Jump to content

Επιστολή βορειοηπειρώτη


Recommended Posts

Νομίζω πως αξίζει να το βάλω μόνο του σε νέο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

όντως δυστυχώς ετσι ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΕ η πραγματικότητα.....αυτή ειναι η κοινωνική διαφθορά και η φασιστική εικόνα της εποχής που ΖΟΥΜΕ....ευχομε καποια στιγμή όλοι μας να αλλάξουμε το σήμερα το δικό μας αλλά και το ΑΥΡΙΟ τον ΠΑΙΔΙΩΝ μας....

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι σε λιγο καιρο οι ελληνες θα ειναι μειοψηφια στον τοπο τους.

τοσοι πολλοι αλοδαποι ενας αχταρμας εχουμε γινει.δεν ANTEXOYME αλλους φτανει πια. δυστυχισμενοι και πεινασμενοι ειναι αλλα και η ελλαδα δεν μπορει να γινει κεντρο διερχομενων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φαινόμενο της παγκοσμιοποίησης... Οι Έλληνες που βρίσκονται σε Γερμανίες, Αγγλίες, Αμερικές, Κίνες, Αυστραλίες κλπ τι είναι? Καλύτεροι? Δεν τρώνε το ψωμί των εκεί ντόπιων?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φαινόμενο της παγκοσμιοποίησης... Οι Έλληνες που βρίσκονται σε Γερμανίες, Αγγλίες, Αμερικές, Κίνες, Αυστραλίες κλπ τι είναι? Καλύτεροι? Δεν τρώνε το ψωμί των εκεί ντόπιων?

θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο στο γεγονός πως οι συνθήκες της "μετανάστευσης" αυτής που αναφέρεις, ήταν τελείως διαφορετικές από τις συνθήκες της μετανάστευσης αυτής που ζούμε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φαινόμενο της παγκοσμιοποίησης... Οι Έλληνες που βρίσκονται σε Γερμανίες, Αγγλίες, Αμερικές, Κίνες, Αυστραλίες κλπ τι είναι? Καλύτεροι? Δεν τρώνε το ψωμί των εκεί ντόπιων?

οι ελληνες που πηγαν μεταναστες ουτε εκλεβαν ουτε σκοτωναν για ενα δολαριο οπως γινετε εδω.στην γερμανια μεχρι στα δοντια τους κοιταγανε και περναγανε ενα σωρο εξετασεις.ασε που η αστυνομια επρεπε να ξερει ανα πασα στιγμη που μενεις.τωρα για την παγκοσμιοποιηση συμφωνω απολυτα.εδω δεν ερχονται και τα καλυτερα παιδια ολος ο υποκοσμος εχει κουβαλειθει.

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν ερχονται και τα καλυτερα παιδια ολος ο υποκοσμος εχει κουβαλειθει.

You get what you deserve...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο του οτι δεν είναι Αλβανός ο τύπος, εχει κάποιο δίκιο σ'αυτα που λέει. Ωστόσο, εγώ εχω μερικούς συμμαθητές, απο Αλβανία και να σας πληροφορήσω οτι πάνε πολύ καλύτερα απο όλους εμας. Συγκεκριμένα, ενα παίδι που ήταν στο τμήμα μας ήταν μαθητής του 19.5 (ήταν γιατί ακολουθεί ένα πρόγραμμα για διεθνείς σπουδες απο την 2α λυκειου) . Θέλω να πω οτι όσοι θέλουν πραγματικά να προκόψουν, μπορουνε.

Όμως όντως είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε, και κάτι πρέπει να γίνει στα σύνορα.

Να πω οτι δεν μπορούμε να ξέρουμε τις συνθήκες μεταναστευσης των ελληνων μεταναστών, καθώς και να ήταν παρόμοιες καταστάσεις υπήρχε περίπτωση να έλεγαν οτι κλέβουν ή οτι σκοτώνουν για να ζούνε, στους δικούς τους που είχαν αφήσει πίσω;

Όπως στην επανάσταση του '21. Εμείς λέμε οτι οι Τούρκοι ήταν οι "κακοι" και οτι αυτοί εκαναν τρομερά εγκλήματα. Απο σφαγές, απο βιασμούς, και άλλα τόσα. Όλοι τα έχουν ακούσει.... Η "πλάκα" είναι οτι και αυτοί τα ίδια λένε...

