Jump to content

Light Reef = Reef Delight


phaerimm

Recommended Posts

μια συντομη παρουσιαση του ιστορικου... απο περσυ τον Νοεμβριο

η εξέλιξη!!!

ηρθε σπασμενο

100_0540.jpg

μπηκε νεκρο κοραλι

SV102876.jpg

SV102993.jpg

κατω αριστερα την βλεπετε την ξενια????

4SV103246.jpg

λιγη ζωη

5SV103358.jpg

ικανοποιητικο επιπεδο

6SV103438.jpg

8SV103630.jpg

9SV103647.jpg

10SV103741.jpg

'χτες' που μπηκε και οσος βραχος ειναι απαρετιτος

12SV103806.jpg

ευχαριστώ ολους οσους με εχουν βοηθήσει, είτε με δωρα, είτε με ανταλλαγές, είτε με ευγενέστατες συμβουλές.

πριν λιγο καιρο ξεκινισα και το πρωτο φραγκινγ μου!!! την ξενια που ανεφαιρα πιο πανω!!! ειμαι happy :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι ότι καλύτερο από εδώ και πέρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια και απο μενα να το δεις οπως επιθυμεις σου ευχομε

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1973
Link to comment
Share on other sites

Και απο εμένα ότι καλύτερο γιά την συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο,καλο αλλα ο βραχος που εβαλες τελευταια νομιζω ηταν περιττος :bowdown:

Με το σπασμενπ τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια! ΕΛπιζω να μην το κολλησες :bowdown:

οχι οχι, δεν το κολισα (και δεν το εχω σκοπο)

500 λίτρα+ 50 σαμπ ()

απο μηχανηματα

1 σκιμμερ tunze 9210 (για 1000 λιτρα το προτινει)

1 εξωτερικο φιλτρο με μονιμο βιολογικο ιλικο σε 2 καλαθια και ανθρακα στο τριτο 1100λτ/ωρα απο κινα

1 θερμαντικο 300βατ

2 κυκλοφοριτες 5500 λτ/ωρα εκαστος

1 ανλτια επιστροφης απο σαμπ, 1000-3000ρυθμισιμο λιτρα ΕΗΕΙΜ

1 αντλια κυκλοφοριας 900λτ/ωρα

1 overflow tunze

1 πολυ καλο ανεμιστιρακι στο σαμπ για το καλοκαιρι

100-120 κιλα αραγονιτης

γυρα στα 100 κιλα ζωντανος βραχος (τα 30 ξεκινισαν απο νεκρο κοραλι)

heteroxenia sp. πολλλλααα κοματια, και τα περισοτερα τα δινω κατα προτιμιση με ανταλαγη

μανιταρια

actinodiscus -πρασινι ριγα, απλα κοκινα, με εντονες φουσκοτες ριγες

yuma - τρικολορε(πρασινο, γκρι, βαση κοκκινη με ιχνη μπλε)δικολορε (λευκο με καφε)

σφουγκαρια αμετριτα (ροζ, μωβ, κιτρινα, λευκα)

1 μεγαλη sinularia

5 κεφαλια ephylia divisa (τα δυο γεννιθικαν με σπλιτ τον ιουνιο)

πολυπ,

τρικολορε(πρασινο κιτρινο πορτοκαλι με καφε βαση)

τρικολορε(πρασινο μωβ πορτοκαλι με βαση καφε)

2κολορε(πορτοκαλι πρασινο με καφε βαση)

2κολορε (πρασινο με λευκο και καφε βαση)

protopalythoa μεγαλα,

yellow polyps,

star polyps μωβ,

1 chelmon rostratus

1 scopas tang

4 Sphaeramia nematoptera

4 ocelaris

1 wrasse hexateania

1 biocelatus goby

1 aurora goby

1 decora goby

1 lamark angelfish

4 wydermanii shrimp

1 blue legged hermit

6 trochus snales

παρα πολλα stomatella

παρα πολλα fireworms

1 Stenopus hispidus (new)

1 Salarias segmentatus (new)

1 Siganus unimaculatus

2 detritus snails

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο,καλο αλλα ο βραχος που εβαλες τελευταια νομιζω ηταν περιττος :bowdown:

Με το σπασμενπ τι εγινε?

