Jump to content

200 L Cube Reef Aquarium


frakto

Recommended Posts

Thanks ....

Ειλικρινά το bare bottom δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή .Όντος χωρίς να το έχω προσπαθήσει τα detritus μαζεύονται στην μία γωνία και τα συφωνάρω σε κάθε αλλαγή . Εκτός απο αυτό ομώς καθε μια δυο βδομάδες (και θέλω να το κάνω πιο συχνά) βάζω ενα κυκλοφορητή κάθετα στο ενυδρείο και "φυσάω" τα παντα . Το αποτέλεσμα είναι ότι detritus έχει μείνει να ανασηκώνετε , τα sps να τρέφονται και οι μοντιπόρες να είναι τρισευτυχισμένες που καθαρίζονται . Και όλα αυτά χωρίς κανέναν περιορισμό ....δηλ. την άμμο ....

Για το καινούργιο ενυδρείο ,κατι πήρε το μάτι μου ....περι τα 400 λίτρα με extra clear τζάμι και, και και ....

. Το αποτέλεσμά δεδομένο ...

έρχονται φωτο... απο τα παιδία σου ...και όχι μονο ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ύφαλος που έχεις στήσει είναι καταπληκτικός. :wootwoot:

Πραγματικά πολλά συγχαρητήρια.

Α! και να μην ξεχάσω, ο φωτογράφος τρομερός. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!! :hysterical:

Εχει πέσει πολύ δουλειά-χρόνος-διάβασμα για αυτό το ενυδρείο ...

Το clam το έχω 3 χρόνια . Το πείρα 5 εκατ. και τώρα είναι πάνω απο 20 εκατ . Αααα το ζύγισα κιολάς . Ειναι 1140 γρ. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!! :hysterical:

Εχει πέσει πολύ δουλειά-χρόνος-διάβασμα για αυτό το ενυδρείο ...

Το clam το έχω 3 χρόνια . Το πείρα 5 εκατ. και τώρα είναι πάνω απο 20 εκατ . Αααα το ζύγισα κιολάς . Ειναι 1140 γρ. :wootwoot:

χαχαχαχα

Συγχαριτήρια για το ενυδρείο και για τις φωτογραφίες(στο έχω πει πολλές φορές :wub: ).Το όλο διάβασμα και η προσπάθεια έχει αποτέλεσμα.Τ' αγαθά κόποις κτώνται... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές φωτογραφίες και το ενυδρείο τα σπάει ξανά! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

Συγχαριτήρια για το ενυδρείο και για τις φωτογραφίες(στο έχω πει πολλές φορές :wub: ).Το όλο διάβασμα και η προσπάθεια έχει αποτέλεσμα.Τ' αγαθά κόποις κτώνται... :wootwoot:

:hysterical:

Φοβερές φωτογραφίες και το ενυδρείο τα σπάει ξανά! :wootwoot:

:wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

χα χα ...

Το κάνω copy - paste για να καταλάβεις ...

ειναι η απάντηση μου σε αυτο το ποστ

http://www.aquazone....20

Λοιπον.

Οταν σχεδιάζεις να φτιάξεις ενα ενυδρείο αποφασίζεις πρώτα απο όλα πια μέθοδο αποβολής των θρεπτικών , απο την στήλη του νερου , θα ακολουθήσεις , και ανάλογα την μέθοδο που θα ακολουθήσεις αγοράζεις εξοπλισμό και σχεδιάζεις sump και πώς ολά αυτα θα δουλέψουν μαζί .

Υπάρχουν πάρα πολλοί μέθοδοι με τα καλά τους και τα κακά τους , κάποιοι γνωστοί απο παλιά κάποιοι με τους οποίους τώρα γνωριζόμαστε . Για να μην μακρηγορώ θα σου πώ για δύο .

Για το κλασσικό berlin και για το zeovit (λέγοντάς zeovit εννοώ ,οποιαδήποτε προβοιοτική μέθοδο δηλαδή προσθήκη βακτηριδίων ) με το οποίο τώρα γνωριζόμαστε .