Αντε βγάλε συμπέρασμα τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναγινει η ιδια συζητηση...

Και υπαρχουν πολλες γνωμες εκει...

Οσο αναφορα το να κλεισουν τα συνορα πιστευω πως μονο κακο θα μας κανει μιας στην Ελλαδα δεν εχουμε το προβλημα οτι μας παιρνουν τις δουλιες οι "Ξενοι" η το οτι υπαρχει ανεργια αλλα το προβλημα που εμεις δεν θελουμε να δουλεψουμε...

Υπαρχουν απειρα παραδειγματα για να αποδειχθει οτι δεν υπαρχει ανεργια...

Ενα πολυ απλο παραδειγμα ειναι η Αγγελια που εβαλε ο kostas_original που απλα ζηταει καποιον χωρις απαιραιτητα προηπυρεσια και με μονη προυποθεση την ευγενια και την γνωση της Αγγλικης γλωσσας για την θεση του Receptionist...Απο οτι ακουσα σε μια συζητηση του δεν εχει λαβει ακομα κανενα ΠΜ..(Κωστα αν δεν ισχυει κατι τετοιο πες το μου σε παρακαλω)

Προσωπικα δεν δεχομαι την τραγικοτητα που μας παρουσιαζει η τηλεοραση για τα διαφορα εγκληματα στα οποια παντα ο δραστης ειναι αλλοδαπος(συμφωνα με την τηλεοραση) και για αυτο δεν βλεπω ειδησεις...

Δεν βλεπω κανενα προβλημα οσο αναφορα τους αλλοδαπους στην Ελλαδα ...Επεισης οι Ελληενς στις ξενες χωρες αντιμετοπιζονται πολυ το ιδιο ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο του οτι δεν είναι Αλβανός ο τύπος, εχει κάποιο δίκιο σ'αυτα που λέει. Ωστόσο, εγώ εχω μερικούς συμμαθητές, απο Αλβανία και να σας πληροφορήσω οτι πάνε πολύ καλύτερα απο όλους εμας. Συγκεκριμένα, ενα παίδι που ήταν στο τμήμα μας ήταν μαθητής του 19.5 (ήταν γιατί ακολουθεί ένα πρόγραμμα για διεθνείς σπουδες απο την 2α λυκειου) . Θέλω να πω οτι όσοι θέλουν πραγματικά να προκόψουν, μπορουνε.

Όμως όντως είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε, και κάτι πρέπει να γίνει στα σύνορα.

Να πω οτι δεν μπορούμε να ξέρουμε τις συνθήκες μεταναστευσης των ελληνων μεταναστών, καθώς και να ήταν παρόμοιες καταστάσεις υπήρχε περίπτωση να έλεγαν οτι κλέβουν ή οτι σκοτώνουν για να ζούνε, στους δικούς τους που είχαν αφήσει πίσω;

Όπως στην επανάσταση του '21. Εμείς λέμε οτι οι Τούρκοι ήταν οι "κακοι" και οτι αυτοί εκαναν τρομερά εγκλήματα. Απο σφαγές, απο βιασμούς, και άλλα τόσα. Όλοι τα έχουν ακούσει.... Η "πλάκα" είναι οτι και αυτοί τα ίδια λένε...

Αντε βγάλε συμπέρασμα τώρα... :)