τσαμπα ηταν ο τελευτεος βραχος... και ισως να μ ην φενετε στην φωτο αλλα εγινε υπεροχο

σπασμενα ηταν μονο οι κοντρες, εφτιαξα καινουριες

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 years later...

από τότε έγιναν πολλά, από το καλοκαίρι ξεκίνησα φρέσκος και να μια μικρή αναφορά για το τι συμβαίνει σήμερα:

βάλαμε ένα ντεζαρντίνι ΑΕΚτζή -κίτρινόμαυρο
goby okinawa
3 περκουλα
αμέτριτα ισόποδα - και άλλα μιρκότερα που δεν έχω αναγνωρίσει, αλλά έχω μπολιάσει ότι έχω καταφέρει να βρω
6 Νασαριους
και μανδαρίνο (ο οποιος μπήκε με άδεια κοιλιά και μικρές πιθανότητες και έχει γίνει μπουλουκος!)
από κοράλια
4 είδη aktinodiscus - blue stripe - 2 είδη green stripe- ένα μωβ, και ένα που δεν μπορώ να πω πως είναι λευκό ή ροζ ή κάτι τέτοιο
1 είδος ρικορδέα κλασική πρασινομπλέ
σαρκόφυτο
σινουλάρια που την φράγκαρα ήδη στα 8 - το μεγάλο κομάτι το κρατάω, 4 είναι έτοιμα για δόσιμο-υπάρχει αγγελία και άλλα 3 που δεν είναι και τόσο μεγάλα... περιμένουμε
σταρ πολυπ πράσινα (θέλω και μωβ)
1ειδος πολυπ, το ένα είναι γμτο! κόκινοπορτοκαλι γύρω γύρω με λευκές πιτσιλιές μέσα,
1 πάλυ κιτρινο-πορτοκαλί (άνοιξε 1 μήνα αφού μπληκε στο ενυδρείο, στο μαγαζί έμοιαζε με μπιμπίκι)
και μια απλή Ξένια
ααααααα ναι! σήμερα είδα 2 μικρές πεταλίδες!
και μερικές φωτό
20140203_204533_zps142bec14.jpg
20140203_225926_zps3369c789.jpg
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες υπάρχουν φραγκάκια για ανταλλαγή (από 4 μέχρι 14εκ)!!! 4 σινουλάριες ροζ-μπεζ (μη-πράσινες)

Θα πάει κανείς στο μπαζάρ που να ενδιαφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

update: έχω θέμα με απτασίες... και έχω και φραγκάκια σαρκόφυτου (πρώτη φορά το φραγκάρω αυτό) και παρα-μεγαλωμένα φραγκ σινουλάριας

οποίος θέλει ΚΑΙ δεν φοβάται απτασίες κάνω και ανταλλαγές και 5-10€ πωλήσεις(ανάλογα το μέγεθος/ποσότητα)

και φωτό από τα φραγκ

1932695_10152298533597118_1158122462_o.j

1978594_10152298538012118_837247389_o.jp

έχω και από αυτό φραγκ... αλλά δεν ξέρω τι είναι :)

1980166_10152298518092118_1368667397_o.j

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

μια ενημέρωση!

το πούλησα το ενυδρείο το φθινόπωρο του 14. Το πήραν παιδιά που κάνουν και εγκαταστάσεις αλουμινίου... δεν θυμάμαι ονοματα κτλ

 

Τώρα, 7+ χρόνια μετά μου λείπει!!!