Το κλασσικό berlin στηρίζετε στην μεγάλη ποσότητα ζωντανού βράχου , ώστε να μπορέσει να αποικίσει όσο (αναλογα την ποσότητά του βράχου) το δυνατόν μεγαλύτερος αριθμός βακτηριδίων ,τα οποία σύμφωνα με το κύκλο του αζώτου θα διασπάσουν την τοξικότατη αμμωνία/αμμώνιο σε νιτρικά . Το πρόβλημα τώρα είναι ότι για να στηριχθεί εκεί μόνο , θα έπρεπε να υπάρχει τεράστια ποσότητα ζωντανού βράχου , πράγμα μη εφικτό , πανάκριβο και ριψοκίνδυνο . Οπότε προσθέτης και ενα DSB (deep Sand bed ) , το οποίο δεν ειναι τίποτα παραπάνω απο το γνωστό απο τα παλία φίλτρο άμμου , στο οποίο δημιουργείτε μια αναερόβια περιοχή για την ανάπτυξή ωφέλιμων βακτηριδίων . Όλα αυτά διότι δεν έιναι δυνατόν να στηριχθεί ενα hobby με ενα ενυδρείο 200 λίτρων και 5 ψαράκια . Και ετσι αυξανόταν η ιχθιοφωρτιση στα ενυδρεία , και παρέα αυξανόταν και άλλο η ανάγκη αποβολής των θρεπτικών μαζί τώρα και με τα φωσφορικά . Και έρχονται και τα refugium τα οποία συνδυάστηκαν με τα DSB . Δηλαδή στο sump είχες ενα ,οσο το δυνατών περισσότερο , φυτεμένο ενυδρείο , ώστε να σου απορροφά οργανικά και φωσφορικά προς όφελος των φυτών . Το οτι συνδυάστηκαν τα DSB με τα refugium είναι λάθος διότι το DSB κανονικά δεν πρέπει να φωτίζετε . Ο νόμος της εξέλιξης δεν άφησέ τα refiugium στην ισχία τους και έγιναν Chaeto- refugium , δηλαδή ενας χώρος τινκγα στην άλγη chaeto ,που όσο και να την βιάζεις με 24 ώρες φωτισμό την ημέρα , αυτη δεν θα έλεγε όχι στην μεγάλη εξαγωγή θρεπτικών και φωσφορικών ,και θα μεγάλωνε...

Και τώρα ή Ιστορική και μεγάλη αλήθειά γιατί υπάρχουν ενυδρεία …... διότι κάποιος, κάπου , κάποτε είδε αυτές τις πανέμορφες acropores και ως ματαιόδοξος άνθρωπος θέλησε να της πάρει σπίτι του .

Και περνάνε τα χρόνια …. και ακούγονται η προβιοτικοι μέθοδοι . Πρώτα απο την μαμά zeovit και μετα απο άλλες . Η σκέψη πρέπει να ήταν ,” αντι να αυξάνουμε τον όγκο του υλικού που θα αποικίσουν τα βακτηρίδια (κλασσικό berlin ) ,γιατί να μην αυξήσουμε τον αριθμό αυτών και την δυνατότητά τους στο να καταναλώνουν τα οργανικά ? “ . Και όντος έτσι έγινε . Υπήρχαν εταιρίες που παράγουν βακτηρίδια για διάφορους σκοπούς , δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα ενυδρεία .

Οπότε προσθέτουμε βακτηρίδια και στην συνέχεια προσπαθούμε να συντηρήσουμε τον πληθυσμό τους . Τα βακτηρίδια για να συντηρηθούν θέλουν πηγή οργανικού άνθρακα . Δηλαδή : έχουμε προσθέσει όση ποσότητα βακτηριδίων είναι αρκετή , ώστε στην αρχή να μπορέσουν να μειωθούν οι μεγάλες ποσότητες θρεπτικών . Ωραία . Όταν οντος μειωθούν τα θρεπτικά , κάπως θα πρέπει να συντηρηθεί όλος αυτός ο αριθμός τον βακτηριδίων. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ειναι κουκιά να τα μετρήσω και να δώ τις ανάγκες τους . Η μέθοδος αυτη έγινε πολύ γνωστή διότι η τεράστια (αλλά και απρόβλεπτη) αποβολή θρεπτικών απο το νερο έδινε στις acropores απίστευτα χρώματα . Αυτο που έχω καταλάβει εγώ είναι οτι στην φύση το έντονο , το φανταχτερό , σημαίνει ή επιφυλακή ή SEX (π.χ τα χταπόδια) . Δηλαδή κατα την γνώμη μου, αυτα τα χρώματα σημαίνουν πεθαίνω απο την πείνα . Οτι θρεπτικό υπάρχει το καταναλώνουν πλέων τα βακτηρίδια σε βάρος τον κοραλλίων .

Γενικά στο σύστημα βακτηριδίων το οποίο ειναι ultra low nutrient (με πολύ λίγα θρεπτικά) εμπειρικά έχουν κάνει μια παραδοχή και έχουν πει ,οτι το kH θα πρέπει να είναι χαμηλά και το πολύ πολύ 8 , με βέλτιστο το 7 . Αυτη η παραδοχή έγινε διότι σε αυτα τα συστήματα , οταν υπήρχε αυξημένο kH παρατηρούνταν κάψιμο στα κοράλλια . Αυτη η παραδοχή ειναι σωστή και για έναν αλλά λόγο όμως .