"""""Όπως στην επανάσταση του '21. Εμείς λέμε οτι οι Τούρκοι ήταν οι "κακοι" και οτι αυτοί εκαναν τρομερά εγκλήματα. Απο σφαγές, απο βιασμούς, και άλλα τόσα. Όλοι τα έχουν ακούσει.... Η "πλάκα" είναι οτι και αυτοί τα ίδια λένε..""""""" ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλαράκι θα σε συμβούλευα φιλικά οταν μιλας για ιστορια να εισαι προσεκτικος μπορει καποια πραγματα να διαστρεβλονονται αλλα ο κορμος ΟΧΙ οποτε για τους "φιλους" μας τους ΤΟΥΡΚΟΥΣ θα πρεπει να ξερεις οτι λιγο κουρδικό λιγο ΑΡΜΕΝΙΚΟ λιγο εμάς λίγο τα αδέρφια μας ΚΥΠΡΙΟΥΣ ειναι σφαγείς ΛΑΩΝ-γενοκτονιών..δεν μιλάω για ολο των τουρκικο λαο αλλα για φασιστικές εξαιρέσεις που δυστυχώς όμως κάνανε την διάφορα σπέρνοντας αψυχα κορμιά και άδικο αιμα.......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον kostas disc, καθότι η ιστορία των Τούρκων και των προγόνων τους είναι αιματοβαμμένη... Αλλά αν είναι να κατηγορούμε τους Τούρκους, ας μην εθελοτυφλούμε στα δικά μας, που αντίθετα είμαστε περήφανοι για αντίστοιχες καταστάσεις... π.χ. Μ.Αλέξανδρος :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Τρούπης εννοώ....

Σίγουρα, οι Τούρκοι δεν είναι και ο ποιο ειρινόφιλος λαός, και ούτε και ο πιο αγαπητός σε όλους (κυριώς εμας, τους Ελλήνες), αυτό δεν σημαίνει όμως οτι οι έλληνες δεν μπορεί να έκαναν αντίστοιχα πράγματα.

Νομίζεις οτι Μ. Αλεξανδρος δεν ξεπάστεψε την μισή Ασία;

Νομίζεις οτι οι δύο μεγαλύτερες πολεις-κράτη της αρχαιότητας, η Αθήνα και η Σπάρτη φερόταν καλά στους υπόλοιπους; Μόνο όσο ήταν σύμμαχοι, και αυτό όσο είχαν οφέλη απο την συμμαχία.

Νομίζεις οτι στο '21, οταν έπιαναν αιχμάλωτους οι Ελλήνες, Τουρκους, τους κέρναγαν καφεδάκι και μετά τους έλεγαν "αντε, πατε σπίτι σας τώρα";

Νομίζεις στον 2ο Παγκόσμιο, όταν έπιαναν Ιταλούς δεν τους εκτελούσαν, όπως κάνανε π.χ. οι Γερμανοί στους Κρητικούς (και σε πολλές άλλες περιοχές/χώρες)

Νομίζεις οτι στον εμφύλιο, οι Αριστεροί δεν δολοφονούσαν Δεξιούς;

Η μισαλλοδοξία και η μονομέρεια σε μια κουβέντα, δηλαδή οι παρατηρήσεις του τύπου "σκότωσαν τόσους, αρα είναι κακοί" δεν βοηθάν και πολύ. Τόσες προηγμένες χώρες τις εποχής, σκότωσαν διπλάσιους. Τις θεωρεί κανείς "κακές". (βλέπε: Αμερική, Ρωσία, Γερμανία, Κίνα, Αγγλία, Ιαπωνία) Θεωρεί κανείς τους επαναστάτες κακούς που σκότωσαν τόσους και τοσους για την ισότητα, κακούς; (βλέπε: Φιντέλ).... Τέτοιου είδους λίστες υπάρχουν πολλές και είναι μακροσκελής...

Υ.Γ. Οποιαδήποτε παρατήρηση/διαφωνία δεκτή. Να το συζητήσουμε λίγο το θεμα. Αξίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω :helpsmilie: και να προσθέσω οτι κάποτε κάποιοι σε μια δίκη (παρωδια) ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝ για εγληματα πολεμου τους "κακους" ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ αλλά δεν μας ειπανε αυτούς ποιος θα τους δικάσει και πότε για ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ κατά της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ????εννοώ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ... :P για τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ εχω καποιες επιφυλαξεις ιστορικες για το ποσο και αν ηταν εισβολέας γενοκτονίας και ο λόγος ειναι οτι ι μεχρι και ΣΗΜΕΡΑ υπάρχουν φυλές στα μερη όπου :) κατείχε που του αποδίδουν τα ΕΥΣΗΜΑ και αναφέρουν οτι εφερε πολιτισμο και παιδεια...τωρα τι να πω...

