και το "Κορυφαία ενυδρειάκα Προϊόντα" μαζί με τη μαύρη λίστα, όπως επίσης δεν θα συμφωνούσα με το φόρουμ αν φτιαχνόταν μόνο το "Κορυφαία..." και δεν το κάνανε εξίσου θέμα!

Κατά τ'άλλα δεν υπάρχει άλλο θέμα! Καλά κάνουν οι διαχειριστές και το κάνανε αόρατο και μάλιστα τους τιμάει το γεγονός ότι το "ψάχνουν" και απλά δεν το διαγράφουν, που είναι και η εύκολη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κριτική προϊόντων είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε καταναλωτή. Ίσως και ο τίτλος που δόθηκε να δημιουργεί μία αρνητική διάθεση για το πώς θα εξελιχθεί το περιεχόμενο.

Συμφωνω!! :)

Για φαντασου καποιος να εχει ομως λανθασμενη εντυπωση οτι καποιο π.χ. φαρμακο δεν δουλεψε ... Μεσα απο τη συζητηση μπορει να προκειψει οτι ισως το χρησημοποιησε λαθος και να "αθωωθει" το προιον αυτο αρα η αρνητικη διαθεση ... μπορει να γινει θετικη! Αν δεν υπαρχει "χωρος" να γραφτουν ολα αυτα ... θα μεινουν πολλοι με λαθος ενυπωσεις! Εχω ακουσει πολλες φορες οτι το ***** αντιχλωριο δε δουλεψε και κατεστρεψε τη βιολογια μου ... ομως πρωτα εβαζε νερο βρυσης και μετα το αντιχλωριο και αδικα το κατηγορουσε το προιον! ολα λυνονται με τη συζητηση .. αν δε μπορουμε να συζηταμε κιολας τοτε την ... κατσαμε τη βαρκα!! Για μενα τιποτα δε πρεπει να σβηνεται η να κρατιεται ... Ολοι εχουν την γνωμη τους και μπορουν να την πουμε ελευθερα ...

Link to comment
Share on other sites

E, ρε δημοτικότητα το τόπικ :P

Έχουμε στο αίμα μας τελικά τον "σαματά" :)

Κι εκτός από τον σαματά, έχουμε και το "κατηγορώ". Δεν συμφωνώ με τον Αίολο που έφτιαξε αυτό το τόπικ χωρίς να φτιάξει και το "Κορυφαία ενυδρειάκα Προϊόντα" μαζί με τη μαύρη λίστα, όπως επίσης δεν θα συμφωνούσα με το φόρουμ αν φτιαχνόταν μόνο το "Κορυφαία..." και δεν το κάνανε εξίσου θέμα!

Κατά τ'άλλα δεν υπάρχει άλλο θέμα! Καλά κάνουν οι διαχειριστές και το κάνανε αόρατο και μάλιστα τους τιμάει το γεγονός ότι το "ψάχνουν" και απλά δεν το διαγράφουν, που είναι και η εύκολη λύση.

Ξεκίνησα φίλε μου κάτι παρόμοιο μ αυτό που λες τον Οκτώβριο...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31334&hl=

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον "τίτλο" του θέματος και αλλιώς να το "βάφτιζα" δεν θα άλλαζε τη ουσία....

Ζητείται νονός !!!! :):P

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

εγω παντωσ πιστευω οτι εφοσον δεν διαγραφτηκε το θεμα αλλα απλα το τρεναρανε λιγο τα παιδια..δεν υπαρχει προβλημα και καλα κανανε(φυλαγε τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα) .

το θεμα ειναι οτι σε περιπτωση που δεν επιτραπει τελικα κατι τετοιο μαλλον δεν υπαρχει ελευθερια λογου εδω μεσα......

πιστευω οτι απο την στιγμη που δεν δηλωνεται κατι απο τους διαχειριστες του φορουμ(οι οποιοι αντιπροσωπευουν αυτο νομικα) αλλα απο καποια μελη του,δεν αποτελει απειλη για την υπαρξη του η για την σωστη λειτουργεια του.....