Και κοιτάω να ξανακάνω! Πάλι Light Reef, και κάτι μεγαλύτερο. Σκέφτομαι κάτι 200*50*50.... σκεφτομαι ειδική κατασκευή με μεγάλο σαμπ, και σκεύτομαι τα παιδιά στο aquario.gr που στο παρελθόν με εξυπηρέτησαν πολύ καλά. (αν κάποιος ξέρει κάποιους, ίσως καινούριους που κάνουν καλή δουλειά, και έχουν πολύ μεράκι είμαι ανοικτός).

κοιτάω τι θα μου πάει.... και βλέπω το 4.000 με 5000 + ότι ζωντανό είναι να μπει....

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος phaerimm έγραψε:

200*50*50..

180 για να έχει 20cm αέρα και από τς 2 πλευρές

Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο ενυδρείο έχει πολλές προοπτικές. 

Το sump απαραίτητο σε τέτοια μεγέθη. 

Τα 50 εκ πλάτος λίγα για μήκος 180εκ.

Πάνω από 60εκ πλάτος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ένα τέτοιο ενυδρείο έχει πολλές προοπτικές. 

Το sump απαραίτητο σε τέτοια μεγέθη. 

Τα 50 εκ πλάτος λίγα για μήκος 180εκ.

Πάνω από 60εκ πλάτος. 

για το σαμπ θέλω να κάνω κάτι σαν αυτό του red sea reefer s , που έχει και ένα ημιαποσπόμενο για καραντίνα ή φραγκιερα ή ρefugium. δεν θα είναι 180, καθώς θέλω χώρο για ψύξη υποθέτω ότι θα είναι 80εκ το βασικό +40 το έξτρα... έχω μιλήσει στα παιδιά του aquario να το δουν και να μου πουν τιμές...

image.thumb.png.a762a6f5f43df74069c6319d15b6ad2b.png

 

τώρα για το πλάτος... στο προηγούμενο είχα 45 και δεν είχα πρόβλημα.... μιλώντας με τα παιδιά είπαμε για 55εκ... νομίζω το +10 θα μου δώσει αυτά που θέλω.

 

γενικά το σκεπτικό μου δεν συπεριλαμβάνει sps ... ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάσω 1 χίστριξ... Βασικά ούτε για LPS σκεύτομαι τόσο, ίσως 1-2 ... για μαλακά ναι και για πολιπομανιτάρια ενδιαφέρομαι πιο πολύ με λατρεια σε ξένια, ροντάκτις και μεγάλα παλιθόα. (τα εύκολα δηλαδή)

 

από ψάρια θα πάω σε πολύ λίγα όπως την άλλη φορά, 1 μπλενυ, μερικά οσελάρισ, 

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα ξεκινήσει την προηγούμενη φορά, το 2008, είχα πάρει κυρίως νεκρό κοράλλι. 

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο. έχουμε κάπου που να έχει ποικιλία και να μην μου χουφτώσουν τον γλουτιαίο; 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το σκέφτηκα καλά, με το που θα μπει το ενυδρείο στο σπίτι θα κάνω άλλο ποστ thread. αρκετά με το παλιό!

 

για την προετοιμασία όμως:

 

έχω ενθουσιαστεί με το app της red sea οπότε ακόμα και να μην πάρω το ενυδρείο τους θα πάρω 2 κυκλοφορητές και 3 φωτιστικά (με πιθανό ενδεχόμενο να προσθέσω 4ο).

Λέω μιας και πάω red sea σε τόσα, να είναι πιθανό να πάρω και σαμπ από αυτούς.... περιμένω τιμές και προσφορές από μαγαζιά, αν και προτιμώ να πάω στο aquario...

για φως λέω να πάρω το 50άρι, που από ότι καταλαβαίνω κάνει και ακόμα και για sps αν τα βάλεις ψηλά και κοντά στην πηγή φωτός. Έτσι χαμηλότερα θα μπορώ να έχω και πιο ντροπαλά μαλακά, όπως τα αγαπημένα μανητάρια μου. κυρίως Ροντακτις και πλευρώτους.

 

Από ψάρια δεν σκεύτομαι και πολλά....

  • 1 για άλγη, κάνα ταγκάκι (sailfin? saliaras?)
  • 4-5 percula, επειδή μου αρέσουν και θέλω να ξανακάνω γένα και ίσως αυτή τη φορά να την σώσω.
  • 1 Μήδα! Θεός ο μικρός τον ήχα και μου άρεσε πάρα πολύ, όλο πόζες ήταν
  • κάνα γκομπάκι... δεν είναι φορτίο, αλλά είναι ιδανικός για φωτό.
  • 2-3 γαριδούλες ουντερμάνι, άχρηστες ήταν για την απτασία που είχα , αλλά έκαναν γέννα....
  • 1 αστερία, όχι τον μπλε... ίσως κάτι απλά και μόνο για καθαρισμό
  • σαλιγκάρια κλασικά μια καλή ποικιλία

Αν αυτή τη φορά το ξεκινήσω το ζωοπλαγκτόν θα πάω και σε άλλα.... την άλλη φορά ειχα μείνει στο φύτο...

 

Ερώτηση.... τα τελευταία 7 χρόνια που έλειπα βρέθηκε καμιά καλή λύση για τα fireworms ή απτασίες? (πχ κάτι καλύτερο από την παγίδα μπουκάλι cocacola για τα worms)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, είδα λίγο το aquascaping... η πρώτη ιδέα είναι αυτή... θα βελτιωθεί βέβαια.... στο σχέδιο ο πύργος δεν είναι τελικά τόσο μεγάλος...

 

Στα αριστερά έχουμε ένα βουνό-χερσόνησο που ακουμπάει πλάτη αλλά όχι το αριστερό τζάμι. μπροστά του αυτό που μοιάζει σαν γλώσσα είναι ένα πλατό πάνω σε ένα πόδι με χώρο για κολύμπι από κάτω

κέντρο και δεξιά έχουμε ένα μεγάλο όγκο, ψηλό δεξιά, και κατηφορικό σχετικά γρήγορα για να φτάσουμε σε μεγάλο πλατό, ίσως λίγο κατηφορικό ίσως με σκαλοπάτια.

 

Scan_20210412.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαμε την Κυριακή για να ασφαλίσω το ενυδρείο μου έχοντας μια βενζινογεννήτρια. Τελικά δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Δεν είναι ασφαλές το σημείο που πρέπει να είνια η γεννητρια, και δεν έχω αποθηκευτικό χώρο για κάτι τέτοιο. 

Ειναι στον κήπο που έχουν πρόσβαση και πολλά άτομα και με μια μάντρα 1 μέτρο....

 

Σκεφτόμουν την λύση ups. Βλέπω ότι κάτι τέτοιο στα 2000va λέει ότι δίνει 50 λεπτά μόνο για 100 βατ εγώ που θέλω να έχω σκιμμερ και αντλία επιστροφής minimum είμαι στα 70.... οπότε ίσως να κρατήσει λίγο πάνω από 1 ΄΄ωρα....

 

Πως το βλέπετε; Παίζει τίποτα άλλο που δεν σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει βασικά να πάρω ένα μικρό ups και να του βάλω μεγάλες μπαταρίες.... είναι κάτι τέτοιο εφικτό; - έχω χώρο πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας που είναι μεσοτοιχία με το ενυδρείο 

 

 

 

στην χειρότερη θα ήθελα να δουλέψει το σκιμμερ 23βατ και η αντλία επιστροφής 40βατ  --- θα ήθελα και ένα κυκλοφορητή 45βατ , αλλά νομίζω ότι θα αντέξει και χωρίς.

Το χειρότερο που έχει γίνει εδώ στο φάληρο είναι 8ωρο.... οπότε .... 

 

βασικά δεν ξέρεις ποτέ πόσο θα κρατίσει μια διακοπή, μπορεί να είναι 10 λεπτά μπορεί να είναι και ώρες... οπότε ακόμα και να έχω την γενήτρια... πώς αποφασίζω να την βάλω μπροστά; Με το ups  δεν έχει τέτοια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...