Jump to content

200 L Cube Reef Aquarium


frakto

Recommended Posts

200 l cube reef aquarium

Μετά από καιρό και μετά από μερικές αναποδιές (π.χ βλέπε planaria) σας παρουσιάζω τον κύβο μου !

Αφορμή για αυτό το καινούργιο ενυδρείο ήταν τα πλαναρια , τα οποία είχαν αρχίσει να γεμίζουν το προηγούμενο ενυδρείο μου (120*40*40)!

Οπότε και το διέλυσα , βάζοντας μόνο τα ζωντανά και μαζί με αυτά 2 κιλά βράχο σε ένα Lido 120 λίτρα .Εν τέλει μηνάνε 2 μήνες σε αυτό το ενυδρείο μέχρι να ολοκληρωθεί το καινούργιο και να . Εδώ πρέπει να σας πω ότι στο παλιό ενυδρείο είχε γίνει θεραπεία με flatworm exit σκοτώνοντας πολλά αλλά όχι όλα , οπότε έπρεπε τα ζωντανά να μηνούν στο ενυδρείο ,ώστε να παρατηρήσω ότι τουλάχιστον αυτά που κράτησα δεν θα είχαν πάνω τους πλαναρια.

Μια και μπήκα σε όλη αυτή την διαδικασία , έπρεπε να σχεδιαστεί από την αρχή ένα καινουργιο ενυδρείο . Δεν αφόρα κυρίως ,το κυρίως ενυδρείο ,οσο τα παρελκόμενα. Οπότε αγόρασa ένα Anubia 60*60*65 ! Για samp χρησιμοποίησα δυο ενυδρεία που είχα στο σπίτι ,στα οποία βέβαια έπρεπε να γίνουν μετατροπές.

Το πρώτο ενυδρεία ήταν 80*30*30 και θα γινόταν το refiugium .H πίο βασική μετατροπή του ήταν ότι έπρεπε να τρυπηθεί ,για να υπερχειλίζει στο δεύτερο. Με ποτηροδιαμαντοτρυπανο 2’’ εγινε η τρύπα και τοποθετήθηκε pvc 1 ½’’ .Μετα στην μια γωνία του ενυδρείο κόλλησα-σχηματισα δυο τσάμια και δημιουργήθηκε ενας χώρος 15λιτρων για την αυτόματη αναπλήρωση.

Το δευτερο ενυδρείο ηταν 60*30*30 και θα χρησιμοποιούταν για skimmer-bubble stop-επιστροφή. Η μετατροπη που εγινε ήταν να κοληθουν 3 τζαμια για το bubble stop!

Από εξοπλισμο :

Φωτιστικό : Giesemann Infinity 1 x 250 Watt / 2 x 24 Watt T5

Skimmer :Tunze DOC Skimmer 9205

Κυκόφωρια : Turbelle® nanostream® 6055 συνδεδεμένη με tunze single controller,1 coralia3,1 2500l, επιστροφη από sump aquabee !

Calcium Reactor : schuran jetstream 1+ phcontroller sera

Αυτοματη αναπληρωση tunze

Ο βραχος που εβαλα στο καινούργιο ενυδρείο είχε ξεραθεί-βραστει για τα πλαναρια .

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμενουμε και φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

ομορφα παραγματα..... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,κι απ'οτι βλεπω bare bottom............... :welcome:

Πως και δεν εβαλες για λογους αισθητικης αραγωνιτη;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,κι απ'οτι βλεπω bare bottom............... :welcome:

Πως και δεν εβαλες για λογους αισθητικης αραγωνιτη;

Ελπίζω να πιάσει τοσο πολυ κοραλινικη που ο πάτος να γίνει ή να φαίνεται βράχος!!!

Ναστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

:welcome: φτιαγμενο με πολυ μερακι και κοπο...και παλι μπραβο
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και προσεγμένη δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Mε πια μηχανή φωτογραφίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που το ενυδρειο ειναι στολιδι και βλεπω πολυ καλη δουλεια και στο "backstage".... δεν μου αρεσει ο φωτισμος..... εχεις μπλε λαμπα??? αν ναι θα μπορουσα σε παρακαλω να δω και μερικες φωτο με την μπλε λαμπα αναμενη....

Link to comment
Share on other sites

Nikon D50 !!!

Στο φωτιστικό είναι μία megahrome coral 250W + μια τ5 ακτινική + μια Τ5 10000K !

Οπως καταλαβαίνεις όταν ανάβει η mh ήτε ειναι αναμμένες οι Τ5 ήτε όχι ενα και το αυτο είναι !

Παρα αυτα το χρώμα ,εμένα μου αρέσει . :welcome:

Αυτή την στιγμή επειδή ο βράχος είναι λευκός (ψόφιος) κένει μεγάλο contrast στις φωτογραφίες οπότε πρέπει να τις βγάζω σχετικά σκοτεινές !!!

Κανονικά θα δήξει όταν αρχίζει να πιάνει κοραλινικη !!!

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις θαύματα με την μηχανή βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι απίστευτες οι φωτογραφίες...

Πραγματικά ενυδρείο για έμπνευση... :welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φώτο,καταπληκτικές,αλλά κάνε κάτι με το βράχο,ακουμπάει στο τζάμι νομίζω.

Εκτός και αν είναι πρόχειρο στήσιμο,οπότε πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !!! :welcome:

Είναι bare bottom ! Αναγγαστικα ακουμπανε στο τζάμι ! δεν ειναι κακο αυτο ! βεβαια ειναι δεμένοι μεταξη τους με ζιπακια

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερο ενυδρείο,πολύ όμορφο και φοβερές φωτογραφίες.....με τον βράχο που ακουμπάει τζάμι σε κάποια σημεία,δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να ακουμπάει ο βράχος στο τζάμι υπάρχουν αρκετά ενυδρεία που είναι στημένα με bare bottom χωρίς κανένα πρόβλημα.Το έχω δοκιμάσει και εγώ πάλι χωρίς πρόβλημα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...