εκτος και αν σπονσοραρεται απο καποια εταιρια.....

π.χ. αν το bmw club ειχε απο πισω την bmw hellas Θα απαγορευοταν να πει καποιος ασχημη εμπειρια του απο καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.....

ας αφησουμε λοιπον τα παιδια να δουν το θεμα και ασ μην προτρεχουμε....

παντως προσωπικα ειμαι υπερ του να φτιαχτει μια τετοια λιστα....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι σε περιπτωση που δεν επιτραπει τελικα κατι τετοιο μαλλον δεν υπαρχει ελευθερια λογου εδω μεσα......

chris z3 πολύ χοντρό δεν είναι αυτό που λες ;

Δεν μπορείς να μιλάς έτσι και για ολο το φόρουμ γενικά .

Η ελευθερία παντού έχει όρια , αν δεν υπάρχουν όρια λέγετε ασυδοσία .

Εμεις να το επιτρέψουμε και να γίνει όπως το θέλεις , εσυ θα μπορέσεις να μου καθορίσεις τα όρια ούτως ώστε να μην εξελιχθεί σε ασυδοσία ;

Link to comment
Share on other sites

chris z3 πολύ χοντρό δεν είναι αυτό που λες ;

Δεν μπορείς να μιλάς έτσι και για ολο το φόρουμ γενικά .

Η ελευθερία παντού έχει όρια , αν δεν υπάρχουν όρια λέγετε ασυδοσία .

Εμεις να το επιτρέψουμε και να γίνει όπως το θέλεις , εσυ θα μπορέσεις να μου καθορίσεις τα όρια ούτως ώστε να μην εξελιχθεί σε ασυδοσία ;

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

chris z3 πολύ χοντρό δεν είναι αυτό που λες ;

Δεν μπορείς να μιλάς έτσι και για ολο το φόρουμ γενικά .

Η ελευθερία παντού έχει όρια , αν δεν υπάρχουν όρια λέγετε ασυδοσία .

Εμεις να το επιτρέψουμε και να γίνει όπως το θέλεις , εσυ θα μπορέσεις να μου καθορίσεις τα όρια ούτως ώστε να μην εξελιχθεί σε ασυδοσία ;

βασικα εχεις δικιο,απλα με τον γραπτο λογο πολλες φορες δεν μπορεις να αποτυπωσεις τις σκεψεις σου πληρως........οντως ακουγεται χοντρο......

και σιγουρα πρεπει να υπαρχουν ορια....

απλα οταν αναφερομαι σε ελευθερια λογου εννοω οτι συμφωνα και με το συνταγμα μας ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφερει την αποψη του ειτε ειναι σωστη ειτε λαθος...............αλλα μεχρι εκει.....

ζητω συγνωμη αν παρεξηγηθηξε το ποστ...εχετε δικιο για οσα ειπατε για το ποστ μου....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ισχύει η πρότασή μου για συζήτηση του πώς θα καθοριστούν τα όρια σε ενα τέτοιο θεμα .

Και φυσικα περιμενω τις προτάσεις αυτων που νιώθουν οτι δεν ειναι ελευθεροι να πουν τη γνωμη τους εδω μεσα .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Όπως και να το κάνουμε

άλλο είναι να εκφράζει κανείς γνώμη θετική ή αρνητική για κάποιο προϊόν μέσα στη συζήτηση ενός thread και άλλο να υπάρχει στα καρφιτσωμένα ή στα άρθρα του Aquazone ένα thread με τίτλο "Μαύρη Λίστα Προϊόντων προς αποφυγή". Το θέτω έτσι (λίγο υπερβολικό) ώστε να αντιληφθούμε λιγάκι τη διαφορά.

Αν διαβλέπετε ανύπαρκτη διαφορά τότε πράγματι έχουμε ένα θέμα εδώ για τα όρια της ελεύθερης έκφρασης και πιθανώς πως την αντιλαμβανόμαστε μεταξύ μας αλλά και αυτό είναι ένα άλλο σοβαρό θέμα προς συζήτηση.