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω άτομα σαν τον tsoum να έχουν τόσο εμπεριστατωμένες απόψεις για αυτά τα θέματα παρά το νεαρό της ηλικίας τους.

Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε οτι την ιστορία την γράφουν οι νικητές, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν αντιφάσεις και εκπτώσεις στις ιστορικές περιγραφές.

Όσον αφορά τους μετανάστες που συζητήσατε παραπάνω, άποψη μου είναι ότι κάθε χώρα πρέπει να δέχεται τόσους μετανάστες όσους οι υποδομές της επιτρέπουν, ώστε και αλλοδαποί και ημεδαποί να ζούν με αξιοπρέπεια.Δυστυχώς προσπαθώντας να δείξεις οτι είσαι δημοκρατική χώρα δεχόμενος απεριόριστο αριθμό μεταναστών, χωρίς όμως να έχεις τις κατάλληλες υποδομες (σχολεία, νοσοκομεία, θέσεις εργασίας), καταφέρνεις να προσφέρεις χαμηλή ποιότητα ζωής σε όλους.

Μιάς και είμαι οικονομολόγος στο επάγγελμα, σας διαβεβαιώ οτι αν αύριο έφευγαν όλοι οι μετανάστες απο την Ελλάδα η οικονομία μας είναι 100% βέβαιο οτι θα κατέρρεε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Τρούπης εννοώ....

Σίγουρα, οι Τούρκοι δεν είναι και ο ποιο ειρινόφιλος λαός, και ούτε και ο πιο αγαπητός σε όλους (κυριώς εμας, τους Ελλήνες), αυτό δεν σημαίνει όμως οτι οι έλληνες δεν μπορεί να έκαναν αντίστοιχα πράγματα.

Νομίζεις οτι Μ. Αλεξανδρος δεν ξεπάστεψε την μισή Ασία;

Νομίζεις οτι οι δύο μεγαλύτερες πολεις-κράτη της αρχαιότητας, η Αθήνα και η Σπάρτη φερόταν καλά στους υπόλοιπους; Μόνο όσο ήταν σύμμαχοι, και αυτό όσο είχαν οφέλη απο την συμμαχία.

Νομίζεις οτι στο '21, οταν έπιαναν αιχμάλωτους οι Ελλήνες, Τουρκους, τους κέρναγαν καφεδάκι και μετά τους έλεγαν "αντε, πατε σπίτι σας τώρα";

Νομίζεις στον 2ο Παγκόσμιο, όταν έπιαναν Ιταλούς δεν τους εκτελούσαν, όπως κάνανε π.χ. οι Γερμανοί στους Κρητικούς (και σε πολλές άλλες περιοχές/χώρες)

Υ.Γ. Οποιαδήποτε παρατήρηση/διαφωνία δεκτή. Να το συζητήσουμε λίγο το θεμα. Αξίζει. :)

....σε ολες ομως τις περιπτωσεις πως γινεται να ειμαστε εμεις οι αμυνομενοι εγω δεν το καταλαβαινω....και φταιμε κι απο πανω,,,, :P

Υ.γ......Αυτο το θεμα δεν ειναι για κλειδωμα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και είμαι οικονομολόγος στο επάγγελμα, σας διαβεβαιώ οτι αν αύριο έφευγαν όλοι οι μετανάστες απο την Ελλάδα η οικονομία μας είναι 100% βέβαιο οτι θα κατέρρεε.

...χωρις να εχω κατι επι προσωπικου....κατι-καποιοι "οικονομολογοι" μας εφεραν σ'αυτη την κατασταση....

το παραεμποριο των λαθρομεταναστων φτανει τα 10 δις το χρονο.Αυτο το ηξερες?

Link to comment
Share on other sites

...χωρις να εχω κατι επι προσωπικου....κατι-καποιοι "οικονομολογοι" μας εφεραν σ'αυτη την κατασταση....

το παραεμποριο των λαθρομεταναστων φτανει τα 10 δις το χρονο.Αυτο το ηξερες?

Μιας και με χαρακτηρίζεις λόγω του επαγγέλματός μου , για πές μου φίλε μου τι έκαναν οι οικονομολόγοι και μας έφεραν σ'αυτήν την θεση.

Link to comment
Share on other sites

...εσυ δηλαδη πιστευεις τι? οτι αυτοι που διαχειριστηκαν-ονται τα οικονομικα της χωρας ειναι τσαγκαρηδες?

και δεν μιλαω για τους "μπροστα" (μονο),αλλα για τους απο πισω,τους αφανεις...αλλα σου ειπα δεν θελω να το συνεχισω,αλλωστε θεωρω οτι το ολο θεμα ειναι για κλειδωμα,αφου εφορα Εθνικα θεματα και δεν νομιζω (προσωπικα παντα) οτι σε ψαροφορουμ πρεπει να συζητιουνται...

υ.γ...ειμαι κια απο "ευαισθητη" γεωγραφικα περιοχη ,κι οταν ακουω κουβεντες "περιεργες" για το Μ.Αλεξανδρο με "πιανει"...

Link to comment
Share on other sites

υ.γ...ειμαι κια απο "ευαισθητη" γεωγραφικα περιοχη ,κι οταν ακουω κουβεντες "περιεργες" για το Μ.Αλεξανδρο με "πιανει"...

Αν τον ήξερες επί προσωπικού ζητώ συγγνώμη.

Δηλώνω ένοχος γι'αυτή τη διαμάχη και υπόσχομαι να σκέφτομαι ΚΑΛΑ πριν ποστάρω οτιδήποτε συζητήσιμο!

ΥΓ: Η ωριμότητα, η γνώση, ο χαρακτήρας και πολλά άλλα προτερήματα (αλλά και μειονεκτήματα) των ανθρώπων φαίνονται και μέσα σε ένα διάλογο! Αυτό που έχω να πω είναι ότι ως πολιτισμός δεν είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε τον ομαλό διάλογο και το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να τα "παίρνουμε". Θεωρώ ότι αντίστοιχοι άνθρωποι μας διοικούν (αφού τους ψηφίσουμε πρώτα) και γι'αυτό πάμε... προς τα 'κει που πάμε τέλος πάντων.

Να'στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι μόνιμα αναζητάμε κάποιον να του φορτώσουμε όλες τις ευθύνες για τα προβλήματά μας. Όπως η ελληνική οικογένεια έμαθε να κάνει ζωάρα με διακοποδάνεια και εορτοδάνεια χωρίς να δουλεύει, έτσι και η χώρα μας χρεώθηκε γιατί καταναλώνει χωρίς να παράγει. Γιατί πολύ απλά 20 χρόνια τώρα παράγει προϊόντα στα οποία δεν έχουμε συγκριτικό πλεονέκτημα, αλλά τα παράγουμε μόνο και μόνο επειδή έχουν υψηλές επιδοτήσεις. Κατηγορούμε τους λαθρομετανάστες και το παραεμπόριο, λές και εμείς αποδίδουμε φόρους...

Τέλος πάντων, δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν και συγνώμη για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

.ειμαι κια απο "ευαισθητη" γεωγραφικα περιοχη ,κι οταν ακουω κουβεντες "περιεργες" για το Μ.Αλεξανδρο με "πιανει"...

Προσωπικη μου αποψη και ελπιζω να μην παρεξηγηθω...

Αυτος ο Εθνικισμος μας εφερε εδω που φτασαμε...

Να "χαιρομαστε" για το οτι μας πλασαρουνε περι Ιστοριας και Δοξας και αντι να κοιταξουμε να βρουμε την αληθεια οχι μονο δεν αντιδρουμε αλλα οικιοποιουμαστε την διαστρεβλωμενη αυτη αληθεια...

Συγνωμη αν βγαινω απο το θεμα και δεν θελω να θηξω κανεναν....

Φιλικα Κωστης :)

Υ.Γ Γραφω και Ιστορια αυριο... :P:helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω άτομα σαν τον tsoum να έχουν τόσο εμπεριστατωμένες απόψεις για αυτά τα θέματα παρά το νεαρό της ηλικίας τους.

Μπράβο.

Να συμπληρώσω κι εγώ τον Aiolos και να πω ότι το μόνο θετικό και ελπιδοφόρο που βρίσκω σε τέτοιες συζητήσεις είναι ότι νεαρά παιδιά σαν τον tsoum και τον Koing Koing έχουν καταφέρει να ξεφύγουν από τα κλισέ του "μετανάστη εγκληματία" και τους εθνικούς μύθους του "ένδοξου παρελθόντος" και διατυπώνουν απόψεις με νηφαλιότητα και κριτικό πνεύμα.

Όσο για τους μετανάστες και τη θετική ή αρνητική συμβολή της παρουσίας τους στη χώρα μας έχω να πω μόνο το εξής: Είναι εντελώς ανιστόρητο να θεωρεί κάποιος ότι υπάρχει πραγματικά τρόπος να βάλει φραγμούς στις ανθρώπινες μετακινήσεις. Η μετανάστευση είναι ένα φαινόμενο άρρηκτα συνδεμένο με την ιστορία της ανθρωπότητας. Η μάλλον ολόκληρη η ιστορία της ανθρωπότητας είναι στην πραγματικότητα η ιστορία της μετακίνησης των ανθρώπων και των λαών.

Όποιος νομίζει ότι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα ένας άνθρωπος στην Αφρική ή την Ασία ή οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου, θα καθίσει να πεθάνει από την πείνα ή να σφαχτεί από τους πολέμους χωρίς να αναζητήσει μια καλύτερη ζωή κάπου αλλού, είναι πραγματικά γελασμένος. Και δεν είναι μόνο γελασμένος, είναι και ανιστόρητος και ανήθικος. Ανιστόρητος γιατί θα πρεπε να ξέρει ότι και ο ίδιος βρέθηκε σ αυτό το μέρος αφού οι πρόγονοί του (μακρινοί οι κοντινοί) έφτασαν κάποτε εκεί από κάποιο άλλο μέρος αναζητώντας κι αυτοί μια καλύτερη μοίρα και ανήθικος γιατί θα πρεπε να σκεφτεί ότι μεγάλο μέρος της εξαθλίωσης του τρίτου κόσμου οφείλεται στην καταλήστευση των πόρων και στους "ανθρωπιστικούς" πολέμους της ανεπτυγμένης και "πολιτισμένης" δύσης στην οποία και ο ίδιος ανήκει.

Η παρουσία λοιπών των "ξένων" είναι λοιπόν κατά τη γνώμη μου και αναπόφευκτη και θεμιτή. Το αν θα είναι θετική ή αρνητική εξαρτάται κυριώς από μας τους ίδιους. Το σίγουρο είναι ότι όσο οι μετανάστες και οι πρόσφυγες είναι λαθραίοι και κοινωνικά αποκλεισμένοι, θα ζουν στις παρυφές της παρανομίας και για να επιβιώσουν θα επιβουλεύονται αναπόφευκτα τη δική μας ευημερία. Ο μόνος τρόπος να αποφύγουμε τα παρεπόμενα του κοινωνικού αποκλεισμού των ανθρώπων αυτών, είναι να διεκδικήσουμε τη νομιμοποίηση και τα πλήρη πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματά τους.

Και επειδή κι εγώ τυχαίνει να ζω σε μια πόλη "ευαίσθητη", έχω να παρατηρήσω ότι τις ενδοξότερες και λαμπρότερες μέρες της τις έζησε ως πολυπολιτισμικό κέντρο μιας πολυεθνικής αυτοκρατορίας. Γιατί αυτό το πράγμα είναι πλούτος και η Θεσσαλονίκη δεν είναι το μοναδικό τέτοιο παράδειγμα...

Ελπίζω τα παραπάνω να μη φανούν προκλητικά ή επιθετικά γιατί δε θέλω να θίξω κανέναν και γιατί θεωρώ σεβαστές όλες τις απόψεις που διατυπώθηκαν παραπάνω ... Ας δούμε όμως τους πραγματικούς εχθρούς που δεν πρέπει να είναι οι άνθρωποι που φτάνουν εδώ αλλά οι αιτίες που τους έδιωξαν από κει που ζούσαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...