Το kH 7 ειναι το kH που έχουν η κοραλλιογενής ύφαλοι . Αυτα(οι υφαλοι) τα όντος ultra low nutrient συστήματα τα οποία όμως έχουν και την δυνατότητά να κάνουν buffering . Πράγμα που δεν πρόκειται πότε να το κάνει ο άνθρωπος σε κλειστό σύστημα . Το buffering σημαίνει οτι αυτό το ultra low nutrient συστημα , έχει τεράστιες ποσότητες θρεπτική όμως η οποίες είτε ειναι αποθηκευμένες στον πυθμένα ως ιζήματα ( τα οποία περιμένουν τους μουσώνες για να ενεργοποιηθούν ) ή μέσο τον ρευμάτων το οποία μπορούν να φέρουν (αλλά και να διώξουν) θρεπτικά .

Και τώρα έγω ο οποίος τρέχω σε ενα ενυδρείο 200 λίτρων κλασσικό berlin με 100λίτρα sump απο τα οποία τα 60 λίτρα είναι Chaeto- refugium με 18cm DSB γεμάτο (μετα απο καιρο) με chaeto συν σκιμμεραρα (γιατι ειναι φετίχ) βάλω BIO-ACTIVE αλατι το οποίο οπως λέει και ο nervas

αυτό το αλάτι έχει ποσότητα πολυμερές που διασπάται και προσδίδει πηγή οργανικού άνθρακα, το κακό είναι ότι οι περισσότεροι χομπίστες την πατάνε με αυτό, αυτό γίνεται γιατί το αλάτι είναι φοβερό όσο έχεις τιμές θρεπτικών αυξημένες και με αυτό αυξάνονται τα βακτήρια και καταναλώνονται τα θρεπτικά, όταν φτάνεις στο σημείο μηδέν θρεπτικών που έφτασες εσύ όμως αρχίζουν τα προβλήματα ''

φτάνεις χωρίς να το ξέρεις σε σύστημα zeovit με ολα τα κακά του . Δηλαδή ελάχιστα θρεπτικά και τεράστιο κΗ(λόγο berlin που το κΗ μπορει να ειναι και 12) . το αποτέλεσμα ειναι οτι αρχίζουν βακτιριδιακες μολύνσεις και πολύ απλά τα πέρνεις στο χέρι ΟΛΑ .

Αυτα που έγραψα ειναι ότι μου έμεινε …..επειδή τα έπαθα ολα

και απο αυτο

http://www.aquazone....ic=34943&st=120

δεν έμεινε σχεδόν τίποτα

Δεν έμεινε ούτε μια acropora …...αλλα τουλάχιστον κατάλαβα ….

frakto

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Χμ!Κρίμα!Τουλάχιστον κατάλαβες απο τί το έπαθες, για να μην επαναλάβεις τα ίδια λαθη στο μέλλον! Και τώρα το καινούργιο τι θα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Να ήμαστε καλά να το θυμόμαστε ....

Παμε για αλλα ...

παρα πολυ ΩΡΑΙΟ το ενυδρειο σου και οι φωτο τα σπανε!!!αντε οταν στρωσει η οικονομικη κριση να κανω κι εγω ενα ιδιο...συμφωνα με το τελευταιο post,το εχεις παρατησει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που με τόσο κακό τρόπο έγινε κατανοητό πόσο εύθραυστες και επικίνδυνες είναι οι ισορροπίες που πρέπει να κρατάμε, δυστυχώς με τον φίλο fracto το ανακαλύψαμε και μπορώ να πω ότι η περίπτωση του έχει σώσει δυο τρεις χομπίστες μετά από αυτό μιας και που φρόντισα να τους ενημερώσω, στόχος το επόμενο διάστημα είναι να ασχοληθώ με την πλήρη και σωστή ενημέρωση δοσολογιών και μη κατάχρησης προϊόντων που εντυπωσιάζουν χομπίστες γιατί παρουσιάζονται ως μαγικά ελιξήρια.

Κρίμα ειλικρινά για ένα τόσο ωραίο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Respect για Nerva που με βοήθησε να καταλάβω ...

Φιλε Giannakis27 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ,αλλά όντος το ενυδρείο αυτό τέλειωσε . Δεν το παράτησα όπως λές, το αντίθετο και όλας . Είδη έχει ξεκινήσει καινούργιο 400 λίτρα , με τελείως διαφορετική φιλοσοφία και μετα απο όλα αυτα με το ενυδρείο αυτό ,πιο σίγουρος . Και θα είναι και στο πνεύμα τον εποχών που όλα κρίνονται ...

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρεπει να αρχίσει και νέο θέμα!!!!βοηθαει πολύ εμάς τους νέους να βλέπουμε ένα ενυδρειο να στήνεται βήμα βήμα για να μπορούμε να ρωτάμε

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες στην πρίζα ... αύριο ,μεθαύριο το ξεκινάω ......

:bigemo_harabe_net-181:

Αναμένουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...