Τώρα, εδώ δεν ζητήθηκε να καρφιτσωθεί ή να γίνει άρθρο ένα τέτοιο θέμα αλλά το ξεκίνημα ενός τέτοιου thread νομίζω ότι θέλει πράγματι μία μικρή σκέψη.

Προφανώς η κριτική προϊόντων είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε καταναλωτή. Ίσως και ο τίτλος που δόθηκε να δημιουργεί μία αρνητική διάθεση για το πώς θα εξελιχθεί το περιεχόμενο.

Τα ειπε ολα ο Αντρεας! :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κλειδωνε προσωρινα και αυτο το θεμα μεχρι να ληφθει καποια αποφαση?? Μετα αν δεν δωθει ελευθερια να σχολιαστει αυτη η αποφαση σας τοτε ναι ΔΕΝ θα υπαρχει ελευθερια λογου εδω ... και εγω ... και πολλοι απο οτι καταλαβαινω θα "αποχωρησουν"! Τωρα μιλαμε για υποθετικα πραγματα και δεν ειναι σωστο να "χαλαμε τις καρδιες μας" για κατι που ισως να μη χρειαζεται! Αν ειναι κατι σαν δημοσκοπηση μπορειτε να το κανετε και να αποφασισουν ολοι δημοκρατικα! Ολα αυτα βεβαια αν δεν παραβιαζονται κανονες του φορουμ!

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ισχύει η πρότασή μου για συζήτηση του πώς θα καθοριστούν τα όρια σε ενα τέτοιο θεμα .

Και φυσικα περιμενω τις προτάσεις αυτων που νιώθουν οτι δεν ειναι ελευθεροι να πουν τη γνωμη τους εδω μεσα .

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να μπουν όρια και να περιοριστεί η ελευθερία του κάθε μέλους

να εκφράσει θετικές ή και αρνητικές εμπειρίες που είχε από την χρήση ενός ή περισσότερων προϊόντων.

Και πώς αυτό θα εξελιχθεί σε ασυδοσία, αφού αποτελεί προσωπική άποψη, όχι επίσημη θέση του φόρουμ,

η οποία επιδέχεται αντίλογο, κριτική, απάντηση, συζήτηση, δηλαδή ότι γίνεται σε όλα τα φόρα, παγκοσμίως.

Υπό αυτή την έννοια, κάθε κλείδωμα, διαγραφή, ακόμη και αυτή η συζήτηση για το αν πρέπει να επιτραπεί

σε ένα μέλος να πει τη γνώμη του για κάποια προϊόντα, για μένα αποτελεί λογοκρισία και περιορισμό που δεν

ταιριάζει σε ελεύθερο φόρουμ και στην έννοια του ίντερνετ γενικότερα.

Μια προτροπή στον συγγραφέα του thread να χρησιμοποιήσει ίσως έναν άλλο τίτλο, για εμένα θα αρκούσε.

Και μια που μιλάμε για την ανάγκη θέσπισης ορίων, πού θα μπει το όριο για την διαγραφή και το κλείδωμα θεμάτων?

Γιατί αν διαγραφεί το συγκεκριμένο θέμα, παρά το ότι δεν παραβιάζει κανέναν από τους κανόνες του φόρουμ,

(αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με), τότε, ναι, εγώ νιώθω να περιορίζεται η ελευθερία της γνώμης μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να μπουν όρια και να περιοριστεί η ελευθερία του κάθε μέλους

να εκφράσει θετικές ή και αρνητικές εμπειρίες που είχε από την χρήση ενός ή περισσότερων προϊόντων.

Και πώς αυτό θα εξελιχθεί σε ασυδοσία, αφού αποτελεί προσωπική άποψη, όχι επίσημη θέση του φόρουμ,

η οποία επιδέχεται αντίλογο, κριτική, απάντηση, συζήτηση, δηλαδή ότι γίνεται σε όλα τα φόρα, παγκοσμίως.

Υπό αυτή την έννοια, κάθε κλείδωμα, διαγραφή, ακόμη και αυτή η συζήτηση για το αν πρέπει να επιτραπεί

σε ένα μέλος να πει τη γνώμη του για κάποια προϊόντα, για μένα αποτελεί λογοκρισία και περιορισμό που δεν

ταιριάζει σε ελεύθερο φόρουμ και στην έννοια του ίντερνετ γενικότερα.

Μια προτροπή στον συγγραφέα του thread να χρησιμοποιήσει ίσως έναν άλλο τίτλο, για εμένα θα αρκούσε.

Και μια που μιλάμε για την ανάγκη θέσπισης ορίων, πού θα μπει το όριο για την διαγραφή και το κλείδωμα θεμάτων?

Γιατί αν διαγραφεί το συγκεκριμένο θέμα, παρά το ότι δεν παραβιάζει κανέναν από τους κανόνες του φόρουμ,

(αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με), τότε, ναι, εγώ νιώθω να περιορίζεται η ελευθερία της γνώμης μου.

+1

ολοι θελαμε να μαθουμε τα αποτελεσματα του aiolo απο τα προιοντα της preis εκει πως μπορουσε να εκφερει γνωμη?Πολλες φορες αναφερουν διαφορα μελη για τα αρνητικα αποτελεσματα που δημιουργουνται απο τα βιολογικα υλικα εδω γιατι δεν διαγραφεται Μηπως στο συγκεκριμενο θεμα θιχτηκε καποιο προιον που δεν επρεπε :) .Πιστευω οτι τα forum δημιουργηθηκαν για να προστατευουν τα μελη,να γινουμε μια μεγαλη παρεα και να βοηθαει ο ενας τον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τον bokosta-κο ...

:)

Μονο που υπαρχει προβλημα υποκινει πολλες υποψιες! Και εγω θα εγραφα πολλα προιοντα για να μπορεσει καποιος να τα "αποφυγει" και να γλυτωσει αρκετα χρηματα απο τη τσεπη του! Εγω ειμαι με τους χομπυστες και οχι με τις εταιριες!!

Εχει σπονσορες το φορουμ που θιγονται? :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τον bokosta-κο ...

:)

Μονο που υπαρχει προβλημα υποκινει πολλες υποψιες! Και εγω θα εγραφα πολλα προιοντα για να μπορεσει καποιος να τα "αποφυγει" και να γλυτωσει αρκετα χρηματα απο τη τσεπη του! Εγω ειμαι με τους χομπυστες και οχι με τις εταιριες!!

Εχει σπονσορες το φορουμ που θιγονται? :P

Κι εμεις δηλαδη με ποιους ειμαστε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχω την εντύπωση οτι εσκεμμένα georgarask το λες αυτό και με ενοχλεί εκτος και εάν δεν διαβάζεις και μόνο γράφεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=297094

Πάντως αν πληκτρολογήσετε στο Google "μαύρη λίστα" από φόρουμ μόνο το Aquazone σου βγάζει στη δεύτερη σελίδα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχω την εντύπωση οτι εσκεμμένα georgarask το λες αυτό και με ενοχλεί εκτος και εάν δεν διαβάζεις και μόνο γράφεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=297094

Πάντως αν πληκτρολογήσετε στο Google "μαύρη λίστα" από φόρουμ μόνο το Aquazone σου βγάζει στη δεύτερη σελίδα !!! :)

Κι εγω πιστευω οτι το λες εσκεμμενα,αφου και εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=34202&hl=

στη δευτερη δημοσιευση μεσα σε παρενθεση,πετας τη μπηχτη σου.................

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι αν το ΑΖ έχει ή δεν έχει από πίσω "πλάτες"... αν έχει καλά κάνει στο φινάλε και τις έχει.... αυτό όμως δεν αφαιρεί το δικαίωμα κανενός να εκφέρει την προσωπική του γνώμη θετική ή αρνητική για κάποια